Byznys hrátky: Crysis prodejně selhalo, Assassin´s Creed úspěšný

Rekordní listopad pro herní scénu * Crysis a UT3 selhaly v první měsíc prodeje * Nintendo přichází o miliardy kvůli nedostupnosti Wii * Bude rok 2008 rokem PS3? * Chtěli byste si vsadit na nejprodávanější hru podzimu? * Assassin´s Creed prodejně úspěšný, hlásí Ubisoft * Intel chce na herní scénu, mluví o čipu 4x výkonnějším než Cell
Byznys hrátky: Crysis prodejně selhalo, Assassin´s Creed úspěšný

Rekordní listopad pro herní scénu

Ještě nikdy nepodléhaly nové prodejní výsledky z jednotlivých trhů takovému očekávání. Po mnoha předpovědích minulý týden dorazila data z USA, kde bylo podle agentury NPD Group utraceno v měsíci listopadu za herní software a hardware přes 2,6 miliardy amerických dolarů. To je významný nárůst o 52 % oproti stejnému období stejného roku. Hrály v něm větší roli konzole, nebo hry? Byl to software, za který Američané utratili 1,3 miliardy dolarů a podle NPD už letos objem finančních prostředků do herní zábavy překonal hranici 13 miliard amerických dolarů.

Zajímá vás, kdo si v USA vedl nejlépe? Dle očekávání stojí na špici mezi konzolemi nové generace Wii, jež téměř pokořilo hranici jednoho milionu prodaných kusů (reálné číslo se zastavilo na 981 tisíci), skutečným vítězem je ale handheld NDS s 1,53 milióny. Microsoft zabodoval s 770 tisíci prodanými Xbox 360 (druhý nejlepší týden v historii), PS3 bylo prodáno 466 tisíci kusů. To je ale dle očekávání i nadále pokořováno dalšími kolegy ze stáje japonské Sony, když jak PSP (576 tisíc), tak PS2 (496 tisíc) prodaly více.

Nic ale není tak špatné, jak se zdá. "Kombinace snížení ceny a aktuální vánoční sezóny vyústily v případě PS3 v největší meziměsíční nárůst v historii," komentuje výsledky Anita Frazier, analytička NPD. Spokojenost vládne i v Activisionu, který prodal 1,57 milionu kopii Call of Duty IV, a hra samotná sesadila Super Mario Galaxy z trůnu nejprodávanějších her. Daří se také Assassin´s Creed (více v krátkých zprávách), přehled nejprodávanějších her najdete níže mezi žebříčky.

Zdroj: GI.biz, Next-Gen.biz

Crysis a UT3 selhaly v první měsíc prodeje

Není pouze vítězů, ale také poražených. Jak prokázaly prodejní výsledky americké NPD Group za měsíc listopad, ani jednomu z očekávaných hitů mezi střílečkami, titulům Crysis a Unreal Tournament 3, se v USA v první měsíc prodejů nedařilo. Crysis, které bylo do obchodů oficiálně uvedeno 13. listopadu, si na své konto připsalo 86 tisíc prodaných kopií, což je pro hru s průměrným hodnocením 91 bodů (Metacritic) jeden z nejhorších výsledků poslední doby. Podle zahraničních komentářů mohou za selháním hry stát přehnané hardwarové nároky, Crytek se k prozatimní úspěšnosti svého titulu nevyjádřil.

Ještě hůře je na tom PC verze Unreal Tournament 3, která od svého uvedení 19. listopadu prodala pouhých 34 tisíc kopií - její výsledky však vylepší blížící se PS3 verze a příští rok také verze pro Xbox 360. Jak jsou na tom ostatní střílečky? Špatné výsledky nelze ospravedlnit ani nezájmem Američanů o tento žánr - Call of Duty 4: Modern Warfare pro Xbox 360 se drží na pátém místě (v pátý týden prodejů) a prodalo se ho již přes jeden milion, Halo 3 pro stejnou platformu je 21. v 11 týden svého prodeje (s celkovými prodeji přes 4 miliony kopií).

Zdroj: Next-gen.biz, VGChartz.com

Bude rok 2008 rokem PS3?

Piers Harding-Roll, senior analytik společnosti Screen Digest, věří, že zatímco rok 2007 ovládlo japonské Nintendo, ten příští může přinést změnu. Pokračující podpora multimediálních funkcí konzolí Xbox 360 a PS3 bude klíčem k úspěchu, věří analytik, podle něhož bude hrát důležitou roli také vývoj bitvy nových formátu Blu-Ray a HDDVD. Očekávat máme uzavírání aliancí a mnoho změn v podporování formátu, zejména od firem, které se k otázce nových disků prozatím stavěly neutrálně. Důležitá je podle analytiků také zvýšená snaha o prezentaci výhod HD zobrazení - postupné snížení cen HD televizorů je k tomu prvním, nikoliv však posledním krokem. Ze závěru krátké zprávy vyplývá, že podle předpokladů bude z dalšího vývoje těžit především PS3, když se misky vah nahnou ve prospěch Blu-Ray.

Zdroj: GI.biz, Screen Digest

Nintendo přichází o miliardy kvůli nedostupnosti Wii

Nedostupnost Wii začíná být problém a uvědomují si to také v Nintendu - jak jinak bychom si pak mohli vysvětlit nový program, který minulý týden ohlásil Reggie Fils-Aime, prezident Nintenda v Americe. Program nabízí zájemcům o konzoli možnost zakoupit si ji v prosinci u největšího amerického maloprodejce GameStop s tím, že jim bude garantováno doručení fyzického zařízení do konce ledna příštího roku. Analytici se v souvislosti s nedostatečnou výrobou podivují nad pokračujícími problémy Nintenda, jež označují za "nezvyklé pro oblíbený produkt po tak dlouhé době od uvedení na trh". Analytik James Link z MDB Capital Group odhaduje, že by Nintendo v případě dostatečné zásoby konzolí vydělalo o letošních Vánocích o 1,3 miliardy dolarů více. "Mohou prodávat dvojnásobek toho, co nyní," vysvětluje.

Zdroj: GI.biz

Gearbox se zaměří na prodejní model Orange Boxu

Šéf vývojářského studia Gearbox, Randy Pitchford, věří, že úspěch Portalu jako součástí Orange Box balíčku vytýčil nový směr pro záměry mnoha vývojářu. "Co mám na Portalu opravdu rád, je skutečnost, že je to příklad pro vývoj nenáročné hry," prohlásil Pitchford v rozhovoru pro Eurogamer TV. "Můžeme investovat do vývoje podobných her a přiložit je k větším projektům, přičemž budeme mít jistotu, že je lidé ocení, třebaže půjde o zážitek na dvě hodiny." Pitchford si uvědomuje význam Xbox Live či PlayStation Network pro prodej dalších addonů a rozšíření do her, přesto se mu myšlenka Orange Boxu velmi zamlouvá. "Pokud může ovlivnit rozhodnutí zákazníka o nákupu hry, je dobré zvážit, jak nákladný by byl vývoj takové hry." Pitchford zároveň potvrdil, že původní, později zrušená verze střílečky Prey, na níž před lety pracoval, byla postavena na podobné myšlence jako současný Portal.

Zdroj: GI.biz

Chtěli byste si vsadit na nejprodávanější hru podzimu?

Sázíte a hrajete rádi hry? Obojí jde dohromady. V Anglii je letos již čtvrtým rokem k dispozici možnost vsadit si na nejprodávanější hru vánoční sezóny. A jak se zdá, zájem hráčů je stále větší. Jak potvrdil zdejší bookmaker Paddy Power, v posledním týdnu přesáhl objem vložených prostředků 11 tisíc liber (zhruba 410 tisíc Kč) a sázení na nejprodávanější hru je druhé nejoblíbenější v nabídce hned za tipováním o nejlepší hudební singl. Níže najdete přehled aktuálních kurzů, jaké hře věříte vy?

8/11: Need for Speed ProStreet
2/1: Mario & Sonic at the Olympic Games
5/1: The Simpsons Game
8/1: FIFA Soccer 08
8/1: Call of Duty 4: Modern Warfare
12/1: The Golden Compass
18/1: Super Mario Galaxy
20/1: Assassin`s Creed
20/1: High School Musical: Sing It!

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Ubisoft je spokojen. Hit Assassin´s Creed, který u kritiků více či méně nedostál vysokým očekáváním, boduje mezi obyčejnými hráči, když se jej za pouhé čtyři týdny prodalo přes 2,5 milionu¨kopií. Assassin´s Creed se tím stal nejrychleji prodávanou novou značkou všech dob v USA a Ubisoft na pozitivní výsledky reagoval zvýšeným odhadem svých příjmů pro letošní fiskální rok: místo 330 očekává příjem až 410 milionů Euro.
  • Blizzard potvrdil, že pracuje na "next-gen MMO", která nemá nic společného se světem World of Warcraft. Označení "next-gen" jen umocnilo spekulace, podle nichž firma přehodnotí svůj negativní vztah k vývoji her pro jiné platformy než PC.
  • Wii brzy překoná svého předchůdce, konzoli GameCube. Alespoň v Japonsku, kde se GameCube prodalo přes 4 miliony kusů. Jak oznámil japonský magazín Famitsu, Wii si v Japonsku pořídily již 4 miliony zájemců a je otázkou hodin, kdy úspěšný pokračovatel překoná svého vysoko hodnoceného, prodejně však neúspěšného staršího bratřička.
  • Intel podle dostupných informací uvažuje o roli aktivního hráče mezi výrobci procesorů pro další generaci herních konzolí. O svých záměrech již hovořil s trojicí Nintendo, Microsoft a Sony a zájem firmy dokládají i slova jejích zástupců: "Dovedeme si představit, že příští generace Wii nebude mít žádný ovladač." Řešení? Kamery po celém pokoji. K dispozici prý bude dostatek výkonu, neboť Intel nabízí řešení 4x výkonnější než současný Cell procesor PS3.
  • Microsoft oznámil stvoření HDDVD emulátoru, který umožní lepší testování HDDVD disků. Software je k dispozici vývojářům za jednorázový poplatek 2 999 dolarů.
  • Vývojáři GRIN oznámili otevření nového studia v rodném Švédsku, které podle všeho souvisí s rozšiřujícími se aktivitami firmy, jež aktuálně pracuje na remaku Bionic Commando a z dřívějších her má na svědomí například PC verzi Ghost Recon: Advanced Warfighter.
  • Podle Harmonixu zablokoval Activision patch pro PS3, který umožňoval využít kytaru z aktuálního Guitar Hero III také v nové hudební hře Rock Band. Na Xboxu 360 je kytara nadále plně kompatibilní.
  • TakeTwo otevřelo nové studio v Kalifornii, jež se bude pod názvem 2K Marin soustředit na vývoj nových herních značek. Žádné další detaily o připravovaných hrách nejsou k dispozici.

Ceny akcií

Midway  2.24 - 3.20  +32.8% 
THQ  24.94 - 27.13  +8.8% 
Konami  31.00 - 32.82  +5.9% 
EA  54.58 - 57.33  +5.0% 
Take-Two  17.02 - 17.66  +3.8% 
Sony  52.95 - 54.69  +3.3% 
Ubisoft  61.74 - 63.49  +2.8% 
Microsoft 34.55 - 35.22  +1.9% 
Activision  26.15 - 26.50  +1.3% 
Sega  12.59 - 12.71  +1.0% 
Nintendo  611.89 - 575.03  -6.0% 
SCi  210.50 - 190.00  -9.7% 

Nejprodávanější hry

Japonsko
1. Wii Fit (Wii)
2. Mario Party DS (DS)
3. Tales of Innocence (DS)
4. Hot Shots Golf Portable 2 (PSP)
5. Professor Layton and Pandora`s Box (DS)
6. Dragon Quest IV (DS)
7. Lost Odyssey (Xbox 360)
8. Power Pro Kun Pocket 10 (DS)
9. Super Mario Galaxy (Wii)
10. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)

Německo
1. Need for Speed ProStreet (PS2)
2. Brain Training (DS)
3. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
4. More Brain Training (DS)
5. Super Mario Galaxy (Wii)
6. Need for Speed ProStreet (PC)
7. Need for Speed ProStreet (PS3)
8. High School Musical: Sing It (PS2)
9. Mario and Sonic at the Olympic Games (PC)
10. FIFA 08 (PS2)

Španělsko
1. WWE Smackdown! vs. RAW 2008 (PS2)
2. Pro Evolution Soccer 2008 (PS2)
3. More Brain Training (DS)
4. Super Mario Galaxy (Wii)
5. Imagine: Being Mum (DS)
6. Mario Party (DS)
7. Need for Speed ProStreet (PS3)
8. Assassin’s Creed (PS3)
9. WWE Smackdown! vs. RAW 2008 (PSP)
10. Need for Speed ProStreet (PS2)

Švédsko
1. SingStar Swedish Hits Schlager (PS2)
2. Guitar Hero 3: Legends of Rock (PS2)
3. Super Mario Galaxy (Wii)
4. High School Musical: Sing It! (PS2)
5. SingStar Swedish Hits (PS2)
6. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
7. The Sims 2 Bon Voyage (PC)
8. SingStar (PS3)
9. Need for Speed ProStreet (PS2)
10. Uncharted Drake´s Fortune (PS3)

USA
1. Call of Duty 4: Modern Warfare (360)
2. Super Mario Galaxy (Wii)
3. Assassin`s Creed (360)
4. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
5. Wii Play w/ remote (Wii)
6. Mass Effect (360)
7. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
8. Guitar Hero III: Legends of Rock (Wii)
9. Halo 3 (360)
10. Assassin`s Creed (PS3)
* údaje za celý měsíc listopad


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce