Byznys hrátky: Konec herního násilí

Tokio Game Show ve znamení herního násilí * Konec násilných her v Kalifornii * Herní krásky se opět představí v časopise Playboy * Microsoft zabíjí hraní na PC * Konzole další generace na Tokio Game Show * Cyan Worlds ukončili činnost * A nesmí chybět obvyklé tabulky prodejnosti
Byznys hrátky: Konec herního násilí

Tokio Game Show ve znamení herního násilí 

Japonská Asociace dodavatelů počítačové zábavy (CESA) tradičně pořádá Tokio Game Show. Letos bude hlavním tématem diskuzí násilí ve hrách.

Yoichi Wada (prezident Square Enix, zástupce CEO CESA) povede druhý den výstavy veřejnou diskuzi s mnohými odborníky na téma CERO. Takto bude nazván hodnotící systém podobný třeba ESRB, který ukazuje vhodnost hry pro jednotlivé věkové kategorie. Debata bude vedená na základě vědeckých studií na téma hry a násilí ve společnosti.

Zároveň s tímto oznámením byly odhaleny i rozpisy vystavovatelů a ploch, které jejich stánky zaberou. Největší bude Sony Computer Entertainment, následována Segou, Konami a Namcem (společně s Bandai). Překvapení však je až pátá největší prezentace Microsoftu, který hodlá na japonský trh dle svých slov proniknout. Zato znalci vědí, že Square Enix měl před měsícem vlastní show, takže je nezaskočí malý stánek.

Tokio Game Show se koná 16. - 18. září v Makuhari Convention Center, kdy první den je neveřejný a zbylé dva volně přístupné za 1200 jenů (cca 9 dolarů).

Zdroj: Gamespot

Konec násilných her v Kalifornii

Pod číslem AB1179 se skrývá návrh zákona, který možná zcela změní prodej her v Kalifornii. Pokud bude schválen, od nového roku nesmí být násilné hry prodány dětem a mladým lidem do osmnácti let. A nejen to. V případě porušení zákona hrozí prodejci pokuta až jeden tisíc amerických dolarů.

AB1179 navrhl člen zákonodárného shromáždění Kalifornie Leland Yee. Kalifornský senát ho schválil poměrem hlasů 22:9 a následně vrátil zákonodárnému shromáždění, kde návrh uspěl skórem 65:7. Teď už zbývá jen podpis nebo veto kalifornského guvernéra, kterým není nikdo jiný, než bývalá akční hvězda Arnold Schwarzenegger. Ten má na rozhodnutí čas do 9. října a pokud návrh podpoří, tento začne platit 1. ledna 2006.

Tohle je už druhý Yeeho pokus o regulaci prodeje násilných her. První, s označením AB450, nicméně nikdo nebral příliš vážně. Znovu se o problému začalo diskutovat až po aféře s Hot Cofee modem pro GTA: San Andreas. Dokonce to došlo až tak daleko, že na krabici každé násilné hry bude muset být nálepka s číslem 18, vyvedeném bílou barvou a obtaženém černou. Tato nálepka musí být velká aspoň 2x2 palce (přibližně 5x5 cm).

Zajímavé je, že návrh zákona vůbec neobsahuje zmínku o jinak uznávaném hodnotícím systému ESRB. Místo toho Yee nabízí vlastní systém, který je však v mnoha ohledech nepřesný a nekonkrétní. Vypadá to tedy, že vydavatelé her budou muset sami rozhodnout o hodnocení své hry a následně se bát případných postihů. Zbývá ještě dodat, že přesné znění zákonů si podle jejich čísla můžete vyhledat zde.

Zdroj: GameSpot

Herní krásky se opět představí v časopise Playboy

Loňské číslo magazínu Playboy, ve kterém byly herní hrdinky, bylo velmi úspěšné, není se tak co divit, že se vydavatel rozhodl pro druhé kolo.

Když loni Playboy v jednom svém čísle ukazoval počítačové hrdinky v neherních pózách, úspěch na sebe nenechal čekat a BloodRayne, spolu s články o herním průmyslu, nalákala dostatek čtenářů. Není se tedy co divit, že letos se Playboy snaží tento trik zopakovat a podle vyjádření jeho zástupců je nyní taková konkurence, že mnozí herní vydavatelé museli být odmítnuti.

Kdo se ale dostal na soupisku nejžhavějších herní hrdinek podle časopisu pro pány? Pouze pro dospělé se chtějí ukázat Jacqui (roztleskávačka z Blitz: The League), Carla Valenti (hlavní hrdinka Fahrenheit/Indigo Prophecy), za Darkwatch nastoupí Cassidy a upírka Tala, a Alexa z 50cent Bulletproof. Doplní je ještě hrdinka z God of War (která nejspíš bude vypadat stejně jako ve hře, protože více už svléci nejde), Hellgate: London a samozřejmě nesmí chybět ani kráska z Playboy: The Mansion.

Zdroj: Gamespot

Microsoft zabíjí hraní na PC

Zní to sice jak titulek z bulváru, ale takto se opravdu vyjádřil jeden ze zástupců Microsoftu. Není se co divit, s Xboxem 360 a připravovaným novým operačním systémem Vista je bezesporu hodně práce a někde se to ukázat musí. Proto nepřekvapí ani oznamovaný roční desetiprocentní pokles herního obchodu na platformě Windows.

Ovšem v Microsoftu neházejí flintu do žita a připravují osmnáctimesíční plán na získání herní rovnocenosti Windows s platformami PlayStation a Xbox. "Je to naše zatím vůbec největší investice pro hraní na Windows," tvrdí manažer Kelly Stanmore. Jak chtějí svého cíle dosáhnout? Mimo jiné to má být nový prodejní koncept her pro Windows, vzájemná propagace her pro PC a Xbox 360 a vzájemně kompatibilní příslušenství.

Svojí troškou do mlýna přispívají i herní vydavatelé, když hlavní vydavatelé upravují krabice pro hry na PC ve stylu konzolí. Jak napovídá níže uvedené nové logo.

Zdroj: 1up   

Konzole další generace na Tokio Game Show

Magazínu Famitsu se podařilo vyzjistit plány Microsoftu na prezentaci titulů pro Xbox 360 na Tokio Game Show.

Nejzajímavější je jistě hratelná verze závodů Ridge Racer 6, přestože dříve o této hře nebyla pomalu ani zmínka (tedy žádné obrázky, ni trailery). Můžeme se také tešit na hratelnou ukázku Kameo: Elements of Power a World Air Force. Nesmíme zapomenout ani na hromadu trailerů, které budou na TGS poprvé představeny veřejnosti.

Zato PS3 má zatím připraveny pouze dva tituly na show, ale zase Metal Gear Solid 4 a Ni-Oh jsou jedny z nejočekávanějších titulů vůbec. Možná se ptáte proč tak málo ukázek. Hlavní porci představení totiž zatím nezveřejnila Sony, takže můžeme jen odhadovat, co se na jejím bezkonkurenčně největším stánku objeví.

Zdroj: Gamespot

Cyan Worlds ukončili činnost

Vývojářské studio Cyan Worlds čelí bezprostřednímu uzavření. V sídle tvůrce jedné z nejpopulárnějších herních sérií na PC, řady nádherných adventur Myst (Riven, Uru), podle neoficiálních informací zůstává už jen několik zaměstnanců. Všichni ostatní jsou bez práce už od pátku. Na vyjádření firmy se teprve čeká, nicméně jeden z pracovníků uvedl ve svém blogu: "Je smutné vidět, jak společnost s tolika talentovanými lidmi prostě končí. Neobviňuji z toho ale nikoho."

Spoluzakladatel Cyan Worlds Rand Miller a prezident Tony Freeman zatím zůstávají ve firmě, nicméně do budoucna nejsou ohlášeny žádné další projekty. Vývojářská společnost nedávno dokončila práce na Myst 5: End of Ages, který vyjde pod křídly Ubisoftu 20. září. Vypadá to však, že "Konec věků" bude koncem i pro slavné Cyan Worlds.

Zdroj: GamesIndustry

Střípky herního byznysu:

  • Mladík v Číně byl zabit vlastní snoubenkou, protože se příliš věnoval hraní MMORPG. Čínské noviny Beijing Morning Post informovaly, že mladá slečna byla obviněna z vraždy svého snoubence. Toho se prý dopustila proto, že příliš hrál MMORPG a málo se snažil sehnat práci. Když pak dlouhou dobu neměli na svatbu, jednoho dne se rozohnila tolik, až milého hráče zabila. Zpráva se nezmiňuje o hře, která se mladíkovi stala osudnou.
  •  Hororová akční střílečka The Suffering se dočká zfilmování. Práva si zajistila společnost MTV Films, zatímco na samotném filmu mají pracovat Stan Winston a Brian Gilbert ze Stan Winston Productions a Jason Lust a Rick Jacobs ze Circle of Confusion. Lidé z MTV Films, konkrétně výkonný viceprezident David Gale zdůvodňují krok jasně: "Tento projekt sledujeme už dlouho a jedná se o pro nás opravdu skvělý materiál. Hra působí velmi filmovým dojmem, je "filmovější" než řada jiných videoher. Navíc nepostrádá výborný smysl pro styl a výrazné postavy."
  • Mezi jednu z nejčastějších otázek týkajících se PSP je, zda bude možné připojit handheld k televizi. Žádné oficiální příslušenství od Sony čekat nemůžeme, protože si jednoduše nechtějí konkurovat s PS2. Ovšem nyní se dostaly na internet první obrázky zařízení, které by propojení PSP s TV mělo umožňovat. Na stránce Maxconsole.net si můžete prohlédnout tři renderované obrázky chystaného přístroje. Kromě standardního kompozitního výstupu si lze všimnout i výstupu pro ovládač Dual Shock a napájecí adaptér. Produkt je v současné fázi ve vývojovém stádiu, ale k připojení k PSP prý rozhodně nebude potřeba nic pájet.
  • Jak prodat Xbox v Japonsku? Podobnou otázku si nejspíše položilo i marketingové oddělení Microsoftu a jako odpověď má být reklamní trailer. Ten ukazuje široké možnosti využití konzole nové generace a to nejen pro hráče. Video rozhodně stojí za shlédnutí, ukazuje totiž Xbox 360 ne jako přístroj určený pouze k hraní her, ale celkové centrum domácí zábavy. Ať už se jedná o ony hry, hudbu, či filmy, vše by mělo být možné díky nové konzoli. Download (promo video, 19 MB): Doupě

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP

MP Název hry PT
1 - 1 Ridge Racer 1
2 í 2 Brian Lara International Cricket 2005 7
3 - 3 Wipeout Pure 1
4 - 8 Virtua Tennis: World Tour 1
5 - 7 Metal Gear Ac!D 1
6 - 4 Need For Speed Underground: Rivals 1
7 ë 10 Midnight Club 3: Dub Edition 12
8 ë 7 ToCA Race Driver 2 11
9 - 11 Tony Hawk`s Underground 2: Remix 1
10 ë 9 Spider-Man 2 53
11 - 24 World Tour Soccer 1
12 - 6 Lumines 1
13 ë - Everybody`s Golf 3
14 - 16 Untold Legends: Brotherhood Blade 1
15 ë 13 Delta Force: Black Hawk Down 5
16 - 20 Medievil Resurrection 1
17 í 15 Madagascar 10
18 - 22 Archer Maclean`s Mercury 1
19 í 21 Medal of Honor: European Assault 12
20 í 14 Cricket 2005 10

PC - žebříček

1 - Dungeon Siege 2 1
2 í 1 Battlefield 2 11
3 í 2 Football Manager 2005 44
4 - 4 The Sims 2 51
5 í 3 The Sims 2: University 26
6 ë 7 Guild Wars 19
7 í 5 Half-Life 2 42
8 í 6 Championship Manager 5 25
9 í 8 Lord of The Rings - Battle Middle Earth 39
10 - 10 Rome: Total War 49

PS2 - žebříček

1 - 1 Brian Lara International Cricket 2005 7
2 - 2 Medal of Honor: European Assault 12
3 ë 9 Cricket 2005 10
4 í 3 Lego Star Wars 20
5 ë 10 Resident Evil: Outbreak File #2 2
6 ë 19 Gametrak - Real World Golf 2
7 í 4 Juiced 12
8 í 7 Madagascar 10
9 í 6 Fantastic 4 8
10 í 8 Charlie And The Chocolate Factory 7

Xbox - žebříček

1 - Delta Force: Black Hawk Down 1
2 í 1 Brian Lara International Cricket 2005 7
3 - Moto GP: Ultimate Racing Technology 3 1
4 í 2 Grand Theft Auto: San Andreas 13
5 í 4 Super Monkey Ball Deluxe 2
6 í 3 Destroy All Humans! 11
7 ë 10 Tom Clancy`s Splinter Cell: Chaos Theory 23
8 í 5 Juiced 12
9 í 7 Medal of Honor: European Assault 12
10 ë 19 Cricket 2005 10

Game Cube - žebříček

1 ë 4 Killer 7 8
2 í 1 Resident Evil 4 25
3 í 2 Mario Party 6 25
4 ë 7 Charlie And The Chocolate Factory 5
5 - 5 Star Fox Assault 19
6 í 3 Mario Power Tennis 28
7 ë 8 Pokemon Colosseum 55
8 ë 12 Donkey Konga 47
9 í 6 Madagascar 10
10 í 9 The Legend of Zelda: Four Swords 33

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

Battlefield 2

2.

World of Warcraft

3.

Gulid Wars

4.

The Sims 2 University

5.

The Sims 2

6.

The Sims Deluxe

7.

Half-Life 2

8.

RollerCoaster 3 Tycoon

9.

The Sims: Unleashed

10.

RollerCoaster 3 Tycoon: Soaked

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A