Byznys hrátky: Když se dva berou

Namco a Bandai jsou svoji * Herní průmysl je na vzestupu * Revolution pod 300 dolarů * Rok 2005 v Británii slovy čísel * Bill Gates o Xboxu 360 * Smiling Gator skončili * Naughty America si hráče pohlídá * A ještě více, včetně tabulek prodejnosti
Byznys hrátky: Když se dva berou

Namco a Bandai jsou svoji

Čtvrtého ledna oznámily společnosti Namco a Bandai dokončení svého sloučení do jedné společnosti Namco Bandai America Inc.

Abychom byli přesní, již druhého ledna získal Namco Bandai Holdings veškeré akcie Namca a Bandaie, Namco Bandai America Inc. je název pro holding v Severní Americe. Takto vznikla největší japonská herní a hračkářská společnost, která vlastní značky jako Pac-Man, Tamagotchi, SoulCalibur, Naruto a Tekken. A díky kapitálu, který sloučením narostl do součtu obou, má nyní společnost ještě větší šance dále růst.

Zdroj: Worthplaying

Herní průmysl je na vzestupu

Podle analýzy společnosti DFC Intelligence zaznamenal herní průmysl růst majetku společností o sedm procent.

Růst má však nabírat na obrátkách s příchodem dalších konzolí nové generace, tak tedy aspoň analytici soudí. V žebříčku společností, které zažily největší nárůst kapitálu, korunuje Microsoft s růstem o procento na necelých 290 miliard dolarů. Dá se ale předpokládat, že zde se jedná o majetek celé společnosti, spíše než pouhou herní část. Hnedle na druhém místě je rivalská společnost Sony, jež povyrostla o sedm procent na šestatřicet miliard dolarů a třetí příčka patří Vivendi Universal se srovnatelným majetkem. A abychom doplnili konzolovou trojici, na čtvrtém místě naleznete Nintendo s majetkem okolo osmnácti miliard dolarů, který však narostl o patnáct procent oproti roku 2004.

Na druhé straně stojí propad Electronic Arts, kteří jsou sice na slušných šestnácti miliardách dolarů, ale oproti předchozímu roku si o sedmnáct procent pohoršili. Take-Two zase skončilo díky skandálu okolo Hot Coffé pro GTA: San Andreas o čtvrtinu hůře než dříve a Atari se dokonce dostalo pod polovinu svého předchozího majetku. Raketový růst zažila společnost Midway a to o sto čtyřicet procent, srovnatelné je snad jen sloučení Namco a Bandai, které přineslo nárůst kapitálu o necelé dvě stovky procent.

Zdroj: Gamasutra

Revolution pod 300 dolarů

Nintendo od začátku proklamovalo, že jejich chystaná konzole Revolution bude levnější než konkurence. Nyní sám ředitel firmy Satoru Iwata pro Yahoo Japan potvrdil, že cena jejich konzole bude nižší než cena PS3 a Xboxu 360. Přesněji uvedl částku pod 299 dolarů (asi 7100 Kč), což je cena core verze Xboxu 360.

Na druhou stranu se objevily trochu nepříjemné informace o tom, kdy se nové konzole od Ninteda dočkáme. Podle Yvese Guillemota, šéfa Ubi Softu, se Revolution začne prodávat v létě 2006 v Japonsku a USA, ale v Eropě až někdy v roce 2007. Což je velmi v rozporu s tím, o čem jsme vás informovali dříve.

Zdroj: Eurogamer, Jeuxvideo

Rok 2005 v Británii slovy čísel

Společnost ELSPA, zabývající se herním průmyslem, vydala tabulku desíti nejprodávanějších her ve Velké Británii za loňský rok.

Vavříny na ostrovech sklízely hry od Electronic Arts, kterých byla v desítce nejúspěšnějších rovnou celá čtveřice. Dvojička se povedla už jenom Lucas Arts a ostatní společnosti se musely spokojit s jediným zástupcem. Celkově zaznamenal herní průmysl růst, který komentoval ředitel ELSPA. Je spokojen, že se hernímu trhu daří udržovat vzestupnou tendenci i přesto, že se blíží konzole nové generace. To je, dle jeho slov, známka zralosti trhu.

  Název hry
1.

FIFA 2006

2.

Pro Evolution Soccer

3.

Need for Speed: Most Wanted

4.

Gran Turismo

5.

Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

6.

FIFA Street

7.

Star Wars Battlefront II

8.

Grand Theft Auto: San Andreas

9.

King Kong

10.

The Sims 2

Zdroj: ELSPA

Bill Gates o Xboxu 360

Vystoupení Billa Gatese na výstavě CES přineslo kromě nových informací o operačním systému Windows Vista také pár novinek o Xboxu 360.

Řeč byla především o budoucí generací optických mechanik, konkrétně o formátu HD DVD, kterému už dříve Microsoft vyjádřil svou podporu. Gates slíbil, že HD DVD mechanika bude dostupná jako externí doplněk i k aktuálně prodávaným Xboxům. Microsoft se tak snaží nabídnout levnou alternativu k budoucím Blu-ray či HD DVD přehrávačům, protože tento externí model pro Xbox by měl být levnější než stolní přehrávač. Za relativně malou cenu (o konkrétní částce zatím nebyla řeč) si tedy můžete schopnosti své konzole rozšířit i o přehrávání filmů v high-definition formátu.

Padlo slovo také o hrách v high-definition formátu. Gates předpokládá, že do června bude na trhu alespoň padesát takových her. Nezůstalo však jen u slov: obě špičky Microsoftu, Gates a Ballmer, si to rozdaly při hraní boxerské Fight Night 3 od EA. Gates hrál jako Muhammad Ali, Ballmer vystupoval jako Joe Frazier, a oba tak názorně přítomným novinářům a divákům ukázali, co si představit pod pojmem "HD hra".

Na závěr Microsoft potěšil hráče, na které nová konzole nezbyla. Firma totiž uzavřela smlouvu s čínskou firmou Celestica, která se stává třetím výrobcem Xboxu 360. Zvýší se tak měsíční produkce této konzole. Koncem června by mělo být dostupných 4,5 až 5,5 milionu kusů.

Zdroj: Živě.cz

Smiling Gator skončili

Společnost Smiling Gator Productions byla nucena ukončit svoji činnost, protože jí došly veškeré finanční prostředky.

Oznámila to na svých stránkách, stejně jako ohlásila zrušení svého projektu Twilight War. Tato chystaná masivní multiplayerová střílečka, běžící na engine Source, se tak bohužel nikdy nedočká svého vydání. I když se Smiling Gator snažili získat další investory, nepovedlo se a v brzké době bude zrušena jak jejich stránka, tak i veškeré kontakty na členy společnosti.

Zdroj: Homepage

Naughty America si hráče pohlídá

Společnost Naughty America, pracující na stejnojmenné hře, se dohodla na použití identifikační služby Sentry pro účely hry.

Hráč bude mít možnost zadat své osobní údaje při přihlášení do hry a ty budou následně ověřeny službou Sentry. Ta odhalí veškeré kriminální záznamy o uživateli a pokud bude uznán čistým, objeví se v jeho osobním profilu certifikát. Ten se bude poté každé tři měsíce automaticky aktualizovat. Hra by tak měla být bezpečnější.

Naughty America: The Game je založena na online schůzkách vašich virtuálních postav s jinými hráči. Protože je určena pouze pro dospělé, ověřuje se vaše totožnost, stejně jako zletilost, podle vaší kreditní karty. Poté si můžete vybrat mezi sexuální a asexuální verzí hry, podle slov autorů bude možno volbu kdykoliv změnit, prý se hráči budou zúčastňovat pouze aktivit, které sami chtějí.

Zdroj: Worthplaying

Online hraní na konzolích poroste

Podle analýzy firmy In-Stat se má do roku 2009 zdesetinásobit počet lidí, kteří používají nějakou předplacenou internetovou službu konzolí.

Hlavní však pro tento růst bude rozhodnutí Sony, zda bude online hraní na konzoli PS3 zpoplatněné, nebo nikoliv. Pouze pokud by tomu tak bylo, tak se dá předpokládat, že v roce 2009 bude kolem třicíti milionů hráčů používat nějakou předplacenou službu k online hraní na konzolích. U služby Xbox Live! předpokládají autoři studie růst počtu zákazníků o polovinu každým rokem.

Zdroj: Gamasutra

Nintendo DS se v Evropě prodává

Společnost Nintendo oznámila, že v Evropě se prodalo přes 3,5 miliónů kusů jejich handeheldu NDS, což dává celosvětově přes 13 miliónů prodaných přístrojů. Nejlépe se NDS prodává v Japonsku, kde se jedná o počet 5 miliónů kusů na konci roku 2005. Kolem 4 miliónů kusů se prodalo v severní Americe a pár set dalších v jižní Americe, v Austrálii a podobných teritoriích.

Nejlépe se v Evropě prodávala hra Nintendogs (naše recenze), které zmizelo z obchodů 1,6 miliónů kusů od vydání v říjnu a hra Mario Kart DS (recenze), jenž má na kontě přes 800 tisíc kusů od prosince. Další jasný hit; Animal Crossing: Wild World, kterého se prodalo v Japonsku milión kusů během dvou týdnů, se dostane do Evropy již brzo.

Zdroj: Eurogamer

Crackovaný demodisk pro Xbox 360

Na internetu se objevila ISO verze (vypálitelný obraz média) demo disku na Xbox 360. Obraz prý stačí vypálit na běžné DVD a Xbox 360 ho přečte i bez jakéhokoliv čipu. Na demo disku jsou ukázkové verze her King Kong, Kameo, Call of Duty 2 plus videa z dalších her. 

Hackeři z Teamu Pi v informacích u ISO souboru píší: "Vypadá to, že Microsoft měl takový spěch tento disk vydat, že zapomněl přidat jakoukoliv ochranu." Žádný ze souborů na disku není podle Teamu Pi nikterak podepsán, což dovolí rozsáhlé modifikace pro další snahy hacknout next gen konzoli Microsoftu.

Zdroj: Eurogamer

Hugo Awards i pro hry

Když Hugo Gernsback v roce 1953 založil Hugo Awards, tedy soubor cen, které byly pojmenovány po jeho osobě, určitě netušil, že po více jak padesáti letech se řady oceňovaných rozšíří také o počítačové hry.

Hugo Awards jsou ceny, které se pravidelně udílí na kongrese World Science Fiction Convention. Původně se oceňovala pouze literární díla spojená se sci-fi, organizátoři však v poslední době dospěli k závěru, že se žánrem science fiction je dnes úzce spjato prakticky každé odvětví lidského působení. I proto si letos sošku a uznání odnese také zvolená počítačová hra. Organizátor soutěže, Craig Miller, však nezapomněl zdůraznit, že byly hry prozatím umístěny pouze do speciální kategorie. Co to znamená? Jak Miller uvedl, musí se nejprve otestovat, jak se kategorie ujme, a až poté ji bude možné umístit na seznam stálých.

Zdroj: Gamasutra

Boll by prý natočil Doom lépe

Uwe Boll stále nemá dost. Už stihl pokazit několik filmů na motivy počítačových her, ale to mu pořád ještě nestačí. V nedávném rozhovoru pro server Bloody Disgusting prozradil, že by se rád ujal i snímku na motivy Metal Gear Solid. Lidé od Konami, kteří mají na starosti scénář, už za ním prý několikrát byli pro radu. Boll však jako režisér prozatím nebyl osloven.

Další z otázek uvedla na pravou míru situaci ohledně Dungeon Siege filmu. Neplatí původně vyřčené, tedy že se film rozdělí na dvě části. Dočkáme se pouze jednoho dílu, přičemž verze uvedená do kin bude mít 150 minut a na DVD se děj protáhne až na 190 minut. Rozhovor však přinesl také nadmíru zajímavý komentář filmového Dooma. Boll se nebál prohlásit, že by snímek zvládl natočit stokrát lépe.

Zdroj: DB

Japonské žebříčky posledního týdne loňského roku

Na pár měsíců jsme si sice od žebříčků prodejnosti v Japonsku odpočinuli, nyní se však k pravidelnému týdennímu seriálu vracíme.

Týdnu mezi 26.12. 2005 až 1.1. 2006 v rámci her jednoznačně vévodily tituly pro Nintendo DS, které obsadily první tři pozice.  A kromě toho pět dalších, takže mezi prvních deset nejprodávanějších her pustilo Nintendo pouze dva tituly pro PS2.

AP Název hry Konzole Kusů
1. Kahashima Ryuuta Kyouju Kanshuu: Motto Nouo Kitaeru Otona DS NDS 414,556
2. Doubutsu no Mori DS [Animal Crossing: Wild World] NDS 205,119
3. Mario Kart DS NDS 168,680   
4. Kingdom Hearts II PS2 156,837
5. Kahashima Ryuuta Kyouju no Nouo Kitaeru Otona DS Training NDS 153,189
6. Front Mission 5 PS2 146,209   
7. Mario & Luigi RPG 2 NDS 132,726
8. Yawaraka Atamajuku NDS 82,789   
9. Tamagotchi no PuchiPuchi Omisecchi NDS 63,433
10. Pokemon Fushigi no Dungeon: Ao no Kyuujotai NDS 61,154

Zdroj: Magixbox

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Nintendo prodalo miliony handheldů NDS. Není to tak dávno, co společnost oznámila překonání 5 milionů prodaných kusů v Japonsku. Po vánočních svátcích se po celém světe prodalo dohromady více jak 13 milionů malých konzolí.
  • Take 2 bilancuje a plánuje. Prodeje jednoho z předních vydavatelů dosáhly ve fiskálním roce 2005 1,2 miliard dolarů (necelých 29 miliard korun), z čehož je 308 milionů dolarů (7 miliard korun) za poslední čtvrtletí. Dále byl oznámen posun dvou titulů z prvního na druhé čtvrtletí 2006, a to College Hoops 2k6 a Top Spin 2. Mezi oznámenými hrami byla například konverze GTA: Liberty City Stories na (s největší pravděpodobností) PS2.
  • Diskriminace evropských hráčů Pursuit Force. Na pohled zajímavá závodní akce Pursuit Force si na evropském kontinentu v recenzích nevedla moc dobře. Americká verze hry by na tom ale mohla být o poznání lépe: přibudou v ní totiž checkpointy, sníží se obtížnost a konečně bude možné bourat do běžných aut, které s úkolem v misi nijak nesouvisí. Otázkou zůstává, proč byli hráči v Evropě o tato vylepšení připraveni.
  • Sexuální obtěžování a Xbox Live. Šestadvacetiletý muž byl zatčen, protože měl obtěžovat čtrnáctiletého chlapce, se kterým se seznámil právě prostřednictvím Xbox Live. Po online setkání jejich komunikace pokračovala prostřednictvím e-mailů a rozhovorů přes webkameru. Přes obscénnosti, které se už v tuto chvíli děly, chlapec předal muži svoje telefonní číslo, aby si dohodli schůzku v parku, kde se inkriminovaný čin měl udát.

Žebříček nejprodávenějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP MV Název hry PT
1   Up  2   Need For Speed: Most Wanted
2   Down  1   King Kong: Official Game of The Movie
3   Non Mover  3   FIFA 06 14 
4   Up  10   Prince of Persia: The Two Thrones
5   Non Mover  5   Pro Evolution Soccer 5 11 
6   Up  12   Grand Theft Auto: Liberty City Stories
7   Up  11   Shadow The Hedgehog
8   Up  17   The Sims 2 60 
9   Non Mover  9   Gun
10   Down  6   Harry Potter And The Goblet of Fire
11   Up  13   WWE Smackdown! Vs Raw 2006
12   Down  7   True Crime: New York City
13   Up  14   Buzz! The Music Quiz 10 
14   Up  16   Star Wars: Battlefront 2 10 
15   Down  4   Call of Duty 2: Big Red One
16   Up  21   Tony Hawk`s American Wasteland 10 
17   Up  25   Football Manager 2006 11 
18   Up  20   Tiger Woods PGA Tour 06 13 
19   Down  8   Narnia: The Lion, The Witch And Wardrobe
20   Down  15   50 Cent: Bulletproof

PC žebříček

1   Non Mover  1   Football Manager 2006 11 
2   Up  4   The Sims 2 68 
3   Down  2   Age of Empires 3
4   Up  8   The Movies
5   Down  3   Call of Duty 2
6   Up  7   Quake 4 11 
7   Down  6   The Sims 2: Nightlife 16 
8   Down  5   Civilization Iv
9   Up  20   Black And White 2 13 
10   Up  11   Battlefield 2 28 

PS2 žebříček

1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Non Mover  2   King Kong: Official Game of The Movie
3   Up  9   Prince of Persia: The Two Thrones
4   Up  5   Buzz! The Music Quiz 11 
5   Up  6   True Crime: New York City
6   Up  8   Gun
7   Down  3   Call of Duty 2: Big Red One
8   Down  4   FIFA 06 14 
9   Up  16   Tony Hawk`s American Wasteland 10 
10   Up  14   Star Wars: Battlefront 2 10 

Xbox žebříček

1   Up  2   Need For Speed: Most Wanted
2   Up  4   Prince of Persia: The Two Thrones
3   Up  7   Gun
4   Down  3   Call of Duty 2: Big Red One
5   Up  6   True Crime: New York City
6   Down  1   King Kong: Official Game of The Movie
7   Up  11   Pro Evolution Soccer 5 11 
8   Up  9   Star Wars: Battlefront 2 10 
9   Up  19   Far Cry: Instincts 11 
10   Down  8   FIFA 06 14 

Gamecube žebříček

1   Up  2   Pokemon Xd: Gale of Darkness
2   Up  5   Prince of Persia: The Two Thrones
3   Non Mover  3   King Kong: Official Game of The Movie
4   Up  6   Need For Speed: Most Wanted
5   Up  8   Gun
6   Up  7   Battalion Wars
7   Up  9   True Crime: New York City
8   Up  13   The Sims 2
9   Up  18   Spongebob Sqpnts: Lights, Camera, Pants!
10   Non Mover  10   Call of Duty 2: Big Red One

PSP žebříček

1   Non Mover  1   Grand Theft Auto: Liberty City Stories
2   Up  5   Need For Speed: Most Wanted
3   Down  2   Pro Evolution Soccer 5
4   Down  3   WWE Smackdown! Vs Raw 2006
5   Up  7   FIFA 06 12 
6   Up  8   Championship Manager
7   Up  11   Pursuit Force
8   Up  9   Prince of Persia: Revelations
9   Down  6   World Tour Soccer 17 
10   Non Mover  10   Harry Potter And The Goblet of Fire

Nintendo DS žebříček

1   Non Mover  1   Mario Kart Ds
2   Non Mover  2   Nintendogs: Lab And Friends 13 
3   Non Mover  3   Sonic Rush
4   Up  6   Nintendogs: Dachshund And Friends 13 
5   Up  11   Nintendogs: Chihuahua And Friends 12 
6   Down  4   King Kong: Official Game of The Movie
7   Up  13   Need For Speed: Most Wanted
8   Non Mover  8   Super Mario 64 Ds 43 
9   Up  15   Zoo Tycoon Ds
10   Down  7   Harry Potter And The Goblet of Fire

Xbox 360 žebříček

1   Up  2   Call of Duty 2
2   Down  1   Project Gotham Racing 3
3   Non Mover  3   Perfect Dark Zero
4   Non Mover  4   FIFA 06
5   Up  7   Need For Speed: Most Wanted
6   Non Mover  6   Condemned: Criminal Origins
7   Up  8   Kameo: Elements of Power
8   Up  9   Quake 4
9   Up  10   Tiger Woods PGA Tour 06
10   Down  5   King Kong: Official Game of The Movie

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

Age of Empires 3

2.

Battlefield 2: Special Forces

3.

Call of Duty 2

4.

The Sims 2: Nightlife

5.

Civilization 4

6.

World of Warcraft

7.

The Sims 2

8.

Harry Potter and the Goblet of Fire

9.

The Sims 2: Holiday Edition

10.

Zoo Tycoon 2: Endangered Spices

Zdroj: Gamespot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A