Byznys hrátky: Hry 18+ se prodávají nejlépe

Studie prokázala úspěšnost her 18+ * Z Bioshocku bude série, TakeTwo přesto nemůže jásat * PS2 za babku, PS3 levněji a se 40GB harddiskem? * Nintendo vydělává na každé konzoli Wii až 75 dolarů * GTA IV vydělá v první fázi 400 milionů dolarů * Manhunt 2 uškodil hernímu průmyslu
Byznys hrátky: Hry 18+ se prodávají nejlépe

Studie prokázala úspěšnost her 18+

Výsledky nové americké studie minulý týden znovu poukázaly na prodejní úspěšnost a atraktivitu her se zdejším ratingem M, jehož nejbližším ekvivalentem je evropský PEGI rating 18+. Podle závěrů průzkumu, jehož se zúčastnilo 219 her z kamenných obchodů i 187 titulů dostupných pouze přes online služby, jsou tituly zmíněné kategorie v prodejích úspěšnější i za situace, kdy je řada obchodů v souladu se svou strategií odmítá prodávat.

Průzkum agentury EEDAR dále uvádí, že hry s průměrným hodnocením nad 90 % dosahují prodejů 531 % nad celkovým průměrem - konkrétně se toto hodnocení týka 2 % uvedených titulů. Zajímavý je také pohled na podporu online či multiplayerového hraní, které se stále neobjevuje u 45 % titulů. V případě konzole Nintendo Wii pak celých 98 % prodaných her neobsahuje podporu online hraní, přestože firma za prvních sedm měsíců od uvedení na trh zveřejnila zhruba dvojnásobek stažitelného obsahu v porovnání s konkurencí, zastoupenou konzolemi PS3 a Xbox 360.

Zdroj: GI.biz

Z Bioshocku bude série, TakeTwo přesto nemůže jásat

Finanční výsledky vydavatele TakeTwo předznamenaly nejen mírnou nespokojenost ve firmě samotné, ale také malý příslib pro natěšené hráče. Podle zveřejněných údajů firma v posledním čtvrletí, které pro ní skončilo 31. červencem, dosáhla na příjmy ve výši 206 milionů dolarů, což je meziroční pokles o zhruba 35 milionů. Na horších výsledcích se podepsal zejména slabší line-up tohoto období, když se ani dobře hodnoceným titulů v čele s The Darkness nepodařilo konkurovat loňskému launchi Grand Theft Auto: Liberty City Stories pro PS2. Celková ztráta se v daném období zastavila na částce necelých 60 milionů dolarů, do ní jsou však zahrnuty náklady na reorganizaci a další. Podle vyjádření firmy lze i nadále očekávat změny v čele se zrušením některých pracovních míst.

Zveřejněná zpráva dále informuje o úspěchu akce Bioshock, jíž se do dnešních dnů podařilo do obchodů zavést 1,5 milionů kopií. "V rukou máme novou úspěšnou značku," dodává předseda představenstva Strauss Zelnick s tím, že firma by ráda každé dva roky přinesla novou hru inspirovanou světem Bioshock. Je tedy zřejmé, že se dočkáme nejen pokračování, ale i dalších levobočků. TakeTwo zároveň předpokládá, že její značka 2K Sports začne být profitabilní v příštím fiskálním roce.

Zdroj: GI.biz, Next-gen.biz

PS2 za babku, PS3 levněji a s 40GB harddiskem?

Do spekulací o osudu PS3 se připojil také specializovaný server Ars Technica, podle jehož zprávy není dění okolo konzole PS3 a její ceny v tomto roce konečné - a před Vánoci nás čekají další změny. Podle nejmenovaného zdroje v Sony hodlá japonský výrobce na konci tohoto roku snížit cenu 80GB modelu na 500 dolarů, rozšířit svou nabídku o variantu s 40GB harddiskem za 400 dolarů a k oběma připojit jako dárek zdarma Blu-Ray disk s filmem Spider-Man 3. Změny to nebudou konečné: firma hodlá vytěžit maximum ze stále silné pozice starší PS2, jejíž cena by měla před Vánoci poklesnout na směšných 100 dolarů.

Analytik Michael Pachter minulý týden předpověděl, že se Sony ke snížení ceny PS3 odhodlá nejpozději v dubnu příštího roku, když je k tomuto kroku tlačena snížením cen u konkurenčního Microsoftu. Lze očekávat, že pokud Sony hodlá svou cenovou politikou pro letošní rok jakkoliv měnit, dozvíme se vše podstatné již tento týden na japonské Tokyo Game Show.

Zdroj: Ars Technica

Manhunt 2 uškodil hernímu průmyslu, říká zakladatel Frontier

Kontroverzní Manhunt 2 si i přes zákaz svého prodeje nakonec našel (byť v mírně upravené verzi) cestu do obchodů. Přesto se najdou lidé, kterým stále leží v žaludku. Zakladatel Frontier, David Braben, v rozhovoru pro server CVG odsoudil Manhunt 2, když podotýká, že hry podobného formátu škodí hernímu průmyslu. "Manhunt 2 poškodí reputaci herního průmyslu na víc než jen krátkou dobu... Podle toho, co jsem o hře slyšel, nejde o ten typ titulů, které bychom měli vytvářet. Jednoduše proto, že vzbuzuje kontroverzní reakce," vysvětluje Braben. "Problémy s ratingem, aférou Hot Coffee, hrami jako Manhunt 2 nebo Bully, to vše snižuje prestiž herního průmyslu. Musíme se podívat na vyvíjené tituly právě tímto způsobem a přestat se sami srážet do kolen".

Braben mimo jiné kritizoval ratingový systém v Anglii, který je podle něj velmi nekonzistentní, když řada titulů v čele s Gears of War neměla být podle jeho názoru zařazena do kategorie her určených pouze pro dospělé, tedy 18+. Podle Brabena by mělo být buď vyjasněno použití této kategorie, nebo přistoupení na systém ELSBA, kde jsou hry obsahující vysokou míru násilí či sexuálního obsahu zařazeny do škatulky Adults Only a tím pádem prodávány pouze na vybraných místech.

Zdroj: CVG, Next-gen.biz

Nintendo vydělává na každé konzoli Wii až 75 dolarů

Podle informací deníku Financial Times je již v současné době prodej konzole Wii pro Nintendo výdělečný, přestože byla na trh uvedena před necelým rokem. Podle analytiků plyne Nintendu zisk z prodeje každého kousku konzole ve všech dostupných regionech - v Japonsku přináší 13 dolarů, na US trzích 49 dolarů a v Evropě dokonce 74 dolarů do kasičky firmy. Analytici zároveň upozorňují, že pozice konkurenčních společností Microsoft a Sony není ani zdaleka tak růžová, když odhadují, že Microsoft se do zisku dostane teprve v roce 2008, jeho konkurent pak ještě o jeden fiskální rok později.

Zdroj: Next-gen.biz

Epizodický obsah pro GTA IV nejdříve na konci příštího roku

Od oznámení odkladu GTA IV na jaro příštího roku je ticho v otázce epizodického obsahu, který se měl objevit exkluzivně na konzoli Xbox 360. Přestože TakeTwo toto téma odmítá komentovat, podle analytiků se první z dvojice přídavků objeví ve 4. čtvrtletí příštího roku. Jak již bylo dříve zveřejněno, Microsoft zaplatil za každý z datadisků 25 milionů dolarů, když se první z nich měl podle původního plánu objevit již v březnu příštího roku. Podle analytika Michaela Pachtera však odklad nijak neuškodí prodejům GTA IV, když očekává, že se TakeTwo podaří za plnou cenu prodat přes 8 milionů kopií hry, což by znamenalo příjem ve výšu zhruba 400 milionů dolarů. Zajímavý komentář na téma odložení GTA IV přinese listopadové číslo OXM, které se na stáncích objeví 18. října.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Microsoft propmtně zareagoval na snahu Sony s uvedením TV tuneru pro PS3, stejně jako podepsání dohody s kanálem Sky, a snaží se na Xbox Live přinést obsah britské stanice BBC. Potvrdili to zástupci obou firem, dohoda je podle kuolárních informací na spadnutí. Že by se evropští majitelé konzole již brzy těšili na takové klasiky, jakými jsou seriály Červený trpaslík či Jistě, pane ministře?
  • Games Convention Asia přilákala předminulý týden 70 tisíc návštěvníků, na něž v prostorách singapurského výstaviště čekalo přes 190 her vydavatelů jako Nintendo, Sony, EA či Konami. Podle vyjádření pořadatele akce, kterým jsou lipské veletrhy, bude výstava pokračovat i příští rok, kdy byl pro ni stanoven termín na začátku října.
  • Víceprezident amerického Nintenda pro marketing, George Harrison, potvrdil, že opustí firmu na konci letošního roku. Harrison se pro odchod rozhodl v návaznosti na přesun kanceláří oddělení sales a marketingu z Washingtonu do New Yorku a San Francisca.
  • Podle údajů agentury NPD Group za měsíc srpen byl nejprodávanější hrou v USA fotbalový Madden NFL 08, kterého z pultů obchodů zmizelo přes 2 miliony kopií (největším podílníkem je zde verze pro Xbox 360 s prodeji těsně pod 900 tisíci). Úspěšný byl také Bioshock, kterého se prodalo téměř půl milionu.
  • Analytici předpokládají, že prodeje střílečky Halo 3 rychle po svém startu překonají hranici 200 milionů dolarů. Poukazují přitom nejen na více než milion předobjednávek, ale také snížení ceny u konzole Xbox 360, jejíž prodeje má hra aktivně podpořit. Podle některých předpovědí by však Sony mohla na očekávaný hit od Microsoftu zareagovat dalším snížení ceny PS3, eventuelně představením nové verze konzole.
  • Vývojářské studio FASA Studio (naposledy Shadowrun) ukončilo svůj provoz. Více než polovina týmu si již našla nové pozice v rámci Microsoft Game Studios.
  • Intel oznámil akvizici společnosti Havok, jejíž fyzikální engine se v poslední době objevil v titulech jako BioShock nebo Stranglehold. Havok se stane jednou z dceřinek firem, její byznys ale bude fungovat v nezměněné podobě jako doposud.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

dnes |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

včera |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |