Byznys hrátky: čtyři roky natvrdo pro piráta v USA!

Pirát organizace Razor 1911 byl odsouzen ke čtyřem letům vězení * Kdy se dočkáme nové konzole japonského Nintenda? A zvažuje Microsoft uvedení Xboxu 2 již v roce 2005? * Vydavatelé časopisů se bouří proti zvýšení DPH * Nintendo prodalo v Severní Americe 20 milionů kusů GBA! * Maxis uzavírá své studio, důvodem je stěhování.
Byznys hrátky: čtyři roky natvrdo pro piráta v USA!

Čtyři roky kriminálu pro piráta v USA

Agentura ESA v posledních dnech přitvrdila svou snahu o společný postup proti počítačovým pirátům, jejichž snažení je podle dostupných údajů v posledních měsících stále úspěšnější. Nezávisle na ní však přece jen zaznamenal boj proti pirátům velký úspěch. O to se postaralo soudní jednání v USA, z nějž si jeden z vysoce postavených členů známé organizace Razor 1911 odnesl rozsudek znějící na 50 měsíců odnětí svobody.

Tvrdý přístup amerického zákonodárství i místních soudců tak na vlastní kůži poznal Sean Michael Breen, jeden ze členů organizace Razor 1911, jež se zabývá crackováním a distribucí her pro PC a konzole. Soud v Oaklandu vyměřil v úterý osmatřicetiletému Breenovi padesátiměsíční trest a navíc pokutu 700 000 amerických dolarů, které dlužil jedné hardwarové firmě - což je víc než hodnota nelegálních verzí her, jejichž "zcizení" a následnou distribuci mu vyšetřovatelé prokázali. 

Případ Sean Michael Breen je jedním z výsledků policejní akce v USA, při níž mělo být rozprášeno hned několik ilegálních společenství. Zatčeno bylo celkem přes čtyřicet osob, lze tedy očekávat, že se dočkáme i dalších podobně ostrých rozsudků.

Zdroj: Vlastní zpráva, GI.biz

Kdy se dočkáme nové konzole od Nintenda?

Microsoft i japonské Sony již pomalu vykládají své "konzolové" trumfy na stůl (vždyť vzpomeňte na minulý týden a vyčerpávající přísun informací týkajících se konzole Xbox 2), pouze gigantické Nintendo i nadále mlčí. Přestože je tak informací o nástupci konzole GameCube (prozatím označovaném kódovým jménem N5) pomálu, dorazily až k nám podrobnosti o jeho plánovaném termínu vydání. Kdy se tedy nové platformy dočkáme a kdy ji budeme moci poprvé spatřit?

Nintendo se v "předvečer" zveřejnění předpokládaných termínů vyjádřilo také na adresu současníka (konzole GameCube), který podle prezidenta firmy splnil účel. Mimo to jsou podle jeho vyjádření zákazníci naprosto spokojeni s výkonem a úrovní tohoto zařízení. Ani současné úspěchy GameCube však nezabrání nutnosti uvést na trh další generaci herních konzolí, které bude podle přání Nintenda vládnout právě N5. Prvního představení nové konzole bychom se podle čerstvých zpráv měli dočkat v roce 2005 (na jaře, v rámci největšího světového veletrhu E3), zahájení prodeje potom o rok později.

Poslední komentáře ze světa herních konzolí pak také spekulují nad možným krokem Microsoftu, podle kterého softwarový gigant reálně zvažuje možnost zveřejnění konzole Xbox 2 již v roce 2005. Důvod je prostý - získat náskok a předběhnout konkurenci. Zda-li je však tento termín skutečně reálný, to zůstává ve hvězdách.

Zdroj: Vlastní zpráva, GI.biz

Vydavatelé časopisů se bouří proti zvýšení DPH

Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů se blíží do závěrečné schvalovací fáze. Ještě než se ale ke slovu dostali samotní poslanci, mnohé zájmové skupiny vydali své odmítavé stanovisko k úpravám daně z přidané hodnoty. Možná jste už slyšeli o iniciativě umělců, kteří se bouří proti zvyšování DPH u lístků do kin či divadel, dnes se k nim přidala také Unie vydavatelů, která považuje za velmi nevhodné, aby časopisy dle předloženého návrhu přešli do základní (vyšší) sazby daně (tj. z 5% na 19%).

Proto vydala toto prohlášení:

Unie vydavatelů, sdružující 40 vydavatelů deníků a časopisů s rozhodujícím podílem na trhu, považuje za absurdní tvrzení, která dnes zazněla na tiskové konferenci časopiseckých vydavatelů, že stát přijal diskriminační návrh a de facto nutí časopisecká vydavatelství, aby vydávala deníky apod.

Unie vydavatelů považuje za samozřejmé a naprosto v souladu s evropskými zvyklostmi, že noviny jsou zařazeny do snížené sazby DPH. Je tomu tak ve všech státech, kde snížená DPH existuje, pokud nejsou noviny od DPH zcela osvobozeny.

Unie vydavatelů však současně považuje za velmi nevhodné, aby sazba DPH pro časopisy byla zvyšována oproti současnému stavu. Připomínáme, že v absolutní většině států EU patří také časopisy do snížené sazby DPH. Navíc v mnoha zemích jsou i periodika s vyšší než denní periodicitou považována za noviny - v našich podmínkách by to byly např. Respekt, Literární noviny, Profit, Marketing & Média, mnohé regionální týdeníky apod.

Unie vydavatelů proto vyzývá poslance, aby ustoupili od návrhu přeřadit časopisy do základní sazby a i nadále ponechali veškerý periodický tisk v sazbě snížené.

V Praze dne 12. února 2004

Ing. Tomáš Böhm
předseda představenstva UVDT

Zdroj: TZ

Nintendo prodalo v Severní Americe 20 milionů kusů GBA!

GameBoy Advance – zařízení, které stojí za úspěchem Nintenda v posledních letech. Trh handheldů se i přes skeptické názory ukázal jako perspektivní, čehož si v posledních týdnech a měsících začíná všímat také stále početnější konkurence. Přesto má tato konzolová oblast pouze jediného vládce, který navíc zaznamenal další hodnotný úspěch. Nintendu se totiž podařilo prodat v Severní Americe již 20 miliónů kusů zařízení GameBoy Advance. A to je panečku slušné číslo!

Japonské Nintendo uvedlo handheld GameBoy Advance na americký trh v červnu roku 2001, v březnu o dva roky později k místním zákazníků dorazila nová, notně vylepšená verze SP – i ta se aktivně podílela na zmíněném čísle 20 miliónů prodaných „GBAček“. Zhola nejúspěšnější pak byl rok 2003, kdy z pultů amerických prodejen zmizelo přes 8,1 milionů GBA a GBA SP, čímž se tento rok stal nejúspěšnějším během dvou a půl let existence a prodeje handheldu GBA v Severní Americe. Nintendo doufá, že se mu vzestupný trend prodejnosti podaří udržet i do budoucna. Uvidíme, co na to konkurence.

Zdroj: Vlastní zpráva, GI.biz

Maxis uzavírá své studio, důvodem je však pouze stěhování

Studio Maxis patří mezi krásné příklady ambiciózního, schopného a také náležitě úspěšného herního studia. Tvůrce veleúspěšné série The Sims však v těchto dnech oznámil definitivní uzavření svých pracovišť a kanceláří ve městečku Walnut Creek. Důvodem však není zánik tohoto vývojářského studia (chraň bůh!), ale stěhování blíže k centrále společnosti Electronic Arts, světovém vydavateli veškerých titulů společnosti Maxis.

Důvodu pro stěhování studia bylo hned několik. Jedním z těch nejpodstatnějších je prostý fakt, že současné prostory jsou již pro více než třistačlenný vývojářský tým nedostatečné a tak je přesun vítaným ulehčením pro všechny zaměstnance společnosti. Zároveň však tento krok potvrzuje snahu a politiku Electronic Arts koncentrovat veškerá interní studia co nejblíže vybraným lokacím. I po plánovaném stěhování však zůstane ve městě Walnut Creek malý tým, který bude pod dohledem Willa Wrighta (tvůrce série The Sims) pracovat na novém, tajném projektu.

Zdroj: GI.biz

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Nejen Hidden and Dangerous 2, Maxem Paynem 2 či GTA živa je herní vydavatelská společnost Take 2 Interactive. Svou nabídku hodlá do budoucna rozšířit o hry pro nejmenší. Dopomoci by jí k tomu měla spolupráce se známou televizí s kreslenými pořady Cartoon Network, kterou možná znáte z kabelového nebo satelitního vysílání. Díky ní Take 2 vydá mnohé známé kreslené seriály v herní podobě. Jako první by se měla na monitorech PC objevit Codename: Kid`s Next Door.

Zdroj: Vlastní zpráva

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 1. – 7. února 2004)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Zbožňovaná závodní simulace byla po několika týdnech sesazena! Až návrat legendárního ježka Sonica ve hře Sonic Heroes tak překazil nadvládu titulu Need For Speed: Underground, který se musel spokojit s druhým místem. Fantastického úspěchu naopak dosáhla česká Mafia, které již patří třetí příčka! Úspěšně si vede množství novinek - konzolové RPG Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 na pátém či akční titul Legacy of Kain: Defiance na jedenáctém místě.

AP MP Název hry PT
1. N Sonic Heroes 1
2. í 1. Need For Speed: Underground 12
3. ë 6. Mafia 6
4. í 2. Norton Internet Security 2004 18
5. N Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 1
6. í 4. The Simpsons: Hit and Run 15
7. í 3. FIFA 2004 16
8. í 5. Lord of The Rings: Return of The King 13
9. í 8. The Sims: Bustin` Out 8
10. í 7. Eye Toy: Play 32
11. N Legacy of Kain: Defiance 1
12. í 9. Grand Theft Auto: Double Pack 7
13. í 10. Medal of Honor: Rising Sun 11
14. í 14. Grand Theft Auto: Vice City 54
15. N Looney Tunes: Back In Action 1
16. í 11. Championship Manager: Season 03/04 12
17. N Midway Arcade Treasures 1
18. N X2 The Threat 1
19. í 12. Tiger Woods PGA Tour 2004 20
20. í 13. Medal of Honor: Frontline 71

PC – žebříček
Bezpečnost na internetu je pro britské zákazníky stále důležitější než počítačové hry a tak už po několikáté vidíme na prvním místě žebříčku nejprodávanějšího PC software ve Velké Británii program Norton Internet Security 2004. V těsném závěsu zůstává výtvor Championship Manager: Season 03/04, svěží vítr přináší debutující hra X2 The Threat! Nadále ohromně úspěšná zůstává simulace The Sims!

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 21
2. - 2. Championship Manager: Season 03/04 12
3. N X2 The Threat 1
4. í 3. Norton Antivirus 2004 24
5. í 4. The Sims 71
6. í 5. Call of Duty 14
7. í 6. The Sims: Makin` Magic 15
8. ë 9. Norton Antivirus 2004/Firewall 2004 17
9. í 8. Microsoft Office 2003 Student Edition 16
10. í 7. The Sims Double Deluxe Pack 18

PlayStation 2 – žebříček
Ježek Sonic (a především jeho výtvor Sonic Heroes) je hrdinou tohoto týdne a tak vás jistě nepřekvapí, že se se smělostí jemu vlastní jal ovládnout žebříček konzole PlayStation 2. I v něm si nadále velmi skvěle vede česká Mafia, které po debutu na třetí patří již druhá příčka! Novinkou v první desítce je také RPG Baldur`s Gate: Dark Alliance 2, které hledejte na celkově pátém místě.

AP MP Název hry PT
1. N Sonic Heroes 1
2. ë 3. Mafia 2
3. í 1. Need For Speed: Underground 12
4. - 4. The Simpsons: Hit and Run 15
5. N Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 1
6. í 2. Eye Toy: Play 32
7. í 5. FIFA 2004 16
8. í 6. Lord of The Rings: Return of The King 13
9. - 9. Grand Theft Auto: Vice City 66
10. í 7. Medal of Honor: Rising Sun 11

Xbox – žebříček
Hned čtyři novinky se vklínily do první desítky nejprodávanější her pro konzoli Xbox. Vezmem to tedy hezky popořadě – na samém vrcholu tak ční titul Sonic Heroes, jenž z povzdálí (konkrétně třetí příčky) sleduje kouzelně vypadající konzolové RPG Baldur`s Gate: Dark Alliance 2. Příznivce předchozích dílů pak znovu oslovil také nový titul Legacy of Kain: Defiance a nemáte-li novinek stále dost, ujít si nenechejte ani závodně laděný počin Sega GT Online.

AP MP Název hry PT
1. N Sonic Heroes 1
2. í 1. Grand Theft Auto: Double Pack 7
3. N Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 2
4. í 2. Project Gotham Racing 2 11
5. N Legacy of Kain: Defiance 1
6. í 3. Need For Speed: Underground 12
7. í 4. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 14
8. í 5. FIFA 2004 16
9. N Sega GT Online 1
10. í 9. Lord of The Rings: Return of The King 13

GameCube – žebříček
Obehraná písnička se znovu opakuje a tak i v případě konzole GameCube můžeme k první příčce gratulovat titulu Sonic Heroes. Vítězství je to však tentokráte cenné, vždyť byl z trůnu sesazen jeden z nejdéle vévodících výtvorů, hra Mario Kart: Double Dash!! V první desítce se nám usadily také další dva debutující výtvory, konkrétně je řeč o hře Conflict: Desert Storm 2 (patří ji šestá příčka) a Looney Tunes: Back In Action (ta je sedmá).

AP MP Název hry PT
1. N Sonic Heroes 1
2. í 1. Mario Kart: Double Dash!! 13
3. - 3. The Simpsons: Hit and Run 14
4. - 4. Mario Party 5 10
5. ë 17. Need For Speed: Underground 12
6. N Conflict: Desert Storm 2 1
7. N Looney Tunes: Back In Action 1
8. ë 11. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 27
9. - 9. Medal of Honor: Rising Sun 11
10. í 7. FIFA 2004 16

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Přestože v minulém vydání žebříček nejprodávanějších PC her v USA chyběl, dnes jste se ho opět dočkali – nové pořadí je platné pro období od 26. ledna do 1. února letošního roku. Po dlouhé době jsme se dočkali zajímavější změny, z vedoucího místa byla sesazena válečná akce Call of Duty a její místo zaujala nesmrtelná série The Sims, tentokráte zastoupená datadiskem Makin` Magic. Premiéru ve vybrané společnosti má za sebou datadisk Delta Force - Black Hawk Down: Team Sabre, zpět do první desítky nakouknuly také tři význačné výtvory roku 2003 – řeč je konkrétně o hrách Grand Theft Auto: Vice City, Star Wars: Knights of the Old Republic a Halo: Combat Evolved.

AP Název hry
1. The Sims: Makin` Magic
2. Call of Duty
3. The Sims Deluxe
4. Age of Mythology
5. Zoo Tycoon: Complete Collection
6. Grand Theft Auto: Vice City
7. Delta Force - Black Hawk Down: Team Sabre
8. The Sims Double Deluxe
9. Star Wars: Knights of the Old Republic
10. Halo: Combat Evolved

Zdroj: GameSpot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |