Byznys hrátky: EA bude propouštět a rušit hry

Half-Life nejprodávanější hrou od Valve * Xbox 360 v Evropě posiluje * Microsoft: Čekají nás těžké časy * Nintendo vydělá na každém Wii "jen" 6 dolarů
Byznys hrátky: EA bude propouštět a rušit hry
Seznam kapitol
  1. Herní zpravodajství
  2. Krátké zprávy a žebříčky

EA bude propouštět a rušit série

Není důvod k panice: zatím. Přesto jsou analytici přesvědčeni, že také největší hráč na poli vydavatelů – americké Electronic Arts – bude nuceno reagovat na současnou situaci na herním trhu. Colin Sebastian z Lazard Capital Markets přiznal, že jeho společnost ponížila očekávané prodeje řady her z portfolia EA v čele sNeed for Speed: Undercover, Mirror's Edge a Rock Band 2. "Snížili jsme také naše očekávání pro finanční rok 2010, z velké části kvůli nejistotě, která panuje na trhu vzhledem k příštím příspěvkům ze série Rock Band nebo značky EA Casual," vysvětluje Sebastian ve svém posledním vyjádření pro investory.

"Jsme přesvědčeni, že je pravděpodobné další snižování nákladů i rušení her či sérií," dodává, když nevylučuje ani propouštění a další redukci sérií či rušení již připravovaných her. To ostatně není pro EA novinka. Podle Sebastiana je problémem horší než očekávaná výkonnost řady titulů. Zatímco hry jako Dead Space, FIFA 09 nebo Left4Dead naplnily očekávání, něco podobného se zřejmě nepodaří trojici Need for Speed: Undercover, Rock Band 2 a Mirror’s Edge. Přesto zástupci Lazard Capital Markets upozorňují: EA bude také v budoucnu v silné pozici. To vše díky rozvážným změnám v portfoliu, strategickým nákupům vývojářských studií a silné pozici na většině trhů.

Zdroj: GI.biz

Xbox 360 v Evropě posiluje

Slabou pozici Xboxu v Evropě řešil Microsoft po svém; a jak se zdá, konečně se mu jeho úsilí vyplácí. Podle oficiálních zpráv zaznamenal Xbox 360 na starém kontinentě v listopadu vůbec nejlepší měsíc v historii, když jeho prodeje vzrostly o 124 % při meziročním srovnání. Microsoft tvrdí, že Xbox 360 v listopadu prodal více než PS3 ve všech zemích, když se jeho pozice zlepšila zejména ve Francii, Španělsku a Itálii (trhy u Středozemního moře byly dlouhodobě pro Sony velmi úspěšné). Pro porovnání: v případu konkurence Wii a PS3 dosáhl meziroční růst 43 %, respektive 3 %. Microsoft navíc tvrdí, že souboj s PS3 na starém kontinentu už se vyvíjí v jeho prospěch a v posledních několika týdnech prodává více než jeho konkurent.

A od Microsoftu jsme slyšeli ještě jednou. V tzv. "černý pátek" vzrostly prodeje Xboxu 360 o 25 % a podle zástupců výrobce připadly na tři prodané kusy Xboxu jedna PS3. Sony nesouhlasí a chválí své výsledky. Čekali byste to vůbec jinak?

Zdroj: GI.biz

Microsoft: Čekají nás těžké časy

Shane Kim z Microsoftu předpovídá, že čas růstu a prosperity skončil. Přestože se v letošním roce obecně očekává růst trhu až o 20 %, podle Kima nelze podobná očekávání vložit také do příštího roku. Naopak, čekají nás doslova "těžké časy". Problémům prý již v současnosti čelí řada menších vydavatelů, pro které by mohl být i marginální růst příští rok velkým úspěchem. "Je zde již mnoho vydavatelů za EA, Ubisoftem a Activisionu, kteří krizí trpí," vysvětluje a dodává: "Hlavním cílem je pro nás nabídnout co největší hodnotu na dolar spotřebitele." Zatímco letos je Microsoft spokojen s výsledky Xbox 360, příští rok očekává, že se v boji o nové zákazníky pořádně přiostří.

Zdroj: GI.biz, CVG

Half-Life nejprodávanější hrou od Valve

Valve zveřejnilo prodejní čísla svých her a je to vskutku zajímavé čtení, přestože tato statistika neobsahuje prodeje dosažené distribučním systémem Steam. Nejprodávanější hrou výrobce je i po letech původní Half-Life, kterého se doposud prodalo 9,3 milionů kopií: jeho datadisků potom 1,1 milionu, respektive 800 tisíc kopií. Half-Life 2 z roku 2004 si zakoupilo 6,5 milionů hráčů, o Episode One projevilo zájem 1,4 milionů fanoušků – přestože podle statistik z minulosti proběhla nejméně čtvrtina dalších prodejů přes již zmíněný Steam.

Poslední z her od Valve, kompilace The Orange Box, prodala 3 miliony kopií; a lze očekávat, že také v jejím případě jsou čísla spojená s prodejem na Steamu výraznější než v minulosti. Valve jako takové ale nemá důvod k nespokojenosti. Od svého založení prodala 32 milionů her; a dokonce více než 36 milionů, když přidáte odhady a očekávání vložená do nedávno vydaného Left 4 Dead.

Zaujme také další zpráva, byť jen částečně spjatá s Valve: známého Garry´s Mod, jež je postaven na Source enginu od Valve, prodal jeho tvůrce za dva roky 312 541 kopií. Hra, která se prodává za cenu 10 dolarů, tak svému majiteli vydělala zcela jistě více než milion dolarů.

Zdroj: Gamasutra, GI.biz

Nintendo vydělá na každém Wii "jen" 6 dolarů

Přestože se již v minulosti spekulovalo, že pro Nintendo jako jediného z velkých hráčů znamená již prodání konzole automatický zisk (zatímco Sony nebo Microsoft vydělávají teprve na prodeji her), dnes se ukazuje, že to není tak docela pravda. Zapomeňte na řeči o desítkách dolarů: podle analytika Davida Gibsona vydělává Nintendo na každé prodané konzoli hubených 6 dolarů. Sony i Microsoft prodělávají, podle Gibsona však má softwarový gigant na rozdíl od japonského výrobce šanci změnit tuto situaci k lepšímu. Nintendo každopádně nemůže být situaci s Wii zklamáno: díky agresivní politice jeho konzole mizí z obchodů jako rohlíky a v letošním roce se podle odhadů prodá celkem 220 milionů kopií her oproti 120 milionům u PS3 a 125 milionům u Xbox 360. Na závěr ještě připomeňme, že celých 60 % z 220 milionů her na Wii pochází přímo od japonského výrobce. Impozantní.

Zdroj: GI.biz

Vývoj „next-gen“ konzolí do roku 2012

Herní konzole se chtě nechtě derou do popředí zájmu a zanechávají tak PC svému osudu. A ačkoliv se se stolními počítači, coby herními platformami, bezpochyby budeme setkávat i nadále, ten hlavní potenciál tkví v mašinkách ze stáje Sony, Nintenda a Microsoftu. To nepřímo potvrdila i společnost The Diffusion Group, podle jejíhož průzkumu bude některá z "novogeneračních" mašinek ve více než 190 milionech domácností ještě před rokem 2012.

TDG přitom předpokládá, že se přibližně 80 % z oněch 190 milionů majitelů bude se svým miláčkem pravidelně, či stabilně, připojovat k internetu, přičemž 75% z nich bude alespoň párkrát do týdne využívat video služby (filmy, seriály atd.), které dnešní konzole nabízejí.

K celé záležitosti se vyjádřil i Colin Dixon, spoluautor studie: "Microsoft i Sony moc dobře vědí, že současní konzoloví hráči jsou ideální skupinou pro využívání právě těchto služeb. Nejpočetnější v ní jsou přitom muži od 18 - 35 let, kteří, ač i nadále bývají v malém měřítku věrní lokálním kabelovým společnostem, jsou ochotni utrácet peníze za digitální materiál."

Zdroj: CVG

Související články
  1. Byznys hrátky: Lich King nejrychleji prodávanou PC hrou
  2. Byznys hrátky: Herní průmysl pocítí krizi
  3. Byznys hrátky: Heidi Klumová propaguje Guitar Hero
  4. THQ oznamují ztráty a propouštění
  5. Byznys hrátky: Microsoft vyhrává online válku
  6. Byznys hrátky: Xbox 720 nabídne pokročilou kompatibilitu

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
V Minecraftu postavíte cokoliv, podívejte se na Paříž z 19. století

V Minecraftu postavíte cokoliv, podíve…

Minecraft nás svými možnostmi nepřestává překvapovat. Nejzajímavější projekty jsou však stále ty, které simulují reálná města.

17.  7.  2018 | | 8 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A