Byznys hrátky: Nepoužívejte Explorer!

Americká vláda varuje před používáním Internet Exploreru! * Programátor žaluje Vivendi Universal Games * Acclaim má problémy * Bude další Final Fantasy pro Xbox 2? * Česká televize proti násilí ve hrách * Kdo koupí Lionhead Studios? * Nechte si Microsoftem doporučit hru dělanou vám na míru * a samozřejmě vás čeká přehled prodávanosti her
Byznys hrátky: Nepoužívejte Explorer!

Americká vláda varuje před používáním Internet Exploreru!

Internetový magazín Inquirer přetiskl zajímavý apel od amerických úřadů. Ty v něm varují před používáním s přehledem nejrozšířenějšího internetového prohlížeče Internet Explorer jeho chybám v zabezpečení. Proto raději doporučují využít služeb alternativních prohlížečů. Microsoft má v poslední době s bezpečností čím dál větší problémy. Zalepit se je bude snažit prostřednictvím kontroverzního Service Packu 2, který je ovšem stále ve vývoji.

Zdroj: Actiontrip

Programátor žaluje Vivendi Universal Games

Programátor Neil Aitken podal u soudu žalobu na svého zaměstnavatele, společnost Vivendi Universal Games, která nyní finišuje dlouho očekávanou FPS Half-Life 2. Důvodem žaloby je to, že v VU Games Aitkena a jeho kolegy údajně nutili pracovat přesčasy a poté falzifikovali pracovní výkazy tak, aby jim nemuseli platit příplatky.

To, že se v posledních týdnech před dokončením projektu pracuje dlouho přes čas, je v herní branži věc zcela obvyklá, ovšem většinou tuto skutečnost i sami programátoři chápou jako nezbytnost a obávají se, že budou-li protestovat, tak nejen přijdou o práci, ale navíc se to o nich rozhlásí a nikdo v branži je již nezaměstná.

Ovšem Aitkenův případ není první - v posledních měsících dostaly kalifornské soudy již několik žalob zaměstnanců vývojářských společností, kteří se domáhají zákonem stanovených příplatků za pracovní týden delší než 40 hodin. Konkrétně v tomto případě se mělo jednat o denní pracovní dobu pravidelně přesahující 12 hodin.

VU Games ale tuto žalobu dosud oficiálně nekomentovali, takže si ještě musíme počkat, jak se celá věc vyvine.

Zdoj: Eurogamer

Acclaim má problémy

Po Interplayi se do finančních problémů dostala další vydavatelská společnost - Acclaim. Ta po své poslední uzávěrce oznámila pokles obratu o bezmála 70 miliónů dolarů při celkové ztrátě 56 miliónů. Společnost byla mimo jiné donucena využít krátkodobé půjčky, jejíž splatnost vyprší už v srpnu. Pokud se jí do té doby nepodaří získat finance na její vyplacení, vážně to ohrozí pověst a stabilitu firmy.

Společnost již oznámila, že jedná o další třicetimiliónové půjčce s jiným investorem, vzhledem k probíhajícím jednáním se však stále nad Acclaimem vznáší riziko krachu. Mnozí odborníci však věří, že se jedná o přechodný stav a společnost se ze svých problémů brzy dostane. Dopomoci by jí k tomu měl i nabytý vydavatelský plán obsahující například závodní hru Juiced nebo remake slavného RPG Bard´s Tale.

Zdroj: GameSpot

Bude další Final Fantasy pro Xbox 2?

Když se v roce 1996 spojily dvě velké japonské vývojářské společnosti SquareSoft a Enix, začala nově vzniklá společnost Square Enix programovat hry výhradně pro konzole od Sony. Enix sice dříve udělal pár her pro systém N64 a obě společnosti vypustily několik GBA her, ale po tomto spojení jedinou ne-Sony konzolovou hrou byly Final Fantasy: Crystal Chronicles.

Ovšem to se teď může změnit. Michiro Sasaki, generální manažer Square Enix, totiž v rozhovoru pro Bloomberg News prohlásil, že společnost se rozhodla vydávat hry i pro Xbox 2, next-gen konzoli od Microsoftu.

Otázkou ovšem je, o jak rozsáhlou podporu se bude jednat; to totiž Sasaki neřekl. Obecně v Japonsku je spíše tendence odmítat Microsoft a jeho snahy přimět vývojáře, aby publikovali výhradně pro jeho konzole - například Capcom oznámil, že v tomto roce připravuje pouze jeden Xbox only titul...

Zdroj: Gamespot

Česká televize proti násilí ve hrách

Nebývalé publicity se dostalo hned dvěma počítačovým hrám ve vysílání České televize. V pořadu Události, komentáře byla mimo jiné zveřejněna reportáž otevírající opět nesmrtelné téma Brutalita počítačových her, do nichž byly jako odstrašující příklady vybrány tituly Manhunt a Postal 2. V následné diskusi, do níž byl pozván psycholog a externista Levelu, Pavel Dobrovský, se však jako vždy debata stočila do obecné roviny. Žádný závěr z ní ale dělat nelze, psycholog i známý recenzent hovořili vcelku rozumně, o to starosvětštěji však působilo chování ČT, jejíž zasvěcenost do problematiky dokumentuje i titulek reprotáže:

"Hry Poustl 2 a Menhant byly v některých západních státech kvůli drastičnosti a podrobnému zobrazování násilí zakázány."

Na reportáž se můžete podívat na stránkách České televize.

Zdroj: ČT

Střípky ze světa herního byznysu

  • Ekonomicky orientovaný herní magazín MCV zveřejnil informaci, podle které se intenzivně jedná o koupi britského vývojářského týmu Lionhead Studios některým velkým vydavatelem. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o Microsoftu, Activisionu a Eidosu; poslední jmenovaná společnost však spojitost s údajnou snahou o převzetí studia popřela.
  • Microsoft představil novou službu úzce se dotýkající herní branže. Prográmek Windows XP Game Advisor vám, jak už je patrné z názvu, nejenže poradí, jakou hru si pořídit, zároveň vám také o každé z nich podrobně poreferuje. Utilitku vyvinula společnost Futuremark známá spíše svými testovacími benachmarky, a tak ani nepřekvapí, že program zároveň otestuje, zda-li je počítač na hru dostatečně vybavaven. Umožňuje také hledání podle žánrů, věku hráče či dalších specifikací. Celkově se jedná určitě o zajímavý nápad, ovšem při pohledu na žebříček TOP 10, ve kterém jsou vcelku nepochopitelně dvě hry od Microsoftu (i stařičký Age of Mythology), tato aktivita trochu zavání vlastní reklamou. V případě zájmu najdete tento prográmek na adrese http://www.windowsgaming.com/.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 20. - 26. června 2004)

Prostě tabulky. Co dodat?

Celkový žebříček
Driv3r je paradoxem naší doby; i přes relativně nízká hodnocení v recenzích (průměrně kolem 6/10) se tahle hra prodává skvěle. Kde je tedy zakopán pes? Proč se někomu (recenzentům) evidentně nelíbí a někomu jinému (hráčům) při tom asi ano? Těžko říci...

AP MP Název hry PT
1. ë 6. Driv3R 2
2. ë 5. Shrek 2 2
3. í 2. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
4. í 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 14
5. í 3. UEFA Euro 2004 Portugal 8
6. N - Full Spectrum Warrior 1
7. - 7. Mcafee Internet Security V6.0 9
8. í 4. Red Dead Revolver 3
9. - 9. Pro Evolution Soccer 3 3
10. ë 13. Hitman: Contracts 9
11. - 11. Norton Internet Security 2004 38
12. ë 15. Need For Speed: Underground 32
13. ë 17. Sonic Heroes 21
14. ë 19. FIFA 2004 36
15. ë 16. Grand Theft Auto: Vice City 74
16. í 12. Championship Manager: Season 03/04 29
17. í 10. Mario Golf: Toadstool Tour 2
18. í 14. The Sims 79
19. N - Champions of Norrath 1
20. í 8. Thief: Deadly Shadows 3

PC - žebříček
PC žebříček je tento týden doslova zahlcen novinkami. Ale asi nejzajímavější z nich jsou (zase jednou) další Sims, kteří se přidali do již tak dosti početné a komerčně úspěšné rodiny virtuálních lidiček, jejichž osudy dostanete na starost.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Championship Manager: Season 03/04 32
2. N - Joint Operations: Typhoon Rising 1
3. N - Ground Control 2: Operation Exodus 1
4. í 2. Thief: Deadly Shadows 3
5. í 3. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
6. í 5. Far Cry 14
7. í 4. Csi: Dark Motives 7
8. N - The Sims Triple Deluxe 1
9. í 6. The Sims 81
10. N - Shrek 2 1

PlayStation 2 - žebříček
Zase jednou tu máme důkaz toho, jak rozšířenou a trh ovládající platformou PS2 je: Champions of Norrath je PS2-only hra a její 8. místo v prodejnosti na PS2 jí stačilo k zajištění si 19. místa v celkovém žebříčku...

AP MP Název hry PT
1. ë 6. Driv3R 2
2. ë 5. Shrek 2 2
3. í 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 3
4. í 3. UEFA Euro 2004 Portugal 8
5. í 2. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
6. í 4. Red Dead Revolver 3
7. ë 9. Hitman: Contracts 9
8. N - Champions of Norrath 1
9. í 7. Singstar 6
10. ë 11. Smash Court Tennis Pro Tournament 2 5

Xbox - žebříček
Abychom ale nekřivdili Xboxu proti PS2 - v tomto žebříčku druhý Full Spectrum Warrior se v celkovém pořadí umístil na šestém místě; na druhou stranu se ale jedná o PC/Xbox hru.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Driv3R 2
2. N - Full Spectrum Warrior 1
3. ë 4. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 14
4. ë 9. Shrek 2 2
5. ë 6. UEFA Euro 2004 Portugal 8
6. í 1. Red Dead Revolver 3
7. í 5. Shadow Ops: Red Mercury 2
8. í 3. Thief: Deadly Shadows 3
9. ë 11. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 28
10. í 7. Ninja Gaiden 7

GameCube - žebříček
Mario Golf si udržel od minula své prvenství - a zástupce Nintendovské nejúspěšnější série Pokémon navíc předběhla i novinka Shrek 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Mario Golf: Toadstool Tour 2
2. ë 4. Shrek 2 2
3. í 2. Pokemon Colosseum 7
4. í 3. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
5. ë 9. Sonic Heroes 21
6. ë 11. The Simpsons: Hit and Run 34
7. í 5. Harvest Moon: A Wonderful Life 11
8. í 6. Metal Gear Solid - The Twin Snakes 14
9. í 7. Final Fantasy: Crystal Chronicles 16
10. í 8. Phantasy Star Online: Ep 3 C.A.R.D. 3

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

USA evidentně propadají MMORPG mánii - City of Heroes se stále drží v žebříčku, a co více, polepšilo si na druhé místo. S tímhle trendem bude zajímavé sledovat, jak si na podzim povede superočekávaný EverQuest 2...

AP Název hry
1. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
2. City of Heroes
3. Joint Operations: Typhoon Rising
4. Rise of Nations
5. Far Cry
6. Battlefield Vietnam
7. Flight Simulatro 2004: A Century of Flight
8. Age of Mythology
9. Star Wars: Knight of the Old Republic II: Sith Lords
10. The Sims: Superstar

Zdroj: Gamespot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry