Byznys hrátky: Half-Life 2 ovládl uznávaný veletrh E3!

Half-Life 2 suverénně ovládl letošní ceny veletrhu E3 * Nvidia je venku ze hry, grafiku pro Xbox 2 zřejmě dodá kanadská ATI * Jaký bude letošní londýnský veletrh ECTS? * Nový zájemce o herní divizi churavějícího giganta Vivendi? * Objem herního trhu dosáhne v roce 2007 částky 35,8 miliardy dolarů! * A obvyklá sbírka žebříčku prodejnosti.
Byznys hrátky: Half-Life 2 ovládl uznávaný veletrh E3!

Half-Life 2 ovládl letošní ceny veletrhu E3 2003!

K velkolepým herním výstavám neodmyslitelně patří ceny daného veletrhu, kterými jsou obdarovány nejzajímavější produkty (v tomto případě hry) celé show. Není tak žádným překvapením, že i letos byli vývojáři oceněni na americkém E3. Právě před několika dny vyřkla fundovaná porota svůj verdikt nad letošním ročníkem tohoto světoznámého herního veletrhu. Dle očekávání získal většinu hlavních cen titul Half-Life 2, připravovaná akční hra z dílny Valve Software. Nástupce zřejmě nejlepší atmosférické akce pro PC tak byl oceněn coby nejlepší hra show, nejlepší PC titul, nejlepší akční hra. Navíc získal také speciální ocenění za svou grafickou stránku.

Zde je již kompletní přehled vítězů:

 • Nejlepší hra show - Half-Life 2
 • Nejoriginálnější hra - Full Spectrum Warrior
 • Nejlepší PC titul - Half-Life 2
 • Nejlepší konzolový titul - Halo 2
 • Nejlepší hardware - EyeToy
 • Nejlepší akční hra - Half-Life 2
 • Nejlepší akční adventura - Prince of Persia: The Sands of Time
 • Nejlepší bojovka - Soul Calibur 2
 • Nejlepší RPG - Fable
 • Nejlepší závodní hra - Gran Turismo 4
 • Nejlepší simulace - Full Spectrum Warrior
 • Nejlepší sportovní hra - Tony Hawk`s Underground
 • Nejlepší strategie - Rome: Total War
 • Nejlepší logická hra - The EyeToy Games
 • Nejlepší masivně multiplayerová hra - City of Heroes
 • Speciální ocenění za grafickou stránku hry - Half-Life 2

Zdroj: Gamer´s Hell

Jaký bude letošní londýnský veletrh ECTS?

Před měsícem nám skončil největší herní veletrh tohoto roku, americké E3, a již tu máme první informace o dalším ročníku světoznámé (dle mnoha názorů však stále upadající) výstavy ECTS (pořádané každoročně v Londýně). Narozdíl od let minulých by se mělo pořadatelům této akce opět podařit přivést do Londýna herní vývojáře i vydavatele zvučných jmen. Co nás tedy čeká ve dnech 27. - 29. srpna 2003?

Podle dosavadních informací svou účast potvrdilo hned několik firem - Microsoft, Nokia, Konami, Ubi Soft, Sega, NVIDIA, Sammy Europe, Intel, Codemasters, THQ a mnozí další. Na seznamu však stále schází dva nejvýznačnější vydavatelé dneška - společnosti Electronic Arts a Activision. Je jisté, že tituly první jmenované firmy letos nebudou na ECTS k vidění. Zástupci Electronic Arts se totiž rozhodli investovat a propagovat své hry na nadějně vyhlížejícím veletrhu GDC, jehož druhý ročník se bude stejně jako ECTS konat na konci měsíce srpna.

Příslibem úspěchu je pro ECTS (tak jako každoročně) očekávaná akce PlayStation Experience, kterou japonská společnost Sony každoročně přiláká do Londýna stovky zahraničních novinářů. I letos bychom se měli dočkat prezentace mnoha připravovaných titulů a velkolepé show, která PlayStation Experience proslavila. Sony zkrátka takřka vždy nabízí něco navíc.

Tolik očekávaný souboj GDC Europe (Game Developers Conference) a londýnského ECTS bude i letos napínavým představením schopnosti anglických a německých pořadatelů. Obě akce však bezpochyby nabídnou mnoho novinek, ohlášených her či nových informací, o kterých vás bude Doupě samozřejmě informovat.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nvidia je venku ze hry, grafiku pro Xbox 2 zřejmě dodá kanadská ATI

Na téma spolupráce Microsoftu a společnosti Nvidia v oblasti grafických čipů pro konzoli Xbox toto již bylo napsáno více než dost. Problémy s cenou, soud a následné mimosoudní vyřešení celé kauzy - podobné problémy a neshody rozhodně spolupráci jakýchkoliv partnerů spíše poškodí, než více prohloubí. Důsledky činů z minulosti pociťujeme teprve v budoucnu a důkazem tohoto nepsaného tvrzení je také současné dění okolo dodávek grafických čipů pro chystanou konzoli Xbox 2.

Přestože horkým kandidátem na jistě z mnoha důvodů lákavou pozici dodavatele byla právě společnost Nvidia, neshody drobnějšího i většího rázu jsou zřejmě hlavní příčinou možné výměny této významné firmy za jejího úhlavního konkurenta, kanadskou ATI. Přestože oficiálně zatím nebylo nic potvrzeno, podle dobře informovaných zdrojů herního severu Spong již bylo uvnitř Microsoftu v tomto ohledu rozhodnuto.

Spekulace na téma společnosti ATI coby výhradního distributora grafických čipů pro Xbox 2 však nepočítají s několika dalšími fakty. Kanadský výrobce je již smluvně vázán coby výrobce grafiky pro nástupce konzole GameCube od japonského Nintenda. Střet zájmů? Podle mnohých analytiků nikoliv - Microsoft a Nintendo by dle některých názorů mohli být společnými partnery ve snaze snížit a zlikvidovat ohromný náskok Sony. Inu, jak jde o peníze, i největší rivalové jsou zase kamarády.

Zdroj: IE Magazine

Objem herního trhu v roce 2007 dosáhne 35,8 miliardy dolarů!

Marketingoví analytici agentury PricewaterhouseCoopers zveřejnili v průběhu minulého týdne novou studii, která blíže sleduje vývoj herního trhu v následujících letech. Čeká tak herní průmysl období zaslíbené úspěchu nebo se všechny firmy budou muset uskromnit? Zdá se, že pravdivá je spíše první varianta.

V roce 2007 by tak měl objem herního trhu tvořit úctyhodnou částku 35,8 miliard amerických dolarů. Na tak vysokém čísle se má podílet zejména online hraní a další rozšíření herních výtvorů na mobilních telefonech. Z celosvětového pohledu je však herní průmysl jen malou rybkou v obrovském oceánu financí - oblast zábavy totiž ve stejném období dosáhne objemu zhruba 1,4 triliónu dolarů!

Stejně jako v případě ostatních studií, i k nejnovějšímu průzkumu PricewaterhouseCoopers je nutno přistupovat s jistou skepsí. Jak totiž ukázaly nedávné oficiální výsledky severoamerického trhu, předpoklad zmiňované agentury podhodnotil objem trhu o více než 2,2 miliardy. A to jistě není malé číslo.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nový zájemce o herní divizi churavějícího giganta Vivendi?

O možném prodeji herní divize postupně churavějícího a zadluženého nadnárodního gigantu Vivendi se již mluví poměrně dlouho. Microsoft, Electronic Arts a další, to vše jsou možní zájemci o nákup studia Blizzard či Universal, které jsou sdruženy právě pod hlavičkou firmy Vivendi. Řady potencionálních budoucích majitelů této výdělečné divize se tento týden rozrostly o dalšího člena. O koho jde a s čím jde do boje proti nejvýznačnějším herním firmám dneška?

Podle dobře informovaných zdrojů projevil o zatím stále "zdravou" část firmy zájem Edgar Bronfman Jr., člověk, který před třemi roky prodal Vivendi celé studio Universal Entertainment. Podle agentury Reuters je Bronfman odhodlán získat celou, zábavou se zabývající divizi společnosti. Kromě herních společností by se mu tak do rukou dostaly také veškeré aktivity Vivendi související s filmem a hudbou.

Konkrétní nabídka Bronfmana, který v celé akvizici zastupuje několik menších investorů, může být podle analytiků pro Vivendi lákavá i naprosto nepřijatelná. Důvodem je Bronfmanova snaha o nákup kompletní "entertainment" divize, jejichž některých částí se zatím tato gigantická společnost nemusí chtít vzdát. V boji o herní divizi pak zůstává ještě několik dalších firem - ať již Microsoft, Take 2 (se svou nabídkou 800 miliónů dolarů) a také firma Electronic Arts, která však projevila zájem především o samotné studio strategických mágů Blizzard.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 1. - 7. června 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Čelu žebříčku i po dalších sedmi dnech suverénně vévodí zatím poslední rozšíření bezmezně milované i často zatracované série The Sims - addon The Sims: Superstar. Zpátky na druhou pozici se však opět probil fotbalový manažer Championship Manager 4, který se právě ve Velké Británii těší nezvykle velké oblibě. Na třetím místě pak figuruje plnohodnotný a prapůvodní titul The Sims, následován akčním hitem letošního jara GTA: Vice City.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Superstar 3
2. ë 3. Championship Manager 4 11
3. ë 4. The Sims 36
4. í 2. Grand Theft Auto: Vice City 4
5. ë 7. Rise of Nations 3
6. í 5. The Sims: Unleashed 36
7. í 6. Enter The Matrix 4
8. ë 19. Norton Antivirus 2003 40
9. ë 18. Freelancer 9
10. ë 12. Command And Conquer: Generals 17

PlayStation 2 - žebříček
Fenomén Matrixu stále láka stovky hráčů a tak se nám na první místě nejúspěšnějších PS2 titulů stále vyjímá počin Enter The Matrix, následovaný hrou Def Jam Vendetta a jedinou novinkou uplynulého týdne, které se podařilo probojovat až do první desítky - akčním titulem Return To Castle Wolfenstein: Operation. Nezvyklý je naopak propad hororového titulu Silent Hill 3.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Enter The Matrix 4
2. - 2. Def Jam Vendetta 3
3. N Return To Castle Wolfenstein: Operation 1
4. ë 5. Grand Theft Auto: Vice City 31
5. í 3. Midnight Club 2 6
6. - 6. Tom Clancy`s Splinter Cell 11
7. ë 8. The Getaway 27
8. ë 12. Dancing Stage Megamix 2
9. í 4 Silent Hill 3 3
10. í 7. The Sims 19

Xbox - žebříček
Také prodejní trendy v oblasti titulů pro konzoli Xbox doznaly jen čistě kosmetických změn. Na první pozici žebříčku tak stále figuruje hra Enter The Matrix, o jejíž sesazení z trůnu se zatím s neúspěchem pokoušejí druhý a třetí titul první desítky, nejnovější Return To Castle Wolfenstein a závodní simulace Moto GP: Ultimate Racing Technology 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Enter The Matrix 4
2. - 2. Return To Castle Wolfenstein: Tides... 4
3. - 3. Moto GP: Ultimate Racing Technology 2 4
4. ë 5. Burnout 2: Point of Impact 5
5. í 4. Project Gotham Racing 61
6. - 6. Halo - Combat Evolved 65
7. N Red Faction 2 1
8. ë 9. Tom Clancy`s Ghost Recon 27
9. í 7. Tom Clancy`s Splinter Cell 28
10. í 8. Yager 3

GameCube - žebříček
No a jako vždy tu máme na závěr žebříček nejprodávanějších her pro konzoli GameCube. Za zmínku bezpochyby stojí novinka v podobě titulu Tom Clancy`s Splinter Cell, který po úspěchu svých předchozích verzí konečně zaútočil také na hráče vlastnící herní platformu japonského Nintenda. Zpátky do první desítky se nám také navrátil výjimečně kvalitní titul Metroid Prime, jehož recenzi jste si na Doupěti mohli přečíst v průběhu minulého týdne.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Legend of Zelda: The Wind Waker 6
2. - 2. Enter The Matrix 4
3. N Tom Clancy`s Splinter Cell 1
4. ë 5. Sonic Mega Collection 12
5. í 3. Def Jam Vendetta 3
6. ë 8. Super Smash Bros: Melee 54
7. í 4. Burnout 2: Point of Impact 5
8. í 7. Resident Evil 2 2
9. ë 12. Metroid Prime 12
10. í 9. Super Mario Sunshine 36

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 25. - 31. května 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. The Sims: Superstar
2. The Sims Deluxe
3. Rise Of Nations
4. Grand Theft Auto: Vice City
5. Scooby Doo Jinx At The Sphinx
6. Enter The Matrix
7. Planetside
8. Finding Nemo
9. The Sims: Unleashed
10. Roller Coaster Tycoon 2

Zdroj: NPD


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce