Byznys hrátky: informace o úniku zdrojového kódu Half-Life 2!

Aféra úniku kódu Half-Life 2 – znamená pro tvůrce skutečně katastrofu? * Cenega Czech končí spolupráci s Electronic Arts – co to znamená pro distribuci titulů EA u nás? * Sony poprvé veřejně představí zařízení PSX + premiéra Nokia N-Gage * Jak si vede japonské Nintendo? Předpokládané finanční výsledky a informace o marketingové kampani.

Aféra úniku kódu Half-Life 2

Half-Life 2 - zřejmě nejočekávanější hra dneška a nástupce jedné z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) akcí všech dob. Odklad hry na vánoce letošního roku byl vnímán jako zrada k fanouškům. Mnohem větší rána však postihla v minulých dnech studio Valve Software, tvůrce hry. Z počítače jednoho z představitelů firmy byl ukraden v podstatě kompletní zdrojový kód Half-Life 2. Co přesně to pro tvůrce znamená? A má teď někdo v rukou funkční kopii hry?

Odpověď na druhou otázku je zřejmá - nemá. Zdrojový kód je pouze jednou ze součástí kompletní hry, bez ostatních je "pouze" směsicí programátorských fičůrek, efektů enginu a dalších, i tak cenných a nepostradatelných dat. Mimo to však měla být ukradena také funkční betaverze hry (tato možnost však nebyla oficiálně potvrzena). K celému úniku se až překvapivě přímo postavil šéf společnosti Valve Software, Gabe Newell - podle jeho dlouhého prohlášení došlo k odcizení kódu v polovině měsíce září, kdy neznámí hackeři pronikli za pomocí vlastního monitorovacího prográmku do jeho PC. Problém slabého zabezpečení firemní sítě je dobře patrný i dnes, kdy je ve firmě i nadále omezena emailová komunikace i přístup na internet.

Co přesně pro tvůrce znamená zcizení zdrojového kódu? Stručně a jednoduše - velkou pohromu.
Přestože kupříkladu Gifford Calenda uvedl, že krádež zdrojových kódů nemusí znamenat tak velkou katastrofu (k tvorbě hry je totiž potřeba trochu více než jen skvělý engine), Valve přišlo o velkou část svých revolučních nápadů, které se nyní teoreticky mohou dostat až ke konkurenci. Vzpomeňme již na uniklou alfaverzi titulu Doom 3, kterou se nechali mnozí herní tvůrci inspirovat či dokonce použili nápady a technologie hry. I to je jeden z důvodů, proč zástupci id Software pečlivě hlídají zveřejnění jakýchkoliv nových zpráv a informací o obsahu hry.

Staré české rčení "pozdě plakat nad rozlitým mlékem" lze více než dobře přirovnat k aféře úniku kódu HL2. Co se jednou stalo, nedá se změnit a tak se alespoň společnost Valve Software snaží zabránit šíření kódu - hon na servery stále pokračuje, pokud byste o nějakém věděli, neváhejte kontaktovat helpvalve@valvesoftware.com.

Zdroj: Shacknews, Vlastní zpráva

Cenega Czech končí spolupráci s Electronic Arts

O možném rozchodu společností Electronic Arts a Cenega se spekulovalo po dlouhé měsíce - krize ve vztazích obou firem však byla v tichosti zažehnána a snad i o to překvapující je čerstvé prohlášení CENEGA CZECH s.r.o. - podle něj se tento český distributor her rozhodl definitivně a s okamžitou platností ukončit spolupráci s firmou Electronic Arts, nejvýznamnějším světovým herním vydavatelem. Co přesně to znamená pro Cenegu i distribuci her EA u nás?

Oznámení rozchodu je přinejmenším překvapující - jak však uvádí oficiální tisková zpráva vydaná Cenegou, k ukončení spolupráce došlo "na základě jednostranného rozhodnutí o změně obchodních podmínek ze strany Electronic Arts. Nově navrhované obchodní podmínky nejsou pro distributora, společnost CENEGA CZECH s.r.o. seriózní a není možné je akceptovat." Pro dnes nejvýznamnější českou distribuční společnost znamená ztráta Electronic Arts nepříjemné omezení nabídky nových titulů, i tak se však pod záštitou Cenegy budeme nadále setkáváme s hrami firem Activision či Take 2, neménně zářících hvězdiček na herním nebi.

Z pohledu hráče však zůstává zajímavější otázka distribuce titulů Electronic Arts - netřeba zdůrazňovat, že pod záštitou této firmy vznikají známé sportovní série FIFA a NHL, stejně jako nové tituly Medal of Honor, které jsou u nás velmi žádané. Od 1. října letošního roku si EA otevřela v Praze novou pobočku, která by tak měla s největší pravděpodobností organizovat distribuci titulů přes síť hypermarketů a významné prodejce (např. JRC). V úvahu pak přichází také možnost dohody s některým z dalších českých distributorů, přesto se zdá být přijatelnější varianta první.

Zdroj: PR

Premiéra zařízení PSX a Nokia N-Gage

Rodina produktů řady PlayStation se v blízké budoucnosti rozroste o nová zařízení, které jen potvrzují již zřejmé - ani úspěch PS2 nedovolil Sony usnout na vavřínech a tak nám stále přináší nové a bezpochyby zajímavé výtvory. Tím bude bezpochyby také PSX, jedinečná variace veleúspěšné herní konzole PlayStation 2, které bylo dáno hned několik předností typických pro jiné domácí přístroje a spotřebiče. O co konkrétně jde?

Kromě konzole PS2 přinese PSX tak TV tuner, 80 GB veliký harddisk pro ukládání dat a také DVD rekordér, díky němuž si budete moci na své domácí herní platformě užívat nejúspěšnější filmové snímky dneška. Nové zařízení si odbude premiéru již tento týden na "technology show" v Japonsku, všeobecně se očekává zveřejnění termínu zahájení prodeje i bližší cenové podmínky.

Kromě PSX nás počínaje dnešním dnem čeká také zahájení prodeje jedinečného výtvoru Nokia N-Gage finské firmy Nokia. Jak jste se mohli dočíst v naší dvoudílné recenzi (první část & druhá část), Nokia vytvořila skutečně ojedinělé zařízení, které si (oprávněně) zaslouží vaší pozornost. Bude nepochybně zajímavé sledovat, jak úspěšný bude tento kříženec herní konzole a mobilního telefonu.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Jak si vede japonské Nintendo?

Japonskou společnost Nintendo snad netřeba představovat - stojí za vznikem mnoha herních sérií a řad, stejně jako herních platforem. Významný hráč na poli herní zábavy překvapil v minulých dnech vydáním předpokládaných finančních výsledků. Mimo to také prozradil podrobnosti o připravované marketingové kampani, v rámci které investuje v Severní Americe zhruba 50 miliónů dolarů.

Nejdříve tedy k otázce hospodaření - stejně jako v případě jiných společností, i Nintendo muselo zrevidovat a následně změnit odhad finančních výsledků, především v souvislosti se slabým americkým dolarem. Podle posledních informací firma očekává ztrátu 3 miliard yenů (23,2 miliónů euro) za první pololetí letošního roku. I tak však společnost čeká podle všech indicií veleúspěšný rok 2004 - zisk by měl vystoupat až na částku 60 miliard yenů, což odpovídá 464,4 miliónům euro.

Úspěšný příští rok má firmě zaručit také rozsáhlá marketingová kampaň "Who are you", do které hodlá Nintendo do konce letošního roku vložit na 100 miliónů dolarů! Kampaň by měla propagovat zařízení GBA a GameCube a podle dostupných informací hodlá Nintendo využít veškerých způsobů reklamy - spotů v kinech (budou k vidění ve více než 10 000 kinech v USA!), tištěných reklam, billboardů a také své homepage.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Před čtrnácti dny se redakce GameSpy rozhodla vytvořit žebříček 25 her, od kterých se čekaly zázraky, které se však s finální verzí jaksi nedostavily. Tento zajímavý nápad vzbudil u hráčů velkou odezvu, neboť každý si pod pojmem největší herní zklamání představí něco jiného. Nyní se naši zahraniční kolegové zaměřili na opačné charakteristiky a shrnuli v souhrnu tituly, které naopak byly velice kvalitní, ale přesto se z nějakého důvodu neprosadily mezi klasiky žánru. Jak vše dopadlo? Dozvíte se v tomto článku. Našince pak určitě zaujme zařazení Operace Flashpoint, která dle redakce nebyla hráči přijata tak, jak si zasloužila. Stejně dopadla akce No One Lives Forever či Wizardry 8. Na medailových pozicích se umístily akce System Shock, bojovka Virtua Fighter 4: Evolution a slovy nepopsatelné ICO.
  • Válka tří konzolových armád neustále pokračuje a ač se momentálně všichni tři známí výrobci (Sony, Microsoft i Nintendo) zaměřili na snižování cen svých stávajících jednotek na trhu, v zázemí se již pilně připravují noví vojáci. Třetí vzadu, Nintendo, připravuje evropské vydání čtvrté generace konzolí s pracovním názvem GameCube 2 na rok 2006. Prozradil to evropský ředitel společnosti David Gosen redaktorovi CNN. Technické detaily "druhé kostky" zatím samozřejmě oznámeny nebyly, jediné co víme je, že o grafickou kartu by se měla postarat kanadská ATI, která momentálně výkonem vévodí trhu s videokartami.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 21. -  27. září 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Celkem pětice novinek se prosadila v první desítce nejprodávanějších her bez rozdílu platforem – vyzdvihnout musíme především bojovku Soul Calibur 2, která zažila skutečně nevídaný týden a její úspěšné vystoupení ve většině žebříčků hovoří za vše. Dobře si vedl také titul Tiger Woods PGA Tour 2004, který se zařadil na třetí místo, úspěšnou premiéru pak zažily také hry Command and Conquer: Generals Zero Hour, Freedom Fighters a Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough.

AP MP Název hry PT
1. N Soul Calibur 2 1
2. í 1. Conflict: Desert Storm 2 2
3. N Tiger Woods PGA Tour 2004 1
4. í 2. Colin McRae Rally 04 2
5. - 5. Eye Toy: Play 13
6. í 4. Rugby 2004 2
7. N Command and Conquer: Generals Zero Hour 1
8. N Freedom Fighters 1
9. N Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 1
10. í 7. FIFA 2003 49
11. í 8. Medal of Honor: Frontline 52
12. í 3. Star Wars: Knights of The Old Republic 3
13. í 6. Star Wars: Jedi Knight - Jedi Academy 2
14. í 9. Lord of The Rings - The Two Towers 44
15. N Warhammer 40,000: Fire Warrior 1
16. N Homeworld 2 1
17. í 10. The Italian Job: L.A. Heist 3
18. í 16. Harry Potter - Chamber of Secrets 46
19. ë 21. Grand Theft Auto: Vice City 47
20. í 19. Tony Hawk`s Pro Skater 4 27

PC – žebříček
Datadisk Zero Hour pro veleúspěšnou strategii Command and Conquer: Generals se stal nejúspěšnějším PC titulem ve dnech 21. – 27. září. Podobně dobře si vedl také debutující datadisk Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough, který figuruje na druhém místě. Čtvrtým místem potěšil také druhý díl známé vesmírné strategie Homeworld.

AP MP Název hry PT
1. N Command and Conquer: Generals Zero Hour 1
2. N Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 1
3. í 1. Star Wars: Jedi Knight - Jedi Academy 2
4. N Homeworld 2 2
5. í 2. Norton Antivirus 2004 5
6. í 5. Championship Manager 4 27
7. ë 42. Norton Internet Security 2004 2
8. í 3. Microsoft Office Xp Student Edition 97
9. í 4. The Sims: Superstar 19
10. í 7. The Sims 52

PlayStation 2 – žebříček
Akční titul Conflict: Desert Storm 2 útočí i nadále hned na několika platformách, příjemným překvapením je pak jeho první místo v desítce nejúspěšnějších PS2 titulů. Krom něj si majitelé této konzole hojně všímali také debutující bojovky Soul Calibur 2, které zdárně ve svůj premiérový týden konkurovaly také hry Tiger Woods PGA Tour 2004 či Freedom Fighters.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Conflict: Desert Storm 2 2
2. N Soul Calibur 2 1
3. í 2. Eye Toy: Play 13
4. N Tiger Woods PGA Tour 2004 1
5. í 4. Colin McRae Rally 04 2
6. í 3. Rugby 2004 2
7. N Freedom Fighters 1
8. N Warhammer 40,000: Fire Warrior 1
9. í 5. The Italian Job: L.A. Heist 3
10. í 8. Grand Theft Auto: Vice City 47

Xbox – žebříček
O bojovce Soul Calibur 2 již byla řeč hned několikrát – znovu se o ní budeme bavit také v případě žebříčku nejprodávanějších Xbox titulů, kde tato hra figuruje na vedoucí pozici. V minulých týdnech vedoucí RPG Star Wars: Knights of The Old Republic se tak propadlo na druhou pozici, třetí je akční výtvor Conflict: Desert Storm 2. Dobrý týden zaznamenaly také tři další novinky, které se propracovaly až do první desítky.

AP MP Název hry PT
1. N Soul Calibur 2 1
2. í 1. Star Wars: Knights of The Old Republic 3
3. í 2. Conflict: Desert Storm 2 2
4. N Tiger Woods PGA Tour 2004 1
5. í 3. Colin McRae Rally 04 2
6. N Freedom Fighters 1
7. N Mace Griffin: Bounty Hunter 1
8. í 5. Halo - Combat Evolved 81
9. í 4. The Italian Job: L.A. Heist 3
10. í 6. The Great Escape 5

GameCube – žebříček
Překvapivě velký třesk nastal v žebříčku nejúspěšnějších her pro konzoli GameCube – první trojici tak ovládly novinky, konkrétně debutující tituly Soul Calibur 2, Tiger Woods PGA Tour 2004 a Freedom Fighters. Doposud vedoucí hru The Legend of Zelda: The Wind Waker můžete najít na čtvrtém místě, do první desítky se nám navrátil výtvor Super Monkey Ball 2.

AP MP Název hry PT
1. N Soul Calibur 2 1
2. N Tiger Woods PGA Tour 2004 1
3. N Freedom Fighters 1
4. í 1. The Legend of Zelda: The Wind Waker 22
5. í 2. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 14
6. í 4. Sonic Mega Collection 30
7. ë 10. Metroid Prime 28
8. í 5. The Italian Job: L.A. Heist 3
9. í 3. P.N.03 5
10. ë 11. Super Monkey Ball 2 29

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Váš názor Další článek: Pro Evolution Soccer 3 se prodalo milión kusů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,