Byznys hrátky: mládež a hry

Mládež a hry – kolik dětí má přístup ke hrám? Jaký je vzájemný poměr děvčat a chlapců? * Dojde ke spojení firem Namco a Sega? * Microsoft slaví úspěch služby Xbox Live, finanční výsledky Home and Entertainment divize jsou však stále horší * E3 line-up firem Codemasters, Buka, Ubi Soft, Strategy First a Acclaim.
Byznys hrátky: mládež a hry

Mládež a počítačové hry

Přestože nejsou hry jako takové zábavou malých mrňat (podobný názor stále přetrvává mimo jiné i v našich končinách), významnou části hráčské populace jsou děti a mladiství. Výzkumníci agentury Jupiter Research se na skupinu dospívajících mezi 13 - 17 lety zaměřili a zjistili zajímavé skutečnosti. Chcete je znát také?

Z údaju zveřejněných ve zprávě institutu plyne, že hry nejsou zábavou bohatších, ale spíše chudších vrstev. Ať je to již méně či více k neuvěření, podle výsledků průzkumu tráví více času u počítače děti z těch rodin, jejichž příjem je neřadí mezi vrstvu bohatších. Naopak mladiství, jejichž rodiče generují vysoké příjmy, mají i jiné záliby než počítačové hry. V potaz však nutno brát, že ne všechny rodiny s nižším příjmem mají doma PC nebo některou z herních konzolí.

Ze zprávy mimo jiné vyplývá i poměr mladých hráčů a hráček. Zatímco ze zástupců mužského pohlaví vyzkouší některou z her každý měsíc celých 95%, u dívek je toto číslo nižší, konkrétně 67% - i tak je však dané procento děvčat poměrně překvapující. Více jasno můžeme mít také v oblasti dalšího fenoménu, televize. Ta podle vzájemného srovnání stále vévodí, což v reálné situaci znamená, že mládež tráví více času sledováním TV než hraním her.

Poslední informace budou zajímavé zejména pro výrobce herních zařízení, ale také her jako takových. Pouhá třetina teenagerů uvedla, že za nejdůležitější faktor při možném nákupu konzole považuje cenu. Jen pro 8% dospívajících je pak důležitá možnost online podpory a tedy i multiplayeru.

Zdroj: Gamasutra.com

50 000 uživatelů Xbox Live v Evropě

Microsoft v minulých dnech oznámil, že se mu podařilo dosáhnout mety 50 000 aktivních uživatelů služby Xbox Live v Evropě, byť pojem starého kontinentu je lehce zavádějící - z online podpory se totiž mohou těšit pouze hráči osmi evropských zemí.

Přestože bylo dané číslo uživatelů prezentováno jako velký úspěch firmy, nezbývá nám než se připojit k poněkud střízlivějším odhadům. Není totiž zcela jasné, nakolik jsou dané výsledky úspěchem či propadákem. Ptáte se proč? Z jednoduchého důvodu - Evropa zažívá premiéru online služby pro některou z herních konzolí a tak teprve výsledky konkurence naznačí, nakolik výhodný byl brzký start této online podpory. Zcela nepochybné však je, že zveřejněné finanční výsledky Microsoftu nejsou stále pro jeho "Home and Entertainment" divizi nikterak příznivé. Xbox je tak pro firmu spíše přitížením než spasitelem.

Na závěr nabízím seznam titulů, které si již brzy budou moci evropští uživatelé služby Xbox Live užívat.

Květen:

 • Star Wars: The Clone Wars (Lucas Arts)
 • Godzilla (Infogrames)
 • MotoGP 2 (THQ)
 • Phantasy Star Online (Sega)
 • Burnout 2 (Acclaim)
 • Return to Castle Wolfenstein (Activision)

Červen:

 • Midtown Madness (Microsoft Games Studios)
 • Midnight Club 2 (Take2 Interactive/Rockstar)
 • Brute Force (Microsoft Games Studios)

Zdroj: GamesIndustry.biz

E3 line-up firem Codemasters, Buka, Ubi Soft, Strategy First a Acclaim

Největší herní svátek roku, výstava E3 pořádaná v Londýně, se nezadržitelně blíží a již v polovině příštího měsíce nás čeká několik dnů nabitých novými informacemi o hrách připravovaných, ohlášení titulů doposud neznámých a mnoho dalších zajímavostí. V průběhu minulého týdne zveřejnilo hned několik firem seznam titulů, které hodlá na E3 prezentovat, my vám je samozřejmě nabízíme v našem článku.

Ubi Soft Entertainment
Podle údajů nedávno zveřejněného průzkumu třetí nejvýznačnější vydavatelská společnost dneška, to je původem francouzská firma Ubi Soft. Také ona zveřejnila seznam her, které budou moci netrpěliví návštěvníci spatřit, pozornost budou mezi jinými přitahovat tituly Prince of Persia: The Sands of Time, Far Cry či nový datadisk pro Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield.

 • Beyond Good & Evil
 • Far Cry
 • Prince of Persia: The Sands of Time
 • Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield (datadisk)
 • Uru: Ages Beyond Mist
 • XIII

Codemasters
Jednou z firem, k jejímuž stánku se bude upínat zrak českých hráčů, jest společnost Codemasters. Ta hodlá na veletrhu E3 prezentovat nejen několik postarších či připravovaných her, představení se zde dočkají také další pokračování/rozšíření starších a úspěšných her firmy, mezi kterými nechybí ani druhý díl české Operace Flashpoint.

 • Battlefield Command
 • Pop Idol
 • Dragon Empires
 • Operace Flashpoint 2
 • Colin McRae Rally (nová hra série)
 • LMA Manager (nová hra série)

Strategy First
Společnost Strategy First zůstává již po dlouhá léta v pozici černého koně startovního pole. Přestože připravovaným titulům této firmy nebývá věnována přehnaná pozornost médií ani hráčské veřejnosti, mnohé tituly svou kvalitou příjemně překvapily. Proto bude zajímavé sledovat, nakolik přiláká prezentace firmy návštěvníky E3.

 • Chrome
 • Etherlords 2
 • Nexagon Deathmatch
 • Supreme Ruler 2010
 • WWII Frontline Command
 • Xpand Rally

Buka Entertainment
Ruská vývojářská škola zažívá v poslední době malé znovuzrození, důkazem čehož budiž mimo jiné i firma Buka Entertainment. Její line-up her, které budou k vidění na E3, čítá některé opravdu zajímavé hry (včetně spousty novinek), níže vám ho nabízím v kompletní podobě.

 • The Entente: World War I Battlefields (novinka)
 • Battle Mages by Targem (novinka)
 • Fair Strike (novinka)
 • Midnight Nowhere (novinka)
 • Steamland (novinka)
 • Charm of War (novinka)
 • Hard Truck Tycoon (novinka)
 • Paradise Cracked
 • Echelon: Wind Warriors
 • MARCH!: Offworld Recon
 • Spells of Gold
 • Red Shark

Zdroj: Gamer´s Hell

Spojení společností Namco a Sega?

Společnost Namco v minulých dnech znovu rozvířila vody týkající se možného spojení význačné japonské firmy Sega s některou z dalších herních společností dneška. Znovu zahájena tak má být diskuse týkající se možné akvizice obou firem - ta již probíhala minulý rok, na žádost Segy však byla ukončena. Proč se Namco zničehonic opět pouští do boje o Segu?

Podle informací japonského finančního textu počítá konkrétní nabídka Namca se spojením obou firem na začátku příštího roku, význačnou úlohu by v něm měla sehrát zejména Sega jako taková, jejíž jméno by bylo i nadále zachováno. Vytvořený celek by se podle dostupných údajů stal pátou nejvýznamnějších herní společností Japonska, konkrétně by reprezentoval celých 10% zdejšího herního trhu. Ohlasy ze Segy k nabídce dodávají, že jsou otevřeni diskusi, přesto nebylo vydáno žádné definitivní rozhodnutí.

Názory na možnou dohodu obou firem se v kuolárech rozcházejí, přesto je patrné, že v současnosti plánované a připravované spojení firem Sega a Sammy naráží nejen na nepříznivý ohlas trhu, ale také některých členů vedení obou firem. Zatímco po ohlášení této dohody se akcie obou zmiňovaných společností propadly na historické minimum, na informaci o znovuzahájení diskuse mezi Segou a Namcem reagoval trh i akcie firem posílením.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Ostatní:

 • Firmě Sony Entertainment se podařilo dosáhnout dalšího významného úspěchu. Za celé období prodeje konzolí této společnosti se tak ve Velké Británii prodalo přes 4 milióny kusů PS2 a 7 miliónů konzolí PSOne. Dostupná čísla poskytla v minulých dnech agentura Chart-Track , sdružující silnou většinu anglických prodejců herních zařízení. Přesto nejsou daná čísla stoprocentně přesná a je pravděpodobné, že Sony se podařilo ve Velké Británii v případě obou konzolí prodat ještě o několik set tisíc kusů více.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 6. - 12. dubna 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Championship Manager 4 stále na čele, což jistě není nikterak překvapující zjištění. Na druhé místo se nám však vyšvihla jediná novinka v první desítky, vesmírná simulace Freelancer, do prestižní desítky nám nakouknul také titul Anno 1503: The New World.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Championship Manager 4 3
2. N Freelancer 1
3. - 3. Command And Conquer: Generals 9
4. í 2. Delta Force: Black Hawk Down 3
5. í 4. The Sims 28
6. - 6. The Sims: Unleashed 28
7. í 5. Tom Clancy`s Splinter Cell 7
8. - 8. Norton Antivirus 2003 32
9. í 7. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 Raven Shield 4
10. ë 15. Anno 1503: The New World 2

PlayStation 2 - žebříček
Zatímco pro Metal Gear Solid 2 není Velká Británie zemí zaslíbenou a hra tak zaznamenala další pokles prodejnosti, jejímu žánrovému kolegovi Splinter Cell se vede o poznání lépe a žebříčku nejprodávanějších PS2 her suverénně vévodí. Povedenou premiéru zaznamenal v první týden svého prodeje také titul Primal, který se zařadil na druhou pozici.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell 3
2. N Primal 1
3. í 2. Devil May Cry 2 3
4. ë 5. Grand Theft Auto: Vice City 23
5. í 4. The Sims 11
6. í 3. The Getaway 19
7. ë 9. FIFA 2003 25
8. í 6. Metal Gear Solid 2 - Substance 3
9. í 8. Grand Theft Auto 3 77
10. - 10. Rayman 3 5

Xbox - žebříček
Poměrně velké změny se nám udály v žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli Xbox firmy Microsoft. Přestože nedávná novinka, konzolové zpracování donedávna PC only klasiky The Sims, stále suverénně vévodí zbytku startovního pole, vzestup se podařil hned několika titulům - z šestého na druhé místo si polepšil titul Tom Clancy`s Ghost Recon a ze sedmého na třetí hra Halo.

AP MP Název hry PT
1. - 2. The Sims 2
2. ë 6. Tom Clancy`s Ghost Recon 19
3. ë 7. Halo: Combat Evolved 57
4. í 1. Indiana Jones and The Emperor`s Tomb 3
5. í 4. Metal Gear Solid 2 - Substance 6
6. - Kung Fu Chaos 1
7. ë 11. Tom Clancy`s Splinter Cell 20
8. ë 12. Project Gotham Racing 53
9. ë 16. State of Emergency 2 2
10. í 9. Lord of The Rings - The Two Towers 5

GameCube - žebříček
První trojice beze změn, desítce nejúspěšnějších GameCube her tak stále vévodí hry Metroid Prime, The Sims a Super Monkey Ball 2. Jinak jsme se dočkali jen několika kosmetických úprav - mezi deset nejlepších nám tak opět zavítal titul Star Wars: Bounty Hunter. 

AP MP Název hry PT
1. - 1. Metroid Prime 4
2. - 2. The Sims 2
3. - 3. Super Monkey Ball 2 5
4. ë 7. Lord of The Rings - The Two Tower 5
5. ë 9. Super Smash Bros: Melee 46
6. í 4. Resident Evil Zero 6
7. í 5. Sonic Mega Collection 6
8. í 6. Super Mario Sunshine 28
9. ë 15. Star Wars: Bounty Hunter 6
10. í 8. Star Wars: Rogue Leader 46

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 30. března - 5. dubna 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Delta Force Black Hawk Down
2. Command & Conquer: Generals
3. CSI: Crime Scene Investigation
4. The Sims Deluxe
5. The Sims: Unleashed
6. Battlefield 1942
7. Zoo Tycoon
8. Shadowbane
9. Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield
10. Battlefield 1942: Road To Rome

Zdroj: NPD

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce