Byznys hrátky: Microsoft v září rozdrtil Nintendo i Sony

Halo 3 prodalo 3,3 miliony kopií, Xbox 360 v září zadupal konkurenci * Divoký výprodej 60GB verze PS3 začal * Achievementy klíčem k úspěchu řady her, potvrzuje výzkum * Bioware nejlepším zaměstnavatelem v Kanadě * Arcade verze konzole Xbox 360 potvrzena, stejně jako nový vánoční bundle
Byznys hrátky: Microsoft v září rozdrtil Nintendo i Sony

Halo 3 prodalo 3,3 miliony kopií, Xbox 360 porazil Wii

Agentura NPD Group zveřejnila údaje za měsíc září, které potvrdily všemi očekávané: Halo 3 nejenže znatelně přeprodalo své konkurenty, ale zároveň pomohlo konzoli Xbox 360 překonat doposud jasně nejprodávanější Wii. Podle zveřejněných údajů se Halo 3 prodaly celkem 3,3 miliony kopií, přestože se hra objevila v obchodech až na konci září. Toto číslo je navíc dvanáctinásobné oproti druhé nejlepší hře v žebříčku, kterou je Wii Play s 282 tisíci kopiemi. Výjimečný úspěch Halo 3 dokládá i další statistický údaj, podle něhož se hry prodalo dvakrát tolik, než všech zbývajících titulů v TOP 10 dohromady. Do první desítky pak pronikly také další čtyři výtvory pro Xbox 360.

Neméně zajímavý je pohled na prodejnost konzolí, kde Xbox 360 zaznamenal 50% nárůst oproti předcházejícímu měsíci - a v září si jej celkem pořídilo 528 tisíc nových majitelů. Konkurenční Wii, které muselo po dlouhé době přepustit vedoucí pozici, stojí jen těsně v závěsu s 501 tisíci, PS3 bylo prodáno 119 tisíc kusů.

Microsoft si pochopitelně nenechal ujít příležitost podpořit dosažená čísla také dalšími statistikami, které zveřejnil médiím. Podle jeho údajů překonal Xbox 360 konkurenčí PS3 v poměru 5:1, když "prodeje PS3 vykázaly mezitýdenní pokles okolo 27 %". V oblasti software se nůžky dále rozevřely, když zde Xbox 360 zvítězil v poměru 8:1. Microsoft se přitom nezapomněl pochlubit ani nezávislým potvrzením kvalit her pro Xbox 360, když podle statistik serveru Metacritic se celkem 80 titulů pro Xbox 360 těší průměrnému hodnocení nad 80 %, zatímco podobné pocty se dostalo pouze 31 hrám pro PS3 a 11 titulům pro Wii.

Zdroj: GI.biz, Next-gen.biz, Microsoft

Achievementy klíčem k úspěchu řady her

Achievementy - body, jež hráč a majitel konzole Xbox 360 obdrží za splnění určitých cílů ve hře - se pozitivně podílejí na úspěšnosti. Alespoň takový je závěr průzkumu kalifornského výzkumného týmu Electronic Entertainment Design and Research, podle něhož existuje silná souvislost mezi rozmanitostí Achievementů a profitabilitou hry. Podle závěrů analýzy dosahují tituly, které obsahují více a zajímavějších Achivementů, vyšších hodnocení v recenzi, lépe se prodávají, stejně jako se hráčům jeví daleko zábavnějšími, když tito před nákupem hry informace o Achievementech cíleně vyhledávají! Podle stejného výzkumu jsou hry, které obsahují online prvky, o 50 % výnosnější.

"Zákazníci od her očekávají rozmanitost i kvalitu," říká šéf EEDAR, Geoffrey Zatkin. "Náš výzkum ukazuje, že iniciativa typu Achievementů kladně ovlivňuje hráčův výber hry i platformy, na které ji bude hrát - stejně jako kladně pomáhá replayabilitě hry." Achievementů v současné době využívají všechny hry pro Xbox 360, Sony plánuje uvedení obdobného systému se spuštěním služby Home příští rok a Nintendo nabídlo svou vizi v Metroid Prime 3, který obsahuje obdobný systém obměňování hráče.

Zdroj: Next-gen.biz, EEDAR

Divoký výprodej 60GB verze PS3 začal

Jak se dalo očekávat, překvapivé oznámení Sony, podle něhož firma po doprodání současných zásob ponechá na evropských trzích pouze nový, 40GB model, se setkalo s velkým prodejním úspěchem stávající 60 GB verze. Ve Velké Británii se v týdnu uvedení nového modelu pohly prodeje PS3 nahoru o 178 %, když se však na celkových číslech nejvýrazněji (z celkem 89 %) podílela právě 60 GB verze. "PS3 minulý týden vystřelila nahoru o 178 %, což ji zařadilo na třetí místo za DS Lite a Wii," potvrzuje ředitel agentury ChartTrack, Dorian Bloch. "Byl to třetí nejlepší týden pro PS3, když na tom konzole byla lépe jen v prvních dvou týdnech po uvedení na trh v loňském roce. Jak jsme navíc očekávali, všichni kupují 60GB verzi - poměr je zhruba 89 % ku 11 % v její prospěch".

Sony mezitím vysvětlila důvod, proč nový 40GB model PS3 neobsahuje zpětnou kompatibilitu. Podle vyjádření Petera Dillea není schopnost přehrávat starší PS2 hry hlavní silou, která žene prodej konzole. To je také důvod, proč se firma rozhodla raději odstranit grafický čip PS2, který se zpětnou kompatibilitou úzce souvisí, namísto často zmiňovaného Wi-Fi. Wi-Fi bude podle něj hrát důležitou roli v dalších funkcích, které firma představí v souvislosti s propojením PS3 a PSP. Mezitím Sony potvrdila, že se 40GB model objeví také na americkém trhu za 400 dolarů, kde byla zároveň snížena cena 80GB verze z 600 na 500 amerických dolarů.

Zdroj: GI.biz, Next-Gen.biz

Arcade verze konzole Xbox 360 potvrzena

Elite a Mongoose (alias Halo 3) verzemi Xboxu letošní nadílka nových verzí konzolí Xbox 360 nekončí! Nově se i na český trh chystají dvě edice, které už mají své vzory v zahraničí. Jde zejména o ohlášený japonský „bundle“ konzole Xbox 360 Premium a dvou her. V Evropě se bude konzole prodávat s tituly Forza 2 a Viva Piňata (stejně jako v Japonsku). Cena zatím nebyla ohlášena, v USA je podobná edice (s Marvel: Ultimate Alliance namísto Viva Piňata) k sehnání za cenu o tisíc korun nižší než Mongoose (Halo 3) edition. OXM odhaduje cenu na 11–12 tisíc korun, prodej této verze, označované jako Vánoční balíček, započne příští pátek 2. listopadu.

Evropské trhy nemine ani další z novinek portfolia Microsoftu. Xbox 360 Arcade postupně nahradí Core verzi přístroje. V balení navíc oproti Core objevíte 256MB paměťovou kartu a 5 předinstalovaných XBLA her. Xbox 360 Arcade se u nás začně prodávat již tento týden v pátek, české ceny však prozatím nebyly stanoveny. Ve Velké Británii bude edice prodávána za 199 liber, obdobnou částku mezi 8 - 9 tisíci proto lze očekávat i u nás. Podle Robbie Backa, ředitele herní divize Microsoftu, by měla tato verze zaútočit na popularitu Wii, k čemuž by jí měl dopomoci výběr nenáročných hříček(Pac-man Championship Edition, Uno, Luxor 2, Boom Boom Rocket a Feeding Frenzy) schopných zaujmout každého.

Zdroj: TZ, Vlastní, GI.biz

Krátké zprávy:

  • Bioware jsou nejlepším zaměstnavatelem v Kanadě. Alespoň to vyplývá z žebříčku "Financial Post´s 10 Best Companies to Work For", jehož letošním vítězem je právě studio známé svými tituly Baldur´s Gate či aktuálním Mass Effect. Žebříček přitom nesdružuje pouze herní firmy, ale veškeré soukromé zaměstnavatele v Kanadě.
  • Microsoft se snaží podpořit prodeje HD-DVD mechaniky před Vánocemi, když její nové majitele odmění dárkem v podobě 5 filmů zdarma. Akce platí pro mechaniky zakoupené před koncem ledna příštího roku a novým majitelům umožňuje vybrat si z nabídky 13 filmů, jež zahrnují tituly jako Mrtvá nevěsta, Hulk, The Chronicles of Riddick nebo World Trade Center. Vše, co je potřeba pro získání filmů udělat, je vyplnit formulář a následně jej zaslat do Microsoftu, který slibuje odeslání filmů do 28 pracovních dnů.
  • Postavičky Nintenda v hrách jiného vydavatele? Věc v podstatě nemyslitelná, nikoliv však nereálná. Podle smlouvy z 12. října podepsalo americké Nintendo dohodu s vydavatelem THQ, která této firmě zajištují možnost vyvíjet i prodávat hry postavené na duševním vlastnictví japonské firmy (duševní vlastnictví samo o sobě nebylo specifikováno). Znamená to, že se dočkáme nové hry od THQ s postavičkami jako Mario v hlavní roli? Nebo se italský instalatér objeví v novém dílu SmackDown vs. Raw? Teprve čas odpoví.

Nejprodávanější hry v Evropě

Španělsko (údaje za týden končící 14. říjnem)
1. FIFA 08 (PS2)
2. FIFA 08 (PS3)
3. My Sims (DS)
4. WWE Smackdown! vs. RAW 2007 Platinum (PS2)
5. FIFA 08 (PSP)
6. More Brain Training (DS)
7. Halo 3 (Xbox 360)
8. Dr Kawashima`s Brain Training (DS)
9. Pokemon Diamond (DS)
10. Heavenly Sword (PS3)

Německo (údaje za týden končící 7. říjnem)
1. FIFA 08 (PS2)
2. The Settlers (PC)
3. Command and Conquer: Tiberium Wars (PC)
4. FIFA 08 (PC)
5. FIFA 08 (PS3)
6. More Brain Training (DS)
7. Pokemon Diamond (DS)
8. Dr Kawashima`s Brain Training (DS)
9. World of Warcraft (PC)
10. Halo 3 (Xbox 360)

Velká Británii (údaje za týden končící 20. říjnem)
1. Football Manager 2008
2. FIFA 08
3. The Orange Box
4. The Legend of Zelda: Phantom Hourglass
5. Halo 3
6. Project Gotham Racing 4
7. Ratatouille
8. Tiger Woods PGA Tour 08
9. Resistance: Fall of Man
10. Crash of the Titans


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |