Byznys hrátky: EA ve ztrátě, čekají se velké změny

Crytek koupil krachující Free Radical * Průměrná cena her klesá * Podíl iPhonu na herním trhu roste * Mythic i THQ budou propouštět
Byznys hrátky: EA ve ztrátě, čekají se velké změny
Seznam kapitol
  1. Herní zpravodajství
  2. Krátké zprávy a žebříčky

Průměrná cena her klesá

Naznačuje to alespoň poslední průzkum agentury EEDAR, podle níž stále větší množství vydavatelů uvádí do prodeje hry pod doporučenou sazbou, která činí 59,99 dolarů v případě PS3 a Xbox 360 a 49,99 dolarů u konzole Wii. Podle analytika Jesse Divnich již v tuto chvíli jde o trend, který je opodstatněný několika faktory. "Například náklady na vývoj her postupně klesají díky dostupnějším technologiím," vysvětluje. To může vést ke snížení ceny v případě casual a dalších her, u níž vydavatel očekává zájem širšího portfolia hráčů a vysoká cena by je mohla od nákupu odradit. Dalšími důvody pro postupné snižování ceny her je nasycení trhu a zvyšující se konkurenční prostředí, které vydavatele k tomuto kroku doslova nutí. I přes tento pozitivní trend ale hráči nemají důvod být spokojeni; již dnes je jisté, že průměrná cena jedné hry u současné generace konzolí bude vyšší, než tomu bylo v minulosti.

Zdroj: GI.biz

EA ve ztrátě, čekají se velké změny

O čem hovořily četné prognózy již dříve, se minulý týden naplnilo: EA jsou v problémech. Podle zveřejněných finančních výsledků firma dosáhla ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku ztrátu ve výši 641 milionů dolarů, což je masivní nárůst oproti ztrátě 33 milionů za stejné čtvrtletí předchozího roku. V návaznosti na tato data představila společnost další plán na redukci výdajů, který počítá se snížením počtu zaměstnanců o 11 %. Propouštět se bude po celém světě, přičemž zasažena budou všechna patra v hierarchii společnosti. Změny se přitom dotkly také české EA, kterou již opustili komunitní manažer Jan Pořízka, marketingový ředitel Boris Tománek i Martin Korman z EA Partners.

Představenstvo EA se mimo to rozhodlo pro uzavření dalších 12 zařízení a snížení počtu her v portfoliu na "pouhých" 50 ještě před fiskálním rokem 2010. John Riccitiello, CEO firmy, pak k vzniklé situaci prohlásil jen tolik, že se jedná o "velké zklamání", které nepomohl změnit ani úspěch několika titulů jako FIFA 09 (prodáno 7,8 milionu kopií) nebo Need for Speed Undercover (5,2 milionu kopií).

Zdroj: Worthplaying, GI.biz

Crytek koupil krachující Free Radical Design

Fanoušci tvůrčího studia Free Radical Design, jež stojí v pozadí populární série Timesplitters, si mohou oddechnout. Přestože to dlouhou dobu vypadalo na úplný zánik kdysi úspěšného týmu, minulý týden byly potvrzeny zvěsti, podle nichž se krachující firmy ujali tvůrci úspěšné akce Crysis - němečtí Crytek. Rob Yescombe akvizici komentoval následovně: "Je to ta nejhladší dohoda, kterou se nám kdy podařilo uzavřít. Všechno šlo jako na drátkách, prostě paráda." Uvidíme, jaké další hry se z dílny Free Radical Design dočkáme. Pravděpodobné je, že podobně jako hry od Cryteku, také příští projekty nového studia využijí in-house technologie.

Zdroj: Shacknews

Podíl iPhonu na herním trhu roste

Podle některých přišel iPhone s inovativním ovládáním a multimediálními funkcemi, které v segmentu mobilních telefonů chyběly, podle jiných je nafouknutou bublinou, špatně ovladatelným zařízením a svou ergonomií nemůže konkurovat klasickým mobilům. Jisté je, že se pomalu daří naplňovat plán, který si Apple se svou hračkou vytýčil v oblasti herní zábavy: podle posledních čísel z prosince 2008 bylo 14 % staženého mobilního herního obsahu určeno právě pro iPhone.

Pro Apple jde o povzbudivá čísla zejména proto, že v předchozích měsících loňského roku se iPhone v těchto statistikách příliš nedařilo. Změnu přineslo teprve spuštění iTunes App Store a postupné dohody s řadou vývojářských týmů i vydavatelů, díky nimž na toto zařízení dorazily již tituly jako SimCity nebo Need for Speed.

Zdroj: Eurogamer

Mythic bude propouštět

Nedávné zvěsti o propouštění v tvůrčím studiu Mythic Entertainment, které stojí v pozadí relativně úspěšného MMORPG Warhammer Online, se ukázaly býti pravdivými. Potvrdil to mluvčí jmenované firmy, který uvedl, že se v následujících několika málo týdnech rozloučí z 60 až 130 zaměstnanci.

"V současné době se snažíme upravit velikost našeho týmu, přičemž ale stále dbáme na to, abychom si zachovali důvěru hráčů Warhammer Online," můžeme se dočíst v oficiálním prohlášení. "Zároveň bychom chtěli veřejnost ujistit, že zmíněná situace nikterak nepostihne zákaznický servis, či plánované vydání rozšiřujícího herního obsahu."

Konkrétní důvody, které vedly k propouštění, však zůstávají pečlivě skryty před zrakem herních novinářů. Svůj podíl na tom ale pravděpodobně měl i nemalý úbytek hráčů WAR Online. Zatímco v prvním měsíci hrálo zmiňované MMO přibližně 800 tisíc nadšenců, do konce roku jejich počet však klesnul na "pouhých" 300 tisíc.

Zdroj: Shacknews

Propouštět se bude také v THQ

V listopadu minulého roku potvrdil mluvčí společnosti THQ, že se v rámci nového plánu budou zbavovat přibližně 250 zaměstnanců. Současné ekonomické klima a znepokojivé finanční výsledky však donutily tamější představenstvo navýšit počet výpovědí, kterých se nově dočká rovných 600 lidí.

V průběhu posledních třech měsíců loňského roku totiž firma dosáhla prodejů v celkové hodnotě "pouhých" 357,3 milionů dolarů, a zaznamenala tak čistou ztrátu ve výši úctyhodných 191,8 milionů dolarů. O rok dříve přitom vykázala prodeje ve výši 509,6 milionů dolarů a čistý zisk čítající 15,5 milionů dolarů.

Společně s tím pak společnost prozradila, že se do obchodů vyexpedovalo 2,6 milionů kopií pouliční akce Saint Row 2, 4 miliony disků s WWE SmackDown vs. Raw 2009 a 700 tisíc jednotek praštěné hříčky de Blob. Špatně si pak nevedlo ani Big Beach Sports na Wii, jež odešlo do obchodů v celkovém počtu 1,2 milionu kopií.

Zdroj: Shacknews 

Související články
  1. Byznys hrátky: Vývojáři pod tlakem průměrného hodnocení
  2. Byznys hrátky: Wii nejúspěšnější konzolí všech dob?
  3. Byznys hrátky: Rekordní vánoce pro Xbox 360 i Wii
  4. Byznys hrátky: Lara Croft se změní. Vzorem je Batman
  5. Byznys hrátky: Internet důležitější než sex?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |