Byznys hrátky: Electronic Arts k soudu!

Electronic Arts u soudu – kradli hudbu * Ředitel nEophyte a e-Sports Viktor Wanli alias Moon napaden * Jak se v prvním čtvrtletí prodávaly hry v USA? * AMD oznámilo obchodní bilanci za první čtvrtletí roku 2004 * Ediční plán CD Projektu na měsíce květen až srpen * Jak to vypadá s novou Nokiou N-Gage? * Final Fantasy budou i na GameBoy!

Electronic Arts u soudu - kradli hudbu

Nahrávací společnost EMI zažalovala u soudu Electronic Arts, známou především svými sportovními počítačovými hrami. A právě kvůli nim se nyní obě společnosti soudí - EMI totiž tvrdí, že EA v několik svých dřívějších sportovních hrách bez svolení použila jejich hudbu. Konkrétně by se podle žaloby mělo jednat o tři tituly - Madden NFL 2004, MVP Baseball 2004 a Tiger Woods PGA Tour 2004.

Celý spor stojí na jednoduchém problému: Uvedené tituly vyšli dříve, než smlouva mezi EA a EMI vstoupila v platnost.  Navíc, jak potvrdil tiskový mluvčí EA, ve hrách nebyly použity celé skladby, na něž EA v té době ještě nemela nárok, ale pouze o použití části skladby v remixu.

Jedná se o problém v dnešní době relativně častý - hlavně hip-hop a některé nové styly běžně používají stopy jiných autorů jako součást svých vlastních výtvorů. Na tomto faktu bude také nejspíše stavět i obhajoba - ale je více než pravděpodobné, že EA nakonec spor prohrají a společnosti EMI budou muset zaplatit odškodné. Otázkou tak pouze zůstává, jaké důsledky bude tento spor mít na používání hudebních nahrávek a remixů nejen ve hrách, ale i v dalších odvětvích zábavního průmyslu v USA.

Zdroj: GamesIndustry

Ředitel nEophyte a e-Sports Viktor Wanli alias Moon napaden

Známá postava české progamingové scény, Viktor Wanli alias Moon, byla včera v časných ranních hodinách fyzicky napadena neznámých pachatelem. Incident se stal před Wanliho vlastním domem a vše nasvědčuje tomu, že měl spojitost s jeho aktivitami v progamingu. V současné době je Viktor Wanli hospitalizován v nemocnici s rozsáhlými pohmožděninami obličeje, tržnou ranou na horním rtu, tříštivou zlomeninou nosu, nadočnicového oblouku a čelisti. V nemocnici se podrobí operaci a jeho zranění si vyžádá několikatýdenní léčbu.

"Útočník na Wanliho čekal před vchodem do domu, a když ho uviděl přicházet, požádal jej o cigaretu. Bylo mu odpovězeno, že cigarety nemá, protože sám nekouří. Poté se útočník zeptal: "Ty jsi Moon?" Na to Wanli odpověděl, že ano, protože tuto přezdívku ve světě e-sportů používá. V tu chvíli jej neznámý muž napadl a surově zmlátil. Místo aby ho okradl, nechal na místě činu jen vzkaz: "Tohle je jen začátek, jestli nám budeš stát v cestě." (zpráva ze serveru E-sports)

K přepadení se vyjádřil i ředitel konkurenční společnosti ProGamers, Daniel Mikšovský, který odsoudil množící se spekulace o tom, že za útokem stojí právě jeho společnost a na dálku popřál Moonovi brzké uzdravení. K tomuto přání se připojuje i celá redakce Doupěte.

Zdroj: TZ

Jak se v prvním čtvrtletí prodávaly hry v USA?

Tržby z maloobchodního prodeje her v prvním čtvrtletí tohoto roku v USA byly o něco nižší, než ve stejném období roku 2003. Ovšem pokles se týká jen tržeb, nikoli prodejnosti jako takové - což svědčí o poklesu cen na trhu.

Zisky z prodeje herního software i hardware dosáhly 1,8 miliardy dolarů, což je o zhruba 1% méně, než v prvním čtvrtletí 2003 (tehdy to bylo 1,9 miliardy). Ovšem navzdory tomuto snížení tržeb se celkově prodalo o 5% více kusů zboží.

Podle statistik tržby z prodeje konzolí poklesly o 25% a to z loňských 445 miliónů dolarů na současných 336 miliónů. Tento pokles je logickým důsledkem relativní nasycenosti trhu a nepřítomnosti novinek. Ostatní části konzolového trhu, jako je prodej herního hardware a her ale zaznamenala vzestup o 7, respektive 10%.

Z deseti nejprodávanějších konzolových her uplynulého čtvrtletí jich 4 vydala společnost Electronic Arts (mimo jiné i nejprodávanější titul - NFL Street), tři Nintendo pro GameCube. Z první desítky čtyři tituly byly pro PS2, čtyři pro GameCube a dva pro Xbox.

Zdroj: GameMarketWatch

AMD oznámilo obchodní bilanci za první čtvrtletí roku 2004

Společnost AMD oznámila své příjmy ve výši 1,236 miliardy USD a čistý zisk 45 milionů USD pro kvartál končící dne 28. března 2004. Zisk na akcii činí 0,12 USD a byl podpořen rekordním prodejem, zvýšenou hrubou marží a nákladovým managementem. Tyto úspěchy přičítá finanční ředitel AMD Robert J. Rivet zejména pevném růstu, vysoké výkonnosti i  silnému prodeji v Latinské Americe a Asijko-pacifické oblasti.

V porovnání s rokem 2003 tak během prvního kvartálu došlo ke zvýšení prodeje o celých 73%.  V prvním čtvrtletí roku 2003 oznámilo AMD prodeje ve výši 715 milionů USD a čistou ztrátu 146 milionů USD, neboli 0,42 USD na akcii. Ve čtvrtém kvartálu 2003 činily prodeje 1,2 miliardy USD a čistý zisk pak 43 milionů USD, tedy 12 centů na akcii. AMD dále pokračovalo v posilování vedoucí pozice na trhu v oblasti bezdrátových zařízení a embedded aplikací prostřednictvím svého řešení paměťových čipů Flash Spansion™. Taktéž přijímání vedoucí platformy AMD64 se mezi zákazníky neustále zrychluje a prodeje procesorů mezi jednotlivými kvartály se více než zdvojnásobují.

Poptávka po procesorech rodin AMD Opteron, AMD Athlon™ 64 a Athlon XP zůstala stabilně vysoká. ASP se podařilo zvýšit už ve čtvrtém po sobě jdoucím kvartálu pokračujícím pronikáním na korporátní trh. Procesor AMD Opteron se úspěšně uplatňuje v rozmanitých vertikálních segmentech, které zahrnují finanční služby, webovou infrastrukturu, vládní úřady, farmaceutické firmy, petrochemii, či tvorbu digitálního obsahu. Dále prodeje procesoru AMD Athlon 64 FX zůstávají stabilně velmi silné v segmentu počítačových hráčů a nadšenců. Přechod výroby na 90nm technologii procesorů AMD64 úspěšně pokračuje a je doprovázen solidní výtěžností, a vynikajícími charakteristikami spotřeby energie i tepelného vyzařování. AMD bude začínat s masovou produkcí na 90 nm v druhém čtvrtletí a očekává první výnosy z produktů ve 3. kvartálu 2004.

Zdroj: TZ

Ediční plán CD Projektu na měsíce květen až srpen

Společnost CD Projekt aktualizovala svůj vydavatelský plán pro čtyři nadcházející měsíce. Na co všechno se tedy můžeme těšit?

V měsíci květnu na obrazovky našich monitorů vtrhne 102 dalmatinů: Zachraňte štěňata CZ. Připraven je rovněž Tarzan CZ a Příšerky s.r.o. Strašidelný ostrov CZ. Všechny tři tituly budou nabízeny v profesionální české lokalizaci a za jednotnou cenu 299 Kč. Majitelé Playstationu 2 se mohou těšit na anglické verze Cy Girls a Deadly Skies 3 (1999 Kč).

Červen přinese Lilo And Stitch: Trable v ráji CZ (299 Kč) a především specializovanou edici nejlepší vesmírné strategie loňského roku - Galactic Civilization CZ (999 Kč). Pokud rádi zpíváte a máte doma PS2, ohlídejte si také Karaoke Stage AJ (1999 Kč).

Pro červenec je plánován titul pouze jeden a to Richard Burn Rally, první skutečný simulátor rally závodů, který bude k dostání za 999 Kč. Současně vychází i pro Playstation 2, zde ovšem výsledná cena vzrůstá na 1999 Kč a oproti PC verzi nedisponuje českou lokalizací.

Poslední prázdninový měsíc srpen vyplňuje Eastside Hockey Manager pro PC (999 Kč), tedy další hokejový manager.

Zdroj: TZ

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Poté, co první mobil/handheld Nokia N-Gage představoval spíše zklamání nežli očekávaný technický průlom, firma Nokia se nenechala tímto počátečním hotov prototyp tohoto přístroje a podle prvních názorů lidí, kteří již měli možnost si jej vyzkoušet by tento nový model nesoucí název Nokia N-Gage QD měl mít všechno to, co původní N-Gage neměl... Nyní máte možnost prohlédnout si pár obrázků ukazující, jak budou jednotlivé části téhle nové hračky vypadat...

  

  • Japonský gigant Square Enix, zodpovědný za legendární sérii Final Fantasy oznámil, že na handheld GameBoy Advance vydá remake svých stařičkých her Final Fantasy I a II a jedné nové hry této řady - a je pravděpodobné, že předělávky se dočká i Final Fantasy III. již dříve na GBA vyšla i hra Final Fantas tactics.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 28. března - 3. května 2004)

Dnešní žebříčky mají jednu zajímavou společnou vlastnost: žádné novinky. Opravdu - nenajdete zde jedinou novou hru, která by vyšla v uplynulém týdnu...

Celkový žebříček:
Prastarý Crash, který se minulý týden opět vrátil do TOP 20 se tentokrát sice trochu propadl, ale to nic nemění na tom, že tento titul oslavil úctyhodnou stovku hostováním na 16. místě!

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Sonic Heroes 11
2. ë 5. World Championship Rugby 2
3. ë 4. Norton Internet Security 2004 28
4. í 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 4
5. í 3. James Bond 007: Everything Or Nothing 8
6. ë 7. FIFA 2004 26
7. í 6. LMA Manager 2004 6
8. ë 16. The Sims 69
9. í 8. This Is Football 2004 4
10. ë 36. The Cat In The Hat 2
11. í 9. The Simpsons: Hit and Run 25
12. í 10. Grand Theft Auto: Vice City 64
13. í 11. Need For Speed: Underground 22
14. - 14. Far Cry 4
15. ë 28. Tiger Woods PGA Tour 2004 30
16. í 12. Crash Bandicoot - Wrath of Cortex 100
17. ë 19. Tom Clancy`s Splinter Cell 47
18. ë 20. The Sims: Bustin` Out 18
19. í 13. Scooby-Doo! Mystery Mayhem 3
20. í 15. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 11

PC - žebříček
Změny v prodejnosti na PC jsou prakticky minimální. Klidným vodám jako vždy kraluje Norton Internet Security, pak Far Cry - jen třetí místo obsadili rok a půl staří Simsové...

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 31
2. - 2. Far Cry 4
3. ë 5. The Sims 81
4. - 4. Championship Manager: Season 03/04 22
5. ë 8. Norton Antivirus 2004 34
6. - 6. Battlefield Vietnam 5
7. - 7. Unreal Tournament 2004 5
8. ë 11. Singles: Flirt Up Your Life 2
9. - 9. Counter-Strike Condition Zero 4
10. í 3. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 3

PlayStation 2 - žebříček
Podobně jako u všech ostatních dnešních žebříčků, i PS2 zažila klidný týden co se týče vývoje prodejnosti. jedinou relativní novinkou je hra The Cat in the Hat, která vyšla koncem minulého týdne a díky tomu teprve nyní měla šanci získat dostatečný počet prodaných kusů, aby se dostala mezi TOP TEN.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Sonic Heroes 11
2. í 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 8
3. ë 5. World Championship Rugby 2
4. - 4. This Is Football 2004 4
5. í 3. LMA Manager 2004 6
6. - 6. The Simpsons: Hit and Run 25
7. - 7. FIFA 2004 26
8. ë 10. Need For Speed: Underground 22
9. ë 39. The Cat In The Hat 2
10. í 8. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 4

Xbox - žebříček
Od minulého týdne se proházelo jen pořadí na třetím až pátém místě - díky čemuž se čeká Mafia dostala na bronzovou příčku.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 2
2. - 2. World Championship Rugby 2
3. ë 4. Mafia 2
4. ë 5. Grand Theft Auto: Double Pack 17
5. í 3. Sonic Heroes 11
6. - 6. James Bond 007: Everything Or Nothing 8
7. - 7. Deus Ex: Invisible War 7
8. - 8. LMA Manager 2004 6
9. - 9. FIFA 2004 26
10. - 10. Project Gotham Racing 2 21

GameCube - žebříček
Co říct a neopakovat se... Nic nového pod sluncem ani v GC žebříčku...

AP MP Název hry PT
1. - 1. Sonic Heroes 11
2. - 2. Metal Gear Solid - The Twin Snakes 4
3. - 3. Final Fantasy: Crystal Chronicles 4
4. ë 5. The Simpsons: Hit and Run 24
5. í 4. James Bond 007: Everything Or Nothing 8
6. ë 7. Tiger Woods PGA Tour 2004 11
7. í 6. Mario Kart: Double Dash!! 26
8. ë 15. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 33
9. - 9. Sonic Mega Collection 53
10. ë 13. Viewtiful Joe 19

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku
Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Tak tento týden můžete v našem žebříčku vidět nevídané. Jedna a ta samá hra obsadila v žebříčku dvě místa - a hned první dvě!Jedná se o boxerský simulátor Fight Night 2004, který osadil první místo se svojí PS2 verzí a druhé s variantou pro Xbox. Obdobný úspěch zaznamenal i Midway se svým NBA Ballers na třetím a sedmém místě...

AP Název hry
1. Fight Night 2004 (PS2)
2. Fight Night 2004 (Xbox)
3. NBA Ballers (PS2)
4. Tom Clancy`s Splinter Cell Pandora Tomorrow
5. Residen Evil Outbreak
6. TOCA Race Driver 2: The Ultimate Racing Simulator
7. NBA Ballers (Xbox)
8. Pokkemon Colloseum
9. ESPN Major Leagoue Baseball
10. MVP Baseball 2004

Zdroj: Gamespot

Váš názor Další článek: Oznámen titul CT Special Forces: Fire for Effect

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě

Aktuality

11:59 | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách