Byznys hrátky: EA ve ztrátě, čekají se velké změny

vytisknout velikost písma
Crytek koupil krachující Free Radical * Průměrná cena her klesá * Podíl iPhonu na herním trhu roste * Mythic i THQ budou propouštět
Byznys hrátky: EA ve ztrátě, čekají se velké změny
Seznam kapitol
  1. Herní zpravodajství
  2. Krátké zprávy a žebříčky

Průměrná cena her klesá

Naznačuje to alespoň poslední průzkum agentury EEDAR, podle níž stále větší množství vydavatelů uvádí do prodeje hry pod doporučenou sazbou, která činí 59,99 dolarů v případě PS3 a Xbox 360 a 49,99 dolarů u konzole Wii. Podle analytika Jesse Divnich již v tuto chvíli jde o trend, který je opodstatněný několika faktory. "Například náklady na vývoj her postupně klesají díky dostupnějším technologiím," vysvětluje. To může vést ke snížení ceny v případě casual a dalších her, u níž vydavatel očekává zájem širšího portfolia hráčů a vysoká cena by je mohla od nákupu odradit. Dalšími důvody pro postupné snižování ceny her je nasycení trhu a zvyšující se konkurenční prostředí, které vydavatele k tomuto kroku doslova nutí. I přes tento pozitivní trend ale hráči nemají důvod být spokojeni; již dnes je jisté, že průměrná cena jedné hry u současné generace konzolí bude vyšší, než tomu bylo v minulosti.

Zdroj: GI.biz

EA ve ztrátě, čekají se velké změny

O čem hovořily četné prognózy již dříve, se minulý týden naplnilo: EA jsou v problémech. Podle zveřejněných finančních výsledků firma dosáhla ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku ztrátu ve výši 641 milionů dolarů, což je masivní nárůst oproti ztrátě 33 milionů za stejné čtvrtletí předchozího roku. V návaznosti na tato data představila společnost další plán na redukci výdajů, který počítá se snížením počtu zaměstnanců o 11 %. Propouštět se bude po celém světě, přičemž zasažena budou všechna patra v hierarchii společnosti. Změny se přitom dotkly také české EA, kterou již opustili komunitní manažer Jan Pořízka, marketingový ředitel Boris Tománek i Martin Korman z EA Partners.

Představenstvo EA se mimo to rozhodlo pro uzavření dalších 12 zařízení a snížení počtu her v portfoliu na "pouhých" 50 ještě před fiskálním rokem 2010. John Riccitiello, CEO firmy, pak k vzniklé situaci prohlásil jen tolik, že se jedná o "velké zklamání", které nepomohl změnit ani úspěch několika titulů jako FIFA 09 (prodáno 7,8 milionu kopií) nebo Need for Speed Undercover (5,2 milionu kopií).

Zdroj: Worthplaying, GI.biz

Crytek koupil krachující Free Radical Design

Fanoušci tvůrčího studia Free Radical Design, jež stojí v pozadí populární série Timesplitters, si mohou oddechnout. Přestože to dlouhou dobu vypadalo na úplný zánik kdysi úspěšného týmu, minulý týden byly potvrzeny zvěsti, podle nichž se krachující firmy ujali tvůrci úspěšné akce Crysis - němečtí Crytek. Rob Yescombe akvizici komentoval následovně: "Je to ta nejhladší dohoda, kterou se nám kdy podařilo uzavřít. Všechno šlo jako na drátkách, prostě paráda." Uvidíme, jaké další hry se z dílny Free Radical Design dočkáme. Pravděpodobné je, že podobně jako hry od Cryteku, také příští projekty nového studia využijí in-house technologie.

Zdroj: Shacknews

Podíl iPhonu na herním trhu roste

Podle některých přišel iPhone s inovativním ovládáním a multimediálními funkcemi, které v segmentu mobilních telefonů chyběly, podle jiných je nafouknutou bublinou, špatně ovladatelným zařízením a svou ergonomií nemůže konkurovat klasickým mobilům. Jisté je, že se pomalu daří naplňovat plán, který si Apple se svou hračkou vytýčil v oblasti herní zábavy: podle posledních čísel z prosince 2008 bylo 14 % staženého mobilního herního obsahu určeno právě pro iPhone.

Pro Apple jde o povzbudivá čísla zejména proto, že v předchozích měsících loňského roku se iPhone v těchto statistikách příliš nedařilo. Změnu přineslo teprve spuštění iTunes App Store a postupné dohody s řadou vývojářských týmů i vydavatelů, díky nimž na toto zařízení dorazily již tituly jako SimCity nebo Need for Speed.

Zdroj: Eurogamer

Mythic bude propouštět

Nedávné zvěsti o propouštění v tvůrčím studiu Mythic Entertainment, které stojí v pozadí relativně úspěšného MMORPG Warhammer Online, se ukázaly býti pravdivými. Potvrdil to mluvčí jmenované firmy, který uvedl, že se v následujících několika málo týdnech rozloučí z 60 až 130 zaměstnanci.

"V současné době se snažíme upravit velikost našeho týmu, přičemž ale stále dbáme na to, abychom si zachovali důvěru hráčů Warhammer Online," můžeme se dočíst v oficiálním prohlášení. "Zároveň bychom chtěli veřejnost ujistit, že zmíněná situace nikterak nepostihne zákaznický servis, či plánované vydání rozšiřujícího herního obsahu."

Konkrétní důvody, které vedly k propouštění, však zůstávají pečlivě skryty před zrakem herních novinářů. Svůj podíl na tom ale pravděpodobně měl i nemalý úbytek hráčů WAR Online. Zatímco v prvním měsíci hrálo zmiňované MMO přibližně 800 tisíc nadšenců, do konce roku jejich počet však klesnul na "pouhých" 300 tisíc.

Zdroj: Shacknews

Propouštět se bude také v THQ

V listopadu minulého roku potvrdil mluvčí společnosti THQ, že se v rámci nového plánu budou zbavovat přibližně 250 zaměstnanců. Současné ekonomické klima a znepokojivé finanční výsledky však donutily tamější představenstvo navýšit počet výpovědí, kterých se nově dočká rovných 600 lidí.

V průběhu posledních třech měsíců loňského roku totiž firma dosáhla prodejů v celkové hodnotě "pouhých" 357,3 milionů dolarů, a zaznamenala tak čistou ztrátu ve výši úctyhodných 191,8 milionů dolarů. O rok dříve přitom vykázala prodeje ve výši 509,6 milionů dolarů a čistý zisk čítající 15,5 milionů dolarů.

Společně s tím pak společnost prozradila, že se do obchodů vyexpedovalo 2,6 milionů kopií pouliční akce Saint Row 2, 4 miliony disků s WWE SmackDown vs. Raw 2009 a 700 tisíc jednotek praštěné hříčky de Blob. Špatně si pak nevedlo ani Big Beach Sports na Wii, jež odešlo do obchodů v celkovém počtu 1,2 milionu kopií.

Zdroj: Shacknews 

Související články
  1. Byznys hrátky: Vývojáři pod tlakem průměrného hodnocení
  2. Byznys hrátky: Wii nejúspěšnější konzolí všech dob?
  3. Byznys hrátky: Rekordní vánoce pro Xbox 360 i Wii
  4. Byznys hrátky: Lara Croft se změní. Vzorem je Batman
  5. Byznys hrátky: Internet důležitější než sex?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |