Byznys hrátky: bude PlayStation 3 přelomovou konzolí?

Obloha se rozjasňuje okolo konzole PlayStation 3 – nové informace! * ATI míří do světa herních konzolí, pravděpodobná je dohoda o výrobě čipů pro Xbox 2 * Tony Hawk`s Pro Skater 4 ve vašem mobilu? Nic není nemožné * Electronic Arts prohlubují spolupráci s japonskou firmou Nintendo * A jako vždy také nejnovější žebříčky prodejnsoti.
Byznys hrátky: bude PlayStation 3 přelomovou konzolí?

Obloha se rozjasňuje okolo konzole PlayStation 3

Přestože je současný svět herních konzolí ve znamení války a souboje o každého uživatele, všichni významní hráči již pomalu kuchtí ve svých bedlivě střežených pracovnách další generaci platforem. Ví se o pracích na nástupci Nintendo GameCube, druhém Xboxu a také v pořadí již třetí konzoli PlayStation, o níž jsme vás už před nedávnem informovali. Na světlo světa však vyplavaly další informace.

Z našeho pohledu nejzajímavější se prozatím jeví úvahy nad výkonem PS3. Podle některých zdrojů bude konzole poháněna čipem, který v sobě zahrnuje celkem 72 procesorů. Co je však zajímavější, v případě potřeby bude PlayStation 3 schopen "vycucnout" trochu výkonu také z dalších domácích spotřebičů! Myšlenka je to vskutku úžasná, byť je její realizace v dnešní době spíše nemyslitelná. Pokrok je však nezadržitelný a společnost Sony již mnohokrát ukázala, že je průkopníkem nových technologií. Proč by tomu tak nemohlo být právě i v případě PlayStation?

Co se hrubého výkonu týče, má být konzole PlayStation 3 v případě některých úprav a maximální efektivity celého systému schopna zpracovat více trilion matematických operací za sekundu, což představuje dnešní výkon zhruba 100 procesorů Pentium 4 či jedné tisícovky PlayStation 2. Krom jiného je pak samozřejmé vysokorychlostní připojení, díky němuž bude možno PlayStation 3 bez větších problémů propojit s dalšími počítači atd.

Nyní se vrátíme ještě k několika starším informacím, které rozhodně také nejsou nezajímavé. Podle nich je vydání nové konzole plánováno již na rok 2005 a jak se vyjádřili samotní tvůrci, jejich výtvor by neměl být pouhou herní platformou, ale interaktivním zařízením budoucnosti. PS3 tak bude jedním ze členů rozmanité palety vzájemně kompatibilních přístrojů či domácích spotřebičů společnosti Sony, které budou navzájem propojeny a budou spolu dokonce v omezené míře spolupracovat (o čemž konec konců hovoří i ona myšlenka "půjčování si" výkonu).

Nejen o výkonu je však svět herních konzolí a proto je částečně překvapující vyjádření Tima Sweeneyho ze známé společnosti Epic Games (herní série Unreal atd.). Ten si v současné situaci nedovede představit, jak bude možno na novou platformu programovat hry. Netřeba však pochybovat o tom, že samotná společnost Sony má představu více než dobrou.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Tony Hawk`s Pro Skater 4 a mobilní telefony?

Není pochyb o tom, že herní série Tony Hawk`s Pro Skater patří mezi nejoblíbenější řadu titulů za posledních několik let. Stejně tak nemůžeme mít jakékoliv pochybnosti o vzrůstajícím významu her jako takových také v oblasti mobilních zařízení. Vždyť, který z výrobců mobilních telefonů by si dnes dovolil zahájit prodej přístroje, který uživateli nenabídne trochu relaxace u některé ze zajímavých oddechových her?

Jistě je pro hráčskou veřejnost potěšující právě onen vzrůstající význam her v mobilních telefonech. Vždyť vzpomeňme na sympatický projekt Nokia N-Gage, o němž jsme vás informovali před nedávnem. Přestože společnost Sony Ericsson prozatím neplánuje uveřejnit podobný typ přístroje, její poslední výtvor Sony Ericssonu T310 se bude pyšnit v oblasti her skutečnou perlou - titulem Tony Hawk`s Pro Skater 4. Zážitek z této hry by měl být podpořen zejména barevným displejem a také joystickem, který bude sloužit k ovládání.

Je jistě zajímavé, že komerční tituly si začínají získávat svou pozici také mezi hrami mobilních telefonů. Stejně tak nepochybné se zdá být fakt, že Tony Hawk`s Pro Skater 4 se postupem času objeví také v dalších mobilech, zejména pak samozřejmě koncernu Sony Ericsson. Co vše nám však skýtá budoucnost, to je prozatím velkou neznámou. Neskutečně krásná je však představa, že si na obyčejném mobilním přístroji budete vychutnávat slasti nejmodernějších komerčních her a titulů. Kdo by si ještě před nedávnem myslel, že je něco takového vůbec možné...

Zdroj: GamesIndustry.biz

ATI míří do světa herních konzolí

Je nezbytné využít zaváhání druhého, to je nepsané pravidlo obchodování. Jsou si toho mezi jinými vědomi také zástupci kanadské firmy ATI, která se chce do budoucna stále více zapojovat do dění v oblasti herních konzolí. Co se pod tímto vyjádřením skrývá, je jasné. Společnost ATI plánuje zahájení výroby vlastních grafických čipů pro některou z připravovaných konzolí nové generace. Která to však bude? Dostane přednost Nintendo nebo Microsoft?

Možná vás při stálém omílání propojení firem Microsoft a NVidia překvapí fakt, že také ATi se již v současnu aktivně zapojuje do dění a boje "velké trojky". Je to právě ona, kdo v současnosti dodává Nintendu grafický čip Flipper pro konzoli GameCube. V těchto dnech navíc firma ohlásila novou dohodu s japonským výrobcem, které obě strany nepřímo zavazuje k další spolupráci i v oblasti budoucích konzolí. Je tedy pravděpodobné, že právě společnost ATI by se měla stát výrobcem grafiky i pro nástupce populárního GameCube.

Ambice ATI však sahají ještě dále. Postoj NVidia k případnému zásobování Microsoftu novým grafickým čipem pro Xbox 2 je prozatím nejasný a spíše vlažný. Z tohoto důvodu podle předpokladů odborníků roste šance ATI na získání jistě velmi atraktivního kontraktu. Otázkou zůstává, zda-li je v současnosti vůbec možné dodávat grafické čipy dvou konkurenčním firmám - na mysli nemám problémy s nedostatečnou kapacitou výrobních závodů, ale spíše konkurenční prostředí, které by něco podobného sneslo jen velmi ztěží.

Zdroj: GamesIndustry.biz

EA prohlubuje spolupráci s Nintendem!

Společnost Electronic Arts rozhodně nezahálí a její samotní zástupci ví, jak těžké je udržet se na samém výsluní v jakékoliv branži. Největší herní firma světa tak v minulých dnech ohlásila prohloubení spolupráce na vývoji nových her pro konzole japonské společnosti Nintendo.

Nově tak budou některé hry, jejichž světovým vydavatelem je právě firma Electronic Arts, schopny využít možnosti prokojení konzolí GameCube a Game Boy Advance. Prvními rybičkami v tomto v budoucnosti jistě bohatém rybníku her budou tituly Madden NFL 2004, Tiger Woods PGA Tour 2004 a FIFA 2004, kterých se pochopitelně fanoušci dočkají ještě letos. Mimo to bylo potvrzeno, že Electronic Arts plánují v průběhu nadcházejících měsíců vydat do roka zhruba 20 titulů pro konzoli GameCube.

Zdroj: GameDaily

Nejprodávanější konzole v Japonsku - GBA SP ztrácí náskok

Zatímco PlayStation 2 si týden co týden udržuje stabilní počet prodaných konzolí, po úspěšném startu začíná ztrácet dech nová konzole Game Boy Advance SP firmy Nintendo. Po předchozích 114 000 a 83 200 tak firma prodala "pouze" 57 800 kusů této herní platformy a její náskok na druhého v pořadí se značně zúžil. Alarmující je také situace Xboxu, který v přímém souboji prohrál i s prapůvodní PlayStation One.

  • Game Boy Advance SP: 57 800 (Roční: 255 100)
  • PlayStation 2: 57 200 (Roční: 705 400)
  • Game Boy Advance: 22 200 (Roční: 685 300)
  • GameCube: 6 600 (Roční: 175 200)
  • PSOne: 1 500 (Roční: 25 700)
  • Xbox: 1 400 (Roční: 41 700)
  • Wonder Swan Crystal: 750 (Roční: 13 200)
  • Game Boy Color: 470 (Roční: 7 900)
  • Wonder Swan Color: 340 (Roční: 8 600)

Zdroj: Planet Nintendo

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 23. února - 1. března 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Úspěšnou premiéru si v období od 23. února do 1. března odbyla očekávaná špionážní akce Tom Clancy`s Splinter Cell, která se v celkovém pořadí zařadila na druhé místo. Všemu vévodí skvělá strategie Command and Conquer: Generals, zajímavá je taktéž až sedmá pozice další výborné RTS Praetorians španělského vývojářského týmu Pyro Studios.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Command And Conquer: Generals 3
2. N Tom Clancy`s Splinter Cell 1
3. í 2. The Sims 22
4. í 3. The Sims: Unleashed 22
5. - 5. Sim City 4 7
6. í 4. Project IGI 2: Covert Strike 2
7. N Praetorians 1
8. í 6. Unreal 2 - The Awakening 4
9. ë 11. Norton Antivirus 2003 26
10. í 9. The Sims: On Holiday 48

PlayStation 2 - žebříček
Jen malé kosmetické změny se udály v žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli GameCube. Ta nejpodstatnější se týká propadu očekávaného titulu Mortal Kombat: Deadly Alliance, který po dobrém začátku nezvládl úlohu favorita a musel své místo přenechat jednomu z kolegů, hře The Getaway.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims 5
2. ë 3. The Getaway 13
3. ë 4. Grand Theft Auto: Vice City 17
4. í 2. Mortal Kombat: Deadly Alliance 3
5. - 5. FIFA 2003 19
6. - 6. Lord of The Rings - The Two Towers 17
7. - 7. WWE Smackdown! Shut Your Mouth 16
8. ë 14. Tiger Woods PGA Tour 2003 14
9. ë 11. Ratchet And Clank 17
10. í 8. James Bond 007: Nightfire 14

Xbox - žebříček
První čtveřice nejprodávanějších Xbox titulů se od minulého týdne nijak nezměnila a stále si tak nejvíce fanoušků a přízeň hráčské veřejnosti získává titul Mortal Kombat: Deadly Alliance. Zajímavý je taktéž návrat postaršího, ale i dnes velmi kvalitního titulu Project Gotham Racing, do první desítky.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Mortal Kombat: Deadly Alliance 3
2. - 2. Dead To Rights 2
3. - 3. Tom Clancy`s Splinter Cell 14
4. - 4. Halo: Combat Evolved 51
5. N Racing Evoluzione 1
6. ë 17. Project Gotham Racing 47
7. ë 11. Oddworld: Munch`s Oddysee 37
8. í 7. Tom Clancy`s Ghost Recon 13
9. í 6. Minority Report 13
10. í 5. FIFA 2003 18

GameCube - žebříček
Časy plošinovek na PC už dávno pominuly a tak čest tohoto kdysi velmi oblíbeného žánru zachraňuje nedávno vypuštěný titul Rayman 3. Ten se v druhý týden prodeje vyškrábal již na druhé místo žebříčku, lépe si v současnosti vede pouze hra Mortal Kombat: Deadly Alliance.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Mortal Kombat: Deadly Alliance 3
2. ë 5. Rayman 3 2
3. í 2. Super Mario Sunshine 22
4. í 3. Star Fox Adventures 15
5. í 4. Mario Party 4 14
6. - 6. Eternal Darkness: Sanity`s Requiem 18
7. - 7. Luigi`s Mansion 37
8. ë 9. Super Smash Bros: Melee 40
9. ë 10. FIFA 2003 18
10. ë 18. Medal of Honor: Frontline 13

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 16. - 22. února 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Command & Conquer: Generals
2. Sim City 4
3. Tom Clancy`s Splinter Cell
4. Battlefield 1942: Road To Rome
5. The Sims Deluxe
6. The Sims: Unleashed
7. Unreal II: The Awakening
8. Zoo Tycoon
9. Battlefield 1942
10. Medal Of Honor: Allied Assault Spearhead

Zdroj: NPD

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma