Byznys hrátky: Nepoužívejte Explorer!

Americká vláda varuje před používáním Internet Exploreru! * Programátor žaluje Vivendi Universal Games * Acclaim má problémy * Bude další Final Fantasy pro Xbox 2? * Česká televize proti násilí ve hrách * Kdo koupí Lionhead Studios? * Nechte si Microsoftem doporučit hru dělanou vám na míru * a samozřejmě vás čeká přehled prodávanosti her

Americká vláda varuje před používáním Internet Exploreru!

Internetový magazín Inquirer přetiskl zajímavý apel od amerických úřadů. Ty v něm varují před používáním s přehledem nejrozšířenějšího internetového prohlížeče Internet Explorer jeho chybám v zabezpečení. Proto raději doporučují využít služeb alternativních prohlížečů. Microsoft má v poslední době s bezpečností čím dál větší problémy. Zalepit se je bude snažit prostřednictvím kontroverzního Service Packu 2, který je ovšem stále ve vývoji.

Zdroj: Actiontrip

Programátor žaluje Vivendi Universal Games

Programátor Neil Aitken podal u soudu žalobu na svého zaměstnavatele, společnost Vivendi Universal Games, která nyní finišuje dlouho očekávanou FPS Half-Life 2. Důvodem žaloby je to, že v VU Games Aitkena a jeho kolegy údajně nutili pracovat přesčasy a poté falzifikovali pracovní výkazy tak, aby jim nemuseli platit příplatky.

To, že se v posledních týdnech před dokončením projektu pracuje dlouho přes čas, je v herní branži věc zcela obvyklá, ovšem většinou tuto skutečnost i sami programátoři chápou jako nezbytnost a obávají se, že budou-li protestovat, tak nejen přijdou o práci, ale navíc se to o nich rozhlásí a nikdo v branži je již nezaměstná.

Ovšem Aitkenův případ není první - v posledních měsících dostaly kalifornské soudy již několik žalob zaměstnanců vývojářských společností, kteří se domáhají zákonem stanovených příplatků za pracovní týden delší než 40 hodin. Konkrétně v tomto případě se mělo jednat o denní pracovní dobu pravidelně přesahující 12 hodin.

VU Games ale tuto žalobu dosud oficiálně nekomentovali, takže si ještě musíme počkat, jak se celá věc vyvine.

Zdoj: Eurogamer

Acclaim má problémy

Po Interplayi se do finančních problémů dostala další vydavatelská společnost - Acclaim. Ta po své poslední uzávěrce oznámila pokles obratu o bezmála 70 miliónů dolarů při celkové ztrátě 56 miliónů. Společnost byla mimo jiné donucena využít krátkodobé půjčky, jejíž splatnost vyprší už v srpnu. Pokud se jí do té doby nepodaří získat finance na její vyplacení, vážně to ohrozí pověst a stabilitu firmy.

Společnost již oznámila, že jedná o další třicetimiliónové půjčce s jiným investorem, vzhledem k probíhajícím jednáním se však stále nad Acclaimem vznáší riziko krachu. Mnozí odborníci však věří, že se jedná o přechodný stav a společnost se ze svých problémů brzy dostane. Dopomoci by jí k tomu měl i nabytý vydavatelský plán obsahující například závodní hru Juiced nebo remake slavného RPG Bard´s Tale.

Zdroj: GameSpot

Bude další Final Fantasy pro Xbox 2?

Když se v roce 1996 spojily dvě velké japonské vývojářské společnosti SquareSoft a Enix, začala nově vzniklá společnost Square Enix programovat hry výhradně pro konzole od Sony. Enix sice dříve udělal pár her pro systém N64 a obě společnosti vypustily několik GBA her, ale po tomto spojení jedinou ne-Sony konzolovou hrou byly Final Fantasy: Crystal Chronicles.

Ovšem to se teď může změnit. Michiro Sasaki, generální manažer Square Enix, totiž v rozhovoru pro Bloomberg News prohlásil, že společnost se rozhodla vydávat hry i pro Xbox 2, next-gen konzoli od Microsoftu.

Otázkou ovšem je, o jak rozsáhlou podporu se bude jednat; to totiž Sasaki neřekl. Obecně v Japonsku je spíše tendence odmítat Microsoft a jeho snahy přimět vývojáře, aby publikovali výhradně pro jeho konzole - například Capcom oznámil, že v tomto roce připravuje pouze jeden Xbox only titul...

Zdroj: Gamespot

Česká televize proti násilí ve hrách

Nebývalé publicity se dostalo hned dvěma počítačovým hrám ve vysílání České televize. V pořadu Události, komentáře byla mimo jiné zveřejněna reportáž otevírající opět nesmrtelné téma Brutalita počítačových her, do nichž byly jako odstrašující příklady vybrány tituly Manhunt a Postal 2. V následné diskusi, do níž byl pozván psycholog a externista Levelu, Pavel Dobrovský, se však jako vždy debata stočila do obecné roviny. Žádný závěr z ní ale dělat nelze, psycholog i známý recenzent hovořili vcelku rozumně, o to starosvětštěji však působilo chování ČT, jejíž zasvěcenost do problematiky dokumentuje i titulek reprotáže:

"Hry Poustl 2 a Menhant byly v některých západních státech kvůli drastičnosti a podrobnému zobrazování násilí zakázány."

Na reportáž se můžete podívat na stránkách České televize.

Zdroj: ČT

Střípky ze světa herního byznysu

  • Ekonomicky orientovaný herní magazín MCV zveřejnil informaci, podle které se intenzivně jedná o koupi britského vývojářského týmu Lionhead Studios některým velkým vydavatelem. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o Microsoftu, Activisionu a Eidosu; poslední jmenovaná společnost však spojitost s údajnou snahou o převzetí studia popřela.
  • Microsoft představil novou službu úzce se dotýkající herní branže. Prográmek Windows XP Game Advisor vám, jak už je patrné z názvu, nejenže poradí, jakou hru si pořídit, zároveň vám také o každé z nich podrobně poreferuje. Utilitku vyvinula společnost Futuremark známá spíše svými testovacími benachmarky, a tak ani nepřekvapí, že program zároveň otestuje, zda-li je počítač na hru dostatečně vybavaven. Umožňuje také hledání podle žánrů, věku hráče či dalších specifikací. Celkově se jedná určitě o zajímavý nápad, ovšem při pohledu na žebříček TOP 10, ve kterém jsou vcelku nepochopitelně dvě hry od Microsoftu (i stařičký Age of Mythology), tato aktivita trochu zavání vlastní reklamou. V případě zájmu najdete tento prográmek na adrese http://www.windowsgaming.com/.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 20. - 26. června 2004)

Prostě tabulky. Co dodat?

Celkový žebříček
Driv3r je paradoxem naší doby; i přes relativně nízká hodnocení v recenzích (průměrně kolem 6/10) se tahle hra prodává skvěle. Kde je tedy zakopán pes? Proč se někomu (recenzentům) evidentně nelíbí a někomu jinému (hráčům) při tom asi ano? Těžko říci...

AP MP Název hry PT
1. ë 6. Driv3R 2
2. ë 5. Shrek 2 2
3. í 2. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
4. í 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 14
5. í 3. UEFA Euro 2004 Portugal 8
6. N - Full Spectrum Warrior 1
7. - 7. Mcafee Internet Security V6.0 9
8. í 4. Red Dead Revolver 3
9. - 9. Pro Evolution Soccer 3 3
10. ë 13. Hitman: Contracts 9
11. - 11. Norton Internet Security 2004 38
12. ë 15. Need For Speed: Underground 32
13. ë 17. Sonic Heroes 21
14. ë 19. FIFA 2004 36
15. ë 16. Grand Theft Auto: Vice City 74
16. í 12. Championship Manager: Season 03/04 29
17. í 10. Mario Golf: Toadstool Tour 2
18. í 14. The Sims 79
19. N - Champions of Norrath 1
20. í 8. Thief: Deadly Shadows 3

PC - žebříček
PC žebříček je tento týden doslova zahlcen novinkami. Ale asi nejzajímavější z nich jsou (zase jednou) další Sims, kteří se přidali do již tak dosti početné a komerčně úspěšné rodiny virtuálních lidiček, jejichž osudy dostanete na starost.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Championship Manager: Season 03/04 32
2. N - Joint Operations: Typhoon Rising 1
3. N - Ground Control 2: Operation Exodus 1
4. í 2. Thief: Deadly Shadows 3
5. í 3. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
6. í 5. Far Cry 14
7. í 4. Csi: Dark Motives 7
8. N - The Sims Triple Deluxe 1
9. í 6. The Sims 81
10. N - Shrek 2 1

PlayStation 2 - žebříček
Zase jednou tu máme důkaz toho, jak rozšířenou a trh ovládající platformou PS2 je: Champions of Norrath je PS2-only hra a její 8. místo v prodejnosti na PS2 jí stačilo k zajištění si 19. místa v celkovém žebříčku...

AP MP Název hry PT
1. ë 6. Driv3R 2
2. ë 5. Shrek 2 2
3. í 1. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 3
4. í 3. UEFA Euro 2004 Portugal 8
5. í 2. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
6. í 4. Red Dead Revolver 3
7. ë 9. Hitman: Contracts 9
8. N - Champions of Norrath 1
9. í 7. Singstar 6
10. ë 11. Smash Court Tennis Pro Tournament 2 5

Xbox - žebříček
Abychom ale nekřivdili Xboxu proti PS2 - v tomto žebříčku druhý Full Spectrum Warrior se v celkovém pořadí umístil na šestém místě; na druhou stranu se ale jedná o PC/Xbox hru.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Driv3R 2
2. N - Full Spectrum Warrior 1
3. ë 4. Tom Clancy`s Splinter Cell: Pandora 14
4. ë 9. Shrek 2 2
5. ë 6. UEFA Euro 2004 Portugal 8
6. í 1. Red Dead Revolver 3
7. í 5. Shadow Ops: Red Mercury 2
8. í 3. Thief: Deadly Shadows 3
9. ë 11. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 28
10. í 7. Ninja Gaiden 7

GameCube - žebříček
Mario Golf si udržel od minula své prvenství - a zástupce Nintendovské nejúspěšnější série Pokémon navíc předběhla i novinka Shrek 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Mario Golf: Toadstool Tour 2
2. ë 4. Shrek 2 2
3. í 2. Pokemon Colosseum 7
4. í 3. Harry Potter - Prisoner of Azkaban 5
5. ë 9. Sonic Heroes 21
6. ë 11. The Simpsons: Hit and Run 34
7. í 5. Harvest Moon: A Wonderful Life 11
8. í 6. Metal Gear Solid - The Twin Snakes 14
9. í 7. Final Fantasy: Crystal Chronicles 16
10. í 8. Phantasy Star Online: Ep 3 C.A.R.D. 3

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

USA evidentně propadají MMORPG mánii - City of Heroes se stále drží v žebříčku, a co více, polepšilo si na druhé místo. S tímhle trendem bude zajímavé sledovat, jak si na podzim povede superočekávaný EverQuest 2...

AP Název hry
1. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
2. City of Heroes
3. Joint Operations: Typhoon Rising
4. Rise of Nations
5. Far Cry
6. Battlefield Vietnam
7. Flight Simulatro 2004: A Century of Flight
8. Age of Mythology
9. Star Wars: Knight of the Old Republic II: Sith Lords
10. The Sims: Superstar

Zdroj: Gamespot

Váš názor Další článek: Becher Game má konkurenci - další soutěž pro amatérské vývojáře

Témata článku: , , , , , , ,Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware

Aktuality

17:19 | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách