Byznys hrátky: miliónová série nekončí, GTA se vrací!

Miliónová série nekončí, herní řada GTA se vrátí již příští rok! * Activision novým majitelem tvůrce špičkové akce Call of Duty, vývojářského studia Infinity Ward * Dungeon Sige míří na stříbrná plátna! * European Games Network - tak zní jméno nového evropského herního veletrhu, konkurence výstav ECTS a Games Convention.
Byznys hrátky: miliónová série nekončí, GTA se vrací!

Miliónová série nekončí, GTA se vrátí příští rok!

Kontroverzní a přesto zbožňovaná - taková je série Grand Theft Auto (GTA), jedna z nejúspěšnějších herních řad všech dob, jejíž nová pokračování a rozšíření čelí rok co rok pochvalným recenzím i kritice a soudním žalobám. Ať je již váš názor na míru násilí (související s mnoha žalobami především za oceánem) jakýkoliv, obecné kvality nelze této sérii upřít. A co více, stala se tak velkým prodejním trhákem. Snad proto zůstává příznivou zprávou, že se této hry znovu dočkáme již v průběhu příštího roku!

Společnost Take-Two, světový vydavatel proslulé série GTA společnosti Rockstar Games, tak minulý týden oficiálně potvrdila datum vydání nového, celkově již pátého pokračování - konkrétně byl termín posledního čtvrtletí příštího roku odhalen na konferenci v New Yorku výkonnou víceprezidentkou firmy, paní Cindi Buckwalter. Bližší detaily o hře nebyly zveřejněny a ani nejsou známy, jisté však je, že jako první spatří opět světlo světa verze pro konzoli PlayStation 2. Majitelé osobních počítačů si tak budou muset opět několik měsíců (doufejme, že nikoliv let) na hru počkat.

Zdroj: GamesIndustry.biz, Vlastní zpráva

Activision získali tvůrce špičkové akce Call of Duty!

Tak se dělá obchod! Získat podporu špičkového světového vydavatele a učinit z něj minoritního akcionáře, vyvinout špičkovou hru světových kvalit a pak celou firmu vydavateli prodat. Právě tak zní recept vývojářského studia Infinity Ward, zformovaného a vytvořeného 20 představiteli prapůvodní společnosti 2015, tvůrce jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších herních sérií všech dob, titulu Medal of Honor: Allied Assault pro PC.

I neznámé studio může udělat díru do světa. Přesně to je případ vývojářského týmu Infinity Ward, jehož jméno mnohým z vás jistě mnoho neříká - zkušení tvůrci a představitelé této firmy se však znovu odhodlali vytvořit titul žánru FPS z prostředí druhé světové války a navázat tak na úspěch hry Medal of Honor: Allied Assault. Výsledek předčil veškerá očekávání - Call of Duty nabídlo akci s rychlým spádem a pekelnou atmosférou, o čemž se můžete přesvědčit z naší dnešní recenze, v níž si hra vysloužila skvělé hodnocení 9/10. Právě prozatímní úspěch tohoto titulu v hodnocení světových recenzentů i očekávaná dobrá prodejnost byly jedním z hlavních faktorů prodeje firmy.

Představitelé Infinity Ward totiž nabídli společnosti Activision, vydavateli svého titulu, možnost odkoupení zbylých 70% akcií firmy - tak se i stalo a do spárů firmy Activision se tak dostává po Raven Software již druhý, na akční hry zaměřený vývojářský tým. Potěšující zprávou zůstává také rozhodnutí většiny představitelů Infinity Ward, kteří hodlají s firmou zůstat a s Activision tak podepsali dlouholeté pracovní smlouvy. Co z toho plyne pro nás? Díky financím i podpoře Activision se zcela jistě dočkáme rozšíření a možná i pokračování titulu Call of Duty - o tom si nedovolím zapochybovat.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Dungeon Sige míří na stříbrná plátna!

Herní průmysl sílí, získává na významu a s ním také úspěchy herních výtvorů na poli filmovém i v dalších sférách lidské tvorby. Bedlivě očekáváme dnes již desítky her, které se dočkají filmového ztvárnění a jak se zdá, trend posledních měsíců bude v nejbližší době pokračovat ve stále zběsilejším tempu. Těšíme se tak na dva nové filmy série Resident Evil i další snímky nově příznivce RPG jisto jistě potěší také plánované filmové spodobněn titulu Dungeon Siege.

Dungeon Siege je RPG z dílny Gas Powered Games, které bylo notně podporováno společností Microsoft. Filmového ztvárnění této hry, která se ukázala být kvalitním titulem i malým zklamáním, se ujme společnost Boll KG. Ta není v oblasti přepracování počítačových her do filmové podoby žádným nováčkem, v současnosti totiž usilovně pracuje na výtvorech Alone in The Dark, House of Dead či nedávno oznámené upírské hře Bloodrayne. Tvůrci (přesněji sám producent snímku) věří, že k úspěchu dopomohou titulu Dungeon Siege především fantasy prvky, díky kterým se má z vytvořeného snímku stát jedna z konkurencí Lord of the Ring.

Natáčení filmu by mělo být podle posledních informací zahájeno koncem příštího roku, přičemž se počítá s rozpočtem okolo 50 miliónů dolarů - v tak brzké fázi po ohlášení dohody mezi tvůrci a společností Boll KG samozřejmě nejsou známy žádné údaje o možném hereckém obsazení. Nám jen nezbývá než doufat, že konečný výtvor bude dobrým odkazem na herní průmysl a nikoliv nepovedenou filmovou fraškou, kterých se doposud ani hry ve světě filmu nevyvarovaly.

Zdroj: GamesIndustry.biz, Vlastní zpráva

European Games Network - nový herní veletrh!

Amerika má svou E3, obyvatelé starého kontinentu výstavy ECTS a GC (Games Convetion). Jak se však zdá, v Evropě v těchto dnech pomalu vzniká také další veletrh, usilující o pozornost obchodníků i hráčské veřejnosti. V čem chce nový veletrh konkurovat těm stávajícím? Kdy bude probíhat a co nabídne? Nejen o tom je další dnešní příspěvek.

European Games Network (aka EGN) je projektem britské organizace ELSPA, jejíž žebříčky prodejnosti můžete týden co týden sledovat v pravidelném vydání našeho článku. Cíl nové výstavy je podle doposud známých informací prostý - radikálně změnit strukturu klasických a tradičních show, které v Evropě vídáme, to vše především s důrazem na předpřipravená setkání obchodníků, tvůrců a novinářů, semináře a odborné přednášky. Konkrétně by měla být tato londýnská akce, která se s největší pravděpodobností odehraje na začátku měsíce září (tedy v době ECTS i GC), rozdělena do několika částí a specifických oblastí.

Jak se prozatím zdá, velký důraz bude kladen především na přípravu schůzek, k čemuž má dopomoci také tzv. "Metting Planner" - ten bude ve své podstatě fungovat ve stylu internetového organizéru času a pokud se vše vyvede podle představ tvůrců, bude sloužit k aranžování meetingů a pomůže tak zefektivnit přípravnou část celé výstavy. European Games Network tak bude veletrhem pro obchodníky a herní vývojáře, kterým by měl nabídnout efektivní prostor k prezentaci vlastních produktů. A to rozhodně není málo.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Na jednom z fanouškovských diskusních fór kultovního snímku Matrix se objevily hned dvě zajímavé informace. Podle první z nich bychom se měli dočkat ještě letos speciální DVD verze hry Enter The Matrix. Co speciálního hráčům přinese, to zůstává záhadou. Ještě tajemnější a zajímavější je však zpráva druhá, podle níž Shiny Entertainment intenzivně pracuje na pokračování této hry. Do středy, kdy vyjde třetí film, to asi nestihnou, což v nás vzbuzuje naděje, že by hra mohla být propracovanější a dotaženější než její předchůdce.
  • Není to Warcraft, není to Half-Life 2, není to Doom 3 ani Operace Flashpoint 2. Přesto se to prodává jako by šlo o žhavou pecku podzimu. Řeč je o Eye Toy: Play, hře, která spíše než klasický produkt herních vydavatelství připomíná simulátor umývání oken nebo zabíjení much. Krom nezbytného softwaru koupí Eye Toy získáte webovou kameru a právě s její pomocí hru ovládáte. Svým pohybem před objektivem kamery určujete, kam se přesune i váš avatar na monitoru. Ve dvanácti hříčkách tak více než u ostatních her ozkoušíte, zda-li jste u počítače neztratili schopnost koordinovat své pohyby.
  • Microsoft nechce prohrát začínající podzimní a vánoční válku o zákazníky a tak v těchto dnech oznámil novou podobu bundle své konzole Xbox. Kromě samotného zařízení tak obdrží noví kupující také hry Halo a Midtown Madness 3, bonusem je pak také možnost využívat službu Xbox Live po dva měsíce zcela zdarma.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 18. – 24. října 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Fotbal je ve Velké Británii sportem číslo jedna, což pociťujeme také v žebříčcích nejprodávanějších her. Po úspěšné premiéře PS2 verze simulace Pro Evolution Soccer 3 svého fotbalového soka suverénně pokořila FIFA 2004 společnosti EA Sports. Na třetí pozici i nadále zůstává veleúspěšná golfová simulace Tiger Woods PGA Tour 2004 a na čtvrté místo se pak vyhoupla hra Finding Nemo.

AP MP Název hry PT
1. N FIFA 2004 1
2. í 1. Pro Evolution Soccer 3 2
3. í 2. Tiger Woods PGA Tour 2004 5
4. ë 6. Finding Nemo 4
5. ë 7. Medal of Honor: Frontline 56
6. í 4. Eye Toy: Play 17
7. N Max Payne 2: The Fall of Max Payne 1
8. í 3. Club Football 3
9. í 5. Conflict: Desert Storm 2 6
10. ë 11. Jak 2: Renegade 2
11. N 9. FIFA 2003 53
12. ë 13. Rugby 2004 6
13. í 12. Harry Potter - Chamber of Secrets 50
14. - 14. The Getaway 35
15. ë 16. Lord of The Rings - The Two Towers 48
16. í 8. Soul Calibur 2 5
17. N Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds 1
18. ë 25. Dance: UK 2
19. í 15. Colin McRae Rally 04 6
20. N Super Mario Advance 4: Super Mario 3 1

PC – žebříček
Sympatický policista Max Payne zažívá díky hře Max Payne 2: The Fall of Max Payne povedený návrat na herní scénu a tak v první týden svého prodeje ovládl žebříček PC her. Nás může jistě potěšit třetí místo domácího skvostu Hidden and Dangerous 2, před který se kromě Maxe dokázala vklínit pouze akce Halo: Combat Evolved. Zajímavý je také náhlý vzestup prodejnosti v případě strategie Medieval: Total War.

AP MP Název hry PT
1. N Max Payne 2: The Fall of Max Payne 1
2. í 1. Halo: Combat Evolved 3
3. N Hidden and Dangerous 2 2
4. í 2. Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 5
5. - 5. Norton Internet Security 2004 6
6. í 4. Norton Antivirus 2004 9
7. í 3. Command and Conquer: Generals Zero Hour 5
8. í 6. Championship Manager 4 31
9. ë 13. Medieval: Total War 61
10. í 7. The Sims Double Deluxe Pack 3

PlayStation 2 – žebříček
Premiéra fotbalové simulace FIFA 2004  se (jak jste si již mohli přečíst výše) opravdu vydařila a i ve světě PS2 tak zaujala tato hra první místo. Druhý zůstává přímý konkurent Pro Evolution Soccer 3, třetí poté simulace Tiger Woods PGA Tour 2004. Nadále úspěšný zůstává také výtvor Eye Toy: Play a na pátém místě již po druhý týden se držící Jak 2: Renegade.

AP MP Název hry PT
1. N FIFA 2004 1
2. í 1. Pro Evolution Soccer 3 2
3. í 2. Tiger Woods PGA Tour 2004 5
4. í 3. Eye Toy: Play 17
5. - 5. Jak 2: Renegade 2
6. í 4. Club Footbal 3
7. í 6. Conflict: Desert Storm 2 6
8. í 7. Rugby 2004 6
9. í 8. Colin McRae Rally 04 6
10. - 10. Finding Nemo 5

Xbox – žebříček
FIFA 2004 na prvním místě, to není žádné překvapení, stejně jako druhý výtvor Tiger Woods PGA Tour 2004. Svou premiéru si odbyla také hra Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds, která zaujala třetí pozici v žebříčku, v pořadí čtvrté je RPG Star Wars: Knights of The Old Republic. Již po delší dobu se daří také akci Conflict: Desert Storm 2.

AP MP Název hry PT
1. N FIFA 2004 1
2. í 1. Tiger Woods PGA Tour 2004 5
3. N Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds 1
4. í 3. Star Wars: Knights of The Old Republic 7
5. - 5. Conflict: Desert Storm 2 6
6. í 4. Soul Calibur 2 5
7. í 2. Club Football 3
8. í 7. Colin McRae Rally 04 6
9. í 6. WWE Raw 2 4
10. í 8. Judge Dredd: Dredd Vs Death 2

GameCube – žebříček
Je to ohraná písnička – FIFA 2004 na první místě. Fotbalovému velikánovi se podařil ohromující vstup na herní scénu, v oblasti GameCube titulů předčil také v pořadí druhý (a taktéž debutující) titul Viewtiful Joe. První místo tak musela opustit po dlouhou dobu velmi úspěšná bojovka Soul Calibur 2, na kterou dotírá hra Finding Nemo.

AP MP Název hry PT
1. N FIFA 2004  1
2. N Viewtiful Joe 1
3. - 1. Soul Calibur 2 5
4. í 4. Finding Nemo 5
5. í 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 5
6. í 5. The Legend of Zelda: The Wind Waker 26
7. N Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds 1
8. í 6. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 18
9. í 2. WWE Wrestlemania Xix 4
10. í 8. Sonic Mega Collection 34

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 12. – 18. října letošního roku i nadále vedla zaoceánský žebříček akce Halo: Combat Evolved, která svou kvalitou, designem misí i povedenou grafikou uchvátila také šéfredaktora Doupěte! Na druhém místě debutuje  skvělá detektivní hra Max Payne 2, pozadu nezůstává ani oblíbená série Medal of Honor, tentokrát zastoupená posledním datadiskem Breakthrough. Dobrou pozici addonů dokládá také na čtvrtém místě se nacházející Age of Mythology: Titans, šesté místo i nadále drží C&C: Generals Zero Hour.

AP Název hry
1. Halo: Combat Evolved
2. Max Payne 2
3. Medal Of Honor: Allied Assault Breakthrough
4. Age of Mythology: Titans
5. Age of Mythology
6. The Sims Double Deluxe
7. C&C: Generals Zero Hour
8. Sim City 4 Deluxe
9. Jedi Knight: Jedi Academy
10. The Sims: Superstar

Zdroj: GameSpot

Nejnovější komentáře