Byznys hrátky: konec francouzské společnosti Cryo?

Vítejte u nové pravidelné rubriky nazvané výstižně „Byznys hrátky“. Měla by vás seznámit se zajímavostmi ze zákulisí herního průmyslu, nechybí ani pohled na finanční zprávy, prosperitu herních společností, průzkum trhu a další informace týkající se byznysu. Tentokráte krom jiného rozebereme krizi francouzské společnosti Cryo a podíváme se na první informace týkající se ECTS 2002.
Byznys hrátky: konec francouzské společnosti Cryo?

Cryo umírá…

Ano, i v herním průmyslu dochází k zániku významných společností. Byť se s něčím podobným setkáváme v poslední době jen velmi zřídka, o podobně nepříjemné překvapení se postarala společnost Cryo. Že by byla v krizi právě tato významná francouzská firma, to bylo ještě donedávna nemyslitelné.

Bohužel, nic není nemožné. Velké dluhy, neschopnost dohodnout a vypořádat se s věřiteli a mnohé další, to stojí za pádem této společnosti. Loňský rok byl prvním, který otevřeně upozornil na rostoucí finanční potíže - ztráta 16.5 miliónu euro při obratu více než 67 miliónů je velmi negativním výsledkem, který otevřel oči i samotným vlastníkům této herní firmy.

Letos tak přišlo na řadu několik vnitřních a z pohledu obyčejné hráčské veřejnosti neviditelných změn. Jejich cíl byl vcelku jasný - měli neustávající pád a hrozící konec zastavit. Jak již dnes můžeme bez jakýchkoliv spekulací potvrdit, všechny pokusy se ukázaly jako neúspěšné. Na začátku měsíce července tak přišla nevyhnutelná zpráva potvrzující tyto skutečnosti a vše z nich vyplývající. Cryo pomalu končí…

Jiskřička naděje však přesto existuje. Podle francouzských zákonu má Cryo tři měsíce na vypořádání všech svých záležitostí, po uplynutí této doby budou moci věřitelé uplatnit své nároky (jiným slovy to znamená hromadu soudních jednání). Co z toho plyne? Stále ještě existuje malá naděje na záchranu této firmy, podle všech informací jsou však dluhy až přespříliš vysoké. Jen ztěží se tak podaří najít dostatek prostředků či eventuelně vhodného investora, který by dokázal nevyhnutelný pád a bankrot firmy zastavit.

Nejasný zůstává i osud získaných licencí a her, jejichž práva vlastní právě Cryo. Více napoví nejbližší týdny.

ECTS 2002 - co nás čeká?

Letošním evropským herním svátkem bude bezpochyby populární herní výstava ECTS pořádaná každoročně v Londýně. ECTS 2002 však bude oproti svému loňskému kolegovi v mnoha směrech revoluční. První změnou je přesunutí data pořádaní na  29.-31. srpna, celá show se navíc vrací do populárního prostředí londýnského Earls Court. Co více, na návštěvníky poprvé v historii čeká tzv. "The Playstation Experience" pořádaná společností Sony Computer Entertainment.

Před několika dny byly navíc vypuštěny první informace o herním obsazení této významné akce. A už nyní nemůže být pochyb o tom, že všichni návštěvníci uvidí v průběhu relativně krátké doby tří dnů nespočet zajímavých titulů na stáncích nejvýznamnějších herních tvůrčích i distribučních firem.

Účast totiž přislíbila silná většina gigantů herního nebe - v Londýně tak své výtvory mimo jiné představí společnosti Electronic Arts, Acclaim, Infogrames, Codemasters, Midway či Rage, krom nich také další významné firmy zastupující například Konami, Capcom, Ubi Soft, THQ, Eidos či Activision.

Jak potvrdili samotní pořadatelé, celkový počet vystavovatelů by měl překonat loňské výsledky. Pro evropskou hráčskou veřejnost je navíc velmi pozitivní, že na letošním ročníku nebudou chybět ani firmy, které se toho loňského nezúčastnily. První prognózy předpokládají krom jiného také vysokou návštěvnost, to vše v období mezi 29.-31. srpnem, kdy se ECTS koná. A co vy, navštívíte v těchto dnech Londýn?

Budoucnost je v DVD? Podle německé pobočky Eidos bezpochyby

DVD mechaniky se díky neustálému, byť pozvolnému snižování cen dostaly v posledních měsících cenově na úroveň klasických CD-ROM. Právě to je jeden z hlavních důvodů jejich postupného rozšíření mezi samotnými uživateli.

Výhod, které s sebou přinášejí DVD média (týká se to především pak jejich kapacity) jsou si vědomi také mnohé herní společnosti. A že budoucnost her se skrývá právě v DVD, o tom už jsou mnohé přesvědčeny. Dokazuje to kupříkladu německá pobočka Eidosu.

Ta totiž odhalila před několika dny svůj veskrze smělý plán. Od počátku roku 2003 bude distribuovat všechny hry výhradně na DVD discích, které jsou v současnosti využívány pouze minimálně - pokud ano, pak zejména v případě speciálních edicí. Již v současnosti byly zahájeny přípravy, velký důraz klade samotná společnost Eidos na vytvoření účinné ochrany DVD médií, která by zabránila nelegálnímu kopírování. Nakolik se bezpochyby revoluční plán ukáže jako úspěšný, to se dozvíme až příští rok. Dodrží-li však zástupci německé pobočky společnosti Eidos dané slovo, her Commandos 3 či Deus Ex 2 se zřejmě dočkáme již výhradně a pouze na discích DVD.

Sony prohrála soudní jednání

Nehynoucí součástí každodenního dění na herním poli jsou také četná soudní jednání, která povětšinou vedou samotné herní společnosti. Podobný případ se odehrál také v Austrálii.

Australská pobočka společnost Sony Computer Entertainment se totiž po nashromáždění potřebných důkazů rozhodla zažalovat místního občana Eddyho Johnsona z nelegální instalace mod chipů do konzole PlayStation. Nebudu vás příliš zatěžovat technickými detaily týkajícími se těchto chipů, pouze připomenu, že v konečném důsledku dojde tímto zásahem k prolomení ochrany konzole. Co to znamená pro majitele podobně upravené konzole, to už si bystřejší z vás jisto jistě doplní sami.

I když se vám z prvních informací může zdát výsledek soudního jednání předem jasný (a nasvědčuje tomu také nedávný případ, který se odehrával v Kanadě), nenechejte se mýlit. Jak totiž rozhodl federální soud, instalace a používání podobných chipů není porušením australských zákonů. Zástupci firmy jsou pobouřeni a uvažují o odvolání k vyšší instanci.

Byť byl první verdikt pro Eddyho Johnsona více než příznivý, nezůstane tato osoba bez potrestání. Další obvinění, které na něj bylo podáno, ho má usvědčit z nelegálního šíření a prodeje her. V této nastávající kauze nelze očekávat podobně překvapující výsledek.

Finanční výsledky herních firem - důvod k radosti?

Jednou z mála možností, jak alespoň částečně nahlédnout do hospodaření významných světových herních firem a společností, jsou čtvrtletní výsledky hospodaření. Byť se v poslední době proplétá celým světem a zejména pak Spojenými státy americkými série účetních skandálů, hernímu průmyslu a speciálně pak společnostem podnikajícím v této branži se zatím úspěšně vyhýbají.

Dnes tak trochu nahlédneme do finančních výkazů dvou na poli herní zábavy velmi známých společností - Activision a Electronic Arts. Mají zástupci těchto firem důvod k radosti?

Odpověď je jednoznačná - ANO. Největší důvod k radosti mohou mít oprávněně u Activision. V období končícím 30. června generovala tato společnost čistý příjem 191,3 miliónů dolarů, což je 73% nárůst oproti stejnému období roku loňského. Čistý zisk pak dosáhl 20,7 miliónů dolarů. Zástupci společnosti jásají, aby ne!

Šokem pro mnohé byly finanční výsledky, která oznámili právě u Electronic Arts. I když analytici předpokládali ztrátu mezi 4,5 a 25 milióny dolarů za druhé čtvrtletí letošního roku, skutečné výsledky hovoří jasně - provozní zisk se vyšplhal na příznivých 9 miliónů amerických dolarů. V porovnání s loňským rokem je pak posun zcela zřejmý - loni generovala firma ztrátu přes 45 miliónů. Na závěr připomeňme, že v daném období tří měsíců vypustila společnost Electronic Arts na trh tucet her určených pro celkem šest různých platforem.

Kromě Electronic Arts a Activision se však svým hospodařením pochlubily i desítky dalších významných společností. Všeobecně se z nich dá vyvodit jasný závěr - žádná recese se nekoná. V silné většině případů se hmatatelné výsledky lišily od předchozích předpokladů analytiků a to v kladném slova smyslu. I do budoucna navíc předpokládají herní firmy růst tržeb a potažmo samozřejmě i zisků. Nakolik se jejich prognózy ukáži jako uskutečnitelné, napoví až budoucnost.

Do evropských obchodů zavítala miliontá konzole GameCube

Společnost Nintendo slavnostně oznámila, že před několika dny vyexpedovala do evropských obchodů již v pořadí miliontý kus konzole GameCube.

Tato zpráva přichází několik dní po oznámení, že právě v Evropě se již prodalo více kusů této konzole, než jak tomu je v případě Xboxu. To vše navzdory tomu, že prodej GameCube byl zahájen o několik týdnů později. Jak vidno, u obyvatel starého kontinentu překvapivě vede zástupce Nintenda. Velký vliv na to bude mít podle mnoha odborníků také špatně zvolená marketingová strategie Microsoftu, týkající se prodeje Xboxu. Jeden z mnoha důkazů je i Česká republika - do dnešního dne jsme se nedočkali zahájení oficiálního prodeje.

Xboxu se blýská na lepší časy - prodejnost stoupá, chystá se expanze do dalších zemí

Nejen Nintendo má však důvod k radosti. Poslední výsledky prodejnosti totiž jasně naznačují, že Xboxu se i přes počáteční potíže začíná blýskat na lepší časy. V reakci na slevu této herní konzole vzrostl prodej ve Spojených státech o zhruba 131%, což jsou pro Microsoft jistě pozitivní čísla. I přesto zatím z hlediska celkového počtu prodaných kusů Xbox překvapivě zaostává za již zmiňovanou konzolí GameCube. 

Nové výsledky z celého světa donutili Microsoft zvýšit prognózu prodeje na zhruba 9-11 miliónů kusů v následující fiskálním roce. Jak je vidno, ceny stále hýbou světem a lidé neradi investují do předraženého hardwaru.

Také další zpráva se týká konzole Xbox. V nejbližší době hodlá společnost Microsoft expandovat Xbox i do dalších světových zemí - konkrétně pak do Jižní Koreji, Hong Kongu, Singapůru, Tajwanu, Nového Zélandu a Mexika (jen ta Česká republika mi tam pořád schází).

Kromě toho bylo oznámeno, že další dva tituly určené pro tuto konzoli zdolaly pomyslnou hranici jednoho miliónu prodaných kopií - jedná se o hry Project Gotham Racing a Dead or Alive 3. Již dříve se to podařilo titulu Halo, na který už několik měsíců marně čekají majitelé PC.

Jak se bude vyvíjet herní konzolový trh aneb válka o druhé místo

První pozice PlayStationu 2 je neohrozitelná a stejně tomu bude i v budoucnu. Alespoň takový je závěr průzkumu trhu, který provedla agentura Datamonitor. Podle ní se však strhne válka o druhé místo, které by měl v roce 2005 těsně okupovat zástupce Microsoftu, konzole Xbox.

Více už vám poví samotný graf, pod ním následuje slovní komentář všech zobrazených hodnot.

  • PlayStation 2 - nárůst z 21,07 miliónů v roce 2001 na 93,63 miliónů prodaných kusů v roce 2005.
  • Xbox - nárůst z 1,5 miliónu v roce 2001 na 35,81 miliónů prodaných kusů v roce 2005. Jedná se o procentuálně největší nárůst prodejnosti ze všech hodnocených konzolí.
  • GameCube - nárůst z 2,12 miliónů v roce 2001 na 32,43 miliónů prodaných kusů v roce 2005.

V neposlední řadě se však patří připomenout, že se jedná o prognózy, nikoliv čirá fakta. Jen stěží se samozřejmě podaří sesadit z první příčky PlayStation 2, kdo nakonec obsadí druhé místo, to se teprve uvidí.

Jak vidíte budoucnost trhu konzolí vy sami? Je pozice PlayStationu 2 skutečně tak neohrozitelná? Věští osud lepší budoucnost Xboxu nebo GameCube?

Activision si pojistili Tonyho Hawka do roku 2015

Společnost Activision podepsala v těchto dnech exkluzivní smlouvu se skateboardovou hvězdou Tony Hawkem, jehož jméno jistě není cizí ani počítačovým hráčům.

Nová dohoda firmě Activision zaručuje pokračování úspěšné spolupráce minimálně do roku 2015. Dítkem práce obou zúčastněných stran je známý titul Tony Hawk`s Pro Skater a několik jeho pokračování. Je tedy takřka stoprocentně jisté, že se v budoucnu dočkáme dalších dílů této bezpochyby kvalitní sportovní série.

Žebříček nejprodávanějších her v Evropě (týden 20. - 27. července 2002)

Na závěr dnešních "Byznys hrátek" jsem si ponechal žebříček nejprodávanějších her v Evropě, který připravuje agentura ELSPA. Jak je z něj zcela patrné, na vrcholu se nám uvelebil nejnovější počin společnosti Blizzard Entertainemnt, fantasy realtime strategie Warcraft 3: Reign of Chaos. Je nepravděpodobné, že by v nejbližších týdnech došlo právě na prvním místě k nějaké změně.

Důvod k radosti však mohou mít stále u společnosti Maxis. V desetičlenném žebříčku se jako štěnice drží celkem tři hry série The Sims a stejně jako v případě Warcraftu 3 nelze než potvrdit, že jejich "vyřazení" by bylo více než překvapivé.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Warcraft 3: Reign of Chaos 4
2. - 2. The Sims: On Holiday 17
3. - 3. Neverwinter Nights 5
4. - 4. Grand Theft Auto 3 10
5. ë 8. Delta Force: Task Force Dagger 2
6. ë 9. The Sims 129
7. ë 10. The Sims: Hot Date 36
8. í 5. Medal of Honor: Allied Assault 24
9. ë 12. Zoo Tycoon: Dino Digs 2
10. í 6. Soldier of Fortune 2: Double Helix 9

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |