Byznys hrátky: jaké jsou platy představitelů herního giganta EA?

Jaké jsou platy vrcholných představitelů herního giganta EA? * Blizzard opouštějí významné herní tváře a jeho zakladatelé! * Cena handheldu PSP okolo 5000,- Kč, PlayStation 3 až po roce 2004 * Viacom, držitel Star Trek licence, čelí útoku herního velikána Activision. * Žebříček nejprodávanějších herních titulů bez rozdílu platforem!
Byznys hrátky: jaké jsou platy představitelů herního giganta EA?

Jaké jsou platy vrcholných představitelů herního giganta EA?

Už od pradávna hryže v lidech zvědavost a jistě nikdo z vás nepopře, že rád nahlédne pod pokličku pečlivě hlídaných tajemství. Jedním z nich jsou také platy zaměstnanců herních firem, které nám zůstávají skryty. Tedy tak tomu bylo donedávna - firma Electronic Arts byla donucena odhalit odměny, které si za tento rok vydělají její vrcholní představitelé. A věřte, nízké částky to nejsou.

Začneme u nejvýznamnější osoby, CEO Electronic Arts, pana Larry Probsta - podle zveřejněných údajů činí jeho roční příjem 696 535 amerických dolarů, ke kterým se však navíc přičítá bonus ve výši 1,1 miliónu a předkupní právo na 400 000 akcií. Zmiňované dvě částky dávají dohromady sumu přes 50 miliónů českých korun. Dále již jen ve zkratce - v přepočtu 40 miliónů českých korun náleží za jeho práci Donu Mattrickovi, prezidentovi studií EA. Dalším v řade je poté John Riccitiello, který vydělává zhruba 38 miliónů, Nancy Smith pak částku okolo 25 miliónů.

Jestliže vám předchozí částky připadaly více než zajímavé, pak budete následujícími informacemi překvapeni ještě více. Po součtu všeho příjmu si totiž nejlépe vede Warren Jenson, VP a CFO firmy, jenž si letos přijde na částku blížící se 24 miliónům. K té je však třeba připočíst další bonusy, které obdržel na začátku tohoto roku a speciální půjčku ve výši 4 miliónů dolarů - ta mu bude prominuta v případě, že ve firmě zůstane po více než čtyři roky. Podtrženo sečteno tak jeho osobní zisk činí neuvěřitelných 160 miliónů korun! Tomu se panečku říká sumička.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Blizzard opouštějí významné herní tváře a jeho zakladatelé!

Světoznámé herní studio, tvůrce, v jehož lůně se zrodila řada herních legend. To jest firma Blizzard, komplexní vývojářský tým, jehož posledním trumfem je povedený datadisk Frozen Throne. Nejen sláva a úspěch však prostupuje tímto studiem. Vody Internetu totiž v průběhu uplynulého týdne rozčeřila aféra, která jistě nepotěší žádného fanouška Blizzardí tvorby.

Řady autorů společnosti Blizzard totiž opustilo několik význačných osobností, které s ní žily a pracovaly po dlouhá léta. Konkrétně je řeč o pánech Erichu Schaeferovi, Maxi Schaeferovi a Davidu Brevikovi, kteří jsou původními zakladateli divize Blizzard North, čtvrtou osobou je světoznámý a zbožňovaný Bill Roper. Možná si mnozí z vás vzpomínají na jeho sdílnost v rozhovorech, která se v průběhu minulých dnů projevila hned několikrát - mimo jiné tak prozradil, že očekávaný konzolový hit StarCraft: Ghost nebude "trpět" exkluzivitou pro platformu Microsoft Xbox.

A jaké jsou důvody odchodu zmiňované čtveřice tvůrců? Podle oficiálních zdrojů se všichni zmiňovaní pánové hodlají "věnovat novým příležitostem". A co skutečně vedlo celou plejádu autorů k jejich rozhodnutí? Podle mnohých za tím stojí také vyostřené spory uvnitř Blizzardu a především mezi samotným vývojářským studiem a firmou Vivendi Universal, pod kterou spadá. Jak sami jistě tušíte, důvodem jest očekávaný a protahující se prodej herní divize.

Zdroj: Vlastní zpráva

Cena handheldu PSP okolo 5000,- Kč, PlayStation 3 až po roce 2004

Neuplyne ani jediný týden, aby někdo z představitelů japonské Sony (či eventuelně významných novinářů) nerozvířil vody v oblasti připravovaných konzolí PSP a PlayStation 3. Zdrojem nových informací se tak tentokráte stal Chris Deering (šéf SCEE), který v rozhovoru pro francouzské noviny Les Echos prozradil některé podrobnosti o plánech japonského giganta.

Zaujal vás nový konzolový výtvor PSP, který v sobě spojuje herní konzoli a multimediální zařízení? Pak jistě nepohrdnete prvními konkrétnějšími údaji o ceně, o které se s námi zástupci firmy Sony nebyli doposud ochotni podělit. Jak Chris Deering naznačil, cena PSP se bude pohybovat na úrovní konkurenčního produktu Nintendo Game Boy Advance - to by znamenalo, že novou konzoli si budeme moci koupit za částku okolo 5000,- Kč. Předchozí dohady některých odborníků, podle kterých bude Sony za svůj výtvor žádat přehnaných 9 - 12 tisíc korun, se tak nepotvrdily. Zároveň bylo potvrzeno, že konzole se objeví na pultech evropských obchodů v pozdější fázi příštího roku (rozumějme jako 2. polovinu 2004).

Definitivně byl také smeten ze stolu rok 2004 coby období, kdy do obchodů vyrazí konzole PlayStation 3. Kromě Deeringa se o své tajné informace pak podělil také zahraniční server Magic Box, podle jehož neodhalených zdrojů bude PS3 podporovat zpětnou kompatibilitu pouze se svou předchůdkyní, konzolí PS2 a nikoliv výtvorem první generace PSOne. Jako datum zahájení komerční výroby pak měl být podle informací tohoto serveru stanoven rok 2005.

Zdroj: GamesIndustry.biz, Shacknews

Spory firem Activision a Viacom, v hlavní roli Star Trek

Poslední herní výtvor inspirovaný populárním světem Star Trek se právě dostává do našich obchodů, nejen jeho očekávaný úspěch však hýbe děním v mateřské vydavatelské společnosti Activision. Ta totiž zahájila soudní řízení s držitelem veškerých Star Trek licencí, firmou Viacom. Co za celým sporem stojí a proč se dlouholetí partneři dostali do křížku, který jejich spolupráci pravděpodobně odsoudí k zániku?

Podle stížnosti, kterou zástupci Activision podali v Kalifornii minulé pondělí, se měla firma Viacom dopustit znehodnocování licence a svými kroky a rozhodnutím nepokračovat ve tvorbě filmových výtvorů ze světa Star Treku pak také způsobit společnosti Activision problémy, které by mohly přerůst ve špatnou prodejnost nových titulů. Kamenem úrazu je právě zmiňovaná stagnace v oblasti filmů a televizních seriálů - podle dostupných informací se v současnosti nepracuje na žádném pokračování legendárního Star Treku.

Firma Viacom v reakci na podání stížnost vyjádřila znepokojení a rozhořčení nad počínáním zástupců firmy Activision. Podle ní se sama nedopustila ničeho, co by poškodilo jméno Star Trek a cítí zármutek vzhledem k dlouholeté a prozatím dobře fungující spolupráci s Activision. Nakolik se současné spory projeví na možných herních zpracováních Star Treku, to zřejmě neví ani obě firmy. Bude zajímavé sledovat, co vše jejich vzájemná hádka způsobí.

Zdroj: Blue´s News, GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 22. - 28. června 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Novinkou tohoto vydání pravidelného článku Byznys hrátky je celkový žebříček nejprodávanějších her na britských ostrovech, tentokráte však bez rozdílu platforem. Můžete si tak prohlédnout kompletní prodejní trendy, které panují u našich anglických spojenců, a sami uvážit, jaký je vkus tamějších hráčů.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. SOCOM: US Navy SEALs 3
2. í 1. Enter The Matrix 7
3. - 3. The Sims: Superstar 6
4. ë 6. Midnight Club 2 9
5. - 5. Hulk 3
6. ë 7. Grand Theft Auto: Vice City 34
7. í 4. Brute Force 2
8. ë 15. Starsky and Hutch 2
9. í 8. The Sims 38
10. N World Championship Snooker 2003 1
11. í 9. Tom Clancy`s Splinter Cell 30
12. ë 26. Harry Potter - Chamber of Secrets 33
13. N Dynasty Warriors 4 1
14. N Midtown Madness 3 1
15. ë 25. Harry Potter - Philosopher`s Stone 72
16. í 11. Soldier of Fortune 2: Double Helix 11
17. í 10. Def Jam Vendetta 6
18. í 17. Tiger Woods PGA Tour 2003 30
19. ë 22. Driving Test Success 2003/2004 5
20. í 18. The Getaway 29

PC - žebříček
Debutující akce Star Trek: Elite Force 2 se hned v druhý týden svého prodeje propadla ze skvělého 2. na stále lichotivé čtvrté místo žebříčku. Na čele nám stálé figuruje zatím poslední datadisk Superstar pro simulaci života, hru The Sims, jejíž plnohodnotná původní verze je v celkovém pořadí třetí. Osazenstvo první desítky se prakticky nezměnilo, snad kromě dvojice softwarových produktů - jak již bylo několikrát napsáno, agentura ELSPA vydává společný žebříček softwaru i her, proto se tedy zde tyto výtvory objevily.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Superstar 6
2. ë 3. Championship Manager 4 14
3. ë 4. The Sims 39
4. í 2. Star Trek: Elite Force 2 2
5. - 5. Grand Theft Auto: Vice City 7
6. ë 7. The Sims: Unleashed 39
7. í 6. Rise of Nations 6
8. - 8. Norton Antivirus 2003 43
9. ë 11. Norton Internet Security 2003 40
10. ë 12. Command And Conquer: Generals 20

PlayStation 2 - žebříček
Nejen nejúspěšnější PS2 hra období mezi 22. - 28. červnem 2003, ale také nejprodávanější titul bez rozdílu platforem vůbec - to je výtvor SOCOM: US Navy SEALs. Překvapující vzestup titulu Hulk, který zřejmě těží z uvedení filmového snímku stejného názvu, pokračuje třetím místem i tentokráte. Zajímavé je oživení prodejnosti minulý týden debutujícího titulu Starsky and Hutch. V první desítce se pak nalézají také dvě novinky.

AP MP Název hry PT
1. - 1. SOCOM: US Navy SEALs 3
2. - 2. Enter The Matrix 7
3. - 3. Hulk 3
4. ë 13. Starsky and Hutch 2
5. - 5. Grand Theft Auto: Vice City 34
6. N Dynasty Warriors 4 4
7. - 7. Midnight Club 2 9
8. N World Championship Snooker 2003 1
9. í 4. Def Jam Vendetta 6
10. í 8. The Getaway 30

Xbox - žebříček
Zatímco hra Enter The Matrix se ve všech žebříčcích (včetně tohoto) propadá, na čele nejprodávanějších her pro konzoli Xbox se nám usadil výtvor Brute Force, kterému však děsivě šlape na paty třetí díl populární série Midtown Madness 3 - ten je také jednou ze dvou novinek, které nakouknuly do vybrané společnosti desítky nejúspěšnějších titulů. Tím druhým je simulace World Championship Snooker 2003.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Brute Force 2
2. N Midtown Madness 3 3
3. í 2. Soldier of Fortune 2: Double Helix 2
4. í 3. Midnight Club 2 2
5. N World Championship Snooker 2003 1
6. í 4. Enter The Matrix 7
7. - 7. Halo - Combat Evolved 68
8. ë 11. Starsky and Hutch 2
9. í 6. Return To Castle Wolfenstein: Tides... 7
10. í 8. Project Gotham Racing 64

GameCube - žebříček
Legendární Zelda a ještě donedávna lídr The Legend of Zelda: The Wind Waker žebříčku her pro konzoli GameCube se stále propadá hlouběji a hlouběji. Tentokráte musel přepustit svou pozici nejen přemožiteli z minulého týdne, našlapané hře Wario World, ale také debutujícímu titulu Sonic Adventure DX: Director`s Cut, který se hned v premiérový týden prodeje ocitl na samém vrcholu desítky nejprodávanějších titulů.

AP MP Název hry PT
1. N Sonic Adventure DX: Director`s Cut 1
2. í 1. Wario World 2
3. í 2. The Legend of Zelda: The Wind Waker 9
4. N Bomberman Generation 1
5. í 3. Enter The Matrix 7
6. í 4. Tom Clancy`s Splinter Cell 4
7. N Hitman 2: Silent Assassin 1
8. í 7. Super Smash Bros: Melee 57
9. í 6. Sonic Mega Collection 15
10. í 5. Hulk 3

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Agentura NPD Group dle zvyklostí zveřejnila žebříček nejprodávanějších PC her v USA v období mezi 15. - 21. červnem letošního roku. Za oceánem vládne desítce nejlepších stále datadisk The Sims: Superstar, kterému však nebezpečně na paty šlape nový a debutující addon Shadows of Undrentide pro RPG Neverwinter Nights. Zajímavé je také páté umístění legendy Diablo II.

AP Název hry
1. The Sims: Superstar
2. Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide
3. The Sims Deluxe
4. Rise of Nations
5. Diablo II
6. The Sims: Unleashed
7. Finding Nemo: Nemo`s Underwater World of Fun
8. Finding Nemo
9. Warcraft III: Reign of Chaos
10. RollerCoaster Tycoon 2

Zdroj: GameSpot


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce