Byznys hrátky: Halo vs GTA, válka začíná

GTA:SA vs Halo 2 - kdo prodá víc? * Comicsové nakladatelství Marvel žaluje MMORPG City of Heroes * Půjde EA před soud? * Nintendo DS se prodává až příliš dobře * Electornic Arts chtějí koupit Digital Illusions * Práce na MGS 4 již začaly * Warren Spector, známý díky Deus Ex, odešel od Ion Storm * a samozřejmě je tu i nášup tabulek...
Byznys hrátky: Halo vs GTA, válka začíná

GTA:SA vs Halo 2 - kdo prodá víc?

Podle statistik, které uveřejnil Microsoft, se Halo 2 stalo bezkonkurenčně nejprodávanější hrou, jaká kdy vůbec vyšla. Za první den se prodalo 2,4 miliónů kopií (pro srovnání GTA:SA se prodalo "jen" 1,5 miliónů kusů - a ještě navíc "až" za první týden) a Microsoft na nich utržil 125 miliónů dolarů. Současně se za první den prodalo i 270.000 kopií Halo 2 Strategy Guide, což z ní dělá nejlépe se prodávající strategy guide v historii.

A to není vše. Web http://www.bungie.net/stats/ ukazuje online statistiky Halo 2 hraného přes službu Xbox Live - a čísla za posledních 24 hodin jsou velmi úctyhodná (přes originálních 300.000 hráčů a přes 750.000 odehraných zápasů).

A aby nebylo málo čísel, ještě nějaká přidám: Halo 2 se prodává v 27 zemích, bylo lokalizováno do 8 jazyků a jen v USA se prodává ve více než 7.000 obchodech; k tomu dalších 1.500 obchodů jej nabízí v Londýně, Soulu, Tokiu, Mexico City, Torontu a dalších velkých městech světa.

Ovšem i GTA pokračuje ve své krasojízdě; prodeje z druhého týdne byly dokonce ještě lepší, než ty z prvního. Tento fenomén se ale objevil i u jiných titulů, například u předchozího GTA: Vice City.

V tomto okamžiku GTA:SA patří mezi čtyři nejprodávanější PS2 tituly herní historie; a shodou okolností i další dva z nich jsou hry ze série GTA.

V tomto okamžiku bohužel nejsou k dispozici celosvětové přehley prodejnsoti, ale uvážíme-li, že GTA: Vice City se cekisvětově prodalo přes 10 miliónů kopií a GTA: SA je ještě mnohem úspěšnější, bude docela zajímavé počkat si na nějaké to "celoplošné" shrnutí.

Zdroj: Gamasutra, Eurogamer

Comicsové nakladatelství Marvel žaluje MMORPG City of Heroes

Jedno ze dvou největších světových comicsových vydavatelství, Marvel, podal žalobu na společnosti NCsoft a Cryptic Studios (vydavatel a vývojář úspěšného MMORPG City of Heroes) pro porušení autorských práv.

Důvod žaloby je prostý: Marvel tvrdí, že možnost vytvořit si vlastní podobu hrdiny, která je ve hře implementovaná, umožňuje hráčům vytvořit si hrdiny více než podobné hrdinům slavných cocmicsových sérií. V žalobě Marvel konkrétně odkazuje na hráčské postavy Wolverina a Hulka. Žaloba se samozřejmě nijak nezabývá tím, že ve hře je možné si vytvořit vlastní, originální a často šílenou podobu superhrdiny.

Pokud by Marvel tento spor u soudu vyhrál, mělo by to velmi nepříznivý dopad na herní trh v USA (a tedy na celý svět, USA přeci jen představuje největší světový herní trh - a tedy trh, o který jde vývojářům především; nebo který je pro ně minimálně HODNĚ důležitý). Vzniklý precedens by totiž uvalil na vývojáře her zodpovědnost nejen za to, co sami vytvoří, ale i za všechno, co bude možno vytvořit pomocí volně dostupných editačních nástrojů; a nemusí se jednat jen o tvorbu vzhledu hrdiny, ale třebas i o editory misí a podobně.

Nicméně se proslýchá, že Marvel k podání této žaloby vedly jiné důvody než ty, které jsou oficiálně uváděny. Společnost se údajně chystá přijít na trh s vlastním superhrdinským MMORPG a takto se snaží jednak zviditelnit a jednak zdiskreditovat svého přímého konkurenta.

Dokonce i Cryptic Studio, tvůrci City of Heroes, vzkázali vydavatelství Marvel Enterprises, že se jeho žaloby nebojí. „Obvinění nejsou opodstatněná. Cryptic Studio si je jisto, že soud smete ze stolu argumenty společnosti Marvel a naše jméno tak bude očištěno.“

Zdroj: Gamespot, WP

Půjde EA před soud?

Společnost Electronic Arts, největší distributor her na světě, má nyní problém: hrozí jí, že na ni její vlastní zaměstnanci podají žalobu u soudu. Proč? Důvodem jsou nezaplacené přesčasy. Zaměstnanci již najali jistou kalifornskou advokátní kancelář, která nyní shromažďuje podklady pro žalobu.

Celý spor je nyní veden jménem designéra Jamie Kirschenbauma a prozatím není možné, aby se k němu přidali další zaměstnanci; nicméně jakmile spor pokročí do další fáze to již možné bude a očekává se, že v tom okamžiku se k němu připojí celá řada nezaplacených pracovníků.

Nicméně v souvislosti s Nintendem DS tu máme i první "trapas". Proslýchá se totiž, že v USA by měl být o dost levnější než v Evropě. Cena 149,99$ (cca 4800 Kč) je ve srovnání se 190€ (cca 5800 Kč) o dost nižší, ale proč? Doufejme, že to jsou jen povídačky ze zákulisí, protože právě Nintendo apelovalo na skutečnost, že bude o fous levnější než PSP.

Zdroj: EuroGamer

Nintendo DS se prodává až příliš dobře

Zástupci společnosti Nintendo of Japan oznámili, že předobjednávky nového handheldu Nintendo DS jen v zemi vycházejícího slunce vysoce překročily všechna jejich očekávání. Původně Nintendo doufalo, že do konce roku prodá alespoň 1 milión kusů tohoto handheldu, ale již nyní si obchodníci objednali k odebrání přes 2 milióny kusů.

SPolečnost se teď potýká s opačným problémem, než jakého se obávala: namísto malých prodejů se museli přiznat, že nedisponují výrobní kapacitou, která by tyto nároky obchodníků byla schopná uspokojit. V tomto okamžiku probíhají intenzivní jednání s Čínou o tom, že by se v této zemi otevřela výrobní linka, díky které by se podařilo zbývající kusy handheldu vyrobit.

Počet předobjednaných kusů handheldu z USA není dosud znám, ale vypadá to, že i zde bude vysoce předčit všechna očekávání.

Zdroj: Gamasutra

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Electronic Arts předložili nabídku švédské vývojářské firmě Digital Illusions (DICE) na jejich odkoupení. EA by přitom nevstupovali na zcela neznámou půdu, protože v současné době vlastní 19 % jejich akcií. Vzájemná fůze má zajistit rychlejší a efektivnější nástup DICE na trh konzolí nové generace, jejichž "premiéra" je plánovaná na rok 2006 - 2007.
  • Společnost Konami před nedávnem zveřejnila své plány na první polovinu fiskálního roku 2005; a u této příležitosti potvrdila několik nových her. Nejzásadnější informací byla zpráva, že se již začalo pracovat na titulu Metal Gear Solid 4; ovšem ani datum vydání, ani žádné jiné podrobnosti již novinářům nesdělili. Dalšími tituly, které byly potvrzeny, jsou další dvě hry ze série Winning Eleven (J-Leagoue Winning Eleven 8 Asian Championship a European Cup Soccer Winning Eleven Tactics).
  • Velice známá postava světové vývojářské scény, Warren Spector, se rozhodl odejít z pozice Studio Directora v Ion Storm. I nadále však chce spolupracovat s firmou Eidos, kde dělá IP konzultanta. Závěrem připomínám, že Spector stojí mimo jiné například za Deus Ex. A aby přesunů nebylo málo, méně známý Fred Nilsson z id Software tuto firmu opouští a vrací se k filmovému průmyslu.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 24. - 30. října 2004)

Co napsat? Zase se jednou nekoná žádný zázrak, GTA už vyšlo, Halo 2 v tabulkách ještě není a Half 2 teprve vyjde, takže žádná bomba, nic...

Celkový žebříček
Jak jsem již předeslal, jediný přímý konkurent GTA ještě v tabulce není, takže zlodějská hra prostě vede. Jak neočekávané.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Grand Theft Auto: San Andreas 2
2. - 2. FIFA 2005 5
3. N - Football Manager 2005 1
4. í 3. Pro Evolution Soccer 4 4
5. ë 6. Tiger Woods PGA Tour 2005 5
6. í 5. Burnout 3: Takedown 9
7. í 4. Tony Hawk`s Underground 2 5
8. ë 10. Shark Tale 4
9. - 9. The Sims 2 8
10. ë 11. Sonic Heroes 32
11. ë 17. Finding Nemo 26
12. N - Lord of The Rings - The Third Age 1
13. ë 14. The Simpsons: Hit and Run 43
14. í 8. Star Wars: Battlefront 7
15. í 13. Pokemon Fire Red 6
16. í 7. LMA Manager 2005 3
17. í 15. Pokemon Leaf Green 6
18. ë ?? Scooby-Doo and The Cyber Chase 12
19. í 18. Crash Twinsanity 4
20. í 16. Rome: Total War 51

PC - žebříček
Po sedmi týdnech kralování The Sims 2 se konečně našla hra, která je dokázala z prvního místa sesadit... Otázkou ale zůstává, jak dlouho dokáže ftobalový manager zůstat na rpvní příčce a zda do té doby přijde něco jiného, co hráče zláká; nebo jestli se Simsové zase vrátí na pomyslný trůn.

AP MP Název hry PT
1. N - Football Manager 2005 1
2. í 1. The Sims 2 8
3. N - Rollercoaster Tycoon 3 1
4. í 2. Rome: Total War 6
5. í 4. Warhammer 40,000: Dawn of War 7
6. í 3. Total Club Manager 2005 3
7. í 5. Call of Duty: United Offensive 7
8. - 8. Doom 3 13
9. í 6. FIFA 2005 5
10. í 7. Star Wars: Battlefront 7

PlayStation 2 - žebříček
GTA je prozatím stále PS2-only. Nic víc snad říkat netřeba.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Grand Theft Auto: San Andreas 2
2. - 2. FIFA 2005 5
3. - 3. Pro Evolution Soccer 4 4
4. ë 6. Tiger Woods PGA Tour 2005 4
5. - 5. Burnout 3: Takedown 9
6. í 4. Tony Hawk`s Underground 2 5
7. ë 8. Shark Tale 5
8. N - Lord of The Rings - The Third Age 1
9. í 7. LMA Manager 2005 3
10. - 10. Crash Twinsanity 5

Xbox - žebříček
Se svými dvěmanovinkami je Xbox nejnnabitejším žebříčkem tohoto týdne. Ale na rovinu - jen počkejte, přijdou Vánoce a dvě novinky budou NIC...

AP MP Název hry PT
1. - 1. FIFA 2005 5
2. - 2. Fable 5
3. - 3. Burnout 3: Takedown 9
4. N - Lord of The Rings - The Third Age 1
5. N - Men of Valor 1
6. ë 10. Outrun 2 6
7. í 4. Star Wars: Battlefront 7
8. í 6. Tiger Woods PGA Tour 2005 7
9. í 5. Tony Hawk`s Underground 2 5
10. í 8. Kingdom Under Fire: The Crusaders 2

GameCube - žebříček
Když se to tak vezme, před měsícem musel být na GC ZATRACENĚ vydařený týden. Čtyři věci staré pět týdnů se drží na svých poziciích a prostě NIC je nerozhází...

AP MP Název hry PT
1. - 1. Donkey Konga 4
2. - 2. FIFA 2005 5
3. - 3. Pikmin 2 5
4. - 4. Tony Hawk`s Underground 2 5
5. N - Lord of The Rings - The Third Age 1
6. - 6. WWE: Day of Reckoning 8
7. ë 9. Pokemon Colosseum 26
8. - 8. Shark Tale 5
9. í 5. X-Men Legends 3
10. ë 11. Mario Kart: Double Dash!! 52

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

Ne že bych chtěl někoho nějak podezřívat nebo obviňovat, to ne, ale... Sakra, nenadržujou ti amíci Simsům nějak?

AP Název hry
1. Star Wars Galaxies : Jump to the Lightspeed
2. The Sims 2
3. The Sims 2
4. Rome: Total War
5. Call of Duty: United Offensive
6. RollerCoaster Tycoon 3
7. Star Wars: Battlefront
8. The Sims Deluxe
9. Doom 3

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Váš názor Další článek: Worms Forts: Under Siege – nové obrázky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace