Byznys hrátky: hackeři vs. vydání Half-Life 2 – kde je pravda?

Aféra týkající se akce Half-Life 2 pokračuje – venku je hratelná verze hry, hackeři obviňuji Valve ze záměrného klamání fanoušků * Masová výroba Cell jednotek v roce 2005, PS3 o rok později? * Sony odhalilo cenu zařízení PSX, kombinace herní konzole a domácího kina * Prodejnost PS2 klesá i v rodném Japonsku! * Nintendo prodalo více než 9 miliónů konzolí GBA SP!

Aféra týkající se akce Half-Life 2 pokračuje

Minulý týden jsme vás informovali o úniku zdrojového kódu očekávané akce Half-Life 2 - na vlastní kůži tak v těchto dnech zažíváme největší aféru posledních měsíců i let a jak se zdá, zcizením těchto materiálů vše nekončí. I přes četná ujištění tvůrců se totiž na warezových kanálech nachází betaverze hry ve formě 100 souborů o velikosti 15 MB, ze které pochází také okolo textu umístěné obrázky. Jaký je současný stav vývoje podle hackerů? Nelže nám Valve v souvislosti s datem vydání? A co jsme měli možnost vidět v prezentaci z výstavy E3?

   

Informací lze na internetu najít nespočet a tak začněme u těch nejnovějších - podle nich se podařilo hackerům ukrást také editovatelnou verzi všech map hry, podle dalších je dokonce na světě (a v rukou nesvědomitých hráčů) také pre-gold verze hry. Zejména poslední novinka se však rozchází s některými předchozími tvrzeními a stanovisky hackerů a tak je její věrohodnost snadno zpochybnitelná. Právě hackeři však vyjádřili svou pochybnost nad současným stavem vývoje - jeden z nejodvážnějších pak dokonce oslovil vývojářskou firmu Valve Software s prostým dotazem, co že se vlastně chystala (chystá) letos na podzim vydat, když ukradené materiály obsahují pouze demonstrační levely a nespočet chyb. Taktéž bylo oznámeno, že prezentace hry na E3 je pouze sérií naskriptovaných událostí a tak HL2 pravděpodobně nepřináší revoluci, kterou tvůrci tak dlouho slibovali.

   

Není tedy divu, že se objevily první obvinění ze záměrného klamání fanoušků - to se mělo ze strany Valve Software objevit především v souvislosti s termínem vydání hry (různé varianty zní vánoce letošního roku, duben příštího či "později"). Jak vám jistě neuniklo, vydavatelská společnost Vivendi Universal oznámila v předchozích dnech odložení vydání. Přestože tuto skutečnost nikdo z Valve nepotvrdil, zajímavý je důvod tohoto rozhodnutí, kterým má být právě zcizení kódů a nutnost jeho následného přepracování. Jistě nejsem sám, komu podobná výmluva přijde až přespříliš směšnou. Pokud jsou navíc informace ze strany hackerů správné a v počítačích zaměstnanců Valve není release, který by se alespoň vzdáleně podobal betaverzi HL2, finálního vydání hry se jen tak nedočkáme. 

 

Samozřejmě - velká část informací vychází ze zpovědi hackerů a dalších lidí, kteří našli dostatek odvahy ke stažení ukradené verze hry. Věřme však pravidlu „na každém šprochu pravdy trochu“, které doposud nezklamalo. Ať je totiž pravda jakákoliv, je jasné, že Valve nehraje v tomto případě ve vztahu k fanouškům zcela čistě a fair play.

Zdroj: Vlastní zpráva, Mail, ICQ, PlanetHalfLife

Sony odhalilo cenu zařízení PSX!

Je tomu několik dní, co se Sony poprvé odhodlalo zveřejnit doplňující (a nezbytné) detaily o zařízení PSX, jedinečné variaci veleúspěšné herní konzole PlayStation 2, které bylo dáno hned několik předností typických pro jiné domácí přístroje a spotřebiče. Přístroj by se tak měl dostat v domovském Japonsku do obchodů ještě letos za cenu 79 800 yenů, což v přepočtu odpovídá částce circa 18 - 19 tisíc korun. Co přesně nás však v podání PSX čeká a jaké verze zařízení budou k dispozici?

Podle posledních informací tak šťastný zákazník a majitel PSX obdrží kromě konzole PS2 také TV tuner, harddisk pro ukládání dat a DVD rekordér, díky němuž si budete moci na své domácí herní platformě užívat nejúspěšnější filmové snímky dneška. Sony hodlá uvést na trh současně dvě verze - jednu s 160 GB velikým harddiskem za již zmiňovanou cenu, druhou s diskem o velikosti 250 GB a v ceně kolem 23 tisíc korun. Pro doplnění uvádím, že prostor 160 GB by měl postačit k uchování až 200 hodin televizního vysílání.

Zděsili jste se při pohledu na cenu zařízení PSX? Nedivil bych se a proto je nezbytné připomenout, co vše za své peníze v tomto případě získáte. Kromě konzole obsahuje PSX také DVD přehrávač - Sony samozřejmě nabízí veškeré výstřelky moderních technologie také jako samostatné výrobky. Při pořízení jednotlivých přístrojů však zákazník zaplatí více, než je částka, za kterou bude možné koupit právě PSX. A to už se vyplatí, co říkáte?

Zdroj: GamesIndustry.biz

Masová výroba Cell jednotek v roce 2005, PS3 o rok později?

Společnost Sony Computer Entertainment potěšila všechny věrné fanoušky prohlášením, podle kterého bude v druhé polovině roku 2005 zahájena produkce mikroprocesoru Cell, srdce budoucí konzole Playstation 3. Výroba by měla být svěřena technologickým centrům v japonském Nagasaki. Co přesně to znamená a kdy se tedy dočkáme samotné konzole PS3? Právě to vám prozradí následující příspěvek.

Jak jistě tušíte z našich dřívějších zpráv, řídící procesor Cell je základní stavební jednotkou připravované konzole Playstation 3 a kromě Sony se na jeho výrobě podílelo také několik dalších význačných firem svého oboru. Cell má nabízet takřka nevídaný výkon až jednoho tisíce současných PC, což má umožnit PS3 stát se skutečně nejvýkonnější domácí konzolí na trhu. Pokud bude v druhé polovině roku 2005 skutečně zahájena jeho masová výroba, mohli bychom se zařízení PS3 dočkat o rok později, v létě roku 2006.

Jaká bude konzole PlayStation 3?

Z našeho pohledu nejzajímavější se prozatím jeví úvahy nad výkonem PS3. Podle některých zdrojů bude konzole poháněna chipem, který v sobě zahrnuje celkem 72 procesorů. Co je však zajímavější, v případě potřeby bude PlayStation 3 schopen "vycucnout" trochu výkonu také z dalších domácích spotřebičů! Co se hrubého výkonu týče, má být konzole PlayStation 3 v případě některých úprav a maximální efektivity celého systému schopna zpracovat více než trilion matematických operací za sekundu, což představuje dnešní výkon zhruba 100 procesorů Pentium 4 či jedné tisícovky PlayStation 2. Krom jiného je pak samozřejmé vysokorychlostní připojení, díky němuž bude možno PlayStation 3 bez větších problémů propojit s dalšími počítači atd.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nintendo prodalo více než 9 miliónů konzolí GBA SP!

Vychytralý tah společnosti Nintendo přinesl své ovoce - konzole GBA SP, vylepšený následovník původní GBA, dokázal oživit prodejnost a slaví úspěch po celém světě. To také dokazují poslední evropské i celosvětové údaje, podle kterých se tohoto zařízení prodalo na starém kontinentě již více než 2 milióny kusů. Celkově údaje (po sečtení všech regiónů a oblastí světa, kde je GBA SP k dostání) se pak úctyhodné číslo do obchodů dodaných kopií zvedá až nad hranici devíti miliónů. Nintendo slaví úspěch, zároveň však myslí na zadní vrátka.

Chovat se jako význačný král trhu by se totiž japonskému velikánu nemuselo vyplatit - je tomu totiž jen několik dní, co si svůj start odbyl jeden z prvních, svérázných konkurentů. Řeč je samozřejmě o kříženci mobilního telefonu a herní konzole, zařízení N-Gage. Na nového protivníka hodlá Nintendo zareagovat uvedením dvou nových barevných verzí GBA SP (Flame Red, Arctic Blue), které by se měly objevit na pultech obchodů již 24. října letošního roku. Bude jistě nepochybně zajímavé sledovat, na kolik v mnoha ohledech "horší" N-Gage zaujme hráčskou obec - Nokia očekává v příštím roce prodejnost 6 - 9 miliónů kusů. Podaří se jí této mety dosáhnout?

Zdroj: Vlastní zpráva, GamesIndustry.biz

Prodejnost PS2 klesá i v rodném Japonsku!

Společnost Sony se v průběhu minulého týdne blýsknula hned na několika frontách - oznámila podrobnosti a finální cenu zařízení PSX, naší pozornosti neušlo ani dění okolo jádra Cell pro připravovanou PS3. Nyní však přichází na řadu současnost a prodejní výsledky konzole Playstation 2. Myslíte si, že japonského favorita nezasáhla malá recese a klesající zájem hráčské obce? Pak jste na omylu - PS2 totiž ztrácí i v rodném Japonsku.

Co by se mohlo zdát neuvěřitelné, je skutečností - prodejnost konzole Playstation 2 poklesla v zemi vycházejícího slunce v prvním pololetí letošního roku o 33%, samozřejmě při přímém porovnání s loňskými údaji. V řeči čísel to znamená, že se letos podařilo prodat 1 085 560 kusů PS2, což je nepochybně znatelný propad z loňských 1 620 239 jednotek. I přes zřejmý propad však i nadále zůstává PS2 nejprodávanější domácí konzolí v Japonsku a situace se zřejmě jen tak nezmění - tedy alespoň do příchodu další generace těchto zařízení.

V souvislosti s PS2 je pak jistě zajímavý také pohled na konkurenční výrobe GameCube - japonské Nintendo zaznamenalo na domácím trhu růst prodejnosti o 5%, což je další důkaz stále kvalitnější nabídky titulů i dobré politiky tohoto výrobce.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Je tomu teprve tři dny po celosvětovém uvedení nového multifunkčního zařízení Nokia N-Gage na trh, během kterých bylo zaznamenáno množství prodaných kusů tohoto zařízení. Po úspěšných prvních dnech prodeje nechce zůstat firma Electronic Arts pozadu za firmami, které pro toto zařízení nabídly své herní produkty. Na herní scénu Nokie N-Gage hodlá poskytnout své nové pokračování nejúspěšnější fotbalové série FIFA 2004, která by se na tomto zařízení měla objevit do konce letošního roku. Přesné datum prozatím není stanovené. Očekávat můžeme úžasnou grafiku znázorňující 3D stadióny, přes 6 000 licencovaných hráčů ve 300 fotbalových klubech a také možnost hry více hráčů přes technologii Bluetooth. Více se o zařízení Nokia N-Gage můžete dozvědět v tomto článku a o hrách zde.
  • Již počtvrté bylo součástí oficiálního programu mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex vyhlášení nejlepších vystavovaných výrobků podle novinářů několika specializovaných magazínů. Předávání cen proběhlo v 17.00 dne 7.10. na brněnském výstavišti. Jelikož loni byla mezi oceněnými i hra Mafia, zúčastnili jsme se letošního vyhlašování osobně. Bohužel tentokrát se na žádného zástupce z oblasti virtuální zábavy nedostalo (zúčastnění pánové jak vidno ještě neměli tu možnost hrát titul Korea: Forgotten Conflict;-). Dostalo se na jiné - například počítač s procesorem Athlon FX, který byl jedním z lákadel brněnského výstaviště (bohužel už musel být odvezen), nebo na paušál Internet Data Nonstop od Eurotelu. Kompletní seznam oceněných naleznete zde.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 28. září – 4. října 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Veleúspěšná bojovka Soul Calibur 2 se musela trochu netradičně a neočekávaně sklonit před umem sportovního kolegy – na první místo se totiž vyhoupl titul Tiger Woods PGA Tour 2004. Na třetí a čtvrté místo se pak zařadily výtvory Hulk a Formula One 2003, logický propad dolů tedy zaznamenalo několik konkurenčních titulů – například hry Conflict: Desert Storm 2 či Colin McRae Rally 04.

AP MP Název hry PT
1. ë 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 2
2. í 1. Soul Calibur 2 2
3. N Hulk 14
4. N . Formula One 2003 10
5. í 2. Conflict: Desert Storm 2 3
6. í 5. Eye Toy: Play 14
7. í 4. Colin McRae Rally 04 3
8. - 8. Freedom Fighters 2
9. ë 10. FIFA 2003 50
10. í 9. Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 2
11. - 11. Medal of Honor: Frontline 53
12. ë 15. Warhammer 40,000: Fire Warrior 2
13. ë 26. The Getaway 32
14. í 7. Command and Conquer: Generals Zero Hour 2
15. í 6. Rugby 2004 3
16. ë 18. Harry Potter - Chamber of Secrets 47
17. í 14. Lord of The Rings - The Two Towers 45
18. ë 19. Grand Theft Auto: Vice City 48
19. N WWE Raw 2 1
20. N Finding Nemo 1

PC – žebříček
Minulý týden debutující datadisk Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough si v průběhu dalších sedmi dní prodeje prohodil svou pozici s addonem Command and Conquer: Generals Zero Hour, na který se nově tlačí také program Norton Antivirus 2004. Jistě zajímavý je debut českého titulu UFO: Aftermath, který se zařadil na devátou příčku.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 2
2. í 1. Command and Conquer: Generals Zero Hour 2
3. ë 5. Norton Antivirus 2004 6
4. í 3. Star Wars: Jedi Knight - Jedi Academy 3
5. ë 6. Championship Manager 4 28
6. í 4. Homeworld 2 2
7. - 7. Norton Internet Security 2004 3
8. ë 9. The Sims: Superstar 20
9. N UFO: Aftermath 1
10. N Age of Mythology: The Titans 1

PlayStation 2 – žebříček
Jen ztěží vzpomínat na situaci, kdy se průměrné tituly dokázaly za pouhý týden vyšplhat na samou špičku žebříčku – přesně to je ale případ her Hulk a Formula One 2003, které z druhé a třetí desítky zaútočily na příčky nejvyšší. Před jejich umem se tak musely sklonit tituly Tiger Woods PGA Tour 2004, Conflict: Desert Storm 2 či Soul Calibur 2.

AP MP Název hry PT
1. ë 19. Hulk 17
2. ë 29. Formula One 2003 13
3. ë 4. Tiger Woods PGA Tour 2004 2
4. í 3. Eye Toy: Play 14
5. í 1. Conflict: Desert Storm 2 3
6. í 2. Soul Calibur 2 2
7. í 5. Colin McRae Rally 04 3
8. í 7. Freedom Fighters 2
9. í 6. Rugby 2004 3
10. í 8. Warhammer 40,000: Fire Warrior 2

Xbox – žebříček
Žebříček nejprodávanějších her pro konzoli Xbox nově ovládla simulace Tiger Woods PGA Tour 2004, kterou těsně následuje nadále velmi úspěšný výtvor Soul Calibur 2. Na třetí místo se podařilo vyšplhat debutujícímu titulu WWE Raw 2, čtvrté je RPG Star Wars: Knights of The Old Republic, které se podle všech indicií dočká již brzy volného pokračování.

AP MP Název hry PT
1. ë 4. Tiger Woods PGA Tour 2004 2
2. í 1. Soul Calibur 2 2
3. N WWE Raw 2 1
4. í 2. Star Wars: Knights of The Old Republic 4
5. í 3. Conflict: Desert Storm 2 3
6. í 5. Colin McRae Rally 04 3
7. í 6. Freedom Fighters 2
8. - 8. Halo - Combat Evolved 82
9. í 7. Mace Griffin: Bounty Hunter 2
10. ë 11. Tom Clancy`s Splinter Cell 45

GameCube – žebříček
A na závěr jako vždy žebříček nejúspěšnějších her pro konzoli GameCube – ten, stejně jako minulý týden, ovládla bojovka Soul Calibur 2, které se však lepí na paty titul WWE Wrestlemania Xix. Stále velmi úspěšná je vedle simulace Tiger Woods PGA Tour 2004 také akce Freedom Fighters, příjemným překvapením je vzestup titulu Finding Nemo.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Soul Calibur 2 2
2. N WWE Wrestlemania Xix 1
3. í 2. Tiger Woods PGA Tour 2004 2
4. í 3. Freedom Fighters 2
5. í 4. The Legend of Zelda: The Wind Waker 23
6. í 5. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 15
7. ë 14. Finding Nemo 2
8. í 6. Sonic Mega Collection 31
9. N Wallace And Grommit In Project Zoo 1
10. ë 11. Wario World 16

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 21. - 27. září letošního roku tak ovládl žebříček MOH: Allied Assault Breakthrough, který čelí útoku addonu C&C: Generals Zero Hour a skvěle hratelnému akčnímu výtvoru Jedi Knight: Jedi Academy. Povedený start zaznamenala také strategie Homeworld 2, která se drží čtvrtá, po delší době jsme také svědky propadu her oblíbené série The Sims.

AP Název hry
1. MOH: Allied Assault Breakthrough
2. C&C: Generals Zero Hour
3. Jedi Knight: Jedi Academy
4. Homeworld 2
5. Temple of Elemental Evil
6. Flight Sim 2004: Century of Flight
7. SimCity 4: Rush Hour
8. The Sims: Superstar
9. The Sims Deluxe
10. Command & Conquer: Generals

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Stahujte demo fotbalové simulace FIFA 2004!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,