Byznys hrátky: IBM výrobcem procesorů pro Xbox 2!

IBM výrobcem procesorů pro Xbox 2! *První fotografie konceptu zařízení PlayStation Portable – okouzlující elegán se představuje! * Legendární studio MicroProse definitivně končí * Herní konzole v Severní Americe a Evropě - kdo vede a kdo ztrácí? * Boj proti pirátům aneb výsledky Software Security (SWS) za první tři čtvrtletí letošního roku.

IBM výrobcem procesorů pro Xbox 2!

Přestože otázka nástupce a následovníka konzole Xbox zůstává otevřená a Microsoft před médii pečlivě tají jakékoliv specifikace zařízení i možné datum zahájení prodeje, některá oznámení posledních měsíců o "Xbox 2" v mnohém vypovídají. Poslední novinkou ve světě her je podepsání dohody, podle které se proslulá společnost IBM postará o výrobu chipů (procesorů či základních jednotek) pro budoucí generaci této konzole. Microsoft tedy neztrácí čas a po ATI získává na svou stranu také dalšího významného hráče.

Přestože bližší informace o podobě dohody i technologiích, na které se vztahuje, nebyly zveřejněny, logický úsudek nabízí několik zajímavých pohledů. Microsoft se tak podle všeho hodlá i nadále držet PC technologií, přesto jeho rozhodnutí v mnohém mění strategii v případě původní konzole Xbox. Jisté tak je, že její nástupce nabídne místo jiné GPU také odlišný procesor (hlavní jednotku) a další komponenty, jejichž sladění vyústí ve zřejmý a pochopitelný nedostatek - absenci zpětné kompatibility. Tato vlastnost se stala jedním ze základů prvotního úspěchu konzole PlayStation 2 a až do dnešního dne se předpokládalo, že všechny konzole nové generace hodlají na tuto tradici navázat. Microsoft však podle všeho pravidla poruší.

Zvolení IBM coby partnera, který nahradí obří společnost Intel, však přináší další nejasnosti - IBM totiž prozatím nenabízí technologii, která by se pro potřeby Xbox ukazovala vhodnou. Podle některých informací sehrálo ve výběru IBM velkou roli také stanovisko ATI, která s touto společností úzce spolupracuje v případě konkurenčí GameCube 2. Samozřejmě se v oblasti vztahů IBM a Microsoftu objevily další spekulace (některé dokonce přicházejí s úvahami, že se IBM stane pouze výrobcem procesoru, skutečným tvůrcem bude AMD), přesto zůstává nejpravděpodobnější základní varianta - a to skutečnost, že IBM vytvoří pro účely Microsoftu výkonnou a úspornou základní jednotku, která bude vycházet ze současných technologií.

Zdroj: GamesIndustry.biz

První fotografie konceptu zařízení PlayStation Portable!

Sony nehodlá ani s úspěchem konzolí PlayStation usnout na vavřínech a tak oprávněnou pozornost vzbuzuje již po delší dobu její výtvor PlayStation Portable. Konkurence pro vládnoucí GBA od Nintenda i ambiciózní Nokii N-Gage již nyní ohromuje svou základní specifikací a proto nám nemohla uniknout první fotografie konceptu tohoto zařízení, které odhalilo Sony na schůzce v New Yorku.

Zveřejnění fotografie způsobilo mezi fanoušky velký ohlas a tak pouze pro upřesnění dodávám, že výše umístěný obrázek je pouze jedním z mnoha konceptů - je tedy možné (i pravděpodobné), že se finální design PlayStation Portable bude od zařízení na fotografii v mnohém lišit. I tak však stačil přístroj v mnoha ohledech zaujmout - jak si můžete sami povšimnout, dominuje mu velký barevný displej, který by měl disponovat rozlišením 480x272 pixelů (16:9 ratio). Tlačítka jsou umístěna na každé straně displeje a jsou zarovnána k povrchu zařízení - právě tato skutečnost čelí kritice hráčů, kteří zvolené řešení hodnotí jako neergonomické. Sony se však podle všeho vydá cestou účelného a doslova "pohodlného" handheldu, který nebude zavazet v kapse a otravovat vás všude přečnívajícími ovládacími prvky.

Celkově je však dojem z designu (a nejen můj) opravdu dobrý - Sony opět předvádí, že dokáže vytvořit moderní zařízení nejen funkcemi, ale také vzhledem. PlayStation Portable by se tak mohl stát nejen herní konzolí, ale díky svým přednostem (o nich si povíme níže) také oblíbeným a praktickým přehrávačem filmů a MP3.

PlayStation Portable - základní rysy:
Jak již bylo zmíněno, zařízení nabídne LCD displej o velikosti 480x272 pixelů (16:9 ratio) a kromě působivého zobrazení vyvíjených her by mělo být použitelné také pro přehrávání videí až v DVD kvalitě – o to se má mimo jiné postarat podpora mnoha kodeků, mezi nimiž nechybí ani MPEG 4. Nejzajímavější částí zařízení se však zdá být médium, určené pro přenos dat i her - Sony tak sází na systém UMD (Universal Media Device), který používá technologii totožnou s DVD a při směšných rozměrech 60 milimetrů nabídne zhruba 1,8 GB prostoru! Tento fakt dává obrovské spektrum možností tvůrcům her – dostupná kapacita je dostatečná na to, aby se hráči dočkali graficky skutečně působivých her, spousty filmových sekvencí a mnoha dalšího! Co více, těšit se můžeme i na plně prostorový zvuk. Handheld PlayStation Portable by se pak měl pyšnit také rozhraním USB 2.0, díky kterému jej bude možné propojit s PC, ale také konzolí PS2. Samozřejmostí je výkonná řídící jednotka (procesor).

Zdroj: GamesIndustry.biz, Vlastní zpráva

Legendární studio MicroProse definitivně končí

Znalci jistě nostalgicky zavzpomínají na proslulou firmu MicroProse, jejíž tituly patřily na počátku herních věků mezi ty vůbec nejoblíbenější. Známé studio se v posledních fázích své existence ocitlo pod nadvládou světového vydavatele, společnosti Atari (dříve známé pod jménem Infogrames), která v minulých týdnech oznámila definitivní uzavření kanceláří svého týmu v Hunt Valley - právě tento tým byl dříve znám pod jménem MicroProse.

Studio MicroProse se proslavilo coby úspěšná herní divize společnosti Hasbro Interactive a právě v rámci jejího prodeje se v roce 2001 dostalo do rukou tehdejší firmy Infogrames (dnes již Atari). Současný tým vývojářů pracoval již po delší dobu na jediném titulu Dungeons & Dragons Heroes, uzavření kanceláří znamená ztrátu 35 pracovních míst - přesto zástupci společnosti Atari potvrdili, že již diskutují o možné spolupráci s většinou současných pracovníků, kteří by se tak mohli přesunout do jiných vývojářských týmů této firmy. Zda-li se tak stane i ve skutečnosti, zůstává nezodpovězenou otázkou.

Přestože není studio MicroProse třeba představovat, malé připomenutí dosažených úspěchů i vydaných titulů neuškodí. Jak ti znalejší z vás ví, hvězdou vývojářského týmu byl po dlouhá léta Sid Meier a samotná firma produkovala či vyvinula množství známých titulů, v čele s hrami Civilization, Railroad Tycoon a Pirates.

Zdroj: GamesIndustry.biz, Vlastní zpráva

Herní konzole v Severní Americe a Evropě - kdo vede a kdo ztrácí?

Věčný souboj tří vyvolených (ano, je řeč o trojici herních konzolí PlayStation 2, Xbox a GameCube) samozřejmě nekončí a naopak nabídne všem zúčastněným zajímavou podívanou v souvislosti s blížícími se vánočními svátky. Finanční výsledky jednoho z nejvýznamnějších světových vydavatelů dneška, společnosti Activision, odhalily také další zajímavé údaje - konkrétní počty prodaných herních konzolí na území Severní Ameriky. Kdo vede v tomto specifickém kraji?

Dle předpokladů je s velkým náskokem na čele výtvor společnosti Sony, konzole PlayStation 2
- podle dostupných údajů již bylo za prvních deset měsíců letošního roku prodáno 19,2 miliónů kusů, do konce roku pak má toto číslo vzrůst až na 24 miliónů. Očekávaný souboj o druhé místo měl podle dřívějších informací vyznít ve prospěch hráče firmy Microsoft a přesně taková je také skutečnost - konzole Xbox se tak prodalo již 6 miliónů kusů (ke konci roku 8 miliónů), Nintendo ztrácí s počtem 4,7 miliónů GameCube (na konci roku 6 miliónů).

Přestože tedy japonský gigant Nintendo ztrácí v oblasti domácích konzolí, hanheldy zastoupené konzolí GBA hrají prim s počtem 15,7 miliónů kusů - i proto zůstává pro Nintendo právě Severní Amerika nejvýznačnějším trhem. Poslední zpráva tohoto příspěvku vás pak zavede zpět na starý kontinent - právě zde ohlásilo Sony výsledky prodejnosti, které (navzdory ostatním prodejním oblastem) vykázaly růst prodejnosti konzole PlayStation 2 a to o celých 25%.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Výsledky Software Security (SWS) za první tři čtvrtletí 2003

Boj proti pirátům není ani i v českých zemích ničím ojedinělým a tak vám dnes nabízíme pohled na dostupné statistiky společnosti Software Security (SWS) (jejíž posláním je právě boj proti pirátství). Údaje shrnují období 1. - 3. čtvrtletí roku 2003.

Ve svém boji proti počítačovému pirátství dosáhla SWS těchto výsledků:

  • 95 trestních oznámení
  • 39 rozsudků
  • 484 nově evidovaných pirátů
  • celková vyčíslená škoda 13 859 647 Kč

Detektivové Software Security (SWS) již 5 let působí v České republice. Hlavní náplní jejich práce je monitorování činnosti softwarových pirátů, shromažďování důkazů a na jejich základě na takové osoby podávat trestní oznámení. Činnost SWS je převážně zaměřena na objasňování případů porušování autorských práv a další formy neoprávněného užívání v oblasti herního softwaru pro PC a herní konzole. Toho se dopouštějí zejména počítačoví piráti prodávající kopírovaný software a v neposlední řadě i provozovatelé nelegálních počítačových heren a heren s konzolemi PlayStation.

Pokud vás daná problematika zajímá, určitě by vás neměla minout naše série článků zaměřená na pirátství. Zde je odkaz na její zatím poslední část.

Zdroj: PR

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Špatná zpráva, dámy a pánové, k nám doputovala z vývojářského studia Black Isle, které momentálně pravděpodobně pracuje na hře Fallout 3 (viz. náš obsáhlý článek "Fallout 3: velký příběh jedné hry"). Hlavní designér projektu Van Buren a.k.a. Falloutu 3 J.E. Sawyer rezignoval na svůj post. Údajně z osobních důvodů. Žádný další komentář ke svému odchodu z Black Isle nepodal a nechce se vyjadřovat ani k momentálně vyvíjeným titulům. Co tedy bude s Falloutem 3? O tom budeme spekulovat již tento pátek v článku "Fallout 3: jaký bude?".

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 19. – 25. října 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Fotbalová simulace FIFA 2004 neohroženě vládne herní scéně ve Velké Británii a jak se zatím zdá, bude tomu tak ještě po dlouhé týdny. Vzdát se však nehodlá ani v pořadí druhý titul Pro Evolution Soccer 3, oběma suverénům však přibyli noví konkurenti – na třetí pozici se nacházející hra SSX 3 či tituly The Sims: Makin` Magic (na čistě PC hru debutující na slušivém šestém místě!), The Simpsons: Hit and Run a F-Zero Gx.

AP MP Název hry PT
1. - 1. FIFA 2004 2
2. - 2. Pro Evolution Soccer 3 3
3. N SSX 3 1
4. - 4. Finding Nemo 5
5. ë 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 6
6. N The Sims: Makin` Magic 1
7. í 5. Medal of Honor: Frontline 57
8. N The Simpsons: Hit and Run 1
9. N F-Zero Gx 1
10. í 7. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 2
11. í 9. Conflict: Desert Storm 2 7
12. í 6. Eye Toy: Play 18
13. ë 26. Timesplitters 2 23
14. í 13. Harry Potter - Chamber of Secrets 51
15. ë 18. Dance: UK 3
16. í 12. Rugby 2004 7
17. í 15. Lord of The Rings - The Two Towers 49
18. í 8. Club Football 4
19. ë 23. Crash Bandicoot - Wrath of Cortex 77
20. í 17. Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds 2

PC – žebříček
O povedeném debutu dalšího datadisku nekonečné (a nekončící) série The Sims jsem se zmiňoval již v předchozím odstavci a snad i proto nebude překvapivé jeho umístění na čele žebříčku nejprodávanějších PC her. Za akcí Max Payne 2: The Fall of Max Payne si výborné třetí místo i nadále drží výtvor Hidden and Dangerous 2 brněnského studia Illusion Softworks!

AP MP Název hry PT
1. N The Sims: Makin` Magic 1
2. í 1. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 2
3. - 3. Hidden and Dangerous 2 2
4. ë 5. Norton Internet Security 2004 7
5. ë 10. The Sims Double Deluxe Pack 4
6. ë 11. The Sims: Superstar 24
7. í 2. Halo: Combat Evolved 4
8. í 7. Command and Conquer: Generals Zero Hour 6
9. í 8. Championship Manager 4 32
10. í 6. Norton Antivirus 2004 10

PlayStation 2 – žebříček
Fotbal vládne světu a Anglii zvláště – první dvě místa v žebříčku nejprodávanějších PS2 titulů tak „překvapivě“ opět patří dvojici FIFA 2004 a Pro Evolution Soccer 3. Na třetím místě debutuje titul SSX 3, na čtvrté pak propadla jedna z nejúspěšnějších her posledních týdnů, golfová simulace Tiger Woods PGA Tour 2004. Novinkou je také šestý titul The Simpsons: Hit and Run.

AP MP Název hry PT
1. - 1. FIFA 2004 2
2. - 2. Pro Evolution Soccer 3 3
3. N SSX 3 3
4. í 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 6
5. í 4. Eye Toy: Play 18
6. N The Simpsons: Hit and Run 1
7. ë 8. Rugby 2004 7
8. í 6. Club Football 4
9. í 7. Conflict: Desert Storm 2 7
10. í 5. Jak 2: Renegade 3

Xbox – žebříček
FIFA 2004 musela trochu neočekávaně přepustit první místo Xbox žebříčku a musela se tak sklonit před umem titulu F-Zero Gx. Dle předpokladů se i nadále vysoko drží titulu Viewtiful Joe (tentokráte je třetí), na paty mu však šlape oblíbená rodinka Simpsonových se svým výtvorem The Simpsons: Hit and Run. V první desítce debutují také tituly Worms 3D, SSX 3 a Billy Hatcher And The Giant Egg.

AP MP Název hry PT
1. N F-Zero Gx 1
2. í 1. FIFA 2004 2
3. í 2. Viewtiful Joe 2
4. N The Simpsons: Hit and Run 1
5. í 3. Soul Calibur 2 6
6. N Worms 3D 1
7. N SSX 3 1
8. N Billy Hatcher And The Giant Egg 1
9. í 4. Finding Nemo 6
10. í 6. The Legend of Zelda: The Wind Waker 27

GameCube – žebříček
A jako ostatně vždy, ani tentokráte nechybí žebříček nejúspěšnějších her konzole GameCube od Nintenda. Za vedoucí FIFU 2004 se na druhé místo procpal titul SSX 3, který zažil úspěšnou premiéru na všech platformách, dobře se vede také debutujícímu titulu Crimson Skies: High Road To Revenge. Dle očekávání se do první desítky probily také výtvory The Simpsons: Hit and Run a Worms 3D.

AP MP Název hry PT
1. - 1. FIFA 2004  2
2. N SSX 3 1
3. N Crimson Skies: High Road To Revenge 1
4. í 2. Tiger Woods PGA Tour 2004 6
5. N The Simpsons: Hit and Run 1
6. í 3. Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds 2
7. N Worms 3D 1
8. í 4. Star Wars: Knights of The Old Republic 8
9. í 5. Conflict: Desert Storm 2 7
10. í 6. Soul Calibur 2 6

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 19. – 25. října letošního roku se do čela zaoceánského žebříčku vyhoupnul elegán Max Payne v podání druhého dílu stejnojmenné hry. Na celkově druhé místo se propadla akce Halo: Combat Evolved, která v minulých týdnech vládla světu PC her a třetí místo překvapivě obsadila postarší strategie Age of Mythology, kterou k oživení prodeje povzbudilo vydání datadisku Titans (tentokrát pátého v pořadí). Polepšil si také další addon C&C: Generals Zero Hour.

AP Název hry
1. Max Payne 2
2. Halo: Combat Evolved
3. Age of Mythology
4. C&C: Generals Zero Hour
5. Age of Mythology: Titans
6. Flight Sim 2004: Century of Flight
7. The Sims Double Deluxe
8. MoH: Allied Assault Breakthrough
9. Jedi Knight: Jedi Academy
10. Command & Conquer: Generals

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Kamery k Eye Toy se prodávají jako o život

Témata článku: , , , , , , , , , ,