Byznys hrátky: film a hry, krize ve Vivendi

Tento týden je ve znamení o několik dní odložených pravidelných článků, pocházejících z mého pera. Ani Byznys hrátky nebyly pověstnou výjimkou. I přes nepříjemný odklad však pro vás máme nemálo zajímavostí. Podíváme se na propojení herního a filmového průmyslu, krizi ve Vivendi, několik pohledů do budoucnosti, datum spuštění Xbox Live. Jako vždy nechybí ani žebříček nejprodávanějších her pro PC a PS2.
Byznys hrátky: film a hry, krize ve Vivendi

Filmové hvězdy míří do světa počítačových her

Ano, i herní průmysl se v posledních letech dočkal uznání a v očích mnoha obyčejných lidí povýšil na "klasickou, smysluplnou zábavu" (byť tolik probíraný článek "Totální válka" od Radovana Holuba z Reflexu hovoří o něčem zhola jiném). O jeho stále rostoucím významu hovoří také fakt, že se k vývoji počítačových her stále častěji podaří přivést významné osobnosti jiných branží, filmového průmyslu nevyjímaje.

Samotní herci a herečky samozřejmě nemohou ztvárnit v procesu vývoje hry ústřední roli, jejich přínos však rozhodně není nezanedbatelný. Pokud budeme hledat vhodný názorný příklad, nemusíme cestovat prstem po mapě, až nad velkoměsta významných světových států. Právě naopak, i Česká republika je důstojným úkazem, který do puntíku potvrzuje ono nepsané pravidlo - i u nás se herci zapojují do tvorby her. Povětšinou se tak děje prostřednictvím dabingu ústředních postav, ať již v rámci klasických adventur či her jiného žánru. Vždyť vzpomeňme například na nezapomenutelného Zdeňka Izera v obou dílech Horkého Léta. V příštích týdnech se dočkáme také toužebně očekávaného titulu Mafia, v případě české verze se můžeme těšit na v Hollywoodu již "profláknutého" Marka Vašuta a mnohé další. A abych nezapomněl. Poslední zprávy hovoří o tom, že hlas jedné z postav připravovaného titulu Red Faction 2 propůjčí známý herec Lance Henriksen. Pravda, to už jsme ale opět vycestovali za naše hranice..

Nedávno jsme se také dočkali další zajímavosti - Pierce Brosnan "se propůjčí" počítačovému ztvárnění Jamese Bonda. A rozhodně to není ani zdaleka vše. Pojďme se ale na danou problematiku podívat i z pohledu druhé zúčastněné strany - herců, režiséru a filmu vůbec. Jistě ani vám v posledních měsících neuniklo uvedení několika zajímavých filmů do kin, jejichž názvy se až přespříliš podobaly počítačovým hrám blízké budoucnosti - za všechny jmenujme Final Fantasy, Resident Evil a mnohé další. Nebyla to samozřejmě podoba náhodná. A i v budoucnu se máme na co těšit - v přípravě jsou totiž další a další snímky.

Co více k dané problematice dodat? Konkrétnějších příkladů propojení filmu a her bychom pochopitelně našli mnohem více. A shrnutí? Symbióza herního a filmového průmyslu je naprosto zřetelná a do budoucna se bude dále prohlubovat. Na jednu stranu se tak dočkáme většího množství herců a dabérů v počítačových hrách, na té druhé spousty zajímavých filmů, jež jsou v základu inspirovány některým z herních kasovních trháků. Nic víc si milovník her a filmu v jedné osobě nemůže přát.

Vivendi - řešení je nasnadě aneb začíná prodej divizí

Hlavním tématem minulých Byznys hrátek byly problémy telekomunikačního gigantu Vivendi Universal. I přesto je mou povinností některé čtenáře, kteří neměli tu možnost dané vydání prozkoumat, seznámit s informacemi s tímto tématem souvisejícími. Řečeno prostě a jednoduše - recese světových trhů a také další nevyjasněné skutečnosti se podepsaly na velkém zadlužení této společnosti. Nastal čas pro ozdravení - a v souvislosti s ním se shodou okolností mluví o prodeji herní divize. Pod ní spadají takoví velikáni, jako Blizzard či Sierra.

A onen proces rozprodávání právě začal. Pověstnou poslední kapkou bylo ohlášení finančních výsledků, které rozhodně nejsou pozitivní - za první pololetí roku 2002 vykázala celá firma ztrátu 12,3 miliard euro. Nadcházející kroky a úmysly společnosti jsou jasné. Cílem je získat prodejem některých části a divizí více než deset miliard, polovina této částky se dle stanoveného plánu musí ve firemní kase objevit v průběhu nadcházejících devíti měsíců.

První na řadě je firma Houghton Mifflin, známé to knižní vydavatelství působící na území USA. To by mělo být prodáno v nadcházejících týdnech/měsících. Herní divize, pod kterou spadají již zmiňovaní velikáni Blizzard, Sierra a Universal Interactive, je zřejmě dalším jménem v seznamu. Můžeme si tak být ještě o kapánek jistější, že k tolik avizovanému prodeji skutečně dojde. Ale kdo ví, konkrétní smlouva není podepsána a ruka osudu je nevyzpytatelná. Nám nezbývá než doufat, že všechny zmiňované herní firmy skončí v těch správných a povolaných rukou.

Reklamní plakát titulu Hitman 2 - důvod k pohoršení?

Minulý týden se na webu serveru ToTheGame objevil kontroverzní reklamní plakát (původně pocházející ze stránek skandinávské pobočky distribuční společnosti Eidos), upozorňující na připravované volné pokračování titulu Hitman dánského vývojářského týmu IO Interactive. A proč jsem přidal k oné formě reklamy slovíčko "kontroverzní"? Stačí jen zaostřit vaše ctěné očko na obrázek doplňující tento text a až na výjimky v podobě opravdu nechápavých jedinců jistě pocítíte vnuknutí, které vám odhalí, co jsem se měl při oné zmínce namysli.

Jsou zbytky mozku nalepené na skle a okořeněné litrem krve tou správnou formou reklamy pro počítačovou hru? Hodně výstřední otázka, která však vystihuje podstatu mnoha vypuštěných spotů, plakátů, bannerů a dalších forem reklamy. Jistě každý z nás si za dobu hraní počítačových her utvořil určité hranice násilí, které dokáže ve hrách snést a které mu nečiní problém akceptovat. Byť patří první díl simulace Hitman mezi mé nejoblíbenější hry všech dob a druhý díl mě při hraní preview verze přesvědčil, že nebude o nic horší, řečeno objektivně a nezaujatě, zmíněný plakát už je i na mé gusto až přespříliš.

Na druhou stranu však není jisté, zda-li se tento konkrétní plakát objeví na veřejnosti, bude krášlit ulice světových měst nebo ve zmenšené podobě stránky významných webových serverů. Můžeme ho tak brát pouze jako výstřední pokus tvořivého, byť pro mnohé i zvrhlého grafika. Budeme-li navíc brát v potaz fakt, že v mnoha případech se úroveň násilí v reklamě měří samotnou hrou, pak si v případě titulu Hitman 2 dovedu představit ještě horší, kontroverznější, nechutnější a pohoršující formu reklamy.

A co vy? Zdá se vám zmiňovaný reklamní kousek (mám tím samozřejmě na mysli plakát upozorňující na titulu Hitman 2) smysluplný a dostatečně promyšlený? Nebo se jedná o nechutnou frašku? Zajímá nás váš názor, nebojte se ho vyjádřit - diskuse je vám konec konců k dispozici.

Asie a její hráčské osazenstvo - vývoj

Dennodenně se na Internetu můžete setkat s množstvím přehledů vývoje prodejnosti konzolí, počítačových her, nechybí ani četné prognózy, spekulace a tak podobně. Agentura Datamonitor se však tentokráte zaměřila čistě na Asijský trh a počet hráčů zde žijících.

Jak je patrné z konkrétních výsledků (viz. obrázek a popis), čínský trh ještě není ani zdaleka nasycen. Právě díky němu bude Asie a její státy pro herní společnosti a celý průmysl velmi významným teritoriem i v nadcházejících letech. I přes jasný "boom" hráčského osazenstva v již zmiňované komunistické Číně si nejsilnější pozici v nejbližších letech udrží Japonsko, jehož "hráčská kapacita" je však již do jisté míry naplněna.

  • Japonsko - nárůst ze současných 50 miliónů hráčů na 70 miliónů v roce 2006
  • Čína - nárůst ze současného počtu zhruba 8 miliónů hráčů na úctyhodných 53,8 miliónů v roce 2006

Xbox Live startuje již 15. listopadu

O možnosti a snahách vytvořit plně "online konzoli" se již hovoří drahná léta, ale jak se říká, skutek prozatím utek. Nemusíme však zoufat, protože těsně před dokončením je projekt společnosti Microsoft, světového to gigantu a tvůrce konzole Xbox. Xbox Live bude jakýsi centrální systém, jehož prostřednictvím budou organizovány turnaje a zápasy, bude zajišťovat chod jednotlivých serverů a nabídne mnohé další funkce a služby. Nic ale není zadarmo a tak bude muset i každý hráč obětovat nějakou tu peněžní sumičku do kapes Microsoftu - hovoří se o padesáti dolarech ročně.

Potěšující je také fakt, že počet online titulů pro Xbox stále narůstá. Těšit se tak můžeme na Delta Force: Black Hawk Down, Unreal Championship, Midtown Madness 3 či nedávno ohlášené Halo 2 a Project Gotham Racing 2. A to samozřejmě není ani zdaleka vše.

Nesmím opomenout ani čerstvě zveřejněné datum spuštění této služby - stát by se tak mělo již 15. listopadu letošního roku. A co říci k Xbox Live všeobecně? Jedná se rozhodně o zajímavé řešení, ve svém základu až geniální systém provozování, který bude výhodný pro všechny zúčastněné strany - tedy hráče, vývojáře i samotný Microsoft.

Online hraní - pohled do budoucnosti (USA)

Dnes již podruhé vám nabídnu zajímavou prognózu agentury Datamonitor. Tentokráte se z Asie přesuneme na území amerického kontinentu, konkrétně na území Spojených státu amerických.

Není pochyb o tom, že online hry a vůbec jakákoliv forma hraní přes Internet/síť zažívá v posledních několika letech obrovský "boom", který nemá konce. Toho jsou si vědomi i vývojářské firmy a tak se na nás hrnou stále nové a nové masivně multiplayerové tituly, služby a mnohé další. Přesto zatím není toto odvětví nikterak přehnaně výdělečné, jak by si bezpochyby mnozí přáli.

Ale co není, může být. A v našem případě to platí dvojnásob. V roce 2001 byly příjmy společností zaměřených na některou formu podnikání související s online hraním pouhých 20 miliónů dolarů, za pět let by to již mělo být přes 3 miliardy! V některých případech bývá zvykem zmínit procentuální nárůst, v našem případě se tomu mile rád vyhnu - přece jenom, ona obrovská čísla by vám asi příliš nepověděla.

Rage se odhodlali ke změnám - oddělí dvě studia

I když byly poslední finanční výsledky pro silnou většinu herních firem poměrně pozitivní, situace nemusí být na první pohled až tak růžová. Nemusíte však mít z předchozího řádku pocit, že po francouzském Cryu a Vivendi se na tenkém ledě ocitl i další gigant herního nebe, společnost Rage. Přestože nemají zástupci této společnosti žádný přehnaný důvod k radosti, katastrofický scénář zatím není na pořadu dne. Změny uvnitř firmy však ano.

Naše zpráva se tak bude zaobírat poněkud zajímavým oddělením a přeorganizováním dvou vývojářských týmů, spadajících právě pod Rage. Obě studia se odpojí a vytvoří zcela nové firmy, které však budou dále tvořit hry exkluzivně pro Rage. Tento krok se tak týká studia "Sheffield", které má na svědomí pro firmu klíčové tituly, primárně určené pro Xbox - jedná se o hry Crash a Gun Metal. Vzniklá společnůstka bude mít mimo jiné za úkol vytvořit PC verzi zmiňované hry Gun Metal, to vše jen v omezeném počtu 10 zaměstnanců.

Ještě vám zřejmě dlužím zdůvodnění, proč společnost Rage k tomuto trochu nezvyklému kroku sáhla. Jako vždy k tomu přispěla vidina snížení nákladů. Podle mnoha analytiků se však nejedná o nikterak významný posun, který by znatelněji ovlivnil výdaje. Lze očekávat, že oddělení dvou studií je pouhým předkrmem - další změny by se mohly dotknout také interního studia sídlícího v Liverpoolu, Newcastle, Warringtonu a Bristolu. Dopad na nás, samotné hráče, bude zřejmě nulový.

Žebříček nejprodávanějších her v Evropě (týden 10. - 17. srpna 2002)

PC - žebříček
Na prvních pěti místech žádná změna - tak se dá charakterizovat vývoj prodeje her a softwaru týdne datujícího se do období mezi 10. - 17. srpnem letošního roku. První místo tak okupuje titul The Sims: On Holiday, kterému se minulý týden podařilo sesadit z prvního místa krále posledního měsíce, hru Warcraft 3: Reign of Chaos od opěvovaných Blizzard Studios.

Za zmínku pak stojí snad jen fakt, že do první desítky se nám tentokrát propracoval i Norton Antivirus 2002, zástupce klasických programů. Není divu, chránit svůj počítač před nenadálým virovým napadením je velmi důležité.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: On Holiday 20
2. - 2. Warcraft 3: Reign of Chaos 7
3. - 4. Grand Theft Auto 3 13
4. - 4. The Sims 132
5. - 5. The Sims: Hot Date 39
6. ë 13. Tom Clancy`s The Sum of All Fears 2
7. í 6. Neverwinter Nights 8
8. ë 10. Norton Antivirus 2002 50
9. í 8. Soldier of Fortune 2: Double Helix 12
10. í 7. Medal of Honor: Allied Assault 27

PS2 - žebříček
Jak jsem již slíbil, pravidelně (tedy v každém vydání Byznys hrátek) vám budeme přinášet také žebříček nejprodávanějších her pro konzoli PlayStation 2. První místo stabilně okupuje titul Medal of Honor: Frontline, který si s přehledem udržuje svou pozici. Ani zbylé obsazení první pětice nebylo obohaceno o nové osazenstvo a tak se nám celá pětice šťastlivců udržuje s drobnými proměnami ve stejném složení. Zajímavý je tak snad pouze návrat Tony Hawk`s Pro Skater 3 do první desítky.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. Medal of Honor: Frontline 11
2. ë 3. Grand Theft Auto 3 43
3. í 2. Gran Turismo: Concept 5
4. - 4. Spider-Man 11
5. - 5. Prisoner of War 5
6. - 6. Tiger Woods PGA Tour 2002 7
7. ë 12. Tony Hawk`s Pro Skater 3 38
8. ë 9. Final Fantasy X 13
9. í 8. V-Rally 3 9
10. ë 15. LMA Manager 2002 18

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |