Byznys hrátky: Co všechno se stalo v týdnu, kdy byla E3?

První oficiální představení handheldu Nintendo DS * Jak vypadá handheld PlayStation Portable? * Xbox Live - aneb on-linové orgie na konzolích na obzoru * Demo Metal Gear Solid 3 ukradeno * Vznikla Česká Asociace Elektronických Sportů * A samozřejmě spousta tabulek vypovídajících o tom, jak se prodávaly hry v UK a v USA.

První oficiální představení handheldu Nintendo DS

Jednou z nejsledovanějších událostí výstavy E3, která proběhla minulý týden, se byla prezentace handheldu DS japonského Nintendo. Tvůrce ze země vycházejícího slunce svůj slib samozřejmě dodržel a vy tak máte nyní vůbec poprvé možnost prohlédnout si novou ruční konzoli na prvním zveřejněném obrázku. Mimo něj jsme se dočkali také několika nových informací. Tak předně - Nintendo DS je oficiální název nového zařízení, přestože mnozí hovořili o zkratce DS coby kódovém označení nového přístroje. A DS znamená Dual Screen, protože nový handheld má… Dvě obrazovky!

Jak je z obrázku patrné, nové Nintendo nám skutečně nabídne dva displeje. Spodní obrazovka navíc bude citlivá na dotek, s čímž souvisí také přibalené pero. Na displeji budeme moci nejen kreslit, ale jak ukázala také jedna z prezentovaných her, jeho výhod půjde využít také v klasických herních titulech. Ovládání nepřineslo žádné výraznější novinky - na pravé straně přístroje najdeme klasický D-pad a na druhé čtyři tlačítka. Nintendo DS se mimo toho pyšní dvěma sloty - jedním pro GBA hry a druhým pro malé karty s hrami vytvořenými na míru nové konzoli. Nový přístroj mimo to také podporuje technologii Bluetooth a bude jej tak možné snadno propojit s dalším bratříčkem.

Nintendo ale neoznámilo maloobchodní cenu tohoto zařízení ani datum jeho vydání. Ovšem ani tento fakt nezabránil online obchodům, aby již nyní nerozběhli akci "předobjednejte si DSko", ve které operují s cenou 199 $. Konkrétně se jedná o internetové obchody EB Games a GameShop, přičemž oba mají předpokládané datum vypuštění handheldu stanoveno na 29. listopadu 2004.

Pokud byste ale nyní měli sto chutí sednou za počítač (což už jste ostatně museli udělat, pokud čtete Doupě) a Nintendo DS si objednat, nezapomeňte, že jak cena, tak datum byly stanoveny ryzí spekulací. Navíc podle neoficiálních informací bude DS stát "jen" 149 $, s čímž ovšem oba obchody také počítají, takže v objednávkovém formuláři se můžete dočíst, že "pokud se bude maloobchodní cena lišit, zaplatíte nižší z obou sum".

Nintendo ale neskončilo u pouhého představení nového handheldu, rovnou uveřejnilo i seznam her, které jsou pro něj již nyní ve vývoji. Jedná se o následující tituly od konkrétních tvůrců:

 • Animal Crossing DS (Nintendo)
 • Bomberman (Hudson Soft)
 • Dragon Ball Z (Banpresto)
 • Dragon Quest Monsters (Square Enix)
 • Dynasty Warriors (Koei)
 • Egg Monster Heroes (Square Enix)
 • Final Fantasy: Crystal Chronicle (Square Enix)
 • Frogger 2005 (Konami)
 • Gyakuten Saiban (Capcom)
 • Mario Kart DS (Nintendo)
 • Mega Man Battle Network (Capcom)
 • Metroid Prime: Hunters (Nintendo)
 • Mobile Suit Gundam Seed (Bandai)
 • Monster Rancher (Tecmo)
 • Mr. Driller (Namco)
 • Need For Speed (Electronic Arts)
 • New Super Mario Bros. title (Nintendo)
 • Nintendogs (Nintendo)
 • One Piece (Bandai)
 • Pac-Pix (Namco)
 • Pac`n Roll (Namco)
 • PictoChat (Nintendo)
 • Project Rub (Sega)
 • Rayman (Ubisoft)
 • Sonic E3 Demo (Sega)
 • Spider-Man 2 (Activision)
 • SpongeBob SquarePants (THQ)
 • Super Mario 64x4 (Nintendo)
 • Unnamed role-playing game (Namco)
 • Viewtiful Joe (Capcom)
 • WarioWare, Inc. DS (Nintendo)
 • Yu-Gi-Oh!: Nightmare Troubadour (Konami)

Zdroj: Gamespot a Eurogamer

Jak vypadá handheld PlayStation Portable?

Na E3 se ale s handheldy bezmála roztrhl pytel. Dříve kromě GameBoye aby člověk nšjaký hledal s lupou - a na této výstavě ohlásili hned dva nové a převratné! Kromě Nintenda DS se totiž uvedení před veřejnost dočkal i PlayStation Portable (PSP) od společnosti Sony.

Tato hračička disponuje 32MB RAM + dalšími 4 DRAM a procesorem 333MHz ne nepodobného tomu, kterým je osazen PS2. Uvnitř je 1,8 GB (!!!) minidisk, na který si můžete ukládat hry, hudbu a filmečky. PSP má USB port, Memory Stick Pro Duo slot, IRDA komunikační port a IR. Baterie by měla vydržet až 10 hodin hraní. Standart ovládání by měl být stejný jakou u PS2. Přes USB port bude možné připojit ledasco - kameru, fotoaparát, GSP i klávesnici.

   

PSP se dočká uvedení na trh před těmito vánoci jak v USA, tak i v Evropě.

Zdroj: Eurogamer

Xbox Live - aneb on-linové orgie na konzolích na obzoru

Xbox sice disponuje možností připojení na internet již od svého vzniku, ale vypadá to, že až po letošní E3 to bude opravdu stát za to. Jednak se Electronic Arts konečně rozhodli zapomenout své dřívější neshody s Microsoftem a oznámili, že od června budou jejich klíčové tituly pro Xbox podporovat právě Live. Podle prohlášení tiskového mluvčího Microsoftu by se mělo jednat především o tituly Burnout 3, TimeSplitters Future Perfect, Battlefield: Modern Combat, FIFA Football 2005 a Tiger Woods PGA Tour 2005.

Ovšem podle o něco později učiněného tiskového oznámení přímo od EA těch titulů bude mnohem víc - přesněji GoldenEye: Rogue Agent, Need For Speed Underground 2, NCAA Football 2005, NHL 2005, NASCAR 2005: Chase For The Cup, NBA Live 2005, Madden NFL 2005 a NCAA Football 2005

Ale to není vše. K tomu ještě Microsoft oznámil, že i on sám hodlá rozsáhle podporovat Xbox Live. Tento nejnovější projekt, který rozjede již letos na podzim, se bude jmenovat Xbox Live Arcade a bude se jednat o online službu, která uživatelům umožní si stáhnou a zahrát různé variace na "poker, karty, drobnůstky a různé úspěšné arcádové hry". Konkrétní hry, které již byly představeny, jsou Dig Dug a Galaxian od NAMCA. Další, jako například Big Fish Games` Alien Sky a Feeding Frenzy jsou již ve vývoji - a mnoho dalších by mělo následovat...

Zdroj: Gamespot a Eurogamer

Střípky ze světa herního byznysu:

 • Přestože se vystavovatelé snaží maximálně zabezpečit své expozice a ochránit cenné materiály před náporem zvědavců a náruživých hráčů, nepříjemnou zkušenost s letošní E3 bude mít podle všeho japonské Konami. Podle několika prozatím oficiálně nepotvrzených zdrojů totiž společnost Konami of America ve spolupráci s policií města Los Angeles pátrá po dvou mužích, kteří měli na stánku japonského výrobce odcizit demokód očekávané konzolové pecky Metal Gear Solid 3! Má jít o dva muže ve věku 19 - 20 let, což mohou být vzhledem k aktuální struktuře návštěvníků tisíce osob. Inkriminovaná demoverze se podle dosavadních zpráv neobjevila na warezových kanálech a Konami tak může pouze doufat, že si ji dva mládenci odnesli pouze domů, pro své vlastní pobavení a dále ji tak šířit nebudou.
 • Minulý týden vznikla Česká Asociace Elektronických Sportů. Ta si klade za cíl aktivní podporu elektronických sportů na území ČR a sestavování české reprezentace na zahraniční akce a turnaje.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 2. - 8. května 2004)
Tady měl být popisek k tomu, že tu jsou žebříčky prodejnosti. Místo něj je tu popisek o tom, že tu měl být popisek k tomu, že... No prostě nuda.

Celkový žebříček:
První místo tento týden obhájil Hitman - ale za ním už se nám to od minule trochu zamíchalo. Druhé místo má novinka UEFA Euro 2004 a na třetí se posunul firewall od Nortna, kterého se Britové prostě NEMŮŽOU nabažit. Další novinkou v žebříčku je hra podle krajně stupidního seriálu Transformers - ovšem značná inteligenční absence seriálu ještě nic nevypovídá o kvalitách této hry. Doufejme...

AP MP Název hry PT
1. - 1. Hitman: Contracts 2
2. N - UEFA Euro 2004 Portugal 1
3. í 4. Norton Internet Security 2004 31
4. í 2. Fight Night 2004 2
5. N - Transformers Armada: Energon 1
6. í 5. Sonic Heroes 14
7. í 3. ToCA Race Driver 2 3
8. ë 24. Norton Antivirus 2004 18
9. í 8. England International Football 2004 2
10. í 7. James Bond 007: Everything Or Nothing 11
11. ë 12. The Sims 72
12. í 6. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 7
13. í 10. FIFA 2004 29
14. í 13. Grand Theft Auto: Vice City 67
15. í 11. LMA Manager 2004 9
16. ë 17. The Simpsons: Hit and Run 28
17. í 16. Need For Speed: Underground 25
18. ë 19. Driving Test Success Theory 03/04 36
19. ë 36. Mcafee Internet Security V6.0 2
20. í 9. World Championship Rugby 5

PC - žebříček
Tak, jako Kolumbus objevil Ameriku objevuje teď zřejmě Británie internet. No jen se sami podívejte - firewall na prvním a třetím místě, antivirák na druhém - a dvojbalení obého na osmé příčce. Co to sakra..?

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 34
2. ë 5. Norton Antivirus 2004 37
3. ë 8. Mcafee Internet Security V6.0 25
4. í 3. Hitman: Contracts 2
5. í 2. Far Cry 7
6. ë 7. The Sims 84
7. í 6. Championship Manager: Season 03/04 25
8. ë 15. Norton Antivirus 2004/Firewall 2004 30
9. í 4. ToCA Race Driver 2 3
10. í 9. Battlefield Vietnam 8

PlayStation 2 - žebříček
Hitman udržel první příčku nejen v celkové prodejnosti, ale i na PS2 (to bude tím, že konzole - narozdíl od PC - nepotřebují internetovou ochranu), ale za ním se odehrály velké manévry: Nový fotbal obsadil druhé místo a Transformers skončili čtvrtí, zbytek her se usilovně přesouval na pozicích ve stylu škatule škatule hejbejte se.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Hitman: Contracts 2
2. N - UEFA Euro 2004 Portugal 1
3. í 2. Fight Night 2004 2
4. N - Transformers Armada: Energon 1
5. í 3. Sonic Heroes 14
6. ë 8. England International Football 2004 2
7. í 4. James Bond 007: Everything Or Nothing 11
8. í 5. LMA Manager 2004 9
9. - 6. The Simpsons: Hit and Run 28
10. í 6. This Is Football 2004 7

Xbox - žebříček
I na tomto poli si Hitman polepšil a obsadil tak první příčku. Druhý je vítěz z minulého týdne ToCA Driver a třetí novinka - UEFA Euro. Ale jak je možné, že něco od Microsoftu nepotřebuje antivirus, netuším.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Hitman: Contracts 2
2. í 1. ToCA Race Driver 2 3
3. N - UEFA Euro 2004 Portugal 1
4. í 3. Fight Night 2004 2
5. í 4. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 7
6. í 5. Manhunt 3
7. í 6. England International Football 2004 2
8. - 8. Grand Theft Auto: Double Pack 20
9. ë 11. Project Gotham Racing 2 24
10. í 7. World Championship Rugby 5

GameCube - žebříček
Harves Moon vyšel až koncem minulého týdne, takže až nyní zabodoval naplno a obsadil první příčku prodejnosti, na úkor Sonica. Metal Gear uhájil třetí pozici a jinak také nic zajímavého...

AP MP Název hry PT
1. ë 8. Harvest Moon: A Wonderful Life 4
2. í 1. Sonic Heroes 14
3. - 3. Metal Gear Solid - The Twin Snakes 7
4. í 2. Final Fantasy: Crystal Chronicles 9
5. ë 14. Teenage Mutant Ninja Turtles 2
6. í 5. Sonic Mega Collection 56
7. í 6. Mario Kart: Double Dash!! 26
8. í 7. James Bond 007: Everything Or Nothing 11
9. - 9. The Simpsons: Hit and Run 27
10. - 10. Mario Party 5 23

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak mohli Američané přežít do doby, než byla vynalezena první počítačová FPS, netuším. Protože na PC pořád kupují jen a jen střílečky - evidentně k tomu mají vrozené sklony. Ale co dělali, když ještě nemohli střílet do počítačových soupeřů? Moment... Kam se vlastně poděli bizoni?

AP Název hry
1. Battlefield Vietnam
2. Far Cry
3. Unreal Tournament 2004
4. Drop!
5. The Sims Deluxe
6. Counter Strike: Condition Zero
7. Age of Mythology
8. Call of Duty
9. Zoo Tycon: Complete Collection
10. 251 Collector`s Eddition

Zdroj: Gamespot

Váš názor Další článek: Korea: Forgotten Conflict - stahujte patch v1.27 (UK verze)

Témata článku: , , , , , , ,