Byznys hrátky: Hry ovládané myšlenkami? Realita!

Ovládání her myšlenkami? Žádné sci-fi, ale realita! * Microsoft se bojí Electronic Arts * Jak se loni prodávaly hry v Británii? * Zprávy o nové PS2 a PS3 aneb pod pokličkou japonského Sony * Nokia chce dělat lepší hry pro N-Gage * Xboxy v Británii nezlevnily * Hry pro PSP, připravovaný handheld společnosti Sony, nebudou lokalizované.
Byznys hrátky: Hry ovládané myšlenkami? Realita!

Ovládání her myšlenkami? Žádné sci-fi, ale realita!

Týmu expertů pod vedenim Eda Lalora se povedlo dokázat, že výdobytky sci-fi snímků nejsou jen pouhou fikcí. Na prezentaci v Dublinu předvedli osazenstvu nazvanou „Mind Balance“ ovládanou pomocí mozkových impulzů.

 

Tak takhle vypadá první hra ovládaná přímo myšlenkami?

A jak se Mind Balance hraje? Jakási žaboidní potvora v roli provazochodce vyráží na dlouhou cestu přes propast. Ovšem k tomu je potřeba značné dávky rovnováhy – a tu musíte žabákovi dodat právě vy. V rozích obrazovky jsou pestrobarevné čtverce, s jejichž pomocí můžete ovládat stabilitu provazochodce. Jak? Snímače sledují aktivitu celkem šesti různých částí mozku, zodpovědných za zpracování světla, zrak a halucinace. Čtverce, s jejichž pomocí žabáka vyvažujete, mají různé barvy, takže „blikají“ na různých frekvencích a mozek na ně jinak reaguje. Takže když zaměříte pozornost na jeden z nich, změní se mozková aktivita, snímače to zaznamenají a hra zareaguje.

Zmíněné snímače fungují vlastně jednoduchým, dávno známým způsobem. Zatímco předchozí pokusy o "mozkový" ovladač se opíraly o nevzhledné helmy, které si člověk musel nasadit na hlavu, tentokrát se přenos děje bezdrátově. Může za to detektor na bázi zdravotnického přístroje EEG, který snímá aktivitu mozku z několikacentimetrové vzdálenosti, převede je do jazyka C++ a výsledky posílá pomocí technologie BlueTooth do počítače.

 

Před a po (aneb stručný vývoj mozkového ovladače)

Nakonec byla prezentace úspěšná a žabák přes lano přešel bez nehody. Ač se z hlediska ovládání jednalo pouze o sérii několika jednoduchých příkazů, výzkumníci jsou optimističtí a věří, že krom primárního účelu, jímž má být možnost ovládat PC i handicapovanými lidmi, se bude moci brzy tato technologie prosadit i v herním průmyslu. Chybí k tomu jediné - zlevnit, zmenšit a zjednodušit specializovaný EEG přijímač. Ale jak je vidět v překotném vývoji současného herního průmyslu, něco takového je jen podružná otázka, kterou vyřeší čas (a herní vývojáři/distributoři).

Zdroj: BBC

Microsoft se bojí Electronic Arts

Tváří v tvář dominantnímu postavení Electronic Arts na trhu s počítačovými sporty Microsoft oznámil, že na podzim nevydá další pokračování her ze své série XSN Sports. Konkrétně se to týká jejich titulů NFL Fever, NBA Inside Drive, NHL Rivlas, Links 2004, Amped a Top Spin, z čehož na první tři zmíněné mají ligové licence, které nejsou zrovna levné.

Kevin Browne, manažer pro sportovní hry ve Microsoft Game Studios, k tomu řekl, že „po analýze podmínek na trhu a na základě odezvy našich zákazníků jsme rozhodnuti zmenšit kvalitativní odstup mezi sportovními našimi hrami a hrami naší konkurence. Z tohoto důvodu nevydáme na podzim nové verze našich sportovních her.“ Nicméně dodal, že série XSN Sports bude pokračovat a že i přes nevydání nových dílů bude Microsoft nadále pokračovat v on-line ligách a ve vydávání updatů pro již existující tituly.

Jak se zdá, konkurence na herním trhu tentokrát zapracovala ve prospěch hráčů. Vypadá to, že Microsoft se rozhodl dát přednost kvalitě před kvantitou, nicméně otázkou je, jestli tato dobrá vůle bude k pokoření Electronic Arts stačit. Nicméně nejnovější hra série XSN, RalliSport Challenge 2, vyjde podle původního plánu v květnu 2004.

Zdroj: GameMarketWatch

Jak se loni prodávaly hry v Británii?

Podle statistik byl rok 2003 zatím jednoznačně nejúspěšnějším v britské herní historii. Za uplynulý rok se tam prodalo více než 50 miliónů her a celkově za ně Britové utratili 1,07 miliardy liber (zhruba 53 miliard Kč). To je trojnásobek prodaných kusů a více než dvojnásobná suma oproti roku 1997.

Nejúspěšnější platformou byla PS2. Z 20 nejprodávanějších titulů jich 19 vyšlo na PS2 a z 50 nejprodávanějších jich jen 6 bylo exkluzivně na jiný herní formát. Konkrétně se jednalo o 2 tituly Championship Manager (PC), 2 tituly série Pokémon (GBA), Mario Kart: Double Dash (GC) a The Sims: Superstar (PC).

Objevila se také čísla určující podíl kopií jednotlivých titulů prodaných na PS2 k celkovému počtu prodaných kusů dané hry, z nichž většina se pohybuje kolem 66%. Konkrétní čísla několika nejprodávanějších her: Rising Sun – 81%, FIFA 2004 – 78%, Tony Hawk: Underground: 78%, Need For Speed: Underground – 77%, True Crime – 76%, Crash Badicoot: Wrath of Cortex – 76%, The Simpsons Hit & Run – 74%, Enter the Matrix – 68%.

Nejprodávanější hry roku FIFA 2004 se prodalo 878.000 kusů, což je o 19% více než u FIFA 2003 a o více než 350.000 kusů víc než jakékoliv jiné hry minulý rok. Další v pořadí jsou Need For Speed: Underground (516.000 prodaných kusů), Rising Sun (506.000), The Sims (505.000), GTA: Vice City (475.000), Enter The Matrix (461.000), Splinter Cell (433.000) Eye Toy: Play (429.000) a The Simpsons Hit & Run (415.000) (čísla představují celkovou prodejnost na všech platformách). Všechny uvedené hry by v roce 2002 se stejnou prodejností dosáhly na první příčku.

Jak se zdá, vyplatí se licence na známé tituly z jiných zábavních odvětví – hry ze série LOTR obsadily 11. (Return of the King – 394.000) a 12. (TwoTowers – 345.000) místo v žebříčku prodejnosti, Harry Potter: Chamber of Secrets skončil 13. s 345.000 prodanými kopiemi, ale toto číslo stále roste.

Čísla prodeje titulů, které vyšly exkluzivně pro PS2, jsou rozhodně úctyhodná – nejlépe z nich skončil Eye Toy (8. příčka v celkové prodejnosti, 429.000 prodaných kusů), další byl SmackDown 5 (26. místo a 226.000 kusů), SOCOM (52. místo a 141.000 kusů), Manhunt (91. místo a 94.000 kusů) a Formula One 2003 (92. místo a 92.000 kusů). Do stovky nejprodávanějších se dostalo také několik titulů pro stařičký PS, a to Dancing Stage: Party Edition (21. místo, 267.000 kusů) následované svou téměř tři roky starou evropskou verzí (57. místo, 140.000 kusů), dále Shrek: Treasure Hunt (70. místo, 125.000 kusů), Yu-Gi-Oh: Forbidden Memories (99. místo, 86.000 kusů) a překvapení roku Beyblade: Let It Rip (100. místo, 86.000 kusů).

Do stovky nejprodávanějších her se dostaly také dva tituly, které vyšly exkluzivně pro Xbox, konkrétně Halo (65. místo, 129.000 prodaných kopií, ovšem k tomu je třeba připočíst dalších 381.000 kusů prodaných již v roce 2002) a RainBow Six III (98. místo, 87.000 kusů).

Tituly ze stovky nejprodávanějších, které vyšly exkluzivně pro PC, byly Championship Manager (16. místo, 330.000 prodaných kusů, současně se stal nejrychleji prodávanou hrou na PC; zajímavá jsou také čísla ohledně pirátství – podle odhadů je reálný počet hráčů této hry minimálně dvojnásobný), The Sims: Superstar (27. místo, 215.000 kusů), Championship Manager 03/04 (42. místo, 153.000 kusů), The Sims: Unleashed (51. místo, 141.000 kusů), SimCity 4 (79. místo, 105.000 kusů), Call of Duty (88. místo, 95.000 kusů). Zajímavostí je také prodej antikvárních titulů Theme Park Word (58. místo, 138.000 kusů) a Theme Hospital (73. místo, 120.000 kusů).

Špatně si nevedl Game Boy: Advance, který se do žebříčku dostal hned s 5 tituly. Byly to Pokémon Ruby (28. místo, 212.000 prodaných kusů) a Pokémon Saphire (31. místo, 187.000 prodaných kusů), Yu-Gi-Oh: Worldwide Edition (83. místo, 100.000 kusů), Legend of Zelda: A Link to the Past/The Four Swords (94. místo, 90.000 kusů) a Sonic Advance 2 (96. místo, 88.000 kusů).

Závěrem je třeba dodat, že Velká Británie je co se týče prodejnosti počítačových her na třetím místě na světě, hned za Japonskem a USA.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Zprávy o nové PS2 a PS3 aneb pod pokličkou Sony

Sony oznámila, že na E3, která se koná příští měsíc, představí kromě multimediální PSX a handheldu PSP i klasickou PS2 – ovšem v nové, přepracované formě. Podobně jak tomu bylo před lety s původní PS a jejím PSone, bude i nová PS2 výrazně menší a nový vnitřní design by měl Sony umožnit ji prodávat za nízkou cenu podobně, jako je tomu nyní s klasickou PS2. Jméno novinky bude s nejvyšší pravděpodobností PStwo.

Co se týče PS3, je Sony podle slov svého prezidenta Davida Reevse rozhodnuta vydat ji v několika různých provedeních uzpůsobených požadavkům jak na její využití, tak i cenu. Jednou z variant bude „home sever“, následovník PSX, které již nyní podporuje mimo jiné i přehrávání hudby v MP3 formátu, nahrávání videa na DVD a jeho následnou editaci a další. Odhadovaná cena této verze se pohybuje mezi 600 a 700 Euro. Pro ty, kteří touží pouze po herní konzoli, tu bude výrazně levnější verze bez všech těchto vymožeností za (pouhých) 200 Euro. Plánuje se také možnost připojení na internet rychlostí 2-3 MB oproti nynější 0,5 MB.

Ovšem datum vydání PS3 je plánováno na rok 2006, takže je možné, že tohle všechno se do té doby ještě změní. Otázkou také zůstává, jak velkou vymožeností budou všechny uvedené vlastnosti ve světle možností a schopností počítačů, které budou v té době na trhu.

Zdroj: Eurogamer

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Nokia podepsala smlouvu s Nickem Alexanderem, bývalým šéfem Virgin Interactice a Segy UK. Alexander má pro Nokii pracovat jako poradce ohledně připravovaných her pro mobilně/herní hybrid N-Gage.
  • Ačkoliv v Austrálii i v Severní Americe se Microsoft rozhodl snížit ceny Xboxů, jeho pobočka ve Velké Británii se k tomuto kroku rozhodla nepřipojit a počkat, jak se tato změna projeví v jiných částech světa. Svůj krok odůvodnila tím, že ve Velké Británii se prodává Xbox doplněný o software, který jinde v základním balení zahrnut není.
  • Nový handheld firmy Sony, PSP, nebude – narozdíl od PS a PS2 - vyrobený tak, aby dokázal přehrát pouze lokalizované verze her. Tento krok je logický s přihlédnutím k primárnímu určení handheldů – a to jejich přenosnosti. Očekává se, že je jejich majitelé budou používat mimo své domovské země a bylo by proto nelogické je jakkoli omezovat v nákupu software.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 21. – 27. března 2004)

Celkový žebříček
Na první místo se nám vyšvihl nový Splinter Cell, který sesadil dosud kralujícího Jamese Bonda a LMA Manager 2004. Za povšimnutí stojí také vzestup FIFY 2004, které se povedlo po zhruba čtyřech měsících hostování v žebříčku „poposkočit“ z 15. na 10. místo. Kromě toho se nám stále ještě drží stařičký Crash s neuvěřitelnými 97. týdny!

AP MP Název hry PT
1. N - Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 1
2. í 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 5
3. í 2. LMA Manager 2004 3
4. N - Far Cry 1
5. - 5. Norton Internet Security 2004 25
6. í 4. Sonic Heroes 8
7. N - Metal Gear Solid - The Twin Snakes 1
8. í 3. Battlefield Vietnam 2
9. í 6. Unreal Tournament 2004 2
10. ë 15. FIFA 2004 23
11. í 7. Tom Clancy`s Ghost Recon: Jungle Storm 3
12. í 10. SOCOM 2: US Navy SEALs 4
13. í 12. Finding Nemo 26
14. í 13. Need For Speed: Underground 19
15. N - This Is Football 2004 1
16. í 8. Cricket 2004 3
17. í 14. The Simpsons: Hit and Run 22
18. í 17. Grand Theft Auto: Vice City 61
19. N - Counter-Strike Condition Zero 1
20. í 19. Crash Bandicoot - Wrath of Cortex 97

PC – žebříček
Ač je to neuvěřitelné, zopakoval se zázrak z minulého týdne: Norton Internet Security 2004 je opět až druhý! Ovšem jeho poslední pokořitel, Battlefield Vietnam, je až za ním... Nortona tentokráte překonala novinka uplynulého týdne, Far Cry.

AP MP Název hry PT
1. N - Far Cry 1
2. - 2. Norton Internet Security 2004 28
3. í 1. Battlefield Vietnam 2
4. í 3. Unreal Tournament 2004 2
5. N 4. Counter-Strike Condition Zero 1
6. í 4. Championship Manager: Season 03/04 19
7. í 5. Norton Antivirus 2004 31
8. í 6 The Sims 78
9. í 8. Breed 2
10. í 9. The Sims: Makin` Magic 22

PlayStation 2 – žebříček
Po minulém týdnu, kdy se žebříček prodejnosti PS2 her vůbec nezměnil, se nám vody přeci jen pohnuly; a to díky novinkám This Is Football 2004 a Tom Clancy`s Rainbow Six 3.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 5
2. - 2. LMA Manager 2004 3
3. - 3. Sonic Heroes 8
4. - 4. SOCOM 2: US Navy SEALs 4
5. N - This Is Football 2004 1
6. í 5. Cricket 2004 3
7. - 7. The Simpsons: Hit and Run 22
8. í 6. Final Fantasy X-2 6
9. - 8. Need For Speed: Underground 19
10. N - Tom Clancy`s Rainbow Six 3 1

Xbox – žebříček
Splinter Cell se stal celkově nejprodávanější hrou uplynulého týdne, proto se jeho první pozici není proč divit. Kromě něj se nám do na 8. místo vyšvihla další novinka - Steel Battalion: Line of Contact.

AP MP Název hry PT
1. N - Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 1
2. í 1. Deus Ex: Invisible War 4
3. - 3. James Bond 007: Everything Or Nothing 5
4. í 2. LMA Manager 2004 3
5. ë 6. Grand Theft Auto: Double Pack 14
6. í 4. Tenchu: Return From Darkness 2
7. í 5. Sonic Heroes 8
8. N - Steel Battalion: Line of Contact 1
9. í 7. Project Gotham Racing 2 18
10. í 9. FIFA 2004 23

GameCube – žebříček
Zcela podle předpokladů dlouho očekávaný Metal Gear Solid: The Twin Snakes okamžitě obsadil první příčku a hned za něj se zařadila další novinka Harvest Moon: A Wonderful Life.

AP MP Název hry PT
1. N - Metal Gear Solid - The Twin Snakes 1
2. N - Harvest Moon: A Wonderful Life 1
3. í 1. Final Fantasy: Crystal Chronicles 3
4. í 3. Sonic Heroes 8
5. í 2. James Bond 007: Everything Or Nothing 5
6. í 4. Mario Kart: Double Dash!! 20
7. - 7. Sonic Mega Collection 50
8. í 6. The Simpsons: Hit and Run 21
9. í 5. Prince of Persia: The Sands of Time 6
10. í 8. Need For Speed: Underground 19

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak to vypadá, USA propadly multiplayerovému akčnímu běsnění. Na první místo se vyšvihl Battlefield Vietnam a Unreal Tournament 2004 a za nimi se stále drží vytrvalý Call of Duty.

AP Název hry
1. Battlefield Vietnam
2. Unreal Tournament 2004
3. Unreal Tournament 2004 Special Edition
4. Call of Duty
5. Zoo Tycon: Complete Collection
6. The Sims Deluxe
7. Age of Mythology
8. MVP Baseball 2004
9. Flight Simulator 2004: A Century of Flight
10. Hoyle Casion 2004

Zdroj: Gamespot


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A