Byznys hrátky: japonská Sega žaluje rodinu Simpsonových!

Japonská Sega žaluje rodinu Simpsonových! Ptáte se proč? * Chcete vědět, jak by mohla vypadat konzole PlayStation 3? * Jsou dnešní konzole neprůstřelné? Možná byste se divili! * Grand Theft Auto: Vice City hrou roku – alespoň v anketě Golden Joystick Awards! * EA Czech zahájila spolupráci s prodejnami Bontonland.
Byznys hrátky: japonská Sega žaluje rodinu Simpsonových!

Japonská Sega žaluje rodinu Simpsonových!

Herní svět se každým dnem více a více podobá tomu filmovému - nejen vzrůstající kvalitou děl, jeho zvyšující se prestiží a významem, ale také rostoucím počtem žalob a nesmyslných soudních procesů. V nedávné době jsme tu měli souboj společností Ubi Soft a Electronic Arts o neposlušné zaměstnance, rodiče svalující vinu za události v USA na hru GTA: Vice City a všemu nasadila korunu japonská Sega svým posledním krokem.

A cílem poslední žaloby není nikdo jiný než populární a zbožňovaná rodinka Simpsonových. Ptáte se, čím mohl Bart, Homer či Marge způsobit japonské společnosti škodu? Odpověď je jednoduchá - žaloba samozřejmě není vedena přímo proti oblíbenému americkému seriálu, ale společnostem Electronic Arts, Radical Games, Fox Filmed Entertainment division a Vivendi Universal, které nám společně v minulosti přinesli hru The Simpsons Road Rage. A právě ta je terčem celého sporu.

Sega obviňuje své konkurenty v herní branži z toho, že se neoprávněně inspirovali sérií a značkou Crazy Taxi, jejíž práva vlastní. Podkladem pro žalobu se stalo množství odborných recenzí, které titul The Simpsons Road Rage označili za velmi podobný právě zmiňované hře Crazy Taxi. Sega požaduje okamžité stažení hry z prodeje (do dnešního dne zmizelo z pultů obchodů přes milión kopií) a také náhradu za vzniklou škodu. Ani my sami netušili, co vše může způsobit obyčejná recenze...

Zdroj: GameSpot

Chcete vědět, jak by mohla vypadat konzole PlayStation 3?

Velký zájem vzbudila v průběhu minulého týdne v odborných kruzích aféra ohledně budoucí podoby konzole číslo jedna, výtvoru PlayStation 3 japonské Sony. Nezrodila se však pro nic za nic - na svědomí ji má níže umístěný obrázek, který po několik dní koloval různými kanály internetu. Možný koncept konzole byl samozřejmě podroben pečlivému zkoumání celé konzolové fanouškovské obce i odborníků, kteří po několika dnech vyřkli jasný verdikt - jedná se o fake. Autorem podobizny konzole PlayStation 3 má být údajně Julien Vanhoenacker, mladý grafik z jednoho francouzského studia. Podle všech dostupných informací však nemá se Sony vůbec nic společného, a tak se jedná pouze o další z nápadů "takhle by to taky mohlo vypadat". Podle dalších informací nemá být vzhled konzole podobný ani žádnému jinému připravovanému projektu japonské Sony.

Zdroj: GameSpot

Jsou dnešní konzole neprůstřelné? Možná byste se divili!

O kuriozity není v herním světě nouze (vídáme je konec konců takřka dnes a denně), nedivil bych se však, pokud by vás ta poslední nejen překvapila, ale také pobavila. Hlavními postavami našeho dnešního příběhu je totiž zbožňovaná, nenáviděná a věčně kritizovaná konzole a jeden z amerických občanů, který zřejmě nemá hry příliš v lásce. O co konkrétně tedy jde? A jsou dnešní herní konzole skutečně neprůstřelné?

Nevím, jestli všechny, Xbox rozhodně ano. Robert Preston Kersey ze státu Maryland prověřil odolnost této mašinky při incidentu, který se v minulých dnech odehrál v USA. Snažil se umlčet své spolubydlící, kteří jej v pozdních nočních hodinách obtěžovali hlasitou produkcí při hraní na Xboxu. Vzniklou situaci se rozhodl řešit více než zajímavým způsobem - střelou ze své zbraně poctil právě herní konzoli, ale světě div se - kulka skrz plastový obal přístroje neprošla!

Bohužel, celá záležitost má jinou stinnou stránku - konzole se i tak zničila (přesné odůvodnění a vyjádření odborníků není známo). I tak však Microsoft potěšil a pobavil - neprůstřelnost ochranného systému jeho konzole byla jen planými sliby a vodou na mlýn hackerů, fyzická neprůstřelnost Xboxu je však skutečná.

Zdroj: GameSpot

Grand Theft Auto: Vice City hrou roku!

Konec roku je tady a s ním i množství anket o nejlepší hru roku. O prestižních cenách Golden Joystick Awards, které každoročně vyhlašuje webový magazín Computer and Video Games, jsme vás již dříve informovali. Po nominacích jsme se však konečně dočkali také výsledků této ankety, které v mnoha ohledech překvapí! Bohužel, přestože je tato soutěž mezi odbornou veřejností známá, přesto má jednu poměrně velkou chybu - nereflektuje totiž celý kalendářní rok, ale pouze jeho prvních deset měsíců. Nejlepší hrou uplynulého roku se tak stalo zbožňované Grand Theft Auto: Vice City, některé z vás možná překvapí titul Championship Manager 4 coby nejlepší PC hra (vliv na jeho umístění budou mít zřejmě zástupy hlasujících z Velké Británie). 

 • PC Hra roku - Championship Manager 4 (Eidos)
 • PS2 Hra roku - Grand Theft Auto: Vice City (Rockstar)
 • GC Hra roku - The Legend of Zelda: The Wind Waker (Nintendo)
 • Hra roku na handheldy - Advance Wars 2: Black Hole Rising (Nintendo)
 • Xbox Hra roku - Star Wars: Knights of the Old Republic (Activision/LucasArts)
 • Online hra roku - Battlefield 1942 (Electronic Arts)
 • MTV Filmová adaptace - The Lord of the Rings: The Two Towers (Electronic Arts)
 • Cena od Daily Mirror: Nejlepší britský titul - Championship Manager 4 (Eidos)
 • Vydavatel roku - Nintendo
 • Prodejce roku - GAME
 • Hardware roku - Nintendo Game Boy Advance SP
 • Hrdina roku - Viewtiful Joe
 • Síň slávy - Shigeru Miyamoto
 • Cena redakce (nejlepší hra) - Pro Evolution Soccer 3 (Konami)
 • Nejlepší hra na Vánoce - Mario Kart: Double Dash!! (Nintendo)
 • Nejočekávanější hra - Half-Life 2 (VU games)
 • Nejlepší hra napříč platformami - Grand Theft Auto: Vice City (Rockstar)

Zdroj: C&VG

EA Czech zahájila spolupráci s prodejnami Bontonland

Vstup největší herní firmy dneška Electronic Arts na náš trh (samozřejmě v zastoupení příslušné pobočky) je bezpochyby nejzajímavější byznys zprávou posledních týdnů - alespoň z našeho "českého" pohledu. Electronic Arts Czech Republic již před nedávnem oznámili, že na distribuci svých her do českých obchodů hodlají spolupracovat (a dnes již skutečně spolupracují) s Conquest Entertainment, společností, která se v českých luzích a hájích proslavila coby lokální vydavatel hardware i software pro konzoli Nintendo.

Tím však snaha Electronic Arts Czech Republic o převzetí kontroly nad kompletní distribucí svých titulů na našem území nekončí. Potvrzuje to také podpis smlouvy a zahájení spolupráce s maloobchodními prodejnami Bontonlad. V obchodech této sítě tak budou k dispozici veškeré tituly vydané pod hlavičkou jedné ze tří značek Electronic Arts: samozřejmě máme na mysli uskupení EA SPORTS, EA Games a EA SPORTS Big. Bontonlad se tak po Conquest Entertainment stává druhým strategickým partnerem české pobočky Electronic Arts.

Zdroj: Vlastní zpráva

SCi hlásí rekordní obrat i zisk!

Série Conflict Desert Storm si na osobních počítačích přílišné renomé nevydobyla (ba spíše naopak) a tak bych se nedivil, pokud by vás vysoká prodejnost povedených konzolových verzí titulů této řady šokovala - do dnešního dne se tak mateřské společnosti SCi podařilo "udat" na 3,2 miliónů kusů her, což je číslo, které stojí za vzrůstajícími úspěchy firmy. Dokazují to také poslední (a nutno podotknout, že rekordní) finanční výsledky.

V průběhu finančního roku, který skončil 30. zářím, SCi generovalo obrat 28,5 miliónů liber (růst o 61%). Předběžný zisk se zvýšil na 3,5 miliónů, na čemž má kromě zmiňované série Conflict Desert Storm podíl také "půlmiliónový" výtvor The Great Escape - zajímavé je, že o vývoj obou her (v případě série Conflict Desert Storm posledního druhého dílu) se postaralo studio Pivotal Games, jenž se právě SCi rozhodlo před několika měsíci koupit - inu, koupě to byla více než výhodná.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 22. – 28. listopadu 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Neuvěřitelné se stalo skutečností – fotbalový velikán FIFA 2004 byl sesazen z teplého královského trůnu. Nejprodávanější hrou bez rozdílu platforem se tak stala očekávaná konzolová akce Medal of Honor: Rising Sun, před fotbalového kolegu se dokázala prodrat také závodní simulace Need For Speed: Underground. Za zmínku jistě stojí také debut hry Prince of Persia: The Sands of Time, která obsadila desátou příčku.

AP MP Název hry PT
1. N Medal of Honor: Rising Sun 1
2. - 2. Need For Speed: Underground 2
3. í 1. FIFA 2004 6
4. í 3. Lord of The Rings: Return of The King 3
5. - 5. Tony Hawk`s Underground 2
6. í 4. True Crime: Streets of LA 4
7. í 6. Championship Manager: Season 03/04 2
8. í 7. The Simpsons: Hit and Run 5
9. ë 11. Harry Potter: Quidditch World Cup 4
10. N Prince of Persia: The Sands of Time 1
11. ë 18. Eye Toy: Play 22
12. í 9. Finding Nemo 9
13. í 8. WWE Smackdown! Here Comes The Pain 4
14. ë 15. Manhunt 2
15. í 12. Dance: UK 7
16. í 10. Mario Kart: Double Dash!! 3
17. N Project Gotham Racing 2 1
18. í 13. Pro Evolution Soccer 3 7
19. ë 23. Rugby 2004 11
20. í 17. Pop Idol 3

PC – žebříček
Překvapení se nekoná a tak se fotbaloví fanoušci mohou po neúspěchu FIFY 2004 těšit alespoň z primátu v kategorii PC her, které vévodí v Anglii mimořádně úspěšná série Championship Manager: Season. Svou premiéru v žebříčku mají za sebou také další hry v čele s šestým titulem Need For Speed: Underground, další výtvor ze světa kopané, hru Total Club Manager 2004, můžete najít na devátém místě.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Championship Manager: Season 03/04 2
2. - 2. Norton Internet Security 2004 11
3. - 3. The Sims: Makin` Magic 5
4. - 4. Call of Duty 4
5. - 5. The Sims Double Deluxe Pack 8
6. N Need For Speed: Underground 1
7. í 6. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 6
8. í 7. FIFA 2004 4
9. N Total Club Manager 2004 1
10. í 9. The Sims: Superstar 28

PlayStation 2 – žebříček
PS2 trháku Medal of Honor: Rising Sun se podařilo dobýt Anglii a tak vás nemůže překvapit, že po celkovém primátu mu patří také první místo mezi hrami pro konzoli PlayStation 2. I zde musela zlatý stupínek opustit dnes až třetí fotbalová simulace FIFA 2004, po neslaném prvním týdnu se do vrchních pater prodírá také znovuzrozený perský princ ve hře Prince of Persia: The Sands of Time.

AP MP Název hry PT
1. N Medal of Honor: Rising Sun 1
2. - 2. Need For Speed: Underground 2
3. í 1. FIFA 2004 6
4. í 3. Lord of The Rings: Return of The King 3
5. - 5. Tony Hawk`s Underground 2
6. í 4. True Crime: Streets of La 4
7. ë 23. Prince of Persia: The Sands of Time 2
8. ë 11. Eye Toy: Play 22
9. í 7. The Simpsons: Hit and Run 5
10. í 6. WWE Smackdown! Here Comes The Pain 4

Xbox – žebříček
Závodní simulace Project Gotham Racing se stala jednou z nejúspěšnějších her pro konzoli Xbox a její pokračování hodlá v nové tradici pokračovat – dokazuje to konec konců prodej v prvním týdnu po vstupu hry na trh. Project Gotham Racing 2 tak dokázal pokořit hit Medal of Honor: Rising Sun i do minulého týdne vedoucí Need For Speed: Underground. Kvalitní komiksová akce XIII debutuje na sedmé pozici.

AP MP Název hry PT
1. N Project Gotham Racing 2
2. N Medal of Honor: Rising Sun 1
3. í 1. Need For Speed: Underground 2
4. í 2. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 4
5. í 4. FIFA 2004 6
6. í 3. True Crime: Streets of La 4
7. N Xiii 1
8. í 5. Lord of The Rings: Return of The King 3
9. í 6. Tony Hawk`s Underground 2
10. í 7. The Simpsons: Hit and Run 5

GameCube – žebříček
Dění v žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli GameCube se nijak nevymyká všednímu průměru – na čele je tak povedený výtvor Mario Kart: Double Dash!!, kterého pronásleduje stále se zlepšující závodní titul Need For Speed: Underground. Třetí příčka pak patří akci Medal of Honor: Rising Sun, která se musí o své místo na slunci prát s nejbližší konkurencí, kterou zastupují výtvory Lord of The Rings: Return of The King a True Crime: Streets of La.

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

AP MP Název hry PT
1. - 1. Mario Kart: Double Dash!! 3
2. ë 5. Need For Speed: Underground 2
3. N Medal of Honor: Rising Sun 1
4. í 2. Lord of The Rings: Return of The King 3
5. í 3. True Crime: Streets of La 2
6. í 4. Star Wars: Rebel Strike - Rs 3 4
7. í 6. Tony Hawk`s Underground 2
8. í 7. FIFA 2004 6
9. ë 11. Harry Potter: Quidditch World Cup 4
10. - 10. Billy Hatcher And The Giant Egg 5

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA, tentokráte za období od 16. – 22. listopadu letošního roku. Jaký bude vánoční dárek číslo jedna v USA a Severní Americe? Odpověď je prostá a jednoduchá – zůstává jím nejnovější datadisk Makin´ Magic pro simulaci The Sims, který opět pokořil všechny ostatní konkurenty. Druhou příčku i nadále drží akce Call of Duty a třetí je vynikající a zřejmě nejlepší RPG tohoto roku, titul Star Wars: Knights Of The Old Republic (samozřejmě ve verzi pro PC). Dobře si vedou také další dva oblíbené vánoční dárky, výtvory The Sims Double Deluxe a Zoo Tycoon: Complete Collection.

AP Název hry
1. The Sims: Makin` Magic
2. Call of Duty
3. Star Wars: Knights Of The Old Republic
4. The Sims Double Deluxe
5. Zoo Tycoon: Complete Collection
6. Age of Mythology
7. Halo: Combat Evolved
8. Backyard Basketball
9. Uru: Ages Beyond Myst
10. Dungeon Siege: Legends of Aranna

Zdroj: GameSpot


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce