Byznys hrátky: N-Gage QD – finský pokus o herní zázrak?

Nokia N-Gage QD - druhý finský pokus o herní zázrak? * Blíží se herní výstava E3 – britský Ubi Soft se vytáhne s Prince of Persia 2 a Far Cry Instincts, co představí česká Cenega? * Take Two v problémech, opouští prezident společnosti potápějící se loď? * V Japonsku budou hodnotit obsah her po novém! * CENEGA CZECH připravuje druhý výprodej!
Byznys hrátky: N-Gage QD – finský pokus o herní zázrak?

Nokia N-Gage QD - druhý finský pokus o herní zázrak?

Myslím, že představovat zařízení N-Gage proslulého finského výrobce postrádá význam. Finská Nokia se svým projektem dostala na tenký led, který se pod ní se zahájením prodeje prolomil. Očekávaný celosvětový úspěch se ukázal coby čirá utopie, výrobce se však i zhrzen neúspěchem pokusí svou pošramocenou reputaci v herním světě napravit. To vše prostřednictvím N-Gage QD - vzbudilo v nás nové zařízení oprávněnou důvěru?

Nokia N-Gage bude v mnohém podobná a přesto dostatečně odlišná od svého předchůdce. Vzhled přístroje je tentokrát určen především teenagerům, kteří by křivky nového zařízení měli ocenit. Odstraněny byly také nejpalčivější problémy - přístroj se zmenšil, ovládání bylo vylepšeno a volat již konečně budete moci s displejem u ucha a nikoliv tedy u hrany přístroje, jak tomu bylo u starší sestřičky tohoto mobilně-herního hybridu. N-Gage QD také nabídne možnost měnit hry za provozu, přislíbena byla také delší výdrž. Jako vždy to vše má svá "ale"?

Někde se totiž šetřit musí a Nokia se odhodlala zbavit svoje zařízení funkcí, které právě mladistvé přitahovaly. Řeč je o rádiu a MP3 přehrávači. Přestože finský výrobce odůvodňuje krok tím, "že je hráči stejně nevyužívali", všichni víme, kde je jádro problému - v nedostatku paměti, kterým se původní N-Gage pyšnila. Krokem, omezujícím kopírování her, je poté odstranění datového kabelu a portu miniUSB. A perlička na závěr - chybět bude také očekávaný fotoaparát. Opravdu si Nokia myslí, že teenagerům nabídne N-Gage QD vše podstatné?

Několik technický dat na závěr:
Podle dostupných informací se bude nová N-Gage pyšnit rozměry 118 × 68 × 22 mm, což je zřejmý "posun" oproti její starší verzi - 134 × 70 × 20 mm. Hmotnost se naopak zvýší z 137 na 143 gramů, pohotovostní výdrž by měla dosáhnout 240 h (o 50 hodin více než u starší N-Gage 190), s QD si zatelefonujete celkem 210 minut. Pro nás nejdůležitější čísla se týkají udávané výdrže při hraní - zatímco u původní N-Gage jsme si her užívali pouhých 3 - 6 hodin, u nové QD tomu bude 5 - 10 hodin.

Zdroj: GameSpot, Mobilmania.cz

Co předvede na E3 francouzský Ubi Soft a česká Cenega?

S každým dnem se nezadržitelně blíží očekávaný herní svátek - výstava Electronic Entertainment Expo, kterou většina z vás bude znát především pod kratším názvem E3. I letos se v Los Angeles rozpoutá velkolepá show, které bude vládnout souboj herních konzolí, pánů vývojářů i vydavatelských společností. Některé z nich nám již v těchto dnech nabídnuli zajímavý seznam her, které v USA hodlají ve dnech 11. - 14. května prezentovat. A jak se zdá, máme se opravdu na co těšit

Francouzi představí Prince z Persie 2!
Přestože dnes se podíváme na zoubek také hlavnímu českému zástupci na zmíněné akci, přednost dostane černý kůň dnešního herního světa - ambiciózní a měsíc od měsíce úspěšnější francouzská tvůrčí a vydavatelská firma Ubi Soft. Její nabídka herních titulů skýtá opravdové skvosty, kterým vládne znovuoživený perský princ ve hře Prince of Persia 2, jehož tvorba byla svěřena veleúspěšnému Montrealskému studiu. Měli bychom se tak dozvědět více o platformách, pro které je hra vyvíjena, i další podrobnosti o příběhu a dalších stránkách hry.

Další klíčové tituly Ubi Softu se taktéž pyšní zvučnými jmény - dozvíme se tak více o titulech Tom Clancy`s Ghost Recon 2 (PC, konzole), Brothers In Arms (PC, konzole), Far Cry Instincts (Xbox a ostatní konzole), Tom Clancy`s Rainbow Six: Black Arrow (Xbox), Myst IV: Revelation (PC) a Settlers 5 (PC). Zajímavé je, že silná většina těchto her byla ohlášena v posledních týdnech a právě veletrh E3 je místem, kde nás autoři potěší vůbec prvním, konkrétnějším infem. Mimo to se stále šušká o možném plnohodnotném pokračování série Splinter Cell, který je podle některých spekulací již ve vývoji, na další hře má pracovat také proslulý Michel Ancel, tvůrce série Rayman či loňského skvostu Beyond Good & Evil.

Čím hodlá zaútočit český zástupce?
V USA se kromě světové špičky objeví také zástupce domácí scény. Společnost Cenega Publishing se prozatím představila coby světový vydavatel zejména tuzemských her, a tak i tentokráte vládnou její prezentaci produkty domácí scény. Pozornost bude upřena zejména hororovou akci Shade: Wrath of Angels, která by se měla podle posledních informací objevit také na Xboxu, zajímat nás však bude také trojice titulů pro PC - Creature Conflict: The Clan Wars, The Roots a Gooka: The Mystery of Janatris. Bude jistě zajímavé sledovat, jaký ohlas zmíněné tituly ve světě vzbudí.

Zdroj: Eurogamer

V Japonsku budou hodnotit obsah her po novém!

Násilí a počítačové hry. Příběh stejně starý jako lidstvo samo. Samozřejmě přeháním, vždyť této problematice se větší pozornosti ze stran médií dostává teprve v posledních měsících. Vděčíme za to mnoha nepříjemným událostem, nehodám i aférám, v nichž měly počítačové hry figurovat coby jeden ze "spolupachatelů". Ať je pravda jakákoliv, na vzrůstající kritiku se mnohé země rozhodly reagovat po svém. Japonsko v těchto dnech přijalo nový systém hodnocení obsahu her, který má pomoci zejména rodičům - nebo vám snad nezáleží na tom, co se dostane do rukou vašich dítek?

Nový systém vytvoření sdružením Computer Entertainment Rating Organisation (CERO) nepředstavuje nijak revoluční řešení - klasické hodnocení postavené na minimálním věku hráče nahradí mnohem efektnější značky. Ty tak budou symbolizovat obsah hry a upozorňovat na možné násilné prvky hry, ale také že hra propaguje či se nějakým způsobem dotýká oblasti sexu, gamblérství, kouření a pití alkoholu, hodnocen bude dokonce obsah dialogů! Hry hodnocené podle nového systému se začnou v japonských obchodech objevovat počátkem června letošního roku!

Přestože se zdá být nový systém z mnoha ohledů vyzrálejší, otázkou zůstává, jak spravedlivé a efektivní dokáže být CERO v hodnocení jednotlivých her. Jistě pak stojí také za zmínku, že myšlenka a nový systém použitý v zemi vycházejícího slunce není ničím novým a "námětově" čerpá z podobného řešení, které bylo užito v některých končinách Evropy.

Zdroj: GI.biz

Take Two v problémech?

Zdánlivě úspěšná herní společnost a jeden z nejznámějších i nejvýznamnějších firemních subjektů - to vše jsou synonyma jména Take Two. Herní vydavatel, který svým jménem po několik let zaštítil herní projekty vývojářských studií Rockstar Games či českých Illusion Softworks, je však v problémech. Firmě se obchodně nedaří, poslední výsledky hospodaření jsou pro mnohé šokem a také prezident Take Two opustil "potápějící se loď".

Naštěstí nic není tak horké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odstoupení Jeffreyho Lapina, který svou funkci zastával po 18 měsíců, však bylo překvapujícím krokem - přestože nebyla oficiálně potvrzena příčina jeho rozhodnutí, otevřeně se hovoří o neuspokojivých výsledcích firmy. Ty dobře dokumentuje prognóza hospodaření ve druhém čtvrtletí letošního roku - ještě minulý měsíc firma počítala s tržbami ve výši 220 miliónů dolarů, své odhady však byla nucena přehodnotit na současných 170 miliónů. Na kolik současná situace ohrozí fungování firmy, není jasné, ztráta nejvyššího představitele však jistě v souvislosti s nepříznivými finančními výsledky nehovoří o aktivitách firmy ve zrovna nejrůžovějším světle.

Zdroj: GI.biz

CENEGA CZECH připravuje druhý výprodej!

Všem hráčům jistě udělá radost zpráva, že společnost CENEGA CZECH se rozhodla uskutečnit další výprodej starších titulů pro PC, PSX a PS2. Akce je přichystána na sobotu 24.4. 2004 ve skladových prostorách Areál TTC, Naskové 3, Praha 5 – Košíře. Doba trvání byla tentokrát stanovena pouze na tento jediný den a to v časovém rozmezí 9 - 16 hodin. Z nabídky vybíráme například Post Mortem CZ za 150 Kč, konzolové tituly by se měly pohybovat v rozpětí 200 až 300 Kč. Pokud výsledná hodnota vašeho nákupu překročí limit 500 Kč, získáte navíc další PC hru zdarma! Pro upřesnění ještě uvádím možné spojení na místo konání:

*** metro „B“ Anděl a bus 123 – zastávka „Naskové“
*** tramvaje 10, 4, 9 zastávka „Kavalírka“ a bus 123 – zastávka „Naskové“
*** auto – parkování před objektem je možné

Zdroj: PR

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Společnost Nvidia právě uvádí na trh novou generaci čipů GeForce označenou 6800. Jaké jsou jejich skutečné (nebo spíše možná "neskutečné") možnosti se můžete přesvědčit na nahrávce, kterou jakýsi odvážlivec pořídil kamerou na uzavřené novinářské a vývojářské prezentaci společnosti Epic Games. Jednalo se o ukázku Unreal enginu verze 3.0, který teprve dokáže pořádně využít všech nových vlastností GeForce 6800 (Pixel Shadery verze 3.0, masivní výpočetní výkon, atd.). Někdy jsou to opravdu neskutečná kouzla. Jestli takhle bude vypadat Unreal III, nebo třeba snad dokonce ještě lépe, tak tedy... potěš pánbůh! Stahujte zde (13 MB).

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 4. – 10. dubna 2004)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Sam Fischer se vrátil a svůj comeback i nadále slaví na pozici nejprodávanější hry ve Velké Británii. Společnost mu v první dvacítce dělá také jedna novinka, titul World Championship Rugby. Zajímavé je znovuoživení prodeje prapůvodních The Sims, kteří jsou šestnáctí!

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 3
2. ë 3. Sonic Heroes 10
3. í 2. James Bond 007: Everything Or Nothing 7
4. - 4. Norton Internet Security 2004 27
5. N World Championship Rugby 1
6. - 6. LMA Manager 2004 5
7. ë 8. FIFA 2004 25
8. í 7. This Is Football 2004 3
9. ë 10. The Simpsons: Hit and Run 24
10. ë 13. Grand Theft Auto: Vice City 63
11. - 11. Need For Speed: Underground 21
12. ë 21. Crash Bandicoot - Wrath of Cortex 99
13. ë 17. Scooby-Doo! Mystery Mayhem 2
14. í 5. Far Cry 3
15. í 9. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 10
16. ë 31. The Sims 68
17. í 14. Tom Clancy`s Ghost Recon: Jungle Storm 5
18. ë 20. Lord of The Rings: Return of The King 22
19. í 12. Tom Clancy`s Splinter Cell 66
20. ë 24. The Sims: Bustin` Out 17

PC – žebříček
I další týden vede v Anglii oblíbený program Norton Internet Security 2004, jehož suverénní jízdu zezadu sleduje výborná first-person akce Far Cry. Dobře si vedou také tituly Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora Tomorrow, Championship Manager: Season 03/04 a The Sims.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 30
2. - 2. Far Cry 3
3. ë 4. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 2
4. ë 8. Championship Manager: Season 03/04 21
5. ë 9. The Sims 80
6. í 3. Battlefield Vietnam 4
7. í 6. Unreal Tournament 2004 4
8. í 7. Norton Antivirus 2004 33
9. í 5. Counter-Strike Condition Zero 3
10. ë 12. The Sims: Makin` Magic 24

PlayStation 2 – žebříček
Populární agent James Bond ovládnul svět konzole PlayStation 2 a po zásluze mu i nadále patří místo nejprodávanější hry této platformy. Přestože se osazenstvo dalších dvou medailových příček nezměnilo, svěží vítr zavál do žebříčku díky novince World Championship Rugby.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 7
2. - 2. Sonic Heroes 10
3. - 3. LMA Manager 2004 5
4. - 4. This Is Football 2004 3
5. N World Championship Rugby 1
6. - 6. The Simpsons: Hit and Run 24
7. ë 8. FIFA 2004 25
8. í 5. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 3
9. ë 12. Scooby-Doo! Mystery Mayhem 3
10. í 9. Need For Speed: Underground 21

Xbox – žebříček
Ani v případě žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli Xbox se nám lídr nezměnil a celému startovnímu poli tak vládne špionážní akce Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora Tomorrow. Nás však jistě zaujme premiéra české Mafie, která se dostala na čtvrtou, bramborovou pozici.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 3
2. N World Championship Rugby 1
3. ë 5. Sonic Heroes 10
4. N Mafia 1
5. í 4. Grand Theft Auto: Double Pack 16
6. í 3. James Bond 007: Everything Or Nothing 7
7. í 2. Deus Ex: Invisible War 6
8. í 6. LMA Manager 2004 5
9. - 9. FIFA 2004 24
10. í 7. Project Gotham Racing 2 20

GameCube – žebříček
Metal Gear Solid - The Twin Snakes už není první, jeho místo zaujal titul Sonic Heroes! Krom nejnovějšího dílu kultovní záležitosti Metal Gear Solid se před uměním ježka Sonica musela sklonit další japonská perla Final Fantasy: Crystal Chronicles, které patří „až“ třetí místo.

AP MP Název hry PT
1. ë 3. Sonic Heroes 10
2. í 1. Metal Gear Solid - The Twin Snakes 3
3. í 2. Final Fantasy: Crystal Chronicles 5
4. ë 5. James Bond 007: Everything Or Nothing 7
5. ë 8. The Simpsons: Hit and Run 23
6. - 6. Mario Kart: Double Dash!! 22
7. ë 10. Tiger Woods PGA Tour 2004 10
8. ë 14. FIFA 2004 25
9. - 9. Sonic Mega Collection 52
10. ë 13. Mario Party 5 19

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Ani v dalším vydání pravidelného seriálu Byznys hrátky nebude chybět pohled za oceán, na dění ve zřejmě nejvýznamnější zemi světa. Jaká hra pro osobní počítače se tedy stala ve Spojených státech amerických tou vůbec nejprodávanější? Battlefield Vietnam – tak zní jméno současné americké jedničky, společnost jí na stupních vítězů dělají další, neméně kvalitní akční výtvory – hry Unreal Tournament 2004 a Far Cry. V žebříčku se i nadále drží FPS Call of Duty, které však patří až desátá příčka.

AP Název hry
1. Battlefield Vietnam
2. Unreal Tournament 2004
3. Far Cry
4. Counter-Strike: Condition Zero
5. Tom Clancy`s Splinter Cell Pandora Tomorrow
6. Drop!
7. The Sims Deluxe
8. 251 Collector`s Edition
9. CSI: Crime Scene Investigation: Dark Motives
10. Call of Duty

Zdroj: GameSpot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A