Byznys hrátky: Hráči zuří kvůli předraženému Rock Bandu

Předražený Rock Band v Evropě, vývojáři vysvětlují důvod * Herní byznys směřuje k modelu filmového Hollywoodu * Americký novinář hovoří o rasistickém Resident Evil 5 * Praha se dočká herního koncertu * Atari: Nemáme prostor k chybám * Electronic Arts vydají 5 doposud neohlášených her na Unreal Engine 3 * Evropané se dočkají bundle PS3 s GTA IV
Byznys hrátky: Hráči zuří kvůli předraženému Rock Bandu

Herní byznys směřuje k hollywoodskému modelu

Šéf britského Sports Interactive, Miles Jacobson, je přesvědčen, že současné aktivní nakupování firem či jejich vzájemné spojování je jedním ze znaků, které dokazují prosazující se hollywoodský model také v herní zábavě. Zároveň přitom ale věří, že malá nezávislá studia budou i v budoucnu hrát důležitou roli. Podle Jacobsona v současné době segment hudby, filmů i knih vykazuje stejné příznaky a k podobným změnám pomalu dospívá i herní průmysl. "Pokud se podíváte zpět do historie na příklady jako Universal Music Group, vše začalo fázi kupování jednotlivých značek jako Polygram nebo Philips, a pomalu pokračovalo až do doby, kdy firma získala velký podíl na trhu. Potom ji odkoupil někdo další a začal se získáváním další labelů. Když dnes Universal koupí nějakou značku, málokdy se o takové události vůbec diskutuje."

Jacobson prozradil, že hlavním zklamáním pro něj samotného je pozicování vývojářských studií, které jsou podle něj vytlačovány mimo zájem hráče, kteří o novém titulu přemýšlí téměř výhradně jako o hře ze stáje velkého vydavatele: a nikoliv jako o počinu určité skupinky nezávislých tvůrců. "V ostatních oblastech zábavy - částečně s výjimkou filmů, kde se lidé více zajímají o herce než režiséry - a speciálně v tom hudebním je to vývojář, kdo je nejvíce vidět." Jacobson nicméně potvrdil, že s postupnými změnami přichází i pozitiva, zejména pak v oblasti nezávislých vývojářů, jejichž sílící vliv je dobře patrný s rozmachem casual hraní.

Zdroj: GI.biz

Předražený Rock Band v Evropě

Snili jste o tom, že si pořídíte kompletní balení Rock Bandu, které zahrnuje všechny nástroje? Máte smůlu, i když jen částečně. S jistotou můžeme říct, že si budete muset sáhnout do kapsy hlouběji, než jste dost možná očekávali. Jak potvrdili zástupci Electronic Arts, Rock Band ve verzi pro Xbox 360 (ostatní konzole si počkají až do podzimu) se v Evropě objeví 23. května, nebude však k dispozici souhrnné balení s hrou i všemi nástroji, jako je tomu v USA. Místo toho budou muset hráči v Evropě koupit zvlášť tzv. Instrument Edition (mikrofony, bicí, kytara) a zvlášť samotnou hru.

Překážka, kterou lze přežít? Jistě ano. Horší je to ale s cenou. Zatímco za obě zmíněné části dáte dohromady okolo 180 liber (něco málo přes 6 000 Kč), v USA je k dispozici za 169 dolarů (zhruba 2 700 Kč), tedy méně než polovinu této částky. Verze pro Velkou Británii (cenová politika pro zbytek Evropy zůstává neznámou, vesměs lze ale očekávat, že se odvine od ceny v Anglii) obsáhne navíc devítku songů, které ve verzi pro USA chyběly.

Není překvapivé, že Electronic Arts i Harmonix čelí po zveřejnění cen drtivé kritice ze strany hráčů. Na ní se pokusil odpovědět Rob Kay z Harmonixu. Podle něj není cena "běžná", ale Rock Band zároveň "není běžnou hrou". Cenová politika podle jeho názoru odpovídá zážitku, který hra nabízí. Důvody značného zvýšení cen se ukrývají také ve vyšších nákladech na její uvedení v Evropě, zejména z pohledu zdanění, spolupráce distributorů a maloprodejní sítě, obecně vysoké ceny elektroniky apod.

Ačkoliv tyto poznatky můžeme brát v úvahu, stále je cena více než 6 000 Kč něčím, co překvapilo i největší pesimisty. Pokud vás snad napadlo, že problém vyřeší nákup hry v USA, máme pro vás špatnou zprávu: Rock Band je uzamknut pro jednotlivé regiony.

Zdroj: MCVUK, GI.biz

Americký novinář hovoří o rasistickém Resident Evil 5

Autor herní rubriky amerického Newsweeku, N`Gai Croal, vyjádřil (s patřičným zpožděním, slušelo by se připomenout) překvapivé pohoršení nad E3 trailerem očekávaného survival hororu Resident Evil 5. "Není pochyb, že žádný černoch na hře nepracoval," zněla jeho první reakce po projekci traileru, což potvrdil v rozhovoru pro MTV Multiplayer. Inkriminovaný trailer zachycuje hlavního hrdinu hry Chrise Redfielda v malé, chudé a zaprášené vesničce, jež se nápadně podobá některé ze zemí třetího světa. Zatímco hlavní hrdina je běloch, všechny zombie jsou černé pleti. To ale paradoxně není skutečnost, na níž Croal v rozhovoru naráží.

"Problémem není, že byste nemohli mít černošské zombie. V traileru je ale mnoho detailů, které jsou spokojeny s klasickou představou rasistického zobrazení," dodává. Kamenem úrazu je samotná skutečnost, že před propuknutím boje je Redfield jediným, kdo vypadá lidsky - lidskost ostatních postav předtím, než se promění v zombie, zůstává prý značně nejasnou. "Jen velmi zřídka vidíte jejich obličeje, nedochází k žádné interakci, hlavní hrdina se jen prochází hledíce si svého. Působí to divně." Croal přitom přiznává, že za zmíněnou skutečností nehledá záměr vývojářského studia, když poukazuje na fakt, že jeho vnímání traileru bude typické jen pro minimum hráčů. Místo zdrcující kritiky pouze namítá, že být na místě Capcomu, o zveřejnění traileru by přemýšlel minimálně dvakrát...

Ať tak či onak, Resident Evil 5 se nezadržitelně blíží: majitelé Xboxu 360 a PS3 by se ho měli dočkat ještě v průběhu letošního roku.

Zdroj: GI.biz, MTV

Praha se dočká herního koncertu

V rámci koncertního turné se v pražském Rudolfinu představí 23. dubna tohoto roku koncert „Play! A Video Game Symphony.“ Dirigent Andy Roth povede Český filharmonický komorní orchestr a sbor ve dvouhodinovém hudebním představení. Jak sám tvrdí, herní hudba je v současnosti nejvíce chytlavým hudebním žánrem, na koncertě to hodlá dokázat kousky z klasických her, jako jsou třeba série Final Fantasy, Silent Hill, Battlefield, Metal Gear Solid, The Legend of Zelda, World of Warcraft, Sonic, Halo, Oblivion a další perly hudby skvostů herního nebe. Jako novinku pak v Praze uvede i koncertní verzi části hudby k Super Mario Galaxy.

Celý koncert potrvá dvě hodiny a začne o osmé hodině večerní. Vstupenky si můžete již nyní zajistit v prodejní síti Ticketpro, pokud ale tento hudební zážitek prošvihnete, nemusíte ještě zoufat. Z celého turné budou pořízeny nahrávky, které si pak bude možno koupit na DVD. Možnost přeobjednat si nahrávky, stejně jako bližší informace o koncertu, se dozvíte na stránkách Play Symphony.

Zdroj: Play Symphony

Atari: Nemáme prostor chybovat

Oživenému Atari dopomůže k (znovu)nastartování hvězdné dráhy dvojice zkušených matadorů herního průmyslu: vedle výkonného ředitele Infogrames, Davida Gardnera, jde také o Phila Harrisona, který nedávno opustil japonskou Sony. Právě David Gardner se v minulých dnech rozpovídal na téma oživení značky a snaze prosadit se v segmentu online her. "Vždy je zde hledisko konkurence, protože tu nemůžete kontrolovat," vysvětluje Gardner. "Myslím, že kroky, které musíme učinit, musí být také do puntíku splněny – nemáme prostor k chybám. Když jste malá firma, není jednoduché uzdravit se v případě, že se vaše hry neprodávají."

Přestože společnost stále plánuje prodávat plnohodnotné komerční produkty (např. Alone in the Dark, kterému se ještě věnujeme v krátkých zprávách), svou budoucnost vidí mezi vývojáři online titulů. Své k tomu prozradil i Phil Harrison: "Jeden z důvodů, proč se o tuto oblast zajímáme, je například technologie Flash. Je stále lepší a lepší. Pokud je dnes hra spustitelná přes prohlížeč, nemusí být nutně jen 2D. Dnes můžete hráčům poskytnout i komplexní 3D zážitek." Důležitou roli podle Harrisona hraje také rozšiřující se trend broadband připojení v domácnostech. "Obě tyto věci můžeme proměnit v naše výhody," dodává.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Electronic Arts oznámili své rozhodnutí prodloužit licenci s Epic Games na využívání Unreal Engine 3 pro pětici doposud neohlášených titulů. Původní dohoda, jež byla podepsána v roce 2006, počítala s využitím technologie v titulech Medal of Honor Airborne a Army of Two. Mark Rein z Epic Games v reakci na toto oznámení prohlásil, že jde o jeden z nejvýznamnějších kontraktů pro Epic Games a že je velmi spokojen se zájmem o jejich engine, který firmě zajistil bezproblémovou existenci do dalších let.
  • Zakladatelé dánského studia IO Interactive, které má na svém kontě například sérii Hitman či nedávnou akci Kane & Lynch, oznámili založení nového vývojářského týmu pod názvem Reto-Moto. Nové studio hodlá zacílit na online segment herního trhu, bližší informace o plánovaných produktech či platformách, pro něž hodlají Reto-Moto své tituly vyvíjet, prozatím nebyly zveřejněny.
  • Interplay vrací úder: po zveřejnění finančních výsledků za rok 2007, kdy firma vykázala čistý příjem ve výši pouhých 6 milionů dolarů, její zástupci opět potvrdili zájem zkusit své štěstí na trhu online her. Interplay je proto v současné době v procesu hledání partnera pro plánované MMO postavené na značce Fallout a plánuje návrat řady dalších významných sérií jako Earthworm Jim, Dark Alliance, Descent nebo MDK.
  • David Gardner a Phil Harrison očekávají od znovuzrozeného Alone in the Dark prodej mezi dvěma a třemi miliony kusy. Na hru samotnou však i po několika odkladech stále čekáme.
  • Portál Jeux-France minulý týden informoval o plánovaném snížení ceny konzole Wii v Evropě v průběhu května, kdy by měly být bundle s Wii Sports a Mario Kart k dispozici za 149, respektive 199 Euro. Nintendo tyto zprávy označilo za nepodložené spekulace.
  • Sega potvrdila uzavření vývojářského týmu Racing Studio, který měl na kontě například dobře hodnocené arkádové závody SEGA Rally. Jejich prodeje ale byly pro Segu zklamáním.
  • Xbox 360 dostane dva přídavky ke hře, PS3 svůj vlastní GTA IV bundle. Potvrdily to v posledních dnech zástupci maloprodejců, podle nichž se bundle konzole PS3 s očekávaným hitem představí již 29. dubna shodně se samotnou hrou.
  • PS3 prolomila metu 2 milionů prodaných kusů v Japonsku. Podle statistik Media Create navíc pokračuje zvýšený zájem místních hráčů o handheld PSP, stejně jako herní titul Monster Hunter Portable 2nd G, který překročil hranici 1,5 milionu prodaných kopií již dva týdny od svého uvedení na trh.

Vývoj akcií herních firem

Týden od 7. do 11. dubna se nesl ve znamení propadů: zejména pro japonské firmy, které bez výjimky zaznamenaly pokles ceny svých akcií od 2 % až po 11 % v případě Segy. Vývoj na trzích jinak žije v očekávání výsledků schůzce představenstva Take-Two tento týden, které vnese definitivně jasno do kauzy odkupu firmy ze strany Electronic Arts. V případě negativního stanoviska lze očekávat značný propad ceny akcií Take-Two.

Nintendo  544 - 550 +1.10% 
Ubisoft  58.24 - 58.15  -0.15% 
SCi  60.50 - 60.25  -0.41% 
Take-Two  25.61 - 25.39  -0.86% 
Activision  27.40 - 27.10  -1.09% 
Namco Bandai  14.10 - 13.83  -1.91% 
Infogrames  13.05 - 12.79  -1.99% 
Sony  41.90 - 40.76  -2.72% 
Microsoft  29.16 - 28.28  -3.02% 
EA  51.94 - 50.21  -3.33% 
Konami  42.40 - 40.68  -4.06% 
THQ  22.22 - 21.01  -5.45% 
Midway  2.90 - 2.65  -8.62% 
Sega  12.71 - 11.30  -11.09% 

Nejprodávanější hry

Austrálie
1. Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
2. Dr. Kawashima`s Brain Training (NDS)
3. More Brain Training from Dr. Kawashima (NDS)
4. The Simpsons the Game (NDS)
5. Transformers Decepticons (NDS)
6. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
7. Mario & Sonic at the Olympic Games (NDS)
8. The Sims 2: Castaway (NDS)
9. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
10. Sight Training (NDS)

Japonsko
1. Monster Hunter Portable 2nd G (PSP)
2. Musou Orochi: The Evil King Returns (PS2)
3. Star Ocean 2: Second Evolution (PSP)
4. Pro Baseball Spirits 5 (PS2)
5. Pro Baseball Spirits 5 (PS3)
6. Pokemon Ranger: Batonnage (DS)
7. Wii Fit (Wii)
8. Tottado! Yowiko`s Deserted Island Life (DS)
9. Super Smash Bros Brawl (Wii)
10. Deca Sporta (Wii)

Německo
1. Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
2. Command & Conquer 3: Kane`s Wrath (PC)
3. Brain Training (DS)
4. Mario & Sonic at the Olympics (DS)
5. Wii Play (Wii)
6. More Brain Training (DS)
7. The Settlers: Rise of an Empire - Empire of the East (PC)
8. Mario & Sonic at the Olympics (Wii)
9. New Super Mario Bros (DS)
10. Who Wants to be a Millionaire (DS)

Španělsko
1. Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
2. Wii Play (Wii)
3. God of War: Chains of Olympus (PSP)
4. Pro Evolution Soccer 2008 (PSP)
5. Pro Evolution Soccer 2008 (Wii)
6. Super Mario Galaxy (Wii)
7. Magic in Action (DS)
8. Assassin`s Creed (PS3)
9. FIFA 08 (PS2)
10. More Brain Training (DS)

Švédsko
1. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
2. Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
3. Singstar Svenska hits Schlager (PS2)
4. World of Warcraft (PC)
5. Counter-Strike 1: Anthology (PC)
6. The Sims 2 Free Time (PC)
7. Super Mario Galaxy (Nintendo)
8. World of Warcraft: The Burning Crusade (PC)
9. Singstar Svenska hits (PS2)
10. Condemned 2: Bloodshot (X360)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

dnes | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole