Byznys hrátky: Co přinesla E3

Electronic Entertainment Expo řečí čísel * Xbox 360 v ČR k Vánocům * Klasický ovladač pro Wii * Sony mluví o PS3 * Co říká na PS3 Microsoft * Nokia na nové herní platformě * Bude PS3 moc drahá? * Další hity od Blizzardu * Filmový World of Warcraft a Metal Gear * A mnohé další, včetně střípků herního byznysu
Byznys hrátky: Co přinesla E3

Electronic Entertainment Expo řečí čísel

Další ročník herní výstavy E3 je úspěšně za námi. Konala se jako obvykle v Convention Center v Los Angeles. Tento rok se nesl hlavně ve znamení společností Sony a Nintendo, které na rozdíl od Microsoftu ještě neuvedli na trh svoje next-gen konzole. Podle některých zdrojů, třeba i novin Washington Post, dominovalo Nintendo a jejich konzole Wii. Jako příklad uváděli poměr čekacích dob na vyzkoušení si her. Zatímco na zahrání si na PS3 jste si museli počkat půl hodiny, u Wii se tvořily až čtyřhodinové fronty.

Společnost ESA, která E3 vlastní a pořádá, uvedla, že letos se zúčastnilo zhruba 400 vystavovatelů z 80 zemí světa. Co se týče návštěvníků,kteří prošli výstavou, je udáván počet přes 60 000. To se týká středy až pátku, kdy samotná výstava probíhala. První dva dny jsou určeny pro tiskové konference velkých firem. Loni ESA uvedla počet návštěvníků kolem 70 000, takže letošní rok byl o něco slabší. I tak považují E3 2006 za úspěšnou. Příští ročník E3 je plánován na 16. -18. května, opět v Los Angeles.

Zdroj: Game Spot, E3Expo

Xbox 360 v ČR k Vánocům

Microsoft uvede před Vánoci na český trh herní zařízení Xbox 360. Stejně jako Česká republika se na Xbox 360 před Vánoci mohou těšit zákazníci na Slovensku, Maďarsku, Polsku nebo v Jihoafrické republice. Microsoft to dnes oznámil na herním veletrhu E3, který probíhá od 9. do 12. května v americkém Los Angeles.

Xbox 360 přichází na český trh i díky tomu, že zde poklesla míra softwarového pirátství mezi domácími uživateli a zároveň došlo k významnému rozšíření vysokorychlostního připojení k internetu. „Jsme velmi potěšeni, že můžeme nabídnout Xbox 360 dalším zájemcům ve více zemích Evropy a Afriky,“ uvedl Chris Lewis, regionální viceprezident pro skupinu Home & Entertainment společnosti Microsoft. „Xbox 360 je velmi úspěšný na současných trzích v našem regionu a my zamýšlíme tento úspěch zopakovat i v pěti nových zemích, kam nyní plánujeme vstoupit,“ dodává Chris Lewis.

Zdroj: TZ

Klasický ovladač pro Wii

V tiskových materiálech společnosti Nintendo se objevil podivuhodný ovladač pro Nintendo Wii, který bude sloužit zřejmě ke zpětné kompatibilitě s předchozími konzolemi Nintenda.

Oválný ovladač je podobný stařičkému ovladači pro Super Nintendo, s tlačítky uspořádanými do klasického diamantového rozestavení. Najdete na něm čtveřici tlačítek na horní straně a dva D-pady pro kompatibilitu s Gamecube. Pokud tedy u některých her nepůjde využít revoluční ovladač, nemusíte se bát, že byste si ji nezahráli; zejména v případě některé z klasik GC (či starších Nintendo platforem). Nintendo evidentně myslí na vše a místo starostí tak na hráče čeká jen zábava.

Zdroj: Nintendo

Sony mluví o PS3

Sony na své dnešní tiskové konferenci ukazovala možnosti svojí nové konzole PS3, odhalila ovladač, data vydání i ceny. Konzole se bude prodávat ve dvou verzích podle kapacity disku.

Téměř dvě hodiny dlouhá prezentace společnosti Sony se ukázala jako jedna z největších akcí dnešního dne. I přes poměrně rozpačitý začátek, kdy prezentace začala o hodinu později, bez udání jediného důvodu, se bylo rozhodně na co dívat. Nejprve následoval krátká rekapitulace úspěchů PSP a připravovaných novinek pro tento handheld, pak ale patřila scéna plně PS3. Po představení projektů, včetně Gran Turismo, Genji 2, Heavenly Sword, Resistance, NBA Live a Final Fantasy XIII s Metal Gear Solid 4, přišla konečně na řadu samotná konzole.

Tedy, nejprve přišel na přetřes vlastní ovladač. Po konceptu bumerangu, který se objevil na loňské E3, se Sony vrátila ke klasickému DualShocku, který ale dostal do vínku některé nové vlastnosti. Předně se jedná o tlačítko po vzoru Xbox 360 – logo PS3, které asi slouží pro přechod do menu. Pak ale přišla ukázka, co všechno nový ovladač dokáže, a nejeden z přihlížejících musel sbírat bradu ze země. Nový ovladač je totiž citlivý na svůj pohyb, takže je možno ovládat některé hry dokonce bez dotyku tlačítek. Navíc je vybaven technologií Bluetooth, která zaručuj, že bude dokonce lehčí ve své bezdrátové verzí, než tomu je u drátové verze současného DualShocku.

Nakonec přišel na přetřes launch konzole a konečně známe přesná data a ceny. V Japonsku se dočkají PS3 nejdříve, konkrétně 11. listopadu, následovat pak bude současný launch v Evropě, Americe a Austrálii, plánovaný na 17. listopadu. Konzole bude dodávána ve dvou provedeních – s dvacetigigovým diskem za necelých pět set dolarů (a stejný obnos v Euro), nebo s diskem trojnásobným o sto dolarů (a také sto Euro) dražší. Sony předpokládá, že za první měsíc se prodá kolem dvou milionů konzolí, do konce roku další dva miliony a šestimilionové hranice dosáhne koznole do konce následujícího března. Uvidíme, zda se tyto předpovědi naplní.

Zdroj: Gamespot

Co říká na PS3 Microsoft

Společnost Microsoft se rozhodla k odpovědi na prezentaci Sony, na které byl předveden ovladač k PS3. Shane Kim, manažer divize Microsoft Game Studios, se vyjádřil, že nebylo ukázáno nic nového.

Podle něj si Microsoft stále zachovává své trumfy v rukách, protože je výrazný rozdíl v ceně konzolí Xbox 360 za čtyři sta dolarů v plné výbavě a PS3 o polovinu dražší s šedesáti gigovým diskem. Podle Shane Kima bude mít Sony ještě těžké zvládnout své úmysly na celosvětové uvedení konzole na trh v jednom týdnu, stejně jako vytvoření on-line služby podobné Xbox Live!. Pokud se týká nového ovladače pro PS3, tak je k němu Shane Kim povinně skeptický a tvrdí, že o něco takového se neúspěšně snažili již dříve s Freestyle Pro. Naváží se také do Nintenda, když tvrdí, že si společnost vybírá pouze zbytkové hráče. Podle něj se hráči dočkají nejlepších ukázek až na tiskové konferenci Microsoftu, která právě teď probíhá.

Zdroj: Gamespot

Nokia na nové herní platformě

Společnost Nokia ohlásila na letošní E3 v Los Angeles novou mobilní herní platformu – telefony série N a Nokii S60. Tyto by měly být zaměřené na mobilní hraní her.

Hlavním vylepšením těchto mobilních telefonů by měla být aplikace na provozování a údržbu her. Díky ní by nákup nových mobilních her měl být dostatečně jednoduchý, aby se hry staly hlavním bodem zábavy s mobilními telefony. Nokia tak bude usilovat o tvorbu zábavných a jednoduchých her pro každého. Hlavní výhodou oproti současným mobilním telefonům bude dobré propojení s ostatními přístroji, které hráčům umožní všerůzně soutěžit, nebo spolupracovat.

Nokia se rozhodla spolupracovat se společností Gameloft, která se výrobou her pro mobilní telefony zabývá. Tím by chtěli nalákat ještě další hráče na široké množství různých titulů, jež pro ně budou připraveny. Rádi by tím také vytvořili hráčské komunity, kde se budou moci hráči setkávat, ať už reálně, nebo virtuálně. Přibude tak klasická možnost tvorby seznamů přátel, oblíbených protivníků a úhlavních nepřátel, včetně různých statistik, jak si vzájemně vedete. Budoucnost tedy vypadá zajímavě.

Zdroj: Nokia

Bude PS3 moc drahá?

CENÍK

Pro levnější verzi s 20 GB diskem:
Japonsko - 59 800 jenů
Amerika – 499 dolarů
Evropa – 499 euro

Dražší verze s diskem 60 GB:
Japonsko – cena nespecifikována
Amerika – 599 dolarů
Evropa – 599 euro
.

Společnost Sony na E3 při prezentaci PS3 zveřejnila také ceny, za něž bude v době zahájení možné si novou next-gen konzoli pořídit.

Jeden z představitelů Sony, Ken Kutaragi, se k ceně Playstationu 3, která byla stanovena na 499 dolarů v základní verzi a 599 dolarů ve verzi s 60 GB diskem, vyjádřil velmi pozitivně. Podle něj jde o přijatelnou částku. V rozhovoru pro magazín Engadget ji dokonce označil za příliš nízkou.

S nízkou cenou souhlasí také Microsoft. Peter Moore v jednom z rozhovorů řekl, že vzhledem k nízké ceně budou konzole dodané do obchodů vyprodané během několika týdnů.

Hráči jsou ale jiného názoru. Na internetu se spolu s ohlášením ceny začaly vést nekonečné diskuze o tom, že není zase až tak skvělá, ba co více, že je příliš vysoká. A někteří odvážlivci dokonce nezůstali pouze u slov. Příkladem za všechny je jistý Chris, který v tričku s velkým nápisem Just say no!! obcházel chodbami Convention Centra během E3.

Zdroj: Kotaku, Engadget

Další hity od Blizzardu

Společnost Blizzard se údajně nesoustředí pouze na svůj současný největší hit World of Warcraft, ale pracuje na dalších několika hrách, které tvoří pro různé platformy.

Podle tiskových mluvčích Blizzardu není Warcraft, potažmo pak World of Warctaft jediná značka, kterou Blizzard má k dispozici. Nejen že se snaží vytvořit značky nové, ale ještě má několik dalších úspěšných sérií. Jmenovitě se zmínil o Starcraftu a Diablu, což přímo nabízí spekulace o nových titulech. I když se to prý nezdá pro samé práce na World of Warcraft, tak se Blizzard soustředí i na tvorbu dalších her. Dokonce pozorně sleduje i jiné platformy, než je jen PC, tiskový mluvčí potvrdil, že se zajímají jak o PS3, tak i o Xbox 360. Uvidíme, jaká bude další bomba od Blizzardu a kam dopadne. Zatím musíme čekat na rozšíření Burning Crusade, které se však podle slov lidí z Blizzardu může klidně opozdit, protože nejdůležitější je kvalita hry. Jen tak dále, klidně si počkáme.

Zdroj: Gamespot

Filmový World of Warcraft

New York Times odhalili, že se společnost Blizzard, tvůrce série Warcraft a MMORPG World of Warcraft, chystá oznámit film z tohoto herního světa.

Podle reportáže bude film ohlášen dnes odpoledne (což značí po půlnoci našeho času). Paul Sams z Blizzardu uvádí, že se chystají udělat jeden z nejlepších filmů všech dob, který zaujme jak hráče, tak i nehráče. Film by měla mít na starost studia Legendary Pictures, která stojí za filmy Batman Begins, Superman Returns, nebo filmem 300 od Franka Millera. Necháme se překvapit, co všechno se ještě o připravovaném snímku dozvíme, každopádně si na něj budeme muset nějakou tu dobu ještě počkat. Až pak poznáme, zda se zdaří, nebo se bude jednat o další Doom.

Zdroj: Gamespot

Metal Gear ve filmovém

Hideo Kojima vtipným způsobem ohlásil, že jeho série Metal Gear Solid se dočká převedení na filmové plátno z rukou prvotřídní holywoodské společnosti. Zvěsti o Uwe Bollovi byly rychle zahnány.

Po tiskové konferenci společnosti Konami mnozí přehlédli věstník, který byl rozdáván při východu. Ten napodoboval dovedně oficiální noviny výstavy a hned na své první stránce skrýval bombu v podobě ohlášení filmu na motivy série Metal Gear Solid. Kojima uvedl, že film opravdu, ale opravdu, nebude točit nechvalně proslulý Uwe Boll, a že dané prohlášení myslí upřímně. Po vysvětlení tohoto důležitého faktu se dal konečně do řeči ohledně připravovaného filmu. Prý již nějakou dobu dostával různé nabídky, ale až nyní se rozhodl pro jednu velkou společnost z Holywoodu. Neohlásil však již nic bližšího, takže si budeme muset počkat na další zprávy.

Zdroj: Gamespot

Wiivoj je levný

Společnost THQ oznámila při své výroční zprávě, že vývoj her pro Nintendo Wii stojí přibližně třetinu nákladu na vývoj pro ostatní next-gen konzole.

Podle vývojářů jsou nástroje, používané při tvorbě her pro Nintendo Wii, docela podobné s nástroji pro Gamecube, což znamená, že se nemusejí učit používat nové technologie, a navíc mají spoustu vlastních programů, připravených pro tvorbu her. Zrovna THQ se chystá vydat pro Nintendo Wii trojici titulů – simulaci bowlingu SpongeBob SquarePants, akční Avatar: The Last Airbender a hru na motivy filmu Cars. Bude zajímavé sledovat, zda také ostatní vývojáři oznámí ceny projektů pro Wii v rozmezí čtvrtiny až poloviny ceny tvorby pro Xbox 360 a PS3, jak učinilo THQ.

Zdroj: Gamespot.

Širší podpora PSP v Evropě

Společnost Sony po své tiskové konferenci ještě uvedla několik zajímavých novinek, které se chystají pro Evropany vlastnící handheld PSP. Mimo jiné se jedná o novou barvu handheldu a sbírku zlevněných titulů.

Nová barva, ve které bude PSP v Evropě k dispozici, je bílá, kdy se handheld s paměťovou kartou bude prodávat za 179 liber (přibližně sedm a půl tisíce korun). K tomu se Sony rozhodla vytvořit v Evropě podobnou síť přípojných bodů, jako je tomu v Japonsku a rozmísti tak po starém kontinentě na tři stovky míst, kde je možno stáhnout novinky pro svůj handhled. Na podzim navíc hodlá vytvořit interaktivního průvodce městy, kde budou zahrnuty i metropole Londýn, Barcelona a Amsterdam.

Zajímavý je taky projekt zlevněných her v platinové edici, které se budou prodávat za necelých dvacet liber. Jedná se přitom o tyto tituly:

 • Everybody’s Golf
 • Ridge Racer
 • WRC, F1 Grand Prix
 • Medievil: Resurrection
 • Pursuit Force
 • Virtua Tennis: World Tour
 • WWE Smackdown! vs. Raw 2006
 • Need for Speed Underground Rivals
 • Burnout Legends
 • Harry Potter and the Goblet of Fire
 • Peter Jackson’s King Kong

Zdroj: Gamespot

Čím bude rozšířena Xbox 360

Společnost Microsoft představila na E3 své plány ohledne rozšiřování okruhu příslušenství pro svoji konzoli Xbox 360, zejména se jedná o volant a videokameru.

Bezdrátový volant, označený prostě jako Xbox 360 Wireless Racing Wheel, by měl poskytnout hráčů možnost naplno si užít závodní hry. Nově vyšlé z nich, jako třeba Forza Motorsport 2, budou navíc podporovat i zpětnou vazbu, kdy pomocí vibrací bude volant napodobovat otřesy od vozovky. Další bezdrátovou pomůcko pak má být Xbox 360 Wireless Headset, čili sluchátka s mikrofonem. Pro veškeré bezdrátové přístroje pak Microsoft chystá přijímač, který bude možno připojit i k počítači a využívat tak třeba i bezdrátového ovladače.

Z trošku jiného soudku je pak videokamera se zabudovaným mikrofonem, která je použitelná hlavně pro předplatitele zlaté verze služby Xbox Live!. Kamera bude označena jako Xbox Live Vision a poslouží při videochatu a vytváření vlastních ikonek pro hraní her po síti. Protože se bude připojovat ke konzoli pomocí portu USB, měla by být plně kompatibilní s PC.

Zdroj: Gamespot

Uživatelské rozhraní pro PS3 je vidět

Pokud vás zajímá, jak má vypadat uživatelské rozhraní next-gen konzole PS3, podívejte se na toto video. Nejedná se o podrobný výčet všech jeho funkcí, ale na utvoření dobré představy stačí. Na první pohled je vidět obrovská podobnost s rozhraním handheldu PSP. Ostatně oba přístroje bude možno propojit, takže podobnost je vcelku logická.

Základní ikony jsou umístěny v horizontálním řádku, po najetí na každou ikonu se vertikálně rozbalí podnabídka. Nabídka menu je takřka shodná s PSP, ovšem přibylo pár nových položek, za prvé se jedná o Users, neboli uživatele. Online služba bohužel nebyla přístupná, ale dalo se všimnout ikony pro webový prohlížeč a ikony pod kterou se budou skrývat přátelé. Zbylé položky jsou totožné s PSP - nastavení, přehrávání hudby a filmů, prohlížení fotografií. Nechybí ani položka na hry, ve které se dala zahlédnout utilita pro manipulaci s uloženými pozicemi.

Zdroj: YouTube

Drobnosti kolem Wii

Serveru Kotaku se podařilo udělat na E3 rozhovor se slavným designerem Shigeru Miyamotem, který přidal zajímavé informace o chystané konzoli Wii. Nintendo počítá s možností propojení Wii a NDS. Technologie je již zabudovaná v konzoli, ale v Nintendu stále neví, jak ji využít. Miyamoto naznačoval využívání dotykového displeje a mikrofonu pro hraní na Wii, možné je i stahování a vzájemná výměna dat mezi konzolí na handheldem. Dál není jasné, kdy možnost propojení bude k dispozici. Nejspíš už v době startu Wii, ale možná i o něco později.

Miyamoto řekl i něco o ovladači k Wii. Prý každý člen v rodině by mohl mít vlastní ovladač, který by se mohl lišit třeba vzhledem. Wii by pak upravila vzhled a nastavení hry podle ovladače, který zapnul přístroj nebo se připojil do hry. Došlo i na otázku ceny a data startu konzole. Nintendo neoznámilo cenu, protože se na E3 orientují na hardware a software, ostatní detaily si nechává na později. Cena a datum startu by měly být oznámeny pravděpodobně před Tokyo Games Show.

Zdroj: Kotaku

Střípky ze světa herního byznysu

 • I když to mohlo na tiskové konferenci společnosti Microsoft vypadat jinak, akční hra GTA 4 nebude pouze pro Xbox 360, jak se předpokládalo, ale objeví se ve stejný den i na konkurenční konzoli PS3. Společnost Rockstar, která na sérii Grand Theft Auto pracuje, oznámila po tiskové konferenci společnosti Microsoft, že jejich hra přijde na trh současně pro obě platformy na podzim příštího roku. Ani tak však nepřijde Microsoft o exkluzivitu titulu, protože pouze pro Grand Theft Auto 4 prý bude mít jediný výraznou podporu prostřednictvím služby Xbox Live Marketplace, tedy jak alespoň jeho zástupci tvrdí. Uvidíme, co ještě se ohledně této hry dozvíme v průběhu E3.
 • Společnost Konami oznámila vývoj předělávky karetní hry se sběratelskými kartami Marvel Trading Card pro PC a handheldy PSP a Nintendo DS. I když bude hra obsahovat i comicsový příběh při hře pro jednoho hráče, hlavním trhákem asi bude možnost hrát ve více hráčích různé turnaje, pořádané online, obsahující velké množství cen. Dokonce by mělo být možno hrát i napříč jednotlivými platformami, čili hráči na PSP mohou klidně soupeřit proti vlastníkům PC verze. Průběžně by mělo být možné si dokupovat nové a nové karty pro hrdiny, jakými jsou třeba Spider-Man, Hulk, X-men a další ze stáje comicsů společnosti Marvell.
 • Legendární akční hra Golden Axe z roku 1990 se dočká svého nepřímého pokračování. Sega si totiž minulý měsíc koupila studio Secret Level, které pracuje na nové verzi této hry. Sega tvrdí, že zatímco původní Golden Axe byla pouze bezmyšlenková mlátička, nová hra bude řazena do žánru akčních RPG (také nevidíte ten ohlášený propastný rozdíl?). Z původní verze jistě zůstanou některé důležité prvky, jako je možnost využívat různá jízdní monstra, nebo nutnost udržovat rovnováhu mezi magií a silou. Není jasné, zda opět potkáme sličnou amazonku, univerzálního barbara a silného trpaslíka, nebo budou vybráni jiní hrdinové. Hry bychom se měli dočkat někdy v roce 2007 pro Xbox 360 a PS3.
 • Když společnost Capcom ohlašovala loni pátý díl svojí série Resident Evil, zděsili se fanoušci Nintenda, protože hra byla oznámena pouze pro Xbox 360 a PS3. Nyní bylo odhaleno, že Nintendo Wii dostane vlastní díl série Resident Evil. Zatím není jasné jméno nové hry, zda se bude jednat o předělávku pátého dílu, nebo dokonce úplně novou hru. Každopádně se Capcom s Nintendem shodli na tom, že hra využije naplno všech možností, které jí poskytne Nintendo Wii, jmenovitě hlavně originálního ovládání. Spekuluje se, zda se Capcom nakonec rozhodne předělat některou z dřívějších verzí, nebo vytvoří úplně novou hru, na další informace si budeme zřejmě muset ještě počkat. Každopádně jedna z nejlepších her loňského roku si zaslouží důstojného nástupce.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a Star Wars zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  1.  2021 | |2 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce