Byznys hrátky: léto 2005 dnem D pro nástupce konzole GameCube!

Léto 2005 - termín vydání nové konzole firmy Nintendo?! * Microsoft se snaží ušetřit, mimo jiné v oblasti konzole Xbox – důvodem je ztráta více než 150 dolarů na prodeji každého kusu této konzole! * Half-Life 2 nebude pro Xbox - alespoň podle Microsoftu! * Shiny připravují dvě pokračování Enter The Matrix! * Žebříček nejprodávanějších her v ČR (měsíc květen).

Léto 2005 - termín vydání nové konzole firmy Nintendo?!

Microsoft si potají kuchtí druhou verzi svého výtvoru Xbox, Sony se netají snahou o vytvoření revoluční konzole - právě tou by měla být platforma PlayStation 3. Ani třetí významný hráč, japonská společnost Nintendo, nehodlá zůstat v pozadí všeho dění a vyřadit se tak ze souboje o krále nadcházející generace herních konzolí. I ona tak hodlá v blízké budoucnosti zveřejnit nástupce své bezpochyby kvalitní platformy GameCube. Co nového o pokračovateli víme?

Nintendo tají jakékoliv informace o nové platformě jako oko v hlavě a tak se na světlo světa dostávají jen kousky nepříliš důvěryhodných informací. Podle posledních spekulací a údajů, které unikly z center některých herních firem, odstartovalo Nintendo důkladné rozhovory na téma nové konzole se svými klíčovými externími výrobci her. Cílem je vydat hardware již v létě roku 2005 a zároveň mu zajistit dostatečnou podporu v podobě vydání nových her. K dispozici však zatím pravděpodobně nejsou žádné "development kity", všechny rozhovory tak stále zůstávají ve fázi úvah a předběžných dohod.

Konzole "GameCube 2" (byť nový výtvor pravděpodobně ponese jiné jméno) by se měla s velkou pravděpodobností pyšnit grafikou kanadského výrobce ATI - tomu by nasvědčovala také nedávno uzavřená dohoda o spolupráci obou firem, o které jsme vás již dříve informovali. Ať již tomu bude jakkoliv, nová platforma společnosti Nintendo by se měla s největší pravděpodobností objevit na trhu jako vůbec první z očekávaných konzolí nové generace. A je pravděpodobné, že tento fakt nebude pouhou psychologickou výhodou.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Microsoft se snaží ušetřit, Xbox je na ráně

O tom, že Microsoft na projektu své konzole Xbox již po léta prodělává, se ví již poměrně dlouho. Proč je tomu tak a jaké hodlají zástupci firmy navrhnout vedení prostředky pro zvrácení nepříznivého vývoje? To a mnohé další prozradil uniklý e-mail jednoho z vrcholných představitelů této firmy, Steve Ballmera. Podle údajů, které celá zpráva obsahovala, tratí Microsoft na prodeji každé konzole Xbox více než 150 dolarů - právě tato částka se negativně již po několikáté projevila na finančních výsledcích Home and Entertainment divize, pod kterou celý projekt vlastní herní platformy spadá.

Z e-mailu pak mimo jiné vyplývá, že se Microsoft pokusí dále snížit cenu svých produktů. Není příliš jasné, co přesně to pro další osud Xboxu znamená - může se jednat o snahu snížit výrobní náklady konzole, stejně jako o další pokles prodejní ceny, který by samotní hráči jistě ocenili. První možnosti by nasvědčovalo již několik dřívějších kroků, mezi jinými přenesení výroby z Číny do Maďarska. Agresivní cenová politika se navíc v případě konzole Xbox neukázala být tak užitečnou, jak mnozí představitelé firmy jisto jistě doufali.

Současné prodejnosti Xboxu by mělo podle všeho pomoci také zveřejnění speciální upravené verze konzole, kterou podle informací několika japonských magazínů Microsoft připravuje pro japonský trh. Vydání platformy "Xbox 1.5" by mělo být provázeno zahájením prodeje MMORPG True Fantasy Live, která by měla být jedním z klíčů a záruk úspěchů. Žádné konkrétnější detaily o formě, kterou se může upravená verze konzole lišit, nejsou známy.

Zdroj: Shacknews

Half-Life 2 nebude pro Xbox - alespoň podle Microsoftu!

Ohlášení druhého dílu krále atmosférických akcí, titulu Half-Life, lze bezpochyby pasovat do role nejvýznamnějšího překvapení první poloviny letošního roku. Half-Life 2 bude, jak jinak, v mnoha ohledech převratný a jistě také revoluční, jak mu velí povinnosti a nutnost navázat na kvalitu svého předchůdce. V posledních dnech však vyvstala další otázka. Bude Half-Life 2 vydán skutečně pro konzoli Xbox, která by v něm našla tak ceněné oživení prodejnosti?

Nejen kvalita a prodejnost samotné konzole jsou dobrými a vhodnými dotazy a tak v jednom rozhovoru narazil product manager Xbox divize firmy Microsoft, pak David Huffor, na zajímavý dotaz, týkající se portace titulu Half-Life 2. Podle vyjádření tohoto významného zástupce firmy dostává sám Microsoft od Valve rozličné zprávy o možné Xbox verzi. Co více, podle jeho posledního komentáře se tohoto herního skvostu na konzoli Xbox pravděpodobně nedočkáme.

Byť se tento krok může jevit jako pouze malý problém a malý granát v jinak obrovském minovém poli, pro Microsoft má pochopitelné důsledky - pouze kvalitní hry a zázemí může firmě pomoci zvýšit stále nepříliš vysokou prodejnost. A právě Half-Life 2 bude jistě prodejním hitem.

Update: Podle posledního vyjádření zástupců firmy Valve Software bude Half-Life 2 vydán také pro Xbox. Kdo má tedy pravdu?

Zdroj: GamesIndustry.biz

Titul Conflict Desert Storm zachráncem vydavatele SCi

Také relativně menší a u nás méně významné herní společnost zveřejnily v pravidelných termínech další výsledky svého hospodaření. Jednou z těchto společnosti je původně britský vydavatel SCi. Ten, narozdíl od nepříliš pozitivních předpokladů, generoval v první polovině fiskálního roku 2003 rekordní obrat 7,3 miliónů liber, což je takřka 22 procentní nárůst proti stejnému období roku předchozího.

Důvod je zřejmý - firmě se až překvapivě dobře daří s prodejem titulu Conflict Desert Storm, kterého se po celém světě rozebralo již více než 1,5 miliónů kusů. Druhý díl této akční hry, který opět reaguje na aktuální vojenské dění (konkrétně válku v Iráku), by se měl na pultech obchodů objevit v druhé polovině letošního roku. Nadšenci se mohou v podání SCi těšit také na titul The Great Escape, vytvořený podle námětu stejnojmenného filmového snímku.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her v ČR (měsíc květen)

Společnost Cenega zveřejnila v minulých dnech svůj žebříček deseti nejprodávanějších her v České republice. Jaké jsou tedy prodejní trendy v českých luzích a hájích? Podle očekávání se nejlépe vede domácím Vietcongu, dílu brněnského týmu Pterodon, které je zasazeno do období krvavé války ve Vietnamu. Překvapivě dobře se vede také dalším dvěma, válkou a bojem inspirovaným titulům - akcím Delta Force: Black Hawn Down a Blitzkrieg. Ve zbylé šestici titulů lze najít také několik postarších, stále však kvalitních her - populární mafiánský výtvor Mafia, poslední ročník hokejové simulace NHL 2003 či strategie WarCraft 3 a SimCity 4.

AP Název hry
1. Vietcong
2. Vietcong - Speciální edice
3. Delta Force: Black Hawk Down
4. Blitzkrieg
5. Mafia
6. NHL 2003
7. SimCity 4
8. Warcraft 3
9. Posel Smrti
10. Command and Conquer: Generals

Zdroj: Cenega

Ostatní:

  • Známý herní magazín Computer & Video Games přinesl první informace o budoucnosti fenoménu Matrix ve světě herní zábavy. Podle údajů, které tento server získal, připravují společnosti Atari a Shiny Interactive hned dvojici her inspirovaných jedinečným světem Matrixu. První titul by se měl dočkat vydání o vánocích příštího roku, v pořadí druhá vyvíjená hra pak až v průběhu roku 2006. Žádné bližší detaily o příběhu či žánru her prozatím nejsou známy.
  • A abychom neodbočili od tématu, zůstaneme ještě u fenoménu Matrix a taktéž vydavatele Atari. Podle mnohých spekulací bude uvedení třetího snímku filmové série provázet také zveřejnění speciální edice nedávno vypuštěného titulu Enter The Matrix (přesný názve "balení" by měl znít Enter The Matrix Special Edition). Co přesně by však tato speciální edice měla nabídnout, není známo. Rozhodně se však bude jednat o další prodejní trhák.
  • Americká pobočka společnosti Nintendo dala v minulých dnech na vědomí, že se jí deset týdnů po zahájení prodeje přepracované konzole Game Boy Advance SP podařilo dosáhnout úspěchu v podobě více než 1,1 miliónů prodaných kusů tohoto zařízení. Zveřejněná čísla mimo jiné znamenají, že každou minutu zmizí z pultů amerických obchodů 10 konzolí GBS SP.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 25. dubna - 31. května 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Po týdnech změn a stálého přísunu novinek se v období mezi 25. - 31. květnem 2003 dění v žebříčku nejprodávanějších PC her uklidnilo - první tři pozice tak stále okupují titulu The Sims: Superstar, Grand Theft Auto: Vice City a Championship Manager 4. Úspěch prozatím posledního datadisku pro nesmírně populární hru The Sims se projevil také na prodejnosti již dříve vydaných addonů - datadisky On Holiday a Hot Date se tak po delší pauze navrátily do první desítky.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Superstar 2
2. - 2. Grand Theft Auto: Vice City 3
3. - 3. Championship Manager 4 10
4. ë 5. The Sims 35
5. ë 7. The Sims: Unleashed 35
6. í 4. Enter The Matrix 3
7. í 6. Rise of Nations 2
8. ë 17. The Sims: On Holiday 61
9. ë 18. The Sims: Hot Date 80
10. í 9. Blitzkrieg 3

PlayStation 2 - žebříček
Poklidné dění bez výraznějších změn se týká také desítky nejúspěšnějších PS2 titulů - z nich stále na prvním místě vyčnívá počin Enter The Matrix, následovaný hrami Def Jam Vendetta a Midnight Club 2. Dobře si vedou také dvě pecky - další díl populární hororové série Silent Hill a akční titulu Grand Theft Auto: Vice City, který v žebříčku figuruje již po 30 týdnů.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Enter The Matrix 3
2. - 2. Def Jam Vendetta 2
3. - 3. Midnight Club 2 5
4. - 4. Silent Hill 3 2
5. - 5. Grand Theft Auto: Vice City 30
6. - 6. Tom Clancy`s Splinter Cell 10
7. ë 8. The Sims 18
8. í 7. The Getaway 26
9. ë 10 Primal 8
10. í 9. X-Men 2: Wolverine`s Revenge 7

Xbox - žebříček
Poklidné dění - ano, psal jsem o něm již v žebříčku her pro platformy PC a PS2 a do puntíku se tato fráze vztahuje také na trendy prodeje titulů pro konzoli Xbox. Z novinek snad stojí za to zmínit pouze úctyhodné výkony titulů Project Gotham Racing a Halo - Combat Evolved, které se na samé špici drží již po více než šedesát dlouhých týdnů.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Enter The Matrix 3
2. - 2. Return To Castle Wolfenstein: Tides... 3
3. - 3. Moto GP: Ultimate Racing Technology 2 3
4. ë 5. Project Gotham Racing 60
5. í 4. Burnout 2: Point of Impact 4
6. ë 8. Halo - Combat Evolved 64
7. - 7. Tom Clancy`s Splinter Cell 27
8. í 6. Yager 2
9. - 9. Tom Clancy`s Ghost Recon 26
10. ë 11. The Sims 9

GameCube - žebříček
Výtvor The Legend of Zelda: The Wind Waker se nám opět vyhoupnul zpět na první místo žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli GameCube, odkud ho v minulém týdnu vytlačil výtvor Enter The Matrix. Nečekaný zájem hráčské obce si v období 25. - 31. května 2003 vysloužila také akce James Bond 007: Nightfire.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. The Legend of Zelda: The Wind Waker 5
2. í 1. Enter The Matrix 3
3. - 3. Def Jam Vendetta 2
4. - 4. Burnout 2: Point of Impact 4
5. ë 9. Sonic Mega Collection 11
6. ë 11. James Bond 007: Nightfire 17
7. N Resident Evil 2 1
8. - 8. Super Smash Bros: Melee 53
9. í 7. Super Mario Sunshine 35
10. í 5. Skies of Arcadia Legends 2

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Váš názor Další článek: První dojmy z nové slovenské hry Shadow Vault

Témata článku: , , , , , , , , , ,