Byznys hrátky: Jack Thopmson nežaluje GTA

GTA bez žalobce * Tři miliony Xbox 360 za tři měsíce * Sony zprůhlední rootkit * Herní průmysl dožene hudbu * Zpětná kompatibilita u Xbox 360 * EA Downloadwer - Steam od EA * A nesmí chybět pravidelná dávka tabulek prodejnosti
Byznys hrátky: Jack Thopmson nežaluje GTA
GTA bez žalobce

Jack Thompson, kontroverzní americký právník, odstoupil z postu žalobce proti společnostem zodpovědným za Grand Theft Auto.

Jak jsme již psali, tak byl Devin Moore nedávno odsouzen k trestu smrti injekcí. V červnu 2003 totiž po krádeži auta zastřelil trojici policistů a poté se oháněl tím, že podobné věci dělal běžně v GTA. Právník Jack Thompson se poté ujal věci pozůstalých proti Sony, Take-Two Interactive, Rockstar Games, a obchodům Wal-Mart a GameStop. Nedávno však soudce začal řešit dva návrhy obhajoby - na zrušení celé věci a na odstranění Thompsona z postu žalobce, stejně jako odebrání jeho možnosti provozovat právní praxi v Alabamě.

I když ani v jedné stížnost soudce zatím nerozhodl, Jack Thompson odstoupil z postu žalobce sám. Tvrdí, že jeho protivníci chtějí strhnout celou věc na něj, ale jemu záleží pouze na dobru jeho klientů. Návrh na jeho odstranění z postu žalobce vyplývá z jeho mediálního vyjadřování, ve kterém až fanaticky bojuje proti jakémukoliv násilí ve hrách. V jednom ze svých posledních výstupů například přirovnal vůli Sony distribuovat GTA k Perl Harboru . Nechme se překvapit, jak bude pokračovat kariéra tohoto právníka, stejně tak i výsledkem žaloby proti herním společnostem a obchodům.

Zdroj: Gamespot

Tři miliony Xbox 360 za tři měsíce

Bryan Lee, šéf finančního oddělení konzolové divize Microsoftu, se vyjádřil, že během prvních tří měsíců prodeje konzole Xbox 360 očekávají tři miliony prodaných kusů.

I když už jsou některé hry pro Xbox 360 v obchodě, stále není znám definitivní line-up, neboli výčet titulů, které budou k dispozici na startu konzole. Různí analytici jsou tak skeptičtí a odhadují sotva milion a půl prodaných kusů konzole za první tři měsíce. Naopak Bryan Lee z Microsoftu uvádí předpoklad, že během prvních tří měsíců se po celém světě prodá až tři miliony kusů Xbox 360.

Protože ale Microsoft prodává samotnou konzoli pod cenou, vyšší prodeje mohou být problémem. Ale i zde vidí Lee situaci jednoznačně - prodejem konozle, her, příslušenství a dalších věcí, včetně služby Xbox Live!, má Microsoft vygenerovat zisk jedné a půl miliardy dolarů, opět za pouhých devadesát dní. Napomoci tomu by měla i reklama ve hrách, na kterou se Microsoft hodlá spoléhat.

Ta by měla také pomoci prodeji konzole mimo Ameriku, protože, jak uvádí Lee, nejsou zákazníci všude zvyklí utratit tři stovky dolarů za novou konzoli a kupovat hru po padesáti dolarech. Cena se tak sníží různými reklamami, které sice hráč v zápalu boje může přehlédnout, ale na jeho podvědomí působí ještě silněji. Teprve až čas ale ukáže, zda jsou prognózy pravdivé, nebo se jedná jen o reklamní prohlášení.

Zdroj: Gamespot

Sony zprůhlední rootkit

Již dříve jsme se zmiňovali o cheaterech, kteří zneužívají rootkitu Sony BMG při obcházení pravidel ve World of Warcraft. Sony nyní zveřejnila patch, který odkryje soubory rootkitem skryté.

Činí tak nejen kvůli cheaterům. Bohužel musí odstoupit od svých norem ochrany duševního vlastnictví, protože na Sony BMG byla podána hromadná žaloba, ve které je Sony BMG napadána právě pro použití rootkitu. Ochranného software totiž zneužívali i hackeři při tvorbě virů, které pak byly pro počítač neviditelné. Sony BMG se tak rozhodla zastavit výrobu CD s rootkitem, poskytnout uživatelům patch na zviditelnění skrytých souborů a rozeslala výrobcům antivirových programů přesný popis, po čem mají pátrat.

Zdroj: Gamespot

Herní průmysl dožene hudbu 

Podle studie společnosti DFC Intelligence dožene kolem roku 2008 herní průmysl objem tržeb průmyslu hudebního.

Společnost DFC Intelligence dále uvádí, že za rok 2005 se v herním průmyslu, do nějž řadí PC hry, online hry, konzole a tituly pro ně, handheldy s jejich hrami, otočilo 28,5 miliardy dolarů, kterýžto objem se má do roku 2010 zvednout až na dvaačtyřicet miliard. Růst by měly zažít všechny složky, kdy PC hry budou těžit zejména z online hraní, zatímco konzole a handheldy budou využívat nových technologií. Hlavní rozdíl pak má být elektronická distribuce her, která lépe chrání před únikem pomocí pirátského kopírování.

Zdroj: Worthplaying

Zpětná kompatibilita u Xbox 360 

Společnost Microsoft se konečně vyjádřila ke zpětné kompatibilitě her z Xboxu pro Xbox 360 a uvedla více než dvě stovky titulů, které pojedou.

Pokud máte doma Xbox a na něj spoustu her, pojedou vám i ve chvíli, kdy si je pustíte na konzoli nové generace Xbox 360. To vše má ovšem malý háček. Hry budou vyžadovat specifický emulační program, který je přístupný buď pomocí služby Xbox Live!, nebo si jej musíte stáhnout ze stránek Xboxu. Tam naleznete verzi k vypálení na CD, které poté vložíte do nové konzole, nebo si můžete nechat CD zaslat za "nominální" hodnotu, jak uvádí Microsoft.

Mezi hrami jsou samozřejmě hity jako série Halo, SW: Knights of the Old Republic a GTA. Pokud se bojíte, že si však nezahrajete se svými kamarády, kteří zůstanou u Xboxu, máme pro vás dobrou zprávu. V rámci zpětné kompatibility bude možno hrát i mezi jednotlivými generacemi konzole, takže vaši přátelé budou znevýhodněni pouze nižším rozlišením.

Zdroj: Gamespot

EA Downloadwer - Steam od EA 

Electronic Arts se dává na pole elektronické distribuce her a vytváří prográmek EA Downloader.

Tahle drobná, sotva pětimegová, aplikace funguje na podobném principu, jako slavný Steam. Prostě si prostřednictvím kreditní karty zaplatíte hru, kterou pak stáhnete pomocí EA Downloaderu. První takto distribuovaný produkt bude datadisk k Battlefield 2 s podtitulem Special Forces. A cena? EA Downloader je zdarma a stahované hry stojí stejně, jako v obchodě. Navíc si je můžete předstáhnout a v době vydání jen nainstalovat a hrát.

Zdroj: EA

Take-Two koupili Firaxis

Distributor Take-Two skoupil celou společnost Firaxis Games a zařadil ji mezi studia své podznačky 2K Games.

Když v roce 2004 prodali Infogrames práva na Civilizaci neznámé společnosti, byl z toho velký poprask. Letos se ukázalo, že neznámý kupec byla společnost Take-Two. Po vydání čtvrtého dílu z dílen Firaxis Games se však distributor rozhodl skoupit celé studio a přidat jej pod 2K Games. Nedojde však k žádným personálním změnám, takže můžeme očekávat, že Sid Meier ve Firaxis zůstane a neodejde jako kdysi od Microprose.

Zdroj: Gamespot

Nintedno rozdává ovladače k Revolution

Aspoň to tak vypadá, ale pravda je trochu jinde. Vypadají sice jako ovladače k připravované konzoli Nintendo Revolution, ale ve skutečnosti se jedná o univerzální ovladač k televizi. Získat ho mohou Platinoví členové Nintendo Clubu. Platinovým členem se stanete, pokud si v rozmezí jednoho roku koupíte 10 her na GBA či 7 her na GC. A pak je tu ještě poslední háček, tahle akce probíhá jenom v Japonsku. S největší pravděpodobností tomu tak i zůstane a nám v Evropě nezbývá, než čekat na příchod Revolutionu. To se nám do ruky dostane pravý a nefalšovaný revoluční ovladač.

Zdroj: Eurogamer

Herní večerka v Malajsii 

Internetovým kavárnám v Malajsii hrozí zavření, pokud v nich budou hráči chyceni po večerce.

K tomuto kroku se odhodlala malajská vláda poté, co matka pohřešovala syna, jež byl tou dobou dva dny v kuse hrát v internetové kavárně. Od příštího roku bude kavárnám, kde budou hráči přistiženi v pozdních hodinách, hrozit jejich zrušení, nebo velká pokuta. Tímto krokem navíc vláda doufá ve snížení počtu lidí závislých na počítačových hrách.

Zdroj: Worthplaying

Střípky ze světa herního byznysu

  • Společnost Philips připravuje rozhraní amBX, které při zapojení do počítače, nebo konzole, ovládá běžné domácí spotřebiče. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by tak nesimuloval dění při hrách. Různé propojení domácích spotřebičů s počítačem se stávají pomalu realitou, ale společnost Philips chce jít dál. V květnu příštího roku chce na trh uvést technologii amBX, která by měla zajišťovat synchronizaci dění na počítači s domácími spotřebiči. Pomocí zařízení různých výrobců, která budou s amBX kompatibilní, může třeba fireball ve hře rozehřát vaše topení, bouře rozblikat osvětlení a vítr rozhýbat větrák. Veškeré zážitky budete moci navíc sdílet online, stále pomocí amBX. Nechme se překvapit, jak dopadne realizace tohoto odvážného nápadu.
  • Pokud se těšíte na druhý díl strategie Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth, potěší vás i účast dvou slavných filmových osobností na její tvorbě. Svůj hlas pro namluvení některých herních situací totiž zaručí sám filmový Elrond - Hugo Weaving. Ten by měl být jak vaším průvodcem po kampaních dobra i zla, ale také si opět střihne roli Elronda v mnohých bitvách, které ani ve filmu nebyly. Neméně důležitá bude účast Johna Howe na tvorbě hry, protože právě on se zasloužil o vzhled mnohých příšer ve filmu, namátkou je třeba se zmínit o nosiči Nazgula. Je možno očekávat, že Battle for Middle-Earth 2 dosáhne díky těmto dvěma osobnostem ještě lepších výsledků, než díl první.
  • Shiny Entertainment používají pro modelování fyziky ve hře The Matrix: Path of Neo engine Hovok. The Matrix: Path of Neo se tak stává další slavnou hrou, která tento fyzikální engine používá. Asi nejznámější tituly, které byly pomocí tohoto nástroje vytvořeny, jsou Half-Life 2 a fyzikální část Age of Empires 3, což by měla být dostatečná záruka reálného chování. I když hrdinové Matrixu často překračují zákony fyziky, bude se většina objektů kolem nich chovat tak, jak by tomu bylo doopravdy, což by mělo celý herní efekt umocnit.

Žebříček nejprodávenějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP MV Název hry PT
1   Up  6   Star Wars: Battlefront 2
2   New Entry     Grand Theft Auto: Liberty City Stories
3   Down  1   Pro Evolution Soccer 5
4   Down  2   FIFA 06
5   Down  4   The Warriors
6   Up  9   Tony Hawk`s American Wasteland
7   Re-Entry     Resident Evil 4
8   Down  3   Football Manager 2006
9   New Entry     Call of Duty 2
10   Re-Entry     The Sims 2 52 
11   New Entry     Civilization Iv
12   New Entry     Age of Empires 3
13   Down  5   Pokemon Emerald
14   Up  16   Brothers In Arms: Earned In Blood
15   Down  8   Tiger Woods PGA Tour 06
16   Down  7   Ultimate Spider-Man
17   Up  22   Buzz! The Music Quiz
18   Down  12   L.A. Rush
19   Up  23   The Simpsons: Hit and Run 105 
20   Down  14   Wallace and Gromit: Curse of Were-Rabbit

PC žebříček

1   Non Mover  1   Football Manager 2006
2   New Entry     Call of Duty 2
3   New Entry     Civilization Iv
4   New Entry     Age of Empires 3
5   Up  13   Star Wars: Battlefront 2
6   Down  4   The Sims 2: Nightlife
7   Down  6   X3: Reunion
8   Down  3   F.E.A.R.
9   Down  2   Quake 4
10   Down  7   Rome: Total War - Barbarian Invasion

PS2 žebříček

1   Up  7   Star Wars: Battlefront 2
2   Down  1   Pro Evolution Soccer 5
3   Down  2   FIFA 06
4   New Entry     Resident Evil 4
5   Down  3   The Warriors
6   Non Mover  6   Tony Hawk`s American Wasteland
7   New Entry     The Sims 2
8   Up  13   Buzz! The Music Quiz
9   Up  14   Brothers In Arms: Earned In Blood
10   Down  4   Ultimate Spider-Man

Xbox žebříček

1   Up  3   Star Wars: Battlefront 2
2   Down  1   Pro Evolution Soccer 5
3   Down  2   The Warriors
4   Up  5   Far Cry: Instincts
5   Up  6   Tony Hawk`s American Wasteland
6   Down  4   FIFA 06
7   New Entry     The Sims 2
8   Up  11   Brothers In Arms: Earned In Blood
9   Down  7   Ultimate Spider-Man
10   Down  9   Tiger Woods PGA Tour 06

GameCube žebříček

1   New Entry     Fire Emblem: Path of Radiance
2   Up  5   Tony Hawk`s American Wasteland
3   Down  2   FIFA 06
4   New Entry     The Sims 2
5   Down  4   Dancing Stage Mario Mix
6   Down  1   Ultimate Spider-Man
7   Down  3   Spartan: Total Warrior
8   New Entry     Lego Star Wars
9   Down  6   WWE: Day of Reckoning 2
10   New Entry     Crash Tag Team Racing

PSP žebříček

1   New Entry     Grand Theft Auto: Liberty City Stories
2   New Entry     Star Wars: Battlefront 2
3   Down  1   FIFA 06
4   Down  3   SSX On Tour
5   Down  2   Burnout Legends
6   Down  4   Tiger Woods PGA Tour 06
7   Up  15   Lumines 10 
8   Down  7   Ridge Racer 10 
9   Down  5   Midnight Club 3: Dub Edition 10 
10   Up  19   Wipeout Pure 10 

Nintendo DS žebříček

1   Non Mover  1   Nintendogs: Lab and Friends
2   Non Mover  2   Nintendogs: Dachshund and Friends
3   New Entry     The Sims 2
4   Non Mover  4   Super Mario 64 Ds 35 
5   Up  13   Spyro: Shadow Legacy
6   Non Mover  6   Animaniacs: Lights, Camera, Action 14 
7   Down  5   Rayman Ds 35 
8   Down  7   Zoo Keeper 35 
9   Down  3   Nintendogs: Chihuahua and Friends
10   Up  11   Spider-Man 2 35 

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

Age of Empires 3

2.

Civilization 4

3.

Call fo Duty 2

4.

Civilization 4: Special Edition

5.

Quake 4

6.

F.E.A.R.

7.

The Sims 2: Nightlife

8.

Call of Duty 2: Special Edition

9.

The Sims 2

10.

World of Warcraft

Zdroj: Gamespot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A