Byznys hrátky: GTA jde zase k soudu

GTA opět před soudem * THQ získalo oficiálně Juiced * Nintendo DS launch line-up pro Japonsko a USA * Bude Sony PSP odloženo? * Začal Invex - první dojmy * "Tentokrát Japonsko dobudem" tvrdí Microsoft o svém Xboxu 2 * Electronic Arts otevřou nové studio v Číně * Podle analytiků bude za chvíli Čína internetovou velmocí * Might and Magic jako onlinovka * Připravují se další Pokémoni pro DS
Byznys hrátky: GTA jde zase k soudu

Grand Theft Auto opět před soudem

Grand Theft Auto od společnosti Rockstar North opět půjde opět před soud. Pokolikáté už? A proč tentokrát?

Nechvalně známý floridský advokát Jack Thompson jej hodlá žalovat jako zdroj, odkud jistý massachusettský teenager čerpal inspiraci, když plánoval a chystal se provést masakr na své střední škole.

Policie zjistila, že šestnáctiletý Tobias Kerns plánoval zmasakrovat své spolužáky a učitele během výročí kolumbijského masakru a poté chtěl zastřelit i přijetvší hasiče a policii.

Advokát Thompon uvádí, že Grand Theft Auto byla Kernsova nejoblíbenější hra a že "naučit se zabíjet civilisty a přijetvší zásahové jednotky je základní předpoklad vítězství ve všech hrách série Grand Theft Auto".

Thompson je přitom zodpovědný za celou sérii právnických útoků a žalob proti počítačovým hrám. Například se angažoval v případu, kdy britští rodiče žalovali hru Manhunt za to, že ovlivnila vraha jejich syna a on vraždil právě na základě z ní pocházející inspirace; později se ale ukázalo, že motivem vraždy byla "obyčejná" loupež. Dalším počinem Thompsona byla snaha dokázat, že Washingtonský sniper Allen Muhammad, který svého času děsil celé hlavní město v USA, se ostřelovačské techniky naučil ve hře Halo. Při tom zcela ignoroval obecně známý fakt, že Muhammad byl veteránem americké armády, kde pracoval - nečekaně - jako ostřelovač.

Thompson dosud nevyhrál ani jedinou ze svých žalob namířených proti počítačovým hrám nebo proti herním vydavatelům a jak se zdá, ani napříště si nehodlá dát pokoj a i nadále chce soudům přednášet absurdní obvinění. Co se dá dělat - když se na něčem vydělat, vždycky se najdou lidé, kteří se takové (jakkoli z pohledu normálního člověka absurdní) příležitosti zbohatnout chopí.

Zdroj: Gamasutra

THQ získalo oficiálně Juiced

Vydavatelská společnost THQ oficiálně potvrdila získání práv na vydání hry Juiced. Podařilo se jí získat jak licenci na zdrojový kód hry, tak na samotnou značku Juiced. Vydání hry je tedy zachráněno, bohužel se tak stane se zpožděním. Oproti původním předpokladům hra vyjde až s třičtrvtěročním zpožděním - v létě 2005.

Situace kolem Juiced byla dlouho nejasná. Ještě nedávno byla "blízko dohody" Take 2 a později přání vydat hru projevil Rod Cousens, který se na základech britských poboček Acclaimu snažil vytvořit novou vydavatelskou společnost. Podle GamesIndustry ale jeho záměr narazil na věřitele zbankrotované společnosti, kterým se představa vyčlenění části firmy příliš nezamlouvá.

Zdroj: GamesIndustry, Gamer´s Hell

Nintendo DS launch line-up pro Japonsko a USA

Společnost Nintendo oficiálně oznámila seznam her, které budou v Japonsku av USA prodávány jako premiérové tituly tohoto handheldu.

Podle tohoto seznamu se bude v Japonsku jednat o 12 her, z toho pět přímo od Nintenda a zbývajících sedm od jiných vývojářů:

Nintendo

 • Big Concert! Band Brothers
 • Intuitive Stroke
 • Pokémon Dash
 • Super Mario 64 DS
 • Touch! Made in Wario (Wario Ware, Inc. DS)

Namco

 • Mr. Driller

Success

 • Zoo Keeper

Koei

 • Mahjongg Tournament

Aruze

 • Cool 104 Joker

Sega

 • Kimishine (Feel the Magic XY/XX)

Spike

 • Tendo Dokuta

Electronic Arts

 • The Urbz

Možná se tento seznam ještě rozšíří o titul Final Fantasy 3 od společnosti Square Enix, poslední díl celé série, který dosud nebyl přeložen do angličtiny.

Současně s Japonským oznámilo Nintendo i seznam her, které vyjdou v USA při tamní premiéře Dual Screenu. Bude se jednat o 10 - 12 titulů:

Nintendo

 • Super Mario 64 DS
 • Metroid Prime Hunters: First Hunt
 • PictoChat (nejedná se o hru, ale o chatovací program využívající bezdrátovost DS)

Electronic Arts

 • Madden NFL 2005
 • Tiger Woods PGA Tour Golf
 • The Urbz: Sims in the City

Activision 

 • Spider-Man 2

THQ 

 • Ping Pals

Sega

 • Feel the Magic: XY/XX
 • Puyo Pop Fever

A stejně jako v Japonsku, i zde je dosud nepotvrzenou hrou Final Fantasy 3 od Square Enix.

Již nyní se ví, že cena her od Nintenda bude 29,99 dolarů (zhruba 750,- Kč), ovšem cena her od ostatních vydavatelů může být i vyšší.

V Japonsku a v USA bude Nintendo DS vydáno pro předvánoční trh; v Evropě se dočkáme počátkem příštího roku.

Zdroj: Gamasutra, Gamespot

Bude Sony PSP odloženo?

Dva nezávislí analytikové herního průmyslu nevylučují možnost posunutí vydání hanheldu PSP od Sony až o rok později. I když v současné době stále oficiálně platí datum vydání konzole do kapsy v Japonsku do konce roku a v USA a Evropě v prvním čtvrtletí 2005, oba odborníci shodně prohlásili, že PSP by se do Spojených států mohla dostat až v listopadu 2005. To by ovšem znamenalo vyklizení pole největšímu konkurentovi firmy, Nintendu s jeho dvouobrazovkovým systémem DS.

Důvody pro zpoždění jsou dvojího typu. V prvé řadě software. Na nedávné výstavě v Tokiu byla většina her hotova pouze z poloviny, přitom Sony potřebuje hned od začátku velké marketingové trháky. Vydat novou konzoli bez kvalitních a osvědčených titulů by PSP určitě uškodilo. Kromě toho se povídá také o hardwarových problémech Sony PSP. Údajně se malá konzole s neuvěřitelným výkonem ráda přehřívá a také baterie s ní mají těžký život. Doposud prý vydrží okolo 90 minut provozu.

Vzhledem k blížícímu se japonskému vydání hry se více informací o případném zdržení dozvíme brzy.

Zdroj: GameSpot

Začal Invex - první dojmy

Největší počítačový veletrh ve střední Evropě, tuzemský Invex, se v pondělních ranních hodinách opět probudil k životu. Od 11. – 15. října tak máte opět možnost navštívit domácí počítačovou slavnost, na které samozřejmě nemůže chybět ani Doupě – a to hned v několika podobách.

Rok od roku se hry stávají důležitější součástí Invexu a tak nepřekvapí, že i letos je jim věnována patřičná pozornost; stejně tak první den dokládá zájem o hry jako takové, koncentrace návštěvníků v prostorách GameHall je nepochybně větší než v ostatních pavilonech. GameHall byla letos opět umístěna do příjemných prostor pavilónu Z, kde se na jedné ploše koná Mistrovství ČR v počítačových hrách (tzv. InvexCup 2004) a kde si místo pro své prezentace našli také významní domácí distributoři v čele s Cenegou a AT Computers – k vidění jsou již vydané pecky současnosti, stejně jako teprve dokončované projekty, z nichž naše pozornost směřovala především k ambiciózní strategii Warhammer 40000: Dawn of War.

  

Jedna ze skupinek redaktorů Doupěte na letošním Invexu: Alan Jarrar, Martin Zavřel, Kamil Gric * Martin se zaseknul u stojanu s očekávanou FPS Killzone, přezdívanou "Halo-killer" * Ministr informatiky ČR, Vladimír Mlynář, při zahájení progamingového turnaje InvexCup 2004

Pavilón Z působí letos „prostornějším“ dojmem než v loňském roce, což je dáno menší koncentrací počítačů i vystavovatelů. První dojmy jsou tedy zřejmé – GameHall nepřekvapila, její zaměření na progaming je zřejmé a pro mnohé návštěvníky může být v některých ohledech zklamáním. Rozhodně však nepřehlédněte stánek společnosti Sony, který je umístěn před hlavním vchodem pavilónu Z – nejenže si můžete vyzkoušet, jaké je to být pilotem formule 1 (také po tom tak toužíte?), ale především zde nechybí hratelné ukázky veleočekávaných konzolových hitů Gran Turismo 4 a Killzone. Zejména v případě akční pecky Killzone je na co se dívat, tenhle nadějný výtvor si během pár okamžiků získal celou redakci Doupěte.

Zdroj: vlastní zpráva

"Tentokrát Japonsko dobudem" tvrdí Microsoft o svém Xboxu 2

Šéf marketingového oddělení Xboxu 2 společnosti Microsoft Peter Moore prohlásil, že Xbox 2 nezopakuje chyby svého předchůdce a uspěje na japonském herním trhu.

Moore v rozhovoru s novináři prohlásil, že původní Xbox na japonském trhu neuspěl z mnoha důvodů - nepovedeným designem a přehnanou velikostí počínaje a nedostatečnou nabídkou kvalitních her konče. Nicméně dodal, že Microsoft se již poučil z chyb minulosti a tentokrát tyto chyby nezopakuje. Dále potvrdil, že Xbox 2 bude oproti starému Xboxu výrazně menší, jednodušší a (minimálně v případě Japonska) se bude těšit výrazně lepší podpoře místních vývojářů.

Mooore dále prohlásil, že Microsoft již nabízí svou plnou podporu japonským herním vývojářům pracujícím na hrách pro Xbox 2 a dodal, že podpora japonských her pro tuto platformu je jedna z priorit celé společnosti.

Nicméně nezbývá než upozornit na fakt, že navzdory všem těmto prohlášením se všechna velká japonská vývojářská studia staví k Xboxu 2 a celému Microsoftu spíše vlažně. Ani jedno sice neodmítlo vyvíjet pro něj hry (konečně, je to další potencionální trh...), ale množství exkluzívních titulů, které této next-gen konzoli přislíbili, je až povážlivě nízké; obzvláště ve srovnání s tím, kolik takovýchto titulů bude mít PS2, potažmo PS3.

Zdroj: Eurogamer

Electronic Arts otevřou nové studio v Číně

Společnost Electronic Arts, jedna z největších spolenčností v herní branži, oznámila svůj úmysl otevřít nové studio v Číně. Mělo by v něm pracovat zhruba 500 lidí a mělo by se stát střediskem EA pro vývoj online her.

Generální manažer EA pro Asii Jon Niermann pro agenturu Reuters uvedl, že "naším cílem je vydělat v Asii miliardu dolarů do konce této dekády. Očekáváme, že Čína se stane předním asijským trhem, ale EA se hodlá zaměřit na celou Asii včetně Japonska." Nicméně společnost stále ještě jedná s čínskými úřady ohledně všech povolení potřebných k realizaci tohoto projektu a dokonce ještě nemá ani hotové konkrétní plány studia.

Herní trh v jižní Asii (včetně Japonska) loni vykázal obrat zhruba 761,5 miliónů dolarů a očekává se, že ročně toto číslo vzroste o 19% až na předpokládaných 1,84 miliardy v roce 2008. V samotné Číně loni obrat herního průmyslu činil zhruba 159,7 miliónů dolarů a očekává se, že do roku 2008 toto číslo vzroste na 823 miliónů dolarů. Očekává se i velký růst trhu v oblasti her pro mobilní telefony. Obrat tohoto trhu, který se (alespoň v tomto případě) posuzuje odděleně od zbytku herního trhu, byl v roce 2003 zhruba 237,4 miliónů dolarů a očekává se růst o neuvěřitelných 40% ročně až na předpokládaných 1,3 miliardy dolarů v roce 2008.

Zdroj: Gamasutra

Střípky ze světa herního byznysu:

 • Podle nejnovější studie jedné analytické skupiny bude již za několik let Čína největším trhem pro online hry. Již nyní má v nejlidnatější zemi světa přístup k internetu přes 80 miliónů lidí, z toho zhruba 15 miliónů přímou linkou. V blízké době se očekává rapidní nárůst tohoto čísla a v roce 2007 prý už bude Čína disponovat největším počtem hráčů online her. Do deseti let pak můžeme očekávat, že až čtyři pětiny internetu budou popsány čínským písmem.
 • Trošku nečekaně využil Ubisoft licenci na (Heroes of) Might and Magic, kterou získal od krachujícího 3DO. Společně s TQ Digital Entertainment hodlá na bázi této fantasy série vytvořit MMORPG pro čínské hráče. Hra by měla v zemi kapitalistického komunismu vyjít již příští rok. Pokud vše půjde dobře, následovat by měl i celosvětový start.
 • Neoficiální zprávy z Japonska dávají tušit, že Nintendo připravuje něco velkého. Konkrétně by se mělo jednat o nový, z dosavadní série pokémoních her poněkud vybočující titul, nazvaný Mysterious Dungeon: Pokemon World - Pikachu`s Great Adventure (v japonštině Fushigi no Dungeon: Pokemon World Pikachu no Daibouken), který by měl vyjít pro handheld Nintendo DS. Mysterious Dungeon je série, kterou Nintendo původně rozjelo jako předělávku starší série Druga od Namca poté, co na ni koupilo licenci. Celkově se jedná již o čtvrtou Pokémoní hru, která by pro DS měla vyjít. Ty další jsou Pokémon Dash, Pokémon Diamond a Pokémon Pearl. Takové množství titulů dává tušit, že ač v naší zemi již - alespoň na první pohled - pokémoní mánie opadla, ve světě se stále ještě jedná o jednu z nejlépe se prodávajících licencí vůbec.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 26. září - 2. října 2004)

Tabulky, tabulky, tabulky. Tabulky tabulky. Tabulky!

Celkový žebříček
Sims 2 vcelku očekávaně podlehli spojenému tlaku konzolí a The Sims 2 poklesli "až" na druhé místo, za  hru postavenou na veleúspěšném světě Star Wars - za Battlefront. Za povšimnutí stojí i účast GBA Pokémoních titulů na relativně předních místech žebříčku - ta jen dokazuje, že ač u nás se po tomto fenoménu možná slehla zem, jinde ve světě je stále ještě v kurzu.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Star Wars: Battlefront 2
2. í 1. The Sims 2 3
3. ë 4. Tiger Woods PGA Tour 2005 2
4. í 3. Burnout 3: Takedown 4
5. N - Pokemon Fire Red 1
6. N - Rome: Total War 1
7. N - Pokemon Leaf Green 1
8. í 5. Warhammer 40,000: Dawn of War 2
9. N - Def Jam Fight For Ny 1
10. - 10. Colin McRae Rally 2005 2
11. í 8. The Simpsons: Hit and Run 49
12. í 9. Call of Duty: United Offensive 2
13. í 7. Conflict: Vietnam 5
14. í 6. Resident Evil: Outbreak 3
15. í 11. Need For Speed: Underground 46
16. í 12. FIFA 2004 50
17. í 16. The Sims: Bustin` Out 42
18. í 17. Rayman 3 32
19. ë 24. Terminator 3: The Redemption 2
20. í 15. Spider-Man 2 13

PC - žebříček
Hned za Sims 2, kteří na PC prostě vedou, se zařadila nová, superlativy opředená strategie Rome: Total War. Za povšimnutí sotjí i další sestup Dooma 3 a novinka na devátém místě - Evil Genius.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims 2 3
2. N - Rome: Total War 1
3. í 2. Warhammer 40,000: Dawn of War 2
4. í 3. Call of Duty: United Offensive 2
5. í 4. Star Wars: Battlefront 2
6. ë 7. Tiger Woods PGA Tour 2005 2
7. í 5. Doom 3 8
8. ë 10. Championship Manager: Season 03/04 46
9. N - Evil Genius 1
10. í 9. The Sims Triple Deluxe 16

PlayStation 2 - žebříček
Co napsat o téhle tabulce? Na rovinu - nevím. Ať koukám jak koukám, nic zajímavého na ní nevidím...

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Star Wars: Battlefront 2
2. í 1. Burnout 3: Takedown 4
3. - 3. Tiger Woods PGA Tour 2005 2
4. - 4. Resident Evil: Outbreak 3
5. N - Def Jam Fight For Ny 1
6. - 6. Colin McRae Rally 2005 2
7. í 5. Conflict: Vietnam 5
8. ë 10. DRIV3R 16
9. í 8. Spider-Man 2 13
10. N - Star Ocean: Till The End of Time 1

Xbox - žebříček
Myslím, že průměrné stáří hry v Xbox TOP 10 tohoto týdne je snad nejnižší, co jme tu kdy měli. Je vidět, že trh se prostě nezastaví.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Star Wars: Battlefront 2
2. ë 3. Tiger Woods PGA Tour 2005 2
3. í 2. Burnout 3: Takedown 4
4. N - Outrun 2 1
5. N - Def Jam Fight For Ny 1
6. í 5. Colin McRae Rally 2005 2
7. N - Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy 1
8. í 4. Conflict: Vietnam 5
9. N - Rocky Legends 1
10. í 7. Shellshock: Nam `67 5

GameCube - žebříček
Oporti Xboxu je GC žebříček tohoto týdne docela konzervativní. Jedinou novinkou je multiplatformový Def Jam a i jinak jsme svědky jen drobného a nevýznamného prohazování si pozic mezi staršími tituly, zatímco novinky si drží své přední posty.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Animal Crossing 2
2. - 2. Second Sight 3
3. - 3. Tiger Woods PGA Tour 2005 2
4. N - Def Jam Fight For Ny 1
5. ë 6. Pokemon Colosseum 21
6. í 5. Mario Golf: Toadstool Tour 16
7. í 4. Second Sight 5
8. í 7. Spider-Man 2 13
9. í 8. Mario Kart: Double Dash!! 47
10. í 9. Sonic Heroes 35

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

The Sims 2 v USA jasně vedou tabulky prodejnosti na PC a při vzpomínce na mnohaměsíční kralování starších Simů v tomto USA TOP 10 odhaduji, že nejspíše ještě dlouho budou na čelních pozicích.

AP Název hry
1. The Sims 2
2. Star Wars: Battlefront
3. Call of Duty: United Offensive
4. Warhammer 40.000: Dawn of War
5. Rome: Total War
6. Doom 3
7. The Sims Deluxe
8. Tournament Poker: No Limit Taxes Hold`Em
9. Madden NFL 2005
10. Rise of Nations

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce