Byznys hrátky: Herní inkvizitoři nastupují

Half-Life 2 oficiálně GOLD! * EU žaluje Řecko kvůli zákazů hraní * V Austrálii zakázali Leisure Suit Larryho * Americké rodiče násilí v hrách nezajímá * Piráti vypustili do světa Halo 2 * O čem bude film Doom? * Sony PSP se přeci jenom opozdí * Mortal Kombat Deception - milión prodaných kopií za první týden * Warhammer Online znovu na pořadu dne * Problémy následovníka Acclaimu * Eidos narazil na dno * Kolik stojí Fallout? * Painkiller lepší než Doom?
Byznys hrátky: Herní inkvizitoři nastupují

Half-Life 2 oficiálně GOLD!

Neuvěřitelné se stalo skutečností! Můžete se přestat sázet, Half-Life 2 byl včera ve večerních hodinách prohlášen za hotový i vydavatelskou společností Vivendi Universal Games. Spolu s GOLD statutem získala hra i předběžné datum vydání, které bylo stanoveno na 16. listopad 2004.

Po měsících a rocích peripetií se k nám tak dostává jedna z nejočekávanějších her všech dob. Střílečka z první osoby, která podle prvních recenzích nabízí to nejlepší, co kdy monitory počítačů spatřily. Half-Life 2 už je hotový od 15. září, ovšem kvůli soudním sporům (které doposud nebyly vyřešeny) se ohlášení data vydání protáhlo o více než měsíc.

Zdroj: Blue´s News

EU žaluje Řecko kvůli zákazů hraní

Evropská komise podala minulý čtvrtek u Evropského soudního dvoru žalobu na Řecko kvůli kontroverznímu zákonu, který zakazuje provozování všech druhů elektrických a elektronických her, včetně počítačových, a to nejen ve veřejných místech, ale i doma.

Zákon je namířen hlavně na provozování her na veřejnosti, a to včetně počítačových kaváren. "Teoreticky však zakazuje i to, abyste si hráli doma na hrací konzole, ba abyste na mobilu honili hada," uvedl mluvčí EK Jonathan Todd. Komise to považuje za porušení zásad volného pohybu zboží a služeb. Soudí, že je nepřiměřený a příliš rozsáhlý. Nevztahuje se jen na hazardní hrací automaty a další podobné stroje, které mohou vytvářet nedobré návyky, ale na všechny hry, jež "nejsou zdrojem zvláštního znepokojení s ohledem na ochranu spotřebitelů nebo veřejný pořádek".

Zákon byl schválen už v září 2002 a přes oficiální stížnosti Evropské komise nebyl nijak upraven. Komise podle Todda má v rukou důkazy o tom, že bylo úmyslně bráněno dovozu her do Řecka, stejně jako jejich prodeji a údržbě strojů a počítačů, na kterých se provozují.

Zdroj: HN, ČTK

V Austrálii zakázali Leisure Suit Larryho

Nová adventura Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude, navazující na známou sérii lechtivých adventur z devadesátých let minulého století, má již za sebou první skandál: australská Office of Film and Literature Classification ji zakázala prodávat v celé Austrálii, a to bez ohledu na věk potencionálního zákazníka s odůvodněním, že hra obsahuje mnoho sexu a vulgarity.

Podle tiskového prohlášení zmíněného úřadu je tato hra "obskurní a plná narážek na sexuální aktivity a obsahuje částečnou nahotu na stylizovaných animovaných postavách". Kromě toho se úředníkům nelíbilo (a tuto nelibost patřičně vyjádřili) částečná zobrazení orálního sexu a dalších obdobných záležitostí v animovaných sekvencích.

Larry ale není první hra, kterou v Austrálii zakázali; ale je první hrou, která zde byla zakázána ze sexuálních důvodů. Již dříve potkal stejný osud například Manhunt, když Office of Film and Literature Classification změnila jeho celosvětové zařazení do kategorie 15+ na absolutní zákaz distribuce.

V Evropě byl Leisure Suit Larry ohodnocen na 18+ a vyjít by měl koncem tohoto měsíce.

Zdroj: Eurogamer

Americké rodiče násilí v hrách nezajímá

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Kaiser Family Foundation se američtí rodiče nijak zvlášť nestarají o nevhodný obsah počítačových her; rozhodně ne více, než o stejnou problematiku v jiných médiích.

Podle výsledků průzkumu se na 60% rodičů zabývá tím, jak často a v jaké míře televize ukazuje sex jejich dětem; 53% řešilo totéž s televizním násilím. 34% se zabývalo celkově nevhodným obsahem televizního vysílání, zatímco pouhých 15% se zabývá internetem a jeho obsahem; 10% rodičů si stěžovalo na filmy, 7% na hudbu a pouhých 5% se pozastavilo nad obsahem videoher.

53% dotazovaných rodičů se rovněž vyslovilo pro zachování současného systému hodnocení dostupnosti produktů zábavního průmyslu; současný model jim vyhovuje víc než možný budoucí přechod na jednotný systém hodnocení filmů, televizních pořadů i her.

Zdroj: Gamasutra

Piráti vypustili do světa Halo 2

Minuloý čtvrtek, 27 dní před oficiálním uvedením očekávaného microsofťáckého FPS Halo 2, se tato hra objevila na internetu. Piráti vypustili do světa PALovou verzi této hry ve francouzské lokalizaci. Dosud není znám způsob, jak ani odkud se hra dostala mezi piráty.

Microsoft hrozí všem hráčům, kteří by si tuto hru stáhli, že v případě, že na ně přijde, podá na ně žalobu pro porušování autorských práv s možnou pokutou až ve výši 100.000 dolarů; ale jedná se o čísla a fakta postavená na americkém právu. Jak by něco takového dopadlo v Evropě je otázkou - stejně jako to, jestli se jedná jen o plané sliby či jestli to Microsoft myslí vážně.

Zdroj: Gamespot

O čem bude Doom?

Filmová "adaptace" Doomovek se začne natáčet už v listopadu v Praze, ale do té doby je ještě dost času. Ovšem scenárista Dave Callaham prozradil něco málo z toho, o čem film vlastně bude. Tvůrci hry v čele s Johnem Carmackem mu prý nechali vcelku volnou ruku co se týče děje, protože sami uznali, že hry něčemu jako je pro film nezbytný vývoj postavy (ale i další věci) příliš neholdovaly. Údajně měli jen jediný požadavek - hlavní hrdina se musí jmenovat John. A mimochodem, ve filmu se objeví jedna vedlejší postava jménem Carmack.

Hlavní hrdina se tedy jmenuje John (a hraje ho Karl Urban) a je to (překvapivě) vesmírný mariňák, které byl vyslán na výzkumnou základnu (ne na Mars, ale někam jinam; neznámo kam). Zde se setká se svojí sestrou Samanthou (Rosmund Pike), se kterou se neviděl od té doby, co jim zemřeli rodiče. Hlavního velitele mariňáků hraje legendární Rock, ovšem ve filmu se nejedná o hlavní roli. Na mariňáky a Samanthu čekají nástrahy démony zamořené podzemní laboratoře, ve které je otevřená brána do pekla...

Datum premiéry filmu bylo ohlášeno na 5. srpen 2005 v USA, 8. srpen v ČR a 11. srpen v Německu.

Zdroj: filmpub, IMDb

Sony PSP se přeci jenom opozdí

Jeden z čelních představitelů Sony Computer Entertainment Izumi Kawanishi je prvním z lidí od Sony, kdo oficiálně připustil, že očekávaný handheld společnosti PlayStationPortable asi nestihne plánovaný release, který se měl uskutečnit v prosinci tohoto roku.

Kawanishi v rozhovoru s médii prohlásil, že datum vydání PSP částečně závisí na tom, jestli herní vydavatelé stihnou do prosince připravit dostatečné množství her, které by byly současně s handheldem uvedeny na trh.

To je vcelku pochopitelné, protože prakticky žádná z her pro PSP, které se prezentovaly na nedávné Tokyo Game Show, nebyla hotová z více než 50%. Z tohoto faktu a z doby, která je obvyklá pro dokončení "z poloviny hotových" her se dá usuzovat, že je více než pravděpodobné, že PSP se uvedení na trh dočká až někdy v průběhu roku 2005.

Zdroj: Gamasutra

Mortal Kombat Deception - milión prodaných kopií za první týden

Mortal Kombat je - jak se opět potvrzuje - licence, která má mnoho obdivovatelů a milovníků. Nový díl této série, nesoucí název Mortal Kombat: Deception, se již v prvním týdnu své účasti na trhu (podotýkám, že pouze americkém, evropská premiéra je zatím v nedohlednu) prodával tak dobře, že dosáhl hranice jednoho miliónu prodaných kopií. Tím se stal nejrychleji se prodávající hrou v celé historii společnosti Midway, která je za něj zodpovědná. Jen pro srovnání - superúspěšné PC-only hře The Sims 2 trvalo dosažení miliónové hranice o tři dny déle.

Hlavní věc, kterou MK: Deception nadchnul statisíce hráčů na Xboxu i PS2 je fakt, že se jedná o první konzolovou bojovku, která se dá hrát přes internet. To samozřejmě doplněné o pro tuto sérii tradiční brutalitu, hektolitry krve, nové módy a dvě fatality na postavu.

O celé sérii Mortal Kombat se můžete mnohé dočíst na těchto stránkách.

Zdroj: Gamespot

Warhammer Online znovu na pořadu dne

Zástupci společnosti Climax včera oficiálně prohlásili, že "zprávy o ukončení prací na MMORPG Warhammer Online byly poněkud přehnané".

Koncem července přitom vydal na oficiálních stránkách této hry jeden z čelních představitelů Games Workshopu Robin Deews, že "Bylo to těžké a bolestné rozhodnutí, ale stále nové a nové předělávání rozpracovaného projektu příliš zvedalo cenu, kterou jsme za něj do teď a kterou bychom v budoucnu zaplatili. Následkem toho se jak Games Workshop, tak i vývojář Climax Development Limited shodli na zrušení projektu."

Nicméně podle aktuálních informací se jednalo pouze o "prázdninovou přestávku" a práce na projektu se "nikdy nezastavily". Takže jak to tedy bylo? Jednalo se tehdy o nějaký propočítaný komerční tah počítající s nečekaným návratem očekávané hry, který by ještě zvýšil zájem hráčů o ni; nebo byly práce skutečně zastaveny, ale vše se teď vyjasnilo a vedení společnosti se z onoho "klopýtnutí" snaží nějak vybruslit? To se asi nikdy nedovíme; jisté je jen to, že jedno z nejočekávanějších MMORPG současnosti je zpět ve hře.

Zdroj: Gamespot

Problémy následovníka Acclaimu

Plány Roda Cousense, který se rozhodl zachránit britské pobočky zkrachovalého Acclaimu, zkomplikovala nedůvěra likvidačních soudů. Bývalý zakladatel známé vydavatelské společnost chtěl spolu s investorskou skupinou zachránit před propouštěním alespoň 160 zaměstnanců z kanceláří v Manchesteru a Cheltenhamu. Na jejich základech chtěl založit novou společnost, pracovně nazvanou Exclaim. Ta se měla podle dřívějších vyjádření snažit získat většinu titulů Acclaimu včetně závodního Juiced, které však nakonec skončilo v náruči THQ.

Exclaim měl zahájit oficiálně činnost už 11. října, dodnes se ale nedohodl s likvidátorem. Oficiální důvody jsou nejasné, zastaven je však jak přechod studií pod novou společnost, tak prodej práv na hry. V pobočkách Acclaimu mezitím stoupá nervozita. Zaměstnanci naposledy dostali výplatu v pořádku v červenci.

Zdroj: Eurogamer

Eidos narazil na dno

Hodnota akcíí vydavatelské společnosti Eidos klesla na historické minimum. Včera se prodávaly v jednu dobu pouze ze 89 pencí, což je nejméně za poslední rok. Pád způsobily zejména spekulace o možném zpoždění data vydání hry Championship Manager 5. Tento titul je obzvláště letos pro společnost takřka klíčový, jedná se totiž o první ročník, na němž Eidos pracuje po rozchodu se Sports Interactive, bývalým tvůrcem této (zejména v Británii) velepopulární série. Kdyby Championship Manager 5 vyšel, jak se proslýchá, až v březnu 2005 (namísto avizovaného listopadu), přenechal by tím Eidos trh zcela Sports Interactive, kteří spolu se Segou chystají vlastní Football Manager 2005.

 

Společnost Eidos v poslední době neprochází nejšťastnějším obdobím. V létě se dlouho spekulovalo o možném převzetí konkurencí (nejvíce se hovořilo o Ubisoftu), které značně ovlivnilo renomé společnosti. K prodeji nakonec nedošlo a minimálně hodnota akcií na burze se z toho doposud nevzpamatovala. V příštím roce společnost krom CM hodně sází zejména na sedmý díl Tomb Raidera. Hra, která posunula Eidos mezi světovou špičku, tak asi paradoxně rozhodne, zdali v ní firma setrvá.

Zdroj: GamesIndustry, londýnská burza

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Za následovníka legendární postapokalyptické RPG Fallout série dala Bethesda v přepočtu zhruba 30 miliónů. Licence se ale vztahuje pouze na single-playerový Fallout, práva na vydání MMORPG ve světě hry si Interplay ponechal. Podle všeho má ovšem Bethesda díky transakci právo dvojnásobné opce. V případě dalšího zájmu může za 26 miliónů koupit práva na čtvrtý a za stejnou sumu i na pátý díl.
  • Pekelný Painkiller se zařadil mezi hry, s nimiž by se mělo na progamingové scéně počítat. Organizátoři Cyberathlete Professional League (CPL) jej zařadili do programu CPL World Tour. Painkillerovi dali přednost dokonce před Doomem 3. Světová tour navštíví od února příštího roku deset světových metropolí a na cestách rozdá na cenách zhruba 26 miliónů korun.
  • Společnost Microsoft spustila oficiální stránky svého velmi očekávaného (a nedávno pirátsky vypuštěného) xboxové FPS Halo 2. Najdete je na adrese Halo2.com. Pokud se vám snad v těchto více než úchylných stránkách podaří zorientovat, najdete na nich několik wallpaperů a celou sérii renderů vozítek a zbraní.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 3. - 9. října 2004)

Milé  dámy, vážení pínové - prosím, račte vstoupit! Máme tu tabulky velké i malé, překvapivé i nudné; tabulky ukazující vzestupy i pády a referující očekávání i... Ehm. Došly nápady.

Celkový žebříček
To, že je FIFA 2005 na prvním místě jistě nikoho nepřekvapí. A nejspíše ani nikoho nepřekvapí Fable na místě druhém. Ovšem již místo třetí je opravdu nečekané - kdo by si kdy pomyslel, že minimálí místo na trhu zabírající handheld GBA může hostovat hru, která prodejností překoná i takové pecky, jako jsou měsíc staří Simsové nebo třebas nový Tony Hawk?

AP MP Název hry PT
1. N - FIFA 2005 1
2. N - Fable 1
3. ë 5. Pokemon Fire Red 2
4. í 2. The Sims 2 4
5. í 4. Burnout 3: Takedown 5
6. - 6. Rome: Total War 2
7. N - Tony Hawk`s Underground 2 1
8. í 1. Star Wars: Battlefront 3
9. í 7. Pokemon Leaf Green 2
10. í 9. Def Jam Fight For Ny 2
11. - 11. The Simpsons: Hit and Run 50
12. ë 15. Need For Speed: Underground 47
13. ë 28. Rocky Legends 2
14. í 10. Colin McRae Rally 2005 3
15. í 3. Tiger Woods PGA Tour 2005 3
16. í 13. Conflict: Vietnam 6
17. í 8. Warhammer 40,000: Dawn of War 3
18. í 14. Resident Evil: Outbreak 4
19. í 16. FIFA 2004 51
20. ë 23. Finding Nemo 54

PC - žebříček
Mňo... Ehm... Tak TAKHLE nudný žebříček jsme tu ještě nemali. PC evidentně usnulo a jen multiplatformová FIFA 2005 oživuje jinak totálně nudné vody vývoje prodejnosti na této platformě.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims 2 4
2. - 2. Rome: Total War 2
3. - 3. Warhammer 40,000: Dawn of War 3
4. - 4. Call of Duty: United Offensive 3
5. - 5. Star Wars: Battlefront 3
6. N - FIFA 2005 1
7. - 7. Doom 3 9
8. - 8. Championship Manager: Season 03/04 47
9. ë 11. Myst Iv: Revelation 2
10. í 6. Tiger Woods PGA Tour 2005 3

PlayStation 2 - žebříček
Narozdíl od PC, kde nová FIFA relativně zapadla, na PS2 (a konzolích vůbec) se okamžitě umístila na přední místa prodejnosti. Ale co jiného byste také čekali od EA?

AP MP Název hry PT
1. N - FIFA 2005 1
2. - 2. Burnout 3: Takedown 5
3. N - Tony Hawk`s Underground 2 1
4. í 1. Star Wars: Battlefront 3
5. - 5. Def Jam Fight For Ny 2
6. í 4. Resident Evil: Outbreak 4
7. ë 11. Rocky Legends 2
8. í 6. Colin McRae Rally 2005 3
9. í 7. Conflict: Vietnam 6
10. ë 13. This Is Football 2005 2

Xbox - žebříček
Pouze to, že Fable vyšel exkluzivně pro Xbox zabránilo této hře, aby se neumístila na první místo v tabulce celkové prodejnosti. Takhle se může pochlubit "pouze" tím, že předběhla FIFU 2005...

AP MP Název hry PT
1. N - Fable 1
2. N - FIFA 2005 1
3. - 3. Burnout 3: Takedown 5
4. í 2. Tiger Woods PGA Tour 2005 3
5. N - Tony Hawk`s Underground 2 1
6. í 1. Star Wars: Battlefront 3
7. í 5. Def Jam Fight For Ny 2
8. í 4. Outrun 2 2
9. - 9. Rocky Legends 2
10. í 7. Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy 2

GameCube - žebříček
Podobně jako na Xboxu před Fable, musela se FIFA 2005 i na GC sklonit před jinou novinkou; v tomto případě před Pimkinem 2. Kam ten svět spěje?

AP MP Název hry PT
1. N - Pikmin 2 1
2. N - FIFA 2005 1
3. í 2. WWE: Day of Reckoning 4
4. í 1. Animal Crossing 3
5. N - Tony Hawk`s Underground 2 1
6. í 3. Tiger Woods PGA Tour 2005 3
7. í 4. Def Jam Fight For Ny 2
8. í 7. Second Sight 6
9. í 5. Pokemon Colosseum 22
10. - 10. Sonic Heroes 36

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

The Sims 2 v USA stále s přehledem vedou tabulky prodejnsoti; ale ani příchod nového dílů neodradil všechny maniaky před tím, aby do amerického žebříčku nedostali i The Sims Deluxe. A kde je Doom 3? NO, kde je Doom 3? Á, už ho vidím, jak se krčí kdesi dole na cestě ke svému nevyhnutelnému pádu...

AP Název hry
1. The Sims 2
2. Rome: Total War
3. Star Wars: Battlefront
4. Call of Duty: United Offensive
5. Warhammer 40.000: Dawn of War
6. Final Fantasy XI Chains of Promathia
7. The Sims Deluxe
8. Doom 3
9. Call of Duty

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Váš názor Další článek: Lionhead Studios se připravují na příchod next-gen konzolí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

** Široce rozšířený WhatsApp brzy odstřihne starší stroje ** Řada přijde na staré iPhony a Androidy ** Nejdříve se s WhatsAppem rozloučí pátá generace iPhonů...

Martin Miksa
Operační systémyWhatsAppSociální sítě
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

**AMD představilo novou generaci desktopových procesorů pro tento rok ** Procesory Ryzen 7000 mají novou architekturu i výrobu ** K dispozici budou tři verze čipsetů

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět