Byznys hrátky: Hitman 2 a rasismus – herní aféra roku?

Autoři druhého dílu titulu Hitman obviněni z rasismu, za vše mohou tři mise hry * Sony odhalilo podrobnosti týkající se spuštění online podpory PS2 v Evropě * Nintendo pokutováno za využívání nekalých obchodních praktik * Finanční výsledky svou gigantů – firem Activision a Sony – jsou veskrze pozitivní * Sega chystá návrat na evropský trh distributorů.
Byznys hrátky: Hitman 2 a rasismus – herní aféra roku?

Autoři druhého dílu hry Hitman obviněni z rasismu!

Konflikt odlišných kultur je v posledních letech hnacím motorem všech významnějších rozepří po celém světě. Poněkud neobvyklá je však skutečnost, že vše zasáhlo také oblast počítačových her. Nemalý (takřka by se dalo říci hlavní) podíl na tom nese také nedávno vypuštěná hra Hitman 2: Silent Assassin. Mohl být v této hře skutečně přítomen jasně rasistický podtext?

Celá aféra se točí kolem pochybných třech misí hry, ve kterých je vaším úkolem zlikvidovat šéfa radikální náboženské organizace. Na tom by samozřejmě nebylo takřka nic divného, pokud by se příslušníci této skupiny až nápadně nepodobali skutečným Sithům - tato náboženská skupina se vyznačuje specifickým vzhledem, který je identický postavám použitým ve hře. Tato přílišná podobnost je však krom jiného podpořena také zvoleným názvem jedné z misí - té dali autoři jméno Harmander Sahib, což je jeden ze světoznámých názvů pro posvátné místo Sithů, Zlatý chrám. V inkriminovaných misích je navíc úkolem hráče zabít hlavního představitele celé organizace, což je z pohledu reálných Sithů pochopitelně nepřípustné.

Není tedy divu, že se ozval jasný signál nesouhlasu s prvky použitými ve hře. Tvůrci byli obviněni z rasové nesnášenlivosti, světem se šíří petice a distribuční společnost Eidos byla požádána, aby hru stáhla z prodeje. Něco takového je však celkem pochopitelně pro firmu nemyslitelné, zvláště z prostého faktu, že se hře na světových trzích daří velmi dobře.

Je velmi těžké odhadnout, jak bude celá aféra dále pokračovat. I přes jasný signál nesouhlasu mnoha lidí s obsahem a prezentací některých částí hry je silně nepravděpodobné, že by byl celý titul stažen z prodeje. Bude však zajímavé v následujících týdnech sledovat další vývoj, o kterém vás v případě nových zajímavých skutečností budeme informovat.
 
Zdroj: GamesIndustry.biz

Nintendo pokutováno

Žádná firma není všemocná a je povinna dodržovat platné zákony - přesvědčila se o tom také společnost Nintendo, která byla v minulých dnech pokutována částkou dosahující takřka 168 miliónů euro. Proč k tomu došlo?

Není nic výjimečného, pokud se herní a autorské firmy snaží ovlivňovat cenu svých výrobků na různých světových trzích. Co více, neobvyklé nejsou ani vysoké rozdíly mezi cenami ve dvou těsně sousedících státech. Jistě je vám jasné, jaké mají tyto praktiky dopad a rozhodně se nijak pozitivně neprojevují, zejména ve vztahu k samotnému hráči - řízení cen mateřskou firmou zamezuje jejich přirozenému snižování a tak dále.

Společnost Nintendo byla z podobných praktik obviněna již před více než dvěma roky a po tuto dobu také probíhalo soudní jednání, které nakonec firmu skutečně usvědčilo. Podařilo se tak prokázat, že Nintendo záměrně nasazovalo odlišné ceny svých výrobků v různých evropských státech a některé tituly se tak svou cenou mohly lišit až o více než 50%!

V celé aféře však byli namočeni také další konkrétní distributoři, například z Velké Británie, Portugalska, Švédska či Belgie. Rozhodnutí evropské komise nebylo nijak přívětivé a tak jsou všichni "zúčastnění" povinni zaplatit nemalé peněžní pokuty - nejvíce bude muset ze své kasičky odevzdat samotné Nintendo, konkrétně pak částku 149 miliónů euro.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Razantní odpověď Sony - PS2 se dočká online podpory i v Evropě

Válka konzolí neustává a nás může hřát u srdce, že na ni vydělá především a pouze obyčejný hráč. Microsoft před několika týdny odhalil svou vizi a také plán spuštění online verze Xboxu v Evropě. I když se společnost Sony stavěla k Evropě velmi negativně a ještě před nedávnem neměla v plánu zavést online podporu své konzole také na starém kontinentu, časy se mění a nyní je tu odpověď veskrze pozitivní.

Tak tedy - podle posledních oficiálních informací se celá "akce" rozběhne na jaře příštího roku ve Velké Británii, v dalších měsících se online podpory konzole PS2 dočkají také v Německu, Španělsku, Francii a Rakousku. Celý balíček obsahující základní hardware a software potřebný k aktivování služby by měl být v prodeji za zhruba 45 britských liber (70 euro).

A na jaké hry se mohou hráči ze všech zmiňovaných zemí těšit? Zatím je jisté, že si budou moci vychutnat tituly SOCOM: US Navy Seals, Hardware: Online Arena, Destruction Derby Online, Twisted Metal Online, Frequency 2, My Street, ATV Offroad, This Is Football 2004, World Rally Championship Online a také novou PS2 verzi klasického Everquestu. V budoucnu by měly být klíčovými partnery celého projektu společnosti Capcom, EA, Activision, Take-Two či Eidos, tedy bez nadsázky nejvýznamnější herní firmy celého světa.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Activision odhalily poslední finanční výsledky

Společnost Activision ohlásila v minulých dnech své finanční výsledky za čtvrtletí končící 30. zářím letošního roku. V posledních týdnech se takřka v každém týdnu opakuji a ani tentokrát není nutno nic měnit - výsledky jsou to více než pozitivní.

Za zmiňované období třech měsíců firma generovala příjem 169,2 miliónů amerických dolarů a čistý zisk 9,1 miliónů. Pro porovnání nabízím výsledky za stejné období minulého roku, kdy společnost vykázala příjem 139,6 a zisk 2,2 miliónů dolarů. Zajímavý je pak také fakt, že skutečné výsledky se poměrně znatelně (v pozitivním slova smyslu) lišily od předpokladu zástupců firmy. 

Připomeňme také příznivou skutečnost posledních týdnů - nejen firma Activision, druhý nejvýznamnější světový distributor, se může pochlubit příznivým hospodařením. Platí to také o firmách Electronic Arts, THQ či Take 2.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Skvělé hospodaření také u Sony

Byť mohou mít všichni zaměstnanci firmy Activision důvod k radosti (viz. předchozí příspěvek), ještě lepší nálada panuje v japonské společnosti Sony. Také ona totiž v posledních dnech zveřejnila své finanční výsledky.

Že předpoklady analytiků nejsou mnohdy skutečně přesné, to nám dosvědčí právě případ společnosti Sony - za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2002 vykázala firma čistý zisk více než 363 miliónů britských liber, původní předpoklady však hovořily pouze o částce 140 miliónů. Velkou část celé sumy, zhruba 204 miliónů, pak má na svědomí herní divize firmy. Přesto je právě nárůst zisku v případě této divize nižší, zejména díky snižování ceny konzole PS2 a dalších negativních signálů trhu.

Velmi dobře si však firma vede také v oblasti filmového průmyslu a i do budoucna očekává dobré finanční výsledky.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nejprodávanější konzole v Japonsku - GBA první, PS2 klesá!

Vzestup konzole GameBoy Advance na první místo nebyl žádnou náhodou, i dále si zástupce společnosti Nintento svou pozici drží, navíc se suverénním náskokem. Naopak pozice PlayStationu 2 je mírně oslabena, když prodejnost spadla na "pouhých" 27 800 prodaných kusů. Stejný pokles se však dotknul také konzole GameCube, počet kusů je takřka poloviční nedávné hodnotě. Vše při starém je alespoň v případě Xboxu, který viditelně ztrácí na svou konkurenci.

 • Game Boy Advance: 53 000 (Celoroční: 2 043 300)
 • PlayStation 2: 27 800 (Celoroční: 2 948 700)
 • GameCube: 8 700 (Celoroční: 841 200)
 • PSOne: 2 020 (Celoroční: 196 900)
 • Xbox: 2 000 (Celoroční: 266 300)
 • Wonder Swan Crystal: 1 500 (Celoroční: 97 100)
 • Game Boy Color: 900 (Celoroční: 77 900)
 • Wonder Swan Color: 660 (Celoroční: 112 700)
 • Wonder Swan: 43 (Celoroční: 7 700)
 • Nintendo 64: 11 (Celoroční: 5 900)
 • PocketStation: 7 (Celoroční: 1 200)

Zdroj: GameSpyDaily

Krátce:

 • Návrat na evropský herní distribuční trh chystá podle posledních informací firma Sega, jeden z předních světových distributorů, zejména v Japonsku a také USA. Sega se tak rozhodla nabýt již dávno ztracené pozice, kterých se již před delší dobou vzdala. Bude zajímavé sledovat, jak její snažení, které by mělo započít počátkem příštího roku, bude úspěšné.
 • Zajímavého úspěchu dosáhla v Británii hra Grand Theft Auto 3 - tento titul zlomil psychologickou hranici jednoho miliónů prodaných kusů, ze své vlastní originální kopie tohoto vynikajícího počinu se tak může těšit již více než milión Britů. Ve prospěch hry hovoří mimo jiné i fakt, že za celou dobu prodeje nedošlo k jedinému snížení ceny, což prakticky nemá v celé historii obdoby.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 20. - 26. října 2002)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Asi pro vás nebude žádným překvapením zjištění, že první místo stále patří zatím poslednímu datadisku The Sims: Unleashed. Na druhém místě se usadil počin Rollercoaster Tycoon 2, návrat do první desítky se povedl českému zástupci v ringu, skvělé gangsterce Mafia.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Unleashed 4
2. - 2. Rollercoaster Tycoon 2 2
3. ë 5. The Sims: Deluxe Edition 4
4. - 4. Norton Antivirus 2003 8
5. í 3. Unreal Tournament 2003 4
6. ë 7. Total Club Manager 2003 6
7. í 6. Hitman 2: Silent Assassin 4
8. - 8. Battlefield 1942 6
9. ë 10. The Sims: On Holiday 30
10. ë 12. Mafia 8

PS2 - žebříček
Velká, nově příchozí trojka na čele - první tři místa tak obsadily tituly Pro Evolution Soccer 2, FIFA 2003 a Colin McRae Rally 3, které teprve v týden mezi 20. - 26. říjnem zahájily svůj prodej. Zbytek pole tak musel uvolnit své pozice a tak je zbytek žebříčku ve znamení jasných poklesů.

AP   MP Název hry PT
1. N Pro Evolution Soccer 2 1
2. N FIFA 2003 1
3. N Colin McRae Rally 3 1
4. í 1. Timesplitters 2 2
5. í 3. Hitman 2: Silent Assassin 4
6. í 2. Burnout 2: Point of Impact 3
7. í 4. This Is Football 2003 4
8. í 5. Grand Theft Auto 3 53
9. í 6. Tekken 4 7
10. í 7. Conflict: Desert Storm 7

Xbox - žebříček
Závodní hra Colin McRae Rally 3 patří mezi nejočekávanější hry letošního podzimu a tak není divu, že se hned v první týden prodeje vyhoupla na třetí místo nejprodávanějších her pro konzoli Xbox. Tím však výčet novinek v první desítce nekončí - na sedmém místě figuruje počin Terminator: Dawn of Fate a na závěrečném desátem pak Need For Speed: Hot Pursuit 2.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. Timesplitters 2 2
2. N Colin McRae Rally 3 1
3. ë 4. Conflict: Desert Storm 7
4. í 2. Rocky 2
5. í 3. Hitman 2: Silent Assassin 4
6. í 5. Halo: Combat Evolved 33
7. í 6. Turok Evolution 8
8. N Terminator: Dawn of Fate 1
9. í 7. Project Gotham Racing 33
10. N Need For Speed: Hot Pursuit 2 1

GameCube - žebříček
Nic nového pod sluncem - první pětice nám zůstává ve stejném složení, až na šesté místo se zařadil titul Need For Speed: Hot Pursuit 2.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. Super Mario Sunshine 4
2. - 2. Resident Evil 7
3. - 3. Wwe Wrestlemania X8 5
4. - 4. Super Smash Bros: Melee 23
5. - 5. Star Wars: Rogue Leader 26
6. N Need For Speed: Hot Pursuit 2 1
7. í 6. Turok Evolution 5
8. - 8. Luigi`s Mansion 26
9. - 9. Sonic Adventure 2: Battle 27
10. í 7. Sega Soccer Slam 2

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 13. - 19. října 2002)

Již podruhé a rozhodně ne naposledy vám krom jiného nabízíme také žebříček nejprodávanějších her pro PC ve Spojených státech amerických. Můžeme tak srovnat trend prodejnosti v Evropě i zámoří.

AP Název hry
1. RollerCoaster Tycoon 2
2. The Sims: Unleashed
3. The Sims Deluxe
4. Unreal Tournament 2003
5. Warcraft III: Reign Of Chaos
6. The Sims: Vacation
7. Medal Of Honor: Allied Assault
8. Battlefield 1942
9. Hitman 2: Silent Assassin
10. Pack 5 Racing Games

Pokud tedy budeme srovnávat, pak nezbývá než zmínit o stále velmi úspěšných hrách Warcraft III: Reign Of Chaos a Medal Of Honor: Allied Assault, které se drží v žebříčku nejprodávanějších her pro PC v USA. Ve Velké Británii tyto hry opustily první desítku již před několika týdny. Jinak mezi oběma žebříčky není významnějších rozdílů.

Zdroj: NPD Techworld

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |