Byznys hrátky: GTA láme rekordy

Rekordní GTA: San Andreas * Koei vyhrála spor s tchajwanskými piráty * Nintendo i Microsoft jdou k soudu * V Číně zavřeno 1600 heren! * Střípky informací o NeverWinter Nights 2 * Jak se prodávají konzole? * Dema i pro handheldy? Pro PSP určitě! * Jaké nároky má Half-Life 2? * Připravuje se PES 5 a 6
Byznys hrátky: GTA láme rekordy

Rekordní GTA: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas ihned po svém příchodu na britský trh láme rekordy: Za první týden se této hry (podotýkám, že POUZE ve Velké Británii!) prodalo (respektive dodalo do obchodů) na 677.000 kusů.

Hra vyšla v Evropě 29. října a jen největší britské obchody si jí objednaly 575.156 kusů. Vzhledem k tomu, že ony mapované videoherní obchodní sítě představují zhruba 85% britského herního maloobchodního trhu, odhaduje se, že celkově bylo dodáno právě oněch (cca) 677.000 kusů.

Pokud budeme ve statistických odhadech pokračovat dále, tak vzhledem k poměru velikosti britského trhu k celé Evropě to znamená zhruba 1,5 miliónu kusů této hry prodaných v Evropě a zhruba tutéž sumu v USA.

A pokračujeme dále. Podle odhadů jen ve Velké Británii hra pro Rockstars vygenerovala tržby ve výši 24 miliónů liber a celosvětově zhruba 195 miliónů dolarů.

Co se týče Británie - již nyní je jasné, že půjde o nejlépe se prodávající hru celé tamní herní historie; podle statistik pouze 10 PS2 titulů dokázalo za celou dobu své existence prodat více kusů; a shodou okolností z těchto deseti titulů jsou dva GTA.

Zdroj: Eurogamer

Koei vyhrála spor s tchajwanskými piráty

Japonské noviny Nikkei Business Express vydaly zprávu, že japonská společnost Koei vyhrála spor s tchajwanskou společností PolyStar Dygital se sídlem v Beijingu. Koei tuto společnost zažalovalo za prodej pirátských kopií jejich PC titulu San Goku Shi IX (Romance of Three Kingdoms IX).

Beijingský soud rozhodl, že Koei dostane odškodné, ovšem jeho výše je tajná a ani soud a ani jedna ze stran ji tisku nesdělili. Dále je PolyStar povinen se Koei veřejně omluvit, a to v anglické edici novin China Daily a Legal Daily.

Právníci Koei před soudem úspěšně prokázali, že PolyStar nelegálně vylisoval a distribuoval tchajwanskou edici zmiňované hry; a že ji dokonce sám prodával ve své distribuční síti za cenu 128 yuanů (13 dolarů).

Rozsudek by mohl znamenat zásadní průlom v boji s pirátstvím v mnoha asijských zemích, zvláště Tchaiwanu a Číně. Ty byly až dosud rájem pirátů a prodej takovýchto her v normálních obchodech tam byl prakticky na denním pořádku; nový rozsudek dává vydavatelským a distribučním společnostem naději, že se to snad časem změní...

Zdroj: Gamasutra

Nintendo i Microsoft jdou k soudu

Japonská společnost Nintendo asi trpí paranoiou. Jinak si snad ani nelze vysvětlit jejich tiskové prohlášení z minulého týdne, v němž pohrozili webmasterům erotických stránek Suicide Girls za to, že jeden z jejich návštěvníků uvedl v tamní knize hostů v jednom ze svých příspěvků jména her (Metroid, Zelda, F-Zero) a označil je za své oblíbené. Nintendo, coby vydavatel zmíněných titulů, si totiž celou věc vyložilo po svém. Údajně se jedná o útok na dobré jméno firmy, neboť jsou jejich produkty spojovány s erotickým průmyslem.

Naopak Microsoft se ocitl na druhé straně barikády. Stejně jako SOny před několika lety se americký gigant ocitl před soudem za to, že pdajně do svých Xboxů montuje nekvalitní a vadné součástky. Microsoft ale žalobu popírá se slovy, že vytvořili kvalitní produkt vysoké jakosti, s nímž jsou zákazníci spokojení. Celá záležitost se řeší u soudu v Los Angeles.

Zdroj: WP

V Číně zavřeno 1600 heren!

V Číně došlo k masivnímu zavírání internetových kaváren/heren. Jen za první polovinu tohoto roku jich byl uzavřen neuvěřitelný počet 1600!

Kromě zavírání jsou mnohé pokutovány, čínští úředníci tak na pokutách vybrali na 12 000 000 dolarů. Důvod tohoto postupu ze strany Číny je, že herny dovolovaly hrát dětem "nevhodné" hry a dívat se na pornografické stránky, což by mohlo negativně ovlivnit jejich duševní zdraví.

A kteréže hry se to Číně nelíbí? Například tyto: Quake 3, Resident Evil, Heart of Iron, Project IGI2: Covert Strike a mnoho a mnoho dalších.

Lehké to v Číně nebudou mít ani online hry (momentálně jich tam je na 140), také budou zakázány, pokud tedy budou ohrožovat bezpečnost Číny, budou obsahovat demagogii nebo v nich bude "špatná" sociální struktura.

Zdroj: SK Gaming, BBC

Střípky informací o NeverWinter Nights 2

Vývoj NeverWinter Nights 2 má na starosti firma Obsidian Entertainment, v níž jsou lidé, jež mají za sebou projekty jako Planescape Torment a IceWind Dale. Příběh NWN 2 začíná několik let po skončení děje v datadisku Hordes of the Underdark. Hlavní hrdina dostane za úkol nalézt tajný mystický artefakt, leč toto hledání přitahuje spoustu pozornosti nekalých živlů…

Hra se bude odehrávat vživém světě, jež se časem bude měnit a i mnohá naše rozhodnutí jej mohou ovlivnit. Během cesty pochopitelně hrdina narazí i na spoustu nestvůr, většina jich bude klasických Dungeons and Dragons, přičemž důraz je kladen na záhrobní monstra - ghoulové, duchové, vampýři a zombie. NWN 2 vychází z pravidel Dungeons and Dragons 3.5.

O grafický kabát se postará Aurora engine, který si tvůrci nemohou vynachválit, ostatně oproti NWN má být NWN 2 v podstatně lepší grafice; dočkáme se například těchto efektů: mapping, specular lighting, pixel shading. Při designu levelů si vývojáři berou inspiraci z Ultima série (hlavně čtvrtého a pátého dílu) a z Planescape Torment. Ve výsledku mají mít levely podobu, která hráči připadne přirozená, a mají být naplněny akcí.Vydání NWN 2 je plánováno na rok 2006.

Zdroj: Action Trip

Jak se prodávají konzole?

Podle nejnovějších údajů dosáhly v posledních dnech (tedy těsně po uvedení PStwo na trh) prodeje konzole PS2 hranice 74 miliónů prodaných kusů. Z tohoto čísla to je 32,2 miliónu v Severní Americe, 25,9 miliónu v Evropě a dalších PAL regionech (tj. např. Austrálie) - z toho 7 miliónů jen ve Velké Británii - a 17,9 miliónů kusů prodaných v Japonsku.

Pro srovnání - Xboxu se celosvětově prodalo 15,5 miliónů kusů, GameCube 14,5 miliónů kusů a staré PS 100,9 miliónů kusů (z toho 40,2 miliónů v Severní Americe, 39,8 miliónů v Evropě a 20,9 miliónů v Japonsku).

Celkově se PlayStationů tedy prodalo 174,9 miliónů kusů. což z nich činí nejprodávanější zpětně kompatibilní řadu herního hardware (s výjimkou PC samozřejmě). Druhá v pořadí je řada GameBoy s číslem 150 miliónů prodaných jednotek za 15 let.

Zdroj: Gamasutra

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Jednou z mnoha výhod PC her je, že jsou vydávány jejich demoverze. To samé se děje i na konzolích PlayStation, ovšem ne v takových kvantech. Pro takový Game Boy Advance by ale něco takového bylo nemyslitelné. A jak to bude s očekávaným PSP? Sony vydalo zprávu, že demoverze jednotlivých her na PSP budou! Stáhnou se z internetu a přes PC poputují přímo do přístroje, čímž si otestujete nejnovější produkty, aniž byste museli platit.
  • Až do poslední chvilky to vypadalo, že si Half-Life 2 zahrají na plné detaily jen chlapíci disponující super počítačem z NASA. Není tomu tak. Agentura TheInquirer zveřejnila výsledky testů, z nichž jasně vyplynulo, že jednu z nejočekávanějších stríleček všech dob spustíte v pohodě i na Celeronu 1.2 GHz s grafickou kartou GF4MX420. Výsledky si ostatně můžete přečíst v přiložené tabulce.
  • Údajně nejlepší fotbalový simulátor, Pro Evolution Soccer 4 od Konami, se nejspíše dočká pátého a šestého dílu. Z neoficiálních zdrojů je známo, že práce na "pětce" jsou již nyní v plném proudu. Nejméně za dva roky má však přijít PES 6, který poběží na platformách nové generace. Jestliže si tedy vylepší už i tak hodně dobrou hratelnost a k tomu všemu maximálně využije nabízených možností, bude to mít konkurenční FIFA hodně těžké.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 24. - 30. října 2004)

Tady měl být popisek k následujícím tabulkám, ale někam se ztratil. Bohuzel...

Celkový žebříček
O obrovském úspěchu GTA: San Andreas se můžete dočít i v příspěvcích o něco výše, takže první místo v tabulce prostě NEMŮŽE nikoho překvapit...

AP MP Název hry PT
1. N - Grand Theft Auto: San Andreas 1
2. í 1. FIFA 2005 4
3. í 2. Pro Evolution Soccer 4 3
4. í 3. Tony Hawk`s Underground 2 4
5. ë 6. Burnout 3: Takedown 8
6. í 21. Tiger Woods PGA Tour 2005 6
7. - 7. LMA Manager 2005 2
8. í 4. Star Wars: Battlefront 6
9. í 5. The Sims 2 7
10. í 8. Shark Tale 4
11. ë 13. Sonic Heroes 38
12. N - Drakengard 1
13. í 9. Pokemon Fire Red 5
14. í 11. The Simpsons: Hit and Run 53
15. í 10. Pokemon Leaf Green 5
16. - 16. Need For Speed: Underground 50
17. ë 20. Finding Nemo 57
18. í 17. Crash Twinsanity 4
19. í 15. Def Jam Fight For Ny 5
20. í 14. Rome: Total War 5

PC - žebříček
The Smis 2 na prvním místě ani po téměř dvou měsících na trchu jsou prostě samozřejmostí, uvážíme-li oblibu tohoto titulu u hráčů. Ani Rome: Total War si nevede nijak neočekávaně, přihlédneme-li k jeho velmi pozitivním recenzím. A novinky nejsou v tomto žebříčku žádné, takže nevím, o čem vám tady vlastně píšu...

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims 2 7
2. - 2. Rome: Total War 5
3. ë 4. Total Club Manager 2005 2
4. í 3. Warhammer 40,000: Dawn of War 6
5. ë 7. Call of Duty: United Offensive 6
6. - 6. FIFA 2005 4
7. í 5. Star Wars: Battlefront 6
8. - 8. Doom 3 12
9. - 9. Championship Manager: Season 03/04 50
10. ë 13. The Sims Triple Deluxe 20

PlayStation 2 - žebříček
No prostě GTA je tady. Co víc chete slyšet?

AP MP Název hry PT
1. N - Grand Theft Auto: San Andreas 1
2. - 2. FIFA 2005 4
3. í 1. Pro Evolution Soccer 4 3
4. í 3. Tony Hawk`s Underground 2 4
5. - 5. Burnout 3: Takedown 8
6. N - Tiger Woods PGA Tour 2005 1
7. í 4. LMA Manager 2005 2
8. í 7. Shark Tale 4
9. í 6. Star Wars: Battlefront 6
10. í 8. Crash Twinsanity 4

Xbox - žebříček
Pouze jedna novinka, zato ale polovina starších titulů si udržela svá dosavadní místa; a i ten zbytek se jen tak "nějak" přeházel mezi sebou. No prostě nuda...

AP MP Název hry PT
1. - 1. FIFA 2005 4
2. - 2. Fable 4
3. ë 4. Burnout 3: Takedown 8
4. í 3. Star Wars: Battlefront 6
5. - 5. Tony Hawk`s Underground 2 4
6. - 6. Tiger Woods PGA Tour 2005 6
7. ë 9. LMA Manager 2005 2
8. N - Kingdom Under Fire: The Crusaders 1
9. í 7. X-Men Legends 2
10. - 10. Outrun 2 5

GameCube - žebříček
A GC jako obvykle vede v kategorii "nic nového pod sluncem". Safra, jak má člověk vymýšlet popisky k tabulkám, když v nich neni nic, co by stálo za popsání? Pak to dopadá přesně takhle.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Donkey Konga 3
2. - 2. FIFA 2005 4
3. - 3. Pikmin 2 4
4. - 4. Tony Hawk`s Underground 2 4
5. ë 6. X-Men Legends 2
6. í 5. WWE: Day of Reckoning 7
7. - 7. Animal Crossing 6
8. ë 9. Shark Tale 4
9. ë 11. Pokemon Colosseum 25
10. - 10. Tiger Woods PGA Tour 2005 6

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

Pouze nový Larry zamíchal pořadím v této tabulce, jinak je vše při starém: Američané milují Simsy, hrají si na římany - a pokud ej to omrzí, vezmou pušku a jdou někoho zastřelit. No prostě jako obvykle...

AP Název hry
1. The Sims 2
2. Rome: Total War
3. Leisure Suit Larry: Magna Cum Laudane
4. Star Wars: Battlefront
5. Call of Duty: United Offensive
6. The Sims Deluxe
7. Doom 3
8. Call of Duty
9. Warhammer 40.000: Dawn of War

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Váš názor Další článek: Sexy herečka Monica Bellucci ve hře

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

** Špičkové kompaktní Androidy v minulosti drželo nad vodou Sony ** Dnes už kompaktní a dobře vybavený Android na trhu nenajdete ** Tato petice se to pokouší změnit, a vy k tomu můžete sami přispět

Martin Chroust
Kompaktní velikostVlajková loďAndroid