Byznys hrátky: GameBoy coby důmyslná bomba?

Akademie interaktivního umění vyhlašuje hry roku * GameBoy coby důmyslná bomba? V dnešní době není nic nezmožné * Akce Far Cry míří na stříbrná plátna, v pozadí opět stojí producent Uwe Boll * Politici se zalekli, české herní časopisy nezdraží! * Chcete získat vysokoškolské vzdělání v herním oboru? Pro Angličany žádný problém.
Byznys hrátky: GameBoy coby důmyslná bomba?

GameBoy jako důmyslná bomba

Nad představivostí, důmyslností a zároveň naivitou některých lidí stále přechází zrak. Zajímavý způsob, jak se zbavit školní docházky, zvolil jeden středoškolák v americkém Livingstonu. Do vzdělávacího zařízení si totiž přinesl podomácku vyrobenou bombu. K její výrobě mu stačila pouze konzole GameBoy naplněná střelným prachem. Pyrotechniky chtivý mladík byl poté vzat do policejní vazby, jeho současný osud zůstává obestřen tajemstvím.

Při incidentu, který se stal minulý čtvrtek 19. února, musela být celá škola evakuována, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Ač zlí jazykové označují herní konzole za příliš specializované, čím dál víc se ukazuje, že dokáží sloužit krom zábavy také jako obstojné zbraně. Společně můžeme vzpomenout na případ neprůstřelného Xboxu. Čtyřiatřicetiletý Robert Preston Kersey ze státu Maryland prověřil odolnost této mašinky při zajímavé incidentu. Snažil se umlčet své spolubydlící, kteří jej v pozdních nočních hodinách obtěžovali hlasitou produkcí při hraní na Xboxu.

Vzniklou situaci se rozhodl řešit více než zajímavým způsobem - střelou ze své zbraně poctil právě herní konzoli, ale světě div se - kulka skrz plastový obal přístroje neprošla! Přesto má celá záležitost stinnou stránku - konzole se i tak zničila (přesné odůvodnění a vyjádření odborníků není známo). I tak však událost Microsoft potěšila a pobavila - neprůstřelnost ochranného systému jeho konzole byla jen planými sliby a vodou na mlýn hackerů, fyzická neprůstřelnost Xboxu je však skutečná.

Zdroj: GameSpot

Akce Far Cry míří na stříbrná plátna!

BloodRayne, Dungeon Siege, Alone in the Dark - to vše jsou filmové projekty, pod nimiž je podepsán herní svět (vznikly totiž na základě herní předlohy) a zejména pak producent Uwe Boll. Významná postavička filmového průmyslu se stala živoucím průkopníkem a "bojovníkem za práva herních titulů v oblasti filmu". Přestože na konkrétní výsledky jeho práce stále netrpělivě čekáme (stejně jako na mnohé další, hrami inspirované filmové snímky), Uwe Boll zůstává i nadále aktivní a do svých spárů získal další, mimořádná práva.

Jak totiž bylo před několika hodinami oznámeno, Uwe Boll získal práva na zfilmování dalšího (v jeho případě již pátého!) nadějného herního projektu dneška, first-person akce Far Cry německého vývojářského studia Crytek. Bližší detaily o novém snímku zatím nejsou k dispozici, výjimkou je výše rozpočtu (počítá se s 25 milióny dolarů) a termínem zahájení natáčení - ten byl předběžně stanoven na rok 2005. Do té doby hodlá Uwe Boll dokončit jiné připravované projekty, z nichž vyčnívá již zmíněná trojice BloodRayne, Dungeon Siege a Alone in the Dark.

Zdroj: Blue´s News

Akademie interaktivního umění vyhlašuje hry roku

Začátek nového roku je vždy ve znamení mnoha anket. Kromě vyhlášení nejlepších her na stránkách většiny významnějších herních magazínů by pak vaší pozornosti neměly uniknout speciální ceny s dlouholetou tradicí. Mezi ty vůbec nejznámější se řadí vyhlášení her roku, o které se již po sedmé pokusí Akademie interaktivní zábavy (AIAS). Organizace sdružující známé vývojáře a vydavatele (Sony, EA, Activision...) před několika dny oznámila nominace her s rokem výroby 2003. Díky účasti známých vydavatelských společností nepřekvapí finalisté trochu komerčnější, než bývá u podobných soutěží zvykem. I tak se však dostalo na několik méně známých (ale o to ambicióznějších) titulů.

Pojďme tedy nyní nahlédnout pod pokličku nominací. V nejvýznamější kategorii, absolutní hře roku, spolu soupeří tituly Command and Conquer: Generals, Call of Duty, Max Payne 2, Prince of Persia: Sands of Time, Ratchet & Clank: Going Commando, Rise of Nations, SSX 3, SW: Knights of The Old Republic nebo The Legend of Zelda: The Wind Maker. Mimo dalších klasických kategorií stojí jistě za zmínku ocenění nejlepšího hudebního doprovodu, na které aspiruje pětice titulů - Call of Duty, Beyond Good & Evil, Medal of Honor: Rising Sun, XIII, Grabbed by the Ghoulies. Oceněni mimo to budou také herci, kteří se podíleli na dabování herních postav - tím vyvoleným se může stát v mužské kategorii také Elijah Wood za roli namluvení Froda ve hře Lord of the Rings: The Return of the King.

Vítěze zmíněných a dalších 35 kategorií se dozvíme na slavnostním vyhlášení v Las Vegas, které proběhne 4. března 2004. Kompletní nominace si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: AIAS

Politici se zalekli, české herní časopisy nezdraží!

Přesně před týdnem jsme vás informovali o snaze a aktivitě Unie vydavatelů, která rezolutně odmítla plánovaný přechod časopisů do základní (vyšší) sazby daně (tj. z 5% na 19%). Reforma veřejných financí by se tak mohla negativně dotknout ceny vašich oblíbených papírových magazínů, těch herních nevyjímaje. Připomeňme si ještě jednou prohlášení, které začíná přinášet své ovoce

Unie vydavatelů, sdružující 40 vydavatelů deníků a časopisů s rozhodujícím podílem na trhu, považuje za absurdní tvrzení, která dnes zazněla na tiskové konferenci časopiseckých vydavatelů, že stát přijal diskriminační návrh a de facto nutí časopisecká vydavatelství, aby vydávala deníky apod.

Unie vydavatelů považuje za samozřejmé a naprosto v souladu s evropskými zvyklostmi, že noviny jsou zařazeny do snížené sazby DPH. Je tomu tak ve všech státech, kde snížená DPH existuje, pokud nejsou noviny od DPH zcela osvobozeny.

Unie vydavatelů však současně považuje za velmi nevhodné, aby sazba DPH pro časopisy byla zvyšována oproti současnému stavu. Připomínáme, že v absolutní většině států EU patří také časopisy do snížené sazby DPH. Navíc v mnoha zemích jsou i periodika s vyšší než denní periodicitou považována za noviny - v našich podmínkách by to byly např. Respekt, Literární noviny, Profit, Marketing & Média, mnohé regionální týdeníky apod.

Unie vydavatelů proto vyzývá poslance, aby ustoupili od návrhu přeřadit časopisy do základní sazby a i nadále ponechali veškerý periodický tisk v sazbě snížené.

V Praze dne 12. února 2004

Ing. Tomáš Böhm
předseda představenstva UVDT

Jak totiž před několika dny informovala Mladá Fronta Dnes, podle neoficiálních informací se mezi poslanci rýsuje dohoda, která by původně zamyšlené navýšení DPH z 5% na 19% odmítla. Mohlo by to totiž existenčně ohrozit vydavatelství a vést k zrušení některých periodik. Problematické by bylo rovněž rozlišení časopisů od novin (ty totiž měly zůstat ve snížené sazbě).

Zdroj: TZ

Chcete získat vysokoškolské vzdělání v herním oboru?

Považovat herní průmysl dneška za malého příživníka, který těží z obliby ostatních odvětví, to je vzdálená představa let minulých – období, které můžeme snadno označit za dobu herního pravěku. Vzrůstajícího významu herního průmyslu si začínají všímat nejen sami politici (ať již svou otevřenou kritikou ve snaze získat podporu voličů či naopak jeho podporou), ale také zástupci školství. Jak jinak si totiž vysvětlit krok, kterým nás potěšila Greenwichská univerzita v Londýně.

Jeden z uznávaných vzdělávacích institutů hlavního města Velké Británie tak letos poprvé otevře speciální bakalářské a magisterské studium v oboru herních a zábavních systémů. Univerzita tímto krokem dle svých slov chtěla podpořit vůdčí postavení britských vývojářů v herním průmyslu. Oba programy bude možno studovat prezenční i dálkovou formou. Kurzy budou univerzální, tedy pro všechny typy herních povolání - grafiky, programátory nebo manažery. Školné pro studenty z Evropské Unie činí 1.100 liber ročně. K nim si ale musíte připočíst náklady na provoz, které škola odhaduje na 6.800 liber na jeden rok. Pokud tedy máte přebytečný milion korun na kontě a zajímáte se o hry, rozhodně by vám nabídka londýnské univerzity neměla uniknout. Šance, že by se podobný obor v blízké době začal vyučovat i někde v České republice, je totiž poměrně malá.

Zdroj: GameSpot

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 8. – 14. února 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Po minulém týdnu, který byl ve znamení velkých změn, je další žebříček plný spíše sporadických a drobných úprav. Na prvním místě nedošlo k žádné změně, celému startovnímu poli tak vévodí konzolový (i když kvalitou nikterak výjimečný) titul Sonic Heroes. Následuje Need For Speed: Underground a do společnosti her se procpal také program Norton Internet Security 2004. Česká Mafia klesla z třetí na celkově stále slušivou šestou příčku.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Sonic Heroes 2
2. - 2. Need For Speed: Underground 13
3. ë 4. Norton Internet Security 2004 19
4. ë 6. The Simpsons: Hit and Run 16
5. ë 7. FIFA 2004 17
6. í 3. Mafia 7
7. í 5. Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 2
8. - 8. Lord of The Rings: Return of The King 14
9. ë 13. Medal of Honor: Rising Sun 12
10. í 9. The Sims: Bustin` Out 9
11. í 10. Eye Toy: Play 33
12. ë 17. Midway Arcade Treasures 2
13. í 12. Grand Theft Auto: Double Pack 8
14. ë 15. Looney Tunes: Back In Action 2
15. í 14. Grand Theft Auto: Vice City 55
16. ë 19. Tiger Woods PGA Tour 2004 21
17. í 16. Championship Manager: Season 03/04 13
18. í 11. Legacy of Kain: Defiance 2
19. í 18. X2 The Threat 2
20. - 20. Medal of Honor: Frontline 72

PC – žebříček
Bezpečnost na internetu je volbou číslo jedna, teprve na druhém místě tak figuruje zástupce herní branže – i nadále je jím veleúspěšný fotbalový manažer Championship Manager: Season 03/04, o jehož sesazení se bez úspěchu pokouší titul X2 The Threat. Novinkou v žebříčku je datadisk Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre, který odstartoval svou pouť slušivým čtvrtým místěm.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 22
2. - 2. Championship Manager: Season 03/04 13
3. - 3. X2 The Threat 2
4. N Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre 1
5. - 5. The Sims 72
6. í 4. Norton Antivirus 2004 25
7. í 6. Call of Duty 15
8. í 7. The Sims: Makin` Magic 16
9. - 9. Microsoft Office 2003 Student Edition 17
10. - 10 The Sims Double Deluxe Pack 19

PlayStation 2 – žebříček
Ježek Sonic je i nadále favoritem číslo jedna a předpoklady potvrzuje. K našemu zklamání zavzpomínal na lepší časy titul Need For Speed: Underground, který si prohodil místo s českou Mafií (té však nadále patří výborné třetí místo!), celkově se osazenstvo první desítky oproti minulému týdnu nezměnilo – stále mimořádně úspěšné zůstává zařízení Eye Toy: Play, fanoušci RPG si navíc mohou v těchto dnech užívat krás titulu Baldur`s Gate: Dark Alliance 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Sonic Heroes 2
2. ë 3. Need For Speed: Underground 13
3. í 2. Mafia 3
4. - 4. The Simpsons: Hit and Run 16
5. - 5. Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 2
6. - 6. Eye Toy: Play 33
7. ë 8. Lord of The Rings: Return of The King 14
8. í 7. FIFA 2004 17
9. ë 10. Medal of Honor: Rising Sun 12
10. í 9. Grand Theft Auto: Vice City 67

Xbox – žebříček
Minulý týden čtyři novinky v první desítce, tento týden žádná – ale i to se občas stává. Beze změn zůstalo také pořadí na prvních čtyřech místech, na nichž se chronologicky za sebou seřadily tituly Sonic Heroes, Grand Theft Auto: Double Pack, Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 a Project Gotham Racing 2. Návrat do první desítky zažívá prozatím poslední díl úspěšné série Medal of Honor s podtitulem Rising Sun, kterému patří desáté místo.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Sonic Heroes 2
2. - 2. Grand Theft Auto: Double Pack 8
3. - 3. Baldur`s Gate: Dark Alliance 2 2
4. - 4. Project Gotham Racing 2 12
5. ë 6. Need For Speed: Underground 13
6. í 5. Legacy of Kain: Defiance 2
7. ë 8. FIFA 2004 17
8. í 7. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 15
9. ë 10. Lord of The Rings: Return of The King 14
10. ë 12. Medal of Honor: Rising Sun 12

GameCube – žebříček
Jen letmou zmínku věnuji prvním místům a přejdu k velkému překvapení, které je v herních žebříčcích dneška spíše výjimkou. Nejprodávanější hrou pro konzoli GameCube se opět (překvapivě!!) stal výtvor Sonic Heroes, kterého následuje konkurenční výtvor Mario Kart: Double Dash!!. Velkolepý návrat do vybrané společnosti slaví ve 44. týdnu svého prodeje hra Sonic Mega Collection, která poskočila z třinácté na třetí pozici. Nezbývá, než gratulovat.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Sonic Heroes 2
2. - 2. Mario Kart: Double Dash!! 14
3. ë 13. Sonic Mega Collection 44
4. í 3. The Simpsons: Hit and Run 15
5. í 4. Mario Party 5 11
6. - 6. Conflict: Desert Storm 2 2
7. - 7. Looney Tunes: Back In Action 2
8. í 5. Need For Speed: Underground 13
9. - 9. Medal of Honor: Rising Sun 12
10. - 10. FIFA 2004 17

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Ani v dalším vydání pravidelného seriálu Byznys hrátky nebude chybět pohled za oceán, na dění ve zřejmě nejvýznamnější zemi světa. Jaká hra pro osobní počítače se tedy stala ve Spojených státech amerických tou vůbec nejprodávanější? Po výpadku z minulého týdne již otěže pevně svírá akce Call of Duty, jíž však přibyl další význačný soupeř – datadisk Delta Force - Black Hawk Down: Team Sabre. Znovuoživení zažívá také strategie Age of Mythology, i přes absenci jakéhokoliv titulu v první trojici zůstává i nadále veleúspěšná série The Sims, která je v první desítce zastoupena hned čtveřicí titulů.

AP Název hry
1. Call of Duty
2. Delta Force - Black Hawk Down: Team Sabre
3. Age of Mythology
4. The Sims Deluxe
5. The Sims: Makin` Magic
6. Zoo Tycoon: Complete Collection
7. The Sims: Unleashed
8. The Sims Double Deluxe
9. Flight Simulator 2004: A Century of Flight
10. Hoyle Casino 2004

Zdroj: GameSpot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A