Byznys hrátky: Half-Life 2 je nelegální?

Fallout 3 na obzoru? * Licenční ujednání k Half-Life 2 neladí se zákony nejedné země * Unreal Chapionship 2 aneb nečekaný obrat v trendech klasické FPS * Blíží se konference herních vývojářů * Ženy v herním průmyslu se připravují na druhý ročník svého sympozia * NVidia sponzoruje CLP World Tour * S.T.A.L.K.E.R.: Shadows of Chernobyl odložen
Byznys hrátky: Half-Life 2 je nelegální?

Fallout 3 na obzoru?

Herní server Duck and Cover udělal interview s Toddem Howardem z Bethesdy. Ten je přímo zodpovědný za rozhodnutí pracovat na Fallout 3, které učinil po získání licence. Prozradil, že hra je momentálně v předpřípravné fázi, zatímco hlavní práce společnosti se upírají k Oblivionu. Jakmile bude Oblivion dokončen, Fallout bude na hlavní koleji. Zatím se pouze připravují artworky, navrhuje celkový vzhled, příběh a tvoří se prototypy různých herních mechanismů.

Fanoušky série jistě potěší klasické tahové souboje, stejný náhled na scénu a zachování systému schopností SPECIAL (pojmenováno podle jednotlivých vlastností). Celý děj se sice bude odehrávat v době po druhém díle, celkově se však hra má podobat spíše dílu prvnímu. Snad nebudeme muset čekat věky, stejně musíme doufat, že Bethesda někdy vydá hru bez chyb.

Zdroj: Duck and Cover

Licenční ujednání k Half-Life 2 neladí se zákony nejedné země

Internetový magazín The Inquirer se zamýšlel nad legálností EULA ke hře Half-Life 2 a došel k velmi zajímavým závěrům. Srovnával je se zákony USA a Velké Británie, se kterými však dokument ne zcela ladí. Podle článku jsou tři hlavní problémy - Steam není zmíněn ani na obale, ani v EULA, přesto je potřebný ke hraní, reklamace otevřených kopií hry a poplatek $10 za převod klíče na jiný účet Steamu.

Prvním problémem se zabývala například i Německá spotřebitelská asociace, která zjistila, že neuvedení Steamu na obale hry je protiprávní a nařídila distributorovi Vivendi toto napravit pod hrozbou pokuty. Steam je totiž potřebný k bezproblémovému spuštění hry, ale bez jeho uvedení to není zřejmé v okamžiku koupě. Pokud se reklamace hry týče, je u nás příznivější situace, než v zahraničí, na EULA přistupujete až při instalaci, navíc protože v nich o Steamu není zmínka, stále by mělo být možné produkt vrátit.

S tímto se pojí ještě problém ukradených CD klíčů, kdy musíte čekat dva týdny, než se Valve uráčí váš legálně získaný klíč zprovoznit pro vás ve chvíli, pokud jej před vaším nákupem někdo ukradl. Pokud byste chtěli hru někomu prodat, narazíte na problém s převodem klíče na Steamu, za který chce Valve zaplatit. Protože však toto není uvedeno v EULA HL2, ale jen v EULA Steamu, zase se jedná o chybu. Neprodáváte totiž účet na Steamu, ale hru. Navíc omezení prodeje mezi koncovými uživateli odporuje našemu právnímu řádu.

EULA neboli End User Licence Agreement je dohoda, která zákazníkovi dává právo používat hru za určitých podmínek. Nejčastěji je obsažena v krabici se hrou v papírové podobě a potom také při instalaci s ní souhlasíte (ano, ten dlouhý text, kde automaticky dáváte Agree, je EULA). V cizině se za přijetí dohody považuje už otevření krabice, pokud dohoda neobsahuje nestandardní věci. U nás souhlasíte až ve chvíli, kdy odklikáváte ono Agree.

Zdroj: The Inquirer

Unreal Chapionship 2 aneb nečekaný obrat v trendech klasické FPS

Epic games brzy vydají na Xbox střílečku Unreal Championship 2. Tato hra však nebude pouhou předělávkou Unreal Tournament 2004, nabídne mnoho věcí v sérii dosud neviděných. Souboje zblízka, pohled třetí osoby a přítomnost hosta z Mortal Kombatu jsou pouze některé z nich.

Unreal z pohledu třetí osoby - to zní skoro jako svatokrádež. Přesto se Epic odhodlali k tomuto kroku, hlavně kvůli lepšímu ovládání postavy při akrobacii okolo zdí. Určitě jim ale přišel na mysli i použitelnější výhled při boji na ostří nože. Poprvé v průběhu série budete moci vytáhnout meč a protivníka pěkně rozsekat. Pokud jej jen načnete, zůstane omráčený a správnou kombinací tlačítek použijete úder z milosti. Tohle se hodí hlavně rychlým postavám proti těžkotunážníkům.

Když jsme u postav, tak hra bude obsahovat čtrnáct odlišných charakterů, každý v něčem zvláštní. Nejvíce asi zaujme host z Mortal Kombat, samotný Lord Raiden, který bojuje holí a může se po aréně teleportovat. Zase, narozdíl od ostatních, nevyužije štítu, který je možné chytit k meči do druhé ruky a použít na ochranu. Kdo se za něj nechce krčit, jistě nepohrdne možností odpálit nepřátelský projektil zase zpět na střelce.

Zdroj: Shacknews

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Techonologický institut v Georgii (USA) pořádá 16. března sympózium k příležitosti desátého výročí ustanovení studijního programu Digital Media. Setkání bude pojmenováno Living Game Worlds Symposium a bude zároveň poctou Willu Wrihgtovi (zakladateli společnosti Maxis a tvůrci her jako Sim City a The Sims). Klasickým tématem debat bude budoucnost herního průmyslu, nové nápady a simulace lidské společnosti ve hrách. Mnoho známých osobností přislíbilo svoji účast, je vhodné zmínit samozřejmě Willa Wrighta, Bing Gordona za EA, vývojáře Chrise Crawforda a mnohé další. Snad nám tato konference přinese spoustu nových nápadů do budoucích her.
  • Druhý ročník konference Women In Games Conference se uskuteční v Británii. Hostit ji bude universita v Dundee (Skotsko) mezi 8. a 10. srpnem. Cílem konference je rozebrat roli žen ve videoherním průmyslu, projednat koncepty nových her, které by byly zaměřeny i na hráčky a nabídnout ženám možnost podílet se na vývoji tohoto prosperujícího odvětví. Pokud se chcete zúčastnit, je nutno se přihlásit do 21. března.
  • Představitelé Cyberathlete Professional League (CPL) dnes oznámili, že se jim povedla dohoda o sponzoringu s NVidií, která hodlá dotovat CLP World Tour. V průběhu celého roku bude v deseti městech většiny kontinentů probíhat turnaj. První zastávka je 10. ledna v Istambulu, mnohé zápasy budou vysílány živě na stránkách CPL.
  • Podle distributora THQ nebude hra S.T.A.L.K.E.R.: Shadows of Chernobyl hotová v květnu tohoto roku a tak odsunul datum vydání. Nový termín zatím nebyl stanoven. THQ sami žádný důvod neuvádějí, ale vývojáři z GSC Games World si nestěžují, prý budou mít alespoň více času střílečku pořádně vyladit. Doufám, že nebudeme čekat jako na Half-Life 2, ale pokud bude stát výsledek za to, budeme to muset překousnout.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 9. - 15. ledna 2004)

K lednovým žebříčkům se těžko vymýšlejí popisky. Aby také ne, když nejnovější hra v celkovém žebříčku je dva měsíce stará, o novinku jeden nezavadí ani náhodou a celkově se toho děje asi tolik jako na schůzi důchodcovského klubu...

Celkový žebříček

AP MP Název hry PT
1. - 1. Need For Speed: Underground 2 11
2. - 2. Grand Theft Auto: San Andreas 14
3. - 3. The Simpsons: Hit and Run 66
4. - 4. The Incredibles 12
5. ë 6. Pro Evolution Soccer 4 16
6. í 5. FIFA 2005 17
7. - 7. Prince of Persia: Warrior Within 9
8. ë 9. Sonic Heroes 51
9. í 8. Football Manager 2005 13
10. - 10. Call od Duty: Finest Hour 9
11. ë 12. Spider-Man 2 28
12. ë 15. Halo 2 12
13. ë 18. Shrek 2 33
14. í 11. Lord of The Rings - The Third Age 13
15. ë 23. Simpsons: Road Rage 42
16. í 14. Half-Life 2 11
17. í 16. WWE Smackdown! Vs Raw 12
18. ë 19. The Urbz: Sims In The City 12
19. ë 20. Colin McRae Rally 2005 12
20. í 13. Tiger Woods PGA Tour 2005 19

PC - žebříček

AP MP Název hry PT
1. - 2. Football Manager 2005 13
2. - 1. Half-Life 2 11
3. - 3. The Sims 2 20
4. - 4. Lord of The Rings - Battle Middle Earth 8
5. - 5. Rome: Total War 18
6. - 6. Vampire Masquarade - Bloodlines 11
7. ë 7. Rollercoaster Tycoon 3 13
8. - 8. Medal of Honor: Pacific Assault 11
9. í 11. Far Cry 45
10. - 12. Doom 3 25

PlayStation 2 - žebříček

AP MP Název hry PT
1. - 1. Grand Theft Auto: San Andreas 14
2. - 2. Need For Speed: Underground 2 11
3. - 4. FIFA 2005 17
4. ë 3. Pro Evolution Soccer 4 16
5. í 6. Prince of Persia: Warrior Within 9
6. - 5. The Incredibles 13
7. - 10. WWE Smackdown! Vs Raw 12
8. - 7. Call of Duty: Finest Hour 9
9. ë 8. The Gateway: Black Modnday 12
10. í 9. Killzone 10

Xbox - žebříček

AP MP Název hry PT
1. - 1. Halo 2 12
2. - 2. Need For Speed: Underground 2 11
3. - 4. Pro Evolution Soccer 4 10
4. ë 8. Tom Clancy`s Ghost Recon 2 10
5. - 9. Prince of Persia: Warrior Within 9
6. ë 5. Call of Duty: Finest Hour 9
7. - 7. FIFA 2005 17
8. í 6. Fable 17
9. - 3. Lord of The Rings - Third Age 13
10. - 10. Star Wars: Battlefront 19

GameCube - žebříček

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Legend of Zelda: Four Swords 1
2. ë 2. The Incredibles 8
3. 3. Donkey Konga 7
4. - 7. Paper Mario 2: The Thousand-Year Door 9
5. í 12. Metroid Prime 2: Echoes 10
6. - 4. Need For Speed: Underground 2 13
7. ë 5. Tales of Symphonia 6
8. ë 8. Spyro: A Hero`s Tail 14
9. í 11. Prince of Persia: Warrior Within 10
10. í 6. FIFA 2005 7

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1. Half-Life 2
2. The Sims 2
3.

The Sims Deluxe

4. World of Warcraft
5. Lord of The Rings: The Battle for Middle Earth
6. Halo: Combat Evolved
7.

RollerCoaster Tycoon 3

8. Zoo Tycoon 2
9. Call of Duty
10. Fighjt Simulator 2004: A Century of Flight

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce