Byznys hrátky: Konzole kradou PC hráče

Mark Rein: Konzole kradou PC hardcore hráče * Crysis není propadák, prodalo 1 milion kusů * K fúzi Activisionu a Vivendi málem nedošlo * EA: PS3 překoná Xbox 360 na konci roku 2008 * 90 % amerických majitelů Nintenda DS jsou piráti? * V přípravě je prý "Slim & Lite" verze konzole PS3 Vývoj her pro PS3 je stále pozadu, tvrdí EA
Byznys hrátky: Konzole kradou PC hráče

Mark Rein: Konzole kradou PC hardcore hráče

Zatímco v 99 % případů jsou války mezi konzolovými a PC hráči otázkou diskusí po celém internetu, také velké firmy formátu Epicu se touto otázkou zabývají. "Jsem skutečným fandou hraní na PC, a ano, konzole nám jednoduše kradou naše hardcore hráče," prohlásil Rein v nedávném rozhovoru.

"Když vyšlo Call of Duty IV, slyšel jsem kolegy bavit se o skvělé hře, kterou se po nocích baví. Když jsem se jich zeptal, na kterém serveru hrají, že bych se k nim rád připojil, odvětili, že jim mám poslat friends request. V tu chvíli jsem si uvědomil, že všichni hrajeme na konzoli. Plus, prodeje konzolových verzí jsou odhadem desetinásobné oproti té pro PC," vysvětluje Mark.

V roce 2007, verze Call of Duty IV pro Xbox 360 prodala sama o sobě okolo 3 milionů kusů, zatímco její PC kolegyni si pořídilo pouze 383 tisíc hráčů (statistiky z USA). Rein zároveň vyslovil naději, že se jejich poslední hit UT3 (kterého se mimochodem pro PC také prodává pomálu) dočká uživateli tvořeného obsahu, jehož tvorbu podporuje jak verze pro PC, tak pro PS3. A jaké jsou Markovy názory na otázku, zda Epic v brzké době opustí žánr stříleček. "Nevidím jako reálnou možnost, že by se něco podobného v brzké době stalo," odpovídá jednoznačně.

Zdroj: Next-Gen.biz

Crysis není propadák, prodal se ho 1 milion kusů

O tom, že Crysis na americkém trhu po svém uvedení zcela selhalo (a nebylo samo: viz již jednou zmiňované UT3) jsme vás již informovali na konci loňského roku. Agentura NPD Group v té době zveřejnila, že se Crysis prodalo za úvodní dva týdny "pouhých" 86 tisíc kusů. EA přesto nemá důvod ke zklamání, alespoň dle zveřejněných údajů, podle nichž se hry za první tři měsíce od uvedení na světové trhy prodal již 1 milion kusů. Finanční ředitel EA, Warren Jensen, k tomu poznamenává: "V posledním čtvrtletí prodaly více než milion kusů také hry jako Need for Speed Pro Street, Rock Band, The Simpsons, Half-Life 2 Orange Box, Sims 2 Castaway nebo NBA Live 08. Za celý rok 2007 se to z našeho portfolia podařilo 23 titulům, což je o pět her více než v roce předcházejícím."

Zdroj: Next-Gen.biz

K fúzi Activisionu a Vivendi málem nedošlo

Spojení vydavatelských domů Activision a Vivendi, na jejichž konci je výsledný subjekt o hodnotě téměř 19 miliard dolarů, neprobíhalo podle klíče "my máme rádi vás, vy zase nás, pojďme dělat náš byznys spolu". Jak dokazují nově zveřejněné informace, v průběhu více než rok dlouhého jednání zvažovala každá ze stran odstoupení od rozhovorů. Jako první zveřejnilo nespokojenost s výsledkem jednání Vivendi 11. června loňského roku, kdy CEO firmy Jean-Bernanrd Lévy v telefonickém rozhovoru doporučil Bobu Kotickovi, aby byly vzájemné rozhovory ukončeny. Důvod? Rozpory o podobě budoucího kontraktu.

Jak se zdá, Activision v tomto bodě ustoupil a nabídl protistraně akceptovatelnou dohodu: má se přitom za to, že prvním sporným bodem bylo zachování managementu společnosti Blizzard, na čemž Vivendi bezpodmínečně trvalo. Byl to však také Activision, kdo v září loňského roku rozhovory opustil, aby své rozhodnutí do týdne přehodnotil. Zbytek historie již sami dobře znáte.

Zdroj: Next-Gen.biz

EA: PS3 překoná Xbox 360 na konci roku 2008

S odvážným tvrzením (přinejmenším při pohledu na výsledky loňského podzimu) přišel po mateřské Sony i další z důležitých subjektů na herní scéně: kanadský vydavatel Electronic Arts. Jak uvedli zástupci firmy, EA předpokládá, že Xbox 360 bude na konci letošního roku předběhnut PS3, třebaže Wii zůstane bezpečně na prvním místě. Jako první si pro sebe druhé místo PS3 uzurpuje v Evropě, kde má prodat mezi 5 a 6 miliony kusů, zatímco Xbox 360 si pořídí pouze 1,5 až 2,5 milionů nových majitelů. V Severní Americe má být situace dále vyrovnaná a obou konzolí se zde podle odhadů prodá shodně mezi 4,5 a 5,5 miliony. Wii bude na obou trzích jedničkou a ve prospěch Nintenda vyzní také situace na poli handheldů, kde budou na jedno prodané PSP připadat dvě Nintendo DS.

Očekávané prodeje konzolí v roce 2008:
Nintendo Wii: 12-14 millionů
PlayStation 3: 9.5-11.5 millionů
Xbox 360: 6-8 millionů
PlayStation 2: 3.9-4.9 millionů

Očekávané prodeje handheldů v roce 2008:
Nintendo DS: 14-16 millionů
PlayStation Portable: 6-8 millionů

Zdroj: GI.biz

90 % amerických majitelů Nintenda DS jsou piráti?

Tvrdí to britský deník The Sunday Times. Situace je o to peprnější, že článek obsahující rozbor situace okolo handheldu DS v USA, kde se měla kvůli čipu R4s zastavit míra pirátství až na hrozivých 90 %, obsahoval také komentář organizace ELSPA, zajištující mezi jinými nezávislý prodejní audit her ve Velké Británii. "Téměř 90 vlastníků handheldu DS v Americe hraje díky čipu R4s pirátské hry," cituje The Sunday Times Johna Hilliera, manažera ELSPA Intellectual Property Crime Unit.

Mluvčí ELSPA v návaznosti na zveřejněný článek popřel existenci jakéhokoliv podobného vyjádření. "John neodpovídal na žádné otázky The Sunday Post," dodává. "Podle našich informací je zdrojem pro článek The Sunday Post novinka na původně singapurské stránce. Právě zde našli podklady pro svůj článek a z nám neznámého důvodu v jeho tištěné podobě citují Johna." Reakce Nintenda? Informace o 90% míře pirátství označilo za nesmyslné.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Vývoj her pro PS3 je stále pozadu, tvrdí EA. Přesněji řečeno se v tomto smyslu vyjádřil CEO společnost, John Riccitiello, když prohlásil, že vývoj her pro platformu od Sony si v porovnání s konkurenčním Xbox 360 stále žádá více úsilí i času. EA nejsou jedinou firmou, pro kterou je vývoj verzí pro PS3 "náročnou záležitostí", památným je nicméně případ Madden NFL 08, který na PS3 běžel s polovičním framerate oproti (graficky zcela totožné) Xbox 360 verzi.
  • Prezident LucasArts, Jim Ward, opouští společnost. Muž, který se k firmě připojil v roce 2004 a zažil úspěch sérií jako Battlefront, Lego Star Wars či Mercenaries, odchází z osobních důvodů. Před příchodem do herní branže působil Ward 25 let v LucasFilm, kde dodnes vykonával pozici výkonného víceprezidenta.
  • Sony potvrdila, že vážně uvažuje o uvedení Platinum edicí svých her pro konzoli PS3 také v Evropě. Jako první se oblíbené edice, v rámci níž vycházejí hry pro všechny konzole japonského výrobce, dočkalo mateřské Japonsko, kde se mezi prvními tituly objevily hry Resistance: Fall of Man a Ridge Racer 7.
  • Microsoft se pouští do internetové války: tento týden oficiálně oznámil plán na odkoupení amerického kolosu Yahoo! za částku okolo 44,6 miliardy amerických dolarů. Google, třes se!
  • Chystá se zavření anglického studia Climax? Další kachna. Britští vývojáři se v minulých týdnech přestěhovali do jediné lokace, v níž se nově nachází celý stočlenný tým tohoto studia. Přestože některá zahraniční média považoval tuto situaci za důkaz problémů firmy, 100% držitel akcií a prezident Climaxu Karl Jeffery je rezolutně odmítl. O práci prý přišli pouze recepční a IT specialista.
  • Anglická verze magazínu T3 informovala o přípravách "Slim & Lite" verze konzole PS3, která by se měla objevit na konci letošního roku. Nová verze by měla být menší i lehčí a obsahovat 160GB harddisk, stále by měla disponovat také Blu-Ray mechanikou. Sony se k této možnosti vyjádřila stručně: "Nebudeme komentovat žádné spekulace." 

Nejprodávanější hry

Austrálie
1. Sight Training (DS)
2. More Brain Training (DS)
3. Brain Training (DS)
4. Smackdown! vs. Raw 2008 (PS2)
5. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
6. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
7. Nintendogs Labrador (DS)
8. The Simpsons Game (DS)
9. Nintendogs Dachshund (DS)
10. Nintendogs Dalmatian (DS)

Japonsko
1. Wii Fit (Wii)
2. World Soccer Winning Eleven: Ubiquitous Evolution 2008 (PSP)
3. Lucky Star: Misasagi Sakura Gakuen Sakura Fuji Festival (PS2)
4. Mario and Sonic at the Olympic Games (Wii)
5. Wii Sports (Wii)
6. Mario Party DS (DS)
7. Monster Hunter Portable 2nd (PSP)
8. Doraemon Baseball: Dramatic Stadium (DS)
9. Yggdra Union (PSP)
10. Professor Layton and Pandora`s Box (DS)

Velká Británie
1. Burnout Paradise
2. Mario & Sonic at the Olympic Games
3. Call of Duty 4: Modern Warfare
4. Wii Play
5. Dr Kawashima`s Brain Training: How Old Is Your Brain?
6. The Simpsons Game
7. Assassin`s Creed
8. FIFA 08
9. Ratatouille
10. More Brain Training from Dr Kawashima: How Old Is Your Brain?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce