Byznys hrátky: bude PlayStation 3 novodobým králem?

PlayStation 3 porazí všechny své konkurenty – alespoň podle analytiků * John Romero: N-Gage 2 jsem v životě neviděl – znamená to tedy, že se nástupce finského zařízení nedočkáme? * Electronic Arts prvním third-party vydavatelem her pro zařízení EyeToy * Počítačové herny potřebují multilicence na EA hry od ProGamers.
Byznys hrátky: bude PlayStation 3 novodobým králem?

PlayStation 3 porazí všechny své konkurenty

Kromě rozmanitých spekulací nás svým zasvěceným pohledem do budoucnosti zásobují také renomované analytické společnosti. Výsledky jedné z nejzajímavějších studií posledních týdnů jsme si samozřejmě nemohli nechat pro sebe – zvláště, týkají-li se ostře sledovaného a připravovaného souboje další generace herních konzolí. Povedou si tedy lépe japonští zástupci nebo je překoná „Microsoftí“ výtvor?

Odpověď je stejně prostá jako v minulosti – podle všeho si své dominantní postavení mezi konzolemi i nadále udrží japonské Sony. Alespoň podle britské analytické společnosti Informa Media Group, která po podrobném průzkumu trhu včera oznámila své závěry. Ty prorokují hernímu průmyslu velký růst. Pokud se prognózy vyplní, prodá se v roce 2009 jen ve Velké Británii okolo 45 miliónů kusů herních konzolí (pro zajímavost na celém světě se letos prodalo jen o deset miliónů kusů víc). Ze 45 miliónů bude 30 miliónů s logem univerzálního Sony PlayStationu 3, 10 miliónů Xboxu 2, který se stane jakousi hardcore platformou a zbylých pět miliónů GameCube 2, jenž bude sázet na hratelnost.

Výsledky analýzy podporují i další odborníci, kteří jako jeden z hlavních důvodů uvádějí hráčskou základnu díky současné dominanci PlayStationu 1 a 2.

Zdroj: GameSpot

John Romero: N-Gage 2 jsem v životě neviděl

John Romero byl vždy svéráznou postavou herního průmyslu, jeho slova tak nelze brát nadarmo. Minulý týden to byl právě on, kdo potvrdil existenci prototypů N-Gage 2, očekávaného (a doposud neohlášeného) nástupce zajímavého herně-mobilního zařízení. Jak však ukázaly nadcházející dny a hodiny, i se slovy uznávaného vývojáře lze manipulovat. Alespoň sám John Romero to tvrdí.

Jak již bylo zmíněno, John Romero měl svým prohlášením potvrdit přípravu druhé N-Gage i existenci prototypů připravovaného zařízení. Stalo se tak údajně v rozhovoru pro jeden ruský herní server při příležitosti setkání ruských vývojářů. John Romero však vše popírá. "V životě jsem žádný prototyp N-Gage 2 neviděl," řekl bývalý zaměstnanec id Software a dodal, že si na setkání sice povídal s jistým člověkem na toto téma, ale nejednalo se o nějaký oficiální rozhovor, protože Romero nevěděl, že se baví s herním novinářem. Když došlo na N-Gage, ruský žurnalista prý zkritizoval špatně vyřešenou výměnu her v hanheldu, s čímž Romero nemohl než souhlasit a dodal, že Nokia tento problém určitě do příště vyřeší. To je vše.

Každopádně - ať už si jen John Romero pustil pusu na špacír nebo ruští novináři pouze zazmatkovali, dá se očekávat, že Nokia vstoupí podruhé do stejné řeky a pokusí se napravit svou reputaci po nepovedené premiéře s N-Gage. Na trh s hanheldy si však nebrousí zuby sama. Velká bitva mezi Nintendem a jeho vyzyvateli je blízko.

Zdroj: GI.biz

Electronic Arts prvním third-party vydavatelem her pro zařízení Eye Toy

Představovat geniální zařízení a herní výtvor v jednom, Eye Toy, snad netřeba. I zasvěcení PC hráči již dnes dobře vědí, jakým "darem" se mohou pyšnit majitelé konzole PlayStation 2, jedinečnost Eye Toy jsme ocenili i my sami při vyhlašování nejlepších produktů roku 2003 (více informací najdete zde). Sony rozhodně nehodlá nevyužít potenciálu inovativních technologií Eye Toy a tak kromě jeho implementace do konzole PlayStation 3 přišla také s další pozitivní změnou - poprvé podepsala dohodu s "third-party" společností, která dodá pro Eye Toy vlastní kompatibilní hry.

Rozhodně nebudeme troškařit - onou vyvolenou herní firmou je totiž proslulé Electronic Arts, největší světový vydavatel, který nás již v horizontu několika týdnů obdaruje první hrou podporující Eye Toy. Konkrétně je řeč o titulu Harry Potter: The Prisoner Of Azkaban, který se na pultech obchodů objeví celý týden před premiérou stejně pojmenovaného filmového snímku. Spolupráce Sony a Electronic Arts je navíc příjemným příslibem do budoucna a nám nezbývá, než věřit, že přinese své ovoce.

Zdroj: GI.biz

Počítačové herny potřebují multilicence na EA hry od ProGamers

Společnost Electronic Arts Czech Republic se domluvila s firmou ProGamers s platností od 1.4.2004 na výhradní distribuci multilicencí na hry od EA. Tímto byla vyřešena legalizace a úplatné uvolnění herních titulů z produkce a distribuce společnosti Electronic Arts pro komerční užívání, tedy pro provoz v hernách PC her.

Počínaje dnem 1.4.2004 pověřuje Electronic Arts společnost ProGamers s.r.o. výhradním prodejem her a multilicencí počítačovým hernám a internetovým kavárnám v České a Slovenské republice. Cena za správu poskytnuté multilicence byla stanovena na 200,-Kč/měsíc + DPH, minimální doba pro zakoupení multicence (jedné pro všechny hry od EA) je jeden kalendářní rok. Herna tedy musí zaplatit minimálně 2.400,- Kč + DPH (popř. ekvivalent v SK) za právo ročního provozování her v herně.

Postup získání licence bude obsahem tiskové zprávy připravované EA na tiskovou konferenci dne 1.4.2004 v Gold Class multikina Village Cinemas Anděl, již dnes můžeme oznámit, že postup získání multilicence je následující:

1. Herna osloví ProGamers se zájmem o poskytnutí multilicence a předá své identifikační údaje (IČO, DIČ, výpis z OR anebo ŽL)

2. ProGamers připraví licenční smlouvu, parafovanou zástupcem EA a zašle k podpisu herně

3. Herna podepíše smlouvu a pošle ji zpět ProGamers, které zajistí certifikaci smlouvy vedením EA

4. Herna zaplatí poplatek za správu licence ve výši 2.400,-Kč + DPH na účet ProGamers a na tuto částku obdrží daňový doklad

5. Herna zašle společnosti ProGamers objednávku na počet her, ceny her budou odpovídat doporučeným cenám v maloobchodní síti.

6. Herna spolu s objednaným množství obdrží vedením EA certifikovanou smlouvu a odpovídající počet příloh k licenční smlouvě o nákupu jednotlivých her. V příloze (pro každou provozovanou hru jednotlivě) bude uveden počet a evidenční čísla hry.

7. Herna obdrží certifikát od EA o poskytnutí licence k provozu her na sjednané období

8. Českomoravský svaz ProGamingu na svých stránkách zveřejní seznam certifikovaných heren s přehledem udělených licencí od jednotlivých vydavatelů a dobou platnosti udělené licence. Provoz her od EA v hernách bez platné licence je chápán jako nelegální.

Podrobné informace si můžete vyžádat na níže uvedeném kontaktu:

Pavel Tůma
ProGamers s.r.o.
Muchova 15/237
Praha 6, CZ-16000
tel.: +420 233 324 027
fax: +420 233 325 501
mobil: +420 777 005 677
email: ealicence@progamers.cz

Zdroj: PR

Cenega Czech připravuje výprodej her!

A na závěr zpráva z jiného soudku. Společnost CENEGA CZECH, přední distributor počítačových a konzolových her v České republice,  oznamuje, že na víkend 27. a 28.3.2004 připravuje výprodej starších ale kvalitních PC her. Tato jedinečná akce se bude konat ve skladových prostorách sídla společnosti - Areál TTC, Naskové 3, Praha 5 - Košíře.  Zájemci se mohou dostavit v sobotu i neděli mezi 10:00 - 16:00.

Mezi nabízenými hrami naleznete takové kousky jako Atlantis 3 za 100 Kč, The Longest Journey za 50 Kč. Za 50 Kč můžete také pořídit třeba hry Zorro, Dune nebo krásnou adventuru Jazz and Faust. Za stejně neuvěřitelné ceny můžete zakoupit další stovky PC her. Více informací hledejte v této aktualitě.

Zdroj: TZ

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 1. – 6. března 2004)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Novinka minulého týdne, akční titul James Bond 007: Everything Or Nothing, si i nadále udržuje výsostné postavení a roli nejprodávanější hry bez rozdílu platforem. Na druhé místo žebříčku se propracoval konzolový výtvor Sonic Heroes (malý ježek nás zkrátka stále dokáže zabavit), třetí je debutující mix akční hry a RPG Deus Ex: Invisible War. Bohužel, z první dvacítky zároveň vypadla česká Mafia.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 2
2. ë 3. Sonic Heroes 5
3. N Deus Ex: Invisible War 1
4. í 2. Final Fantasy X-2 3
5. í 4. Norton Internet Security 2004 22
6. í 5. Need For Speed: Underground 16
7. N SOCOM 2: US Navy SEALs 1
8. í 6. The Simpsons: Hit and Run 19
9. ë 11. Finding Nemo 23
10. í 9. FIFA 2004 20
11. í 8. Lord of The Rings: Return of The King 17
12. ë 25. Bad Boys 2 2
13. ë 15. Grand Theft Auto: Vice City 58
14. í 7. Prince of Persia: The Sands of Time 15
15. í 10. Medal of Honor: Rising Sun 15
16. í 13. Grand Theft Auto: Double Pack 11
17. í 16. Midway Arcade Treasures 5
18. ë 19. Tiger Woods PGA Tour 2004 24
19. í 14. The Sims: Bustin` Out 12
20. - 20. Championship Manager: Season 03/04 16

PC – žebříček
Ani druhému dílu renomované série Deus Ex se nepodařilo svést úspěšnou bitvu s programem Norton Internet Security 2004, který je i nadále tím nejprodávanějším PC software ve Velké Británii. Mezi hrami patří druhé místo stálici, fotbalovému manažeru Championship Manager: Season 03/04, třetí (a celkově pátou) pozici obsadila původní hra The Sims.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 25
2. N Deus Ex: Invisible War 1
3. í 2. Championship Manager: Season 03/04 16
4. ë 5. Norton Antivirus 2004 28
5. í 4. The Sims 75
6. í 3. X2 The Threat 5
7. í 6. Call of Duty 18
8. í 7. The Sims: Makin` Magic 19
9. í 8. Mcafee Internet Security V6.0 16
10. - 10 Microsoft Office 2003 Student Edition 20

PlayStation 2 – žebříček
Stejná první trojice jako minulý týden vládne konzoli PlayStation 2. Teprve za medailisty James Bond 007: Everything Or Nothing, Final Fantasy X-2 a Sonic Heroes pak debutuje novinka SOCOM 2: US Navy SEALs. Oživením prodeje se může pyšnit herní zpracování filmového snímku Bad Boys 2, v první desítce i nadále statečně bojuje výjimečné zařízení Eye Toy: Play.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 2
2. - 2. Final Fantasy X-2 3
3. - 3. Sonic Heroes 5
4. N SOCOM 2: US Navy SEALs 1
5. í 4. The Simpsons: Hit and Run 19
6. í 5. Need For Speed: Underground 16
7. ë 14. Bad Boys 2 2
8. í 6. Lord of The Rings: Return of The King 17
9. ë 10. Eye Toy: Play 36
10. í 9. FIFA 2004 20

Xbox – žebříček
Nejen na osobních počítačích debutoval titul Deus Ex: Invisible War a tak se jej dočkali také naši konzoloví kolegové – přesněji ti šťastlivci, kteří vlastní platformu Xbox firmy Microsoft. Deus Ex: Invisible War debutoval na druhé pozici, ze které vytlačil titul Prince of Persia: The Sands of Time. Celkovému pořadí vede i nadále akční výtvor James Bond 007: Everything Or Nothing.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 2
2. N Deus Ex: Invisible War 1
3. ë 4. Grand Theft Auto: Double Pack 11
4. í 3. Sonic Heroes 5
5. í 2. Prince of Persia: The Sands of Time 3
6. í 5. Project Gotham Racing 2 15
7. í 6. Morrowind: Game of The Year 3
8. í 7. FIFA 2004 20
9. ë 12. Bad Boys 2 2
10. ë 10. Need For Speed: Underground 16

GameCube – žebříček
Bez větších změn a zajímavostí se obešel žebříček nejprodávanějších her pro konzoli GameCube. První dvě místa zůstávají beze změn (těm vládnou hry James Bond 007: Everything Or Nothing a Sonic Heroes), zpět na třetí pozici se vyhoupnul výtvor Mario Kart: Double Dash!! Neoblíbenou bramborovou medaili si tentokráte odnáší výtvor francouzského Ubi Softu, hra Prince of Persia: The Sands of Time.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 2
2. - 2. Sonic Heroes 5
3. ë 4. Mario Kart: Double Dash!! 17
4. í 3. Prince of Persia: The Sands of Time 3
5. - 5. The Simpsons: Hit and Run 18
6. - 6. Sphinx And The Cursed Mummy 3
7. - 7. Sonic Mega Collection 47
8. - 8. Mario Party 5 14
9. ë 10. Need For Speed: Underground 16
10. ë 11. The Sims: Bustin` Out 12

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Ani v dalším vydání pravidelného seriálu Byznys hrátky nebude chybět pohled za oceán, na dění ve zřejmě nejvýznamnější zemi světa. Jaká hra pro osobní počítače se tedy stala ve Spojených státech amerických tou vůbec nejprodávanější? Ohraná písnička pokračuje a tak je i nadále na prvním místě vysoce ceněná akce Call of Duty, které dělají na stupni vítězů společnost tituly Zoo Tycoon: Complete Collection a prapůvodní strategie Age of Mythology. Zpět do první desítky nakoukla akce Halo: Combat Evolved, které patří již sedmé místo, naopak oproti předchozímu týdnu si pohoršil postarší letecký simulátor Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight – z třetího tak spadnul až na desáté místo.

AP Název hry
1. Call of Duty
2. Zoo Tycoon: Complete Collection
3. Age of Mythology
4. The Sims Deluxe
5. The Sims: Makin` Magic
6. Hoyle Casino 2004
7. Halo: Combat Evolved
8. Tiger Woods PGA Tour 2004
9. The Sims Double Deluxe
10. Flight Simulator 2004: A Century of Flight

Zdroj: GameSpot


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A