Byznys hrátky: hry Electronic Arts v nabídce firmy Conquest!

Conquest novým českým distributorem titulů Electronic Arts! * Jak se daří Nokii N-Gage? A který herní titul budí největší pozornost? * Je herní divize nadnárodního gigantu Vivendi na prodej? Po dlouhých průtazích se zdá, že nikoliv * Americký spisovatel obviňuje firmu Activision z neoprávněného použití jedné z knižních postav.

Conquest českým distributorem titulů Electronic Arts!

Electronic Arts a Cenega Czech - po dlouhá léta neoddělitelní partneři, jejichž spolupráce vynesla v českých zemích nesmírnou popularitu mnoha sériím z dílen EA. Před několika týdny však vše změnilo prohlášení českého distributora, který se rozhodl definitivně a s okamžitou platností ukončit spolupráci s firmou Electronic Arts, nejvýznamnějším světovým herním vydavatelem - důvodem se stalo jednostranné rozhodnutí o změně obchodních podmínek ze strany Electronic Arts, které nebyly pro společnost CENEGA CZECH s.r.o. seriózní a nebylo je možné akceptovat.

Situace se mění den co den a tak původní předpoklad, podle kterého se Electronic Arts postarají díky nově otevřené pražské pobočce o vydání svých titulů sami, se ukázal být nepravdivý. Novým klíčovým partnerem na našem trhu se tak stala společnost Conquest Entertainment a.s., kterou můžete znát především v souvislosti s platformami společnosti Nintendo a jejich distribucí na českém území. Conquest tak s okamžitou platností převzal záštitu nad tituly firmy Electronic Arts, v jeho nabídce se tak mimo jiné objeví známé sportovní série FIFA a NHL, stejně jako nové tituly Medal of Honor.

V nabídce Conquest Entertainment a.s. budeme moci všechny budoucí hry najít pro všechny dostupné platformy, tedy PC, Sony PlayStation 2, Sony PlayStation 1, Nintendo GameCube, Game Boy Advance a Microsoft Xbox. O problematice rozchodu společnosti EA a Cenega, plánech světového vydavatele u nás i novém partnerovi v oblasti distribuce titulů pojednává speciální článek, který se již brzy objeví na stránkách Doupěte.

Zdroj: Vlastní zpráva, PR

Jak se daří Nokii N-Gage?

Malý zázrak ve světě herní techniky v podání finské Nokie má za sebou první týdny boje o přízeň mobilní mládeže i náruživých pařanů - a jak se zdá, jsou s jeho počínáním minimálně v případě mateřské společnosti Nokia více než spokojeni. Jaká je však skutečná prodejnost? A jaký herní titul se ocitl po zahájení prodeje ve středu zájmu? Právě to vám poví následující příspěvek.

Finská Nokia vydala v minulých dnech vůbec první oficiální vyjádření týkající se startu N-Gage a právě to nešetří optimismem - již v prvním dnu po zahájení prodeje tak měl z obchodů zmizet nespočet kusů tohoto zařízení a Nokia mimo to zaznamenává množství dalších objednávek. Jak se však dalo očekávat, konkrétních čísel jsme se nedočkali - za vděk tak musíme vzít alespoň údaje renomovaných agentur, které se o kontrolu prodejnosti v některých zemích starají.

Jako ostatně ve většině ostatních případů, i tentokráte byla vůbec nejsdílnější britská organizace Chart-Track (ELSPA) - podle ní dosáhla právě na území Velké Británie finská Nokia výsledku méně než 500 prodaných kusů tohoto herně-mobilního zařízení, což je (narozdíl od prohlášení výrobce) bráno spíše jako neúspěch. Jistě zajímavý je však také pohled na samotné tituly - podle dostupných informací si dle očekávání nejlépe vede Lara Croft a její titul Tomb Raider, zájem hráči jeví také o tituly Super Monkey Ball a Sonic M. Nejméně anglických hráčů pak zaujala jinak oblíbená skateboardová simulace Tony Hawk`s Pro Skater.

Zdroj: Eurogamer

Je Vivendi Universal na prodej?

Společnosti Vivendi jsme v historii článku Byznys hrátky věnovali zřejmě nejvíce prostoru - stále dokola omílané finanční problémy tohoto nadnárodního giganta měly vyústit v prodej veleúspěšné herní divize, od které si společnost slibovala zejména snížení miliardových dluhů. Mezi mnoha zájemci o akvizici tohoto herního skvostu se objevila velká jména, v čele se společnostmi Microsoft, Electronic Arts či Take 2. Jak se však ukazuje dnes, divize Vivendi Universal Games není na prodej!

Paradoxní? O tom netřeba pochybovat. Dlouhé měsíce nekončícího vyjednávání tak vyústily v nejčerstvější prohlášení, podle kterého není společnost na prodej. Potvrzují to také informace francouzského denníku Les Echos, který informoval o lukrativní nabídce na odprodej herní divize. Nám neznámí investoři (spekuluje se, že se mělo jednat o společnost Take 2) tak měli mateřské Vivendi nabídnout částku mezi 700 - 900 milióny dolarů. Vivendi však nabídku odmítli - proč?

Francouzský gigant si zcela zřetelně stále slibuje od prodeje své herní divize zisk v řádu miliard amerických dolarů - aby ne, když je její součástí jeden z herních klenotů dneška, společnost Sierra. Vyhlídky Vivendi na dosažení podobné částky však zůstávají spíše snem - na trhu není v současnosti dostatek podnikatelských subjektů (samozřejmě v oblasti her), které by dokázaly podobným podmínkám vyhovět a zacelit tak obrovskou díru ve financích Vivendi příspěvkem více než jedné miliardy dolarů.

Zdroj: GameSpot, GamesIndustry.biz

Americký spisovatel obviňuje firmu Activision

Soudních sporů přibývá, samozřejmě v souvislosti s rostoucím významem her i herního průmyslu. Snad právě proto nepřekvapí poslední dění za oceánem, kde významná společnost Activision čelí žalobě ze strany jednoho z místních (a vcelku oblíbených) spisovatelů. Čeho se žaloba týká? Jaké jsou vyhlídky obou stran? A máme opět tu čest s žalobou, ve které jde pouze a jen o peníze?

Nejdříve si tedy představíme osobu, která za celou aférou stojí - je jí Robert Crais, jehož dílo je možné sehnat také na pultech českých obchodů (například romány Anděl zkázy či Tajemná řeka). Právě ten obviňuje společnost Activision z "vykradení" své postavy Elvise Colea (soukromý detektiv, objevuje se v silné většině Craisových knih), který se měl stát jasnou předlohou postavy Nicka Kanga, hrdiny očekávaného vánočního hitu, titulu True Crime: The Streets of LA. Crais se podle všech dostupných informací snaží v současné době zabránit vydání hry, nakolik jsou za jeho počínáním také peníze a touha po dalším zviditelnění, je velmi těžké zhodnotit.

Ačkoliv mnohým z nás obě postavy (jak ta herní, tak i knižní) příliš neřeknou, je každý soud v souvislosti s herním průmyslem minimálně zajímavý a přitažlivý - zástupci firmy Activision se k žalobě postavili čelem, bez jakýchkoliv obav o prohru v možném líčení či eventuelní odklad vydání hry True Crime: The Streets of LA. Případ "Crais vs. Activision" je v současnosti dalším ze soudních líčení, z těch minulých vzpomeňme aféru střílejících mladíků (které inspirovala hra GTA 3) či nelítostnou aféru společností Ubi Soft a Electronic Arts, v níž hrají hlavní roli 4 zaměstnanci.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Máme sice teprve půlku října, ale překvapivě už nyní se začínají objevovat ankety o nejoblíbenější hry roku. První vlaštovičkou jsou redaktoři Computer and Video Games, kteří spustili další ročník "Golden Joystick Awards". Svým hlasem v něm můžete určit nejlepší hry pro jednotlivé herní platformy, nejlepšího prodejce her, nejočekávanější hry, nejlepší hardware a vydavatele. Jelikož na celoroční ankety je opravdu ještě brzo, vybírá se z produktů, které vyšly mezi 15. září 2002 a 14. říjnem 2003. Soutěže se můžete zúčastnit na této adrese.
  • Microsoft plánuje velkou reklamní kampaň v Evropě, která by měla (jak jinak) na starém kontinentě propagovat konzoli Xbox - podle dostupných informací již softwarový gigant investoval finance do získání několika renomovaných odborníků, kteří by se měli podílet na této vánoční mega-kampani. Reklama na konzoli Xbox i její tituly by se měla objevit v mnoha televizních stanicích (mimo jiné MTV), spolupracovat budou také někteří mobilní operátoři.
  • Zřejmě nejvýznamnější herní firma dneška Electronic Arts dále posiluje svou pozici na trhu - tentokráte akvizicí společnosti Studio 33, vývojářského týmu sídlícího v britském Liverpoolu. Více než 30 zaměstnanců tohoto studia se mimo jiné podílelo na titulu Destruction Derby Arenas, který se v brzké době chystá do obchodů, či sérii titulů z prostředí formule 1. Celý tým tvůrců se nově stane součástí EA Northwest, členové této divize (i vrcholní představitelé firmy jako takové) pak mimo jiné vyjádřili velkou radost nad "ziskem" ambiciózních autorů Studia 33.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 5. – 11. října 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Překvapující dění předcházejícího týdne se potvrzuje a na vrcholu žebříčku bez rozdílu platforem tak nadále stojí golfová simulace Tiger Woods PGA Tour 2004. Té však přibyl ceněný a vážný soupeř – debutující titul Club Football, který se objevil hned v několika verzích pro množství platforem. Třetí místo patří po návratu na špici výtvoru Eye Toy: Play, čtvrtá je akce Conflict: Desert Storm 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tiger Woods PGA Tour 2004 3
2. N Club Football 1
3. ë 6. Eye Toy: Play 15
4. ë 5. Conflict: Desert Storm 2 4
5. í 2. Soul Calibur 2 3
6. í 3. Hulk 15
7. í 4. Formula One 2003 11
8. N Halo: Combat Evolved 51
9. ë 16. Harry Potter - Chamber of Secrets 48
10. í 9. FIFA 2003 1
11. ë 13. The Getaway 33
12. í 7. Colin McRae Rally 04 4
13. í 11. Medal of Honor: Frontline 54
14. ë 20. Finding Nemo 2
15. - 15 Rugby 2004 4
16. í 8. Freedom Fighters 3
17. - 17. Lord of The Rings - The Two Towers 46
18. í 12. Warhammer 40,000: Fire Warrior 3
19. ë 24. International Cue Club 2
20. í 18. Grand Theft Auto: Vice City 49

PC – žebříček
Na vydání akce Halo: Combat Evolved jsme netrpělivě čekali po dlouhá léta a jak vidno, čekání se v jejím případě skutečně vyplatilo – stejný názor mají také britští hráči, právě v Anglii se totiž tento výtvor stal hned v prvním týdnu svého prodeje opravdovým hitem. Před uměním hry Halo se tak musely sklonit také datadisky Metal of Honor: Allied Assault Breakthrough a Command and Conquer: Generals Zero Hour.

AP MP Název hry PT
1. N Halo: Combat Evolved 1
2. í 1. Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 3
3. í 2. Command and Conquer: Generals Zero Hour 3
4. í 3. Norton Antivirus 2004 7
5. ë 7. Norton Internet Security 2004 4
6. í 5. Championship Manager 4 29
7. ë 10. Age of Mythology: The Titans 2
8. í 4. Star Wars: Jedi Knight - Jedi Academy 4
9. í 8. The Sims: Superstar 21
10. ë 13. Microsoft Office Xp Student Edition 99

PlayStation 2 – žebříček
Golfová simulace Tiger Woods PGA Tour 2004 si upevnila svou pozici také v žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli PlayStation 2 – po třetím místu z předchozího týdne již tak vede celé startovní pole! Na stíhací jízdu svého sportovního kolegy se vydaly zejména výtvory Eye Toy: Play, Hulk a jediná novinka v první desítce, titul Club Football.

AP MP Název hry PT
1. ë 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 3
2. ë 4. Eye Toy: Play 15
3. í 1. Hulk 18
4. N Club Football 1
5. í 2. Formula One 2003 14
6. í 5. Conflict: Desert Storm 2 4
7. ë 9. Rugby 2004 4
8. í 6. Soul Calibur 2 3
9. í 7. Colin McRae Rally 04 4
10. í 8. Freedom Fighters 3

Xbox – žebříček
Žebříček nejprodávanějších her pro konzoli Xbox znovu ovládla simulace Tiger Woods PGA Tour 2004, jejímž hlavním pronásledovatelem se však tentokráte stalo RPG Star Wars: Knights of The Old Republic. Třetí je titul WWE Raw 2 a čtvrtý (stejně jako v případě žebříčku PS2) debutující titul Club Football. Postupný propad se dotkl také veleúspěšné bojovky Soul Calibur 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tiger Woods PGA Tour 2004 3
2. ë 4. Star Wars: Knights of The Old Republic 5
3. - 3. WWE Raw 2 2
4. N Club Football 1
5. í 2. Soul Calibur 2 3
6. í 5. Conflict: Desert Storm 2 4
7. í 6. Colin McRae Rally 04 4
8. í 7. Freedom Fighters 3
9. í 8. Halo: Combat Evolved 83
10. ë 11. The Great Escape 7

GameCube – žebříček
V mnoha žebříčcích se postupně bojovka Soul Calibur 2 propadá do hlubin startovního pole, to však neplatí o desítce nejprodávanějších GameCube titulů, kterým tento výtvor suverénně vévodí. Změny jsme se nedočkali ani na dalších dvou místech žebříčku, zajímavý však zůstává nenadálý vzestup legendárního titulu Metroid Prime, který se vyhoupl ze čtrnáctého na čtvrté místo.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Soul Calibur 2 3
2. - 2. WWE Wrestlemania Xix 2
3. - 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 3
4. ë 14. Metroid Prime 30
5. ë 6. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 16
6. ë 7. Finding Nemo 3
7. í 5. The Legend of Zelda: The Wind Waker 24
8. í 4. Freedom Fighters 3
9. í 8. Sonic Mega Collection 32
10. í 9. Wallace And Grommit In Project Zoo 2

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 28. září – 4. října letošního roku tak ovládla žebříček dlouho a netrpělivě očekávaná akce Halo: Combat Evolved, druhý v pořadí je addon C&C: Generals Zero Hour. Na třetí místo se propadl datadisk Medal Of Honor: Allied Assault Breakthrough, který mnohé zklamal svou monotónností a především přetrvávající podobností s původní hrou série, čtvrtý je skvěle hratelný akční výtvor Jedi Knight: Jedi Academy. Mimo to jsme se takřka stali svědky nevídaného okamžiku a to vypadnutí všech titulů série The Sims z první desítky – čest této řady zachraňuje celkově desátý titul The Sims Deluxe.

AP Název hry
1. Halo: Combat Evolved
2. C&C: Generals Zero Hour
3. Medal Of Honor: Allied Assault Breakthrough
4. Jedi Knight: Jedi Academy
5. Temple of Elemental Evil
6. Sim City 4 Deluxe
7. Microsoft Flight Simulator 2004
8. Age Of Mythology
9. Homeworld 2
10. The Sims Deluxe

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Vyzkoušejte akci Apocalyptica japonského Konami!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,