Byznys hrátky: Nintendo dneška - úspěch i pokles prodeje

Úspěšná premiéra GameBoy Advance SP v Evropě, my jsme vám nabídli dojmy po otestování konzole * Prodej GameCube klesá – výsledky z Japonska hovoří o opaku * Activision útočí na trůn nejvýznamnější herní firmy dneška * Championship Manager 4 nejrychleji prodávanou PC hrou v Anglii * Finanční výsledky firmy Interplay.
Byznys hrátky: Nintendo dneška - úspěch i pokles prodeje

Úspěšná premiéra GameBoy Advance SP v Evropě!

Nintendo má po prvním týdnu prodeje své staronové konzole GameBoy Advance SP v Evropě důvod k radosti. Prodej totiž prakticky předčil veškerá očekávání, evropská hráčská obec si tak během prvních 7 dní prodeje zakoupila na 200 000 kusů této konzole - to je shodou okolností zhruba polovina všech konzolí, které byly na začátku prodeje v Evropě k dispozici.

Co se týče budoucích prognóz, počítá v Evropě Nintendo s prodejem zhruba 2 miliónů GameBoy Advance SP do června letošního roku. Krom toho byly zveřejněny také zajímavé údaje týkající se hráčů, kteří se rozhodli do upravené verze prapůvodní GameBoy Advance s označením SP investovat. Celých 55% nakupujících si tak pořídilo vůbec svou první "ruční" konzoli, průměrný věk všech zákazníků se prý pohyboval okolo 23 let, což je více, než analytici předpokládali.

Jak tedy ukázal prodej konzole GameBoy Advance SP v Evropě i Japonsku, krok Nintenda s nasazením "pouhé" vylepšené verze stále úspěšně se prodávající konzole GameBoy Advance byl velmi vychytralý a firma na něm bude vydělávat ještě několik dlouhých měsíců. V průběhu tohoto fiskálního roku totiž má být po celém světě prodáno na 20 miliónů kusů GBA SP. A to je panečku pěkné číslo...

Na závěr mi nezbývá než odkázat vás na náš včerejší článek, ve kterém Standa Rýdl sesumíroval všechny své dojmy z používání této ruční konzole: "Po zapnutí přístroje mě displej prostě uchvátil. Půl hodiny jsem s ním běhal po bytě a zkoumal osvětlení displeje v různých podmínkách. Osvětlení doporučuji vypnout leda na prudkém slunci, jinak své uplatnění najde skoro vždy. Použitá koncepce je "unikátní" v tom, že podsvícení není součástí soustavy, jako třeba u LCD panelů. Na displej se svítí shora (bráno v poloze horizontální) proto, aby šlo osvětlení vypnout (což u LCD panelů nejde) a zároveň to je lacinější. Zdrojem světla pravděpodobně bude soustava diod nebo něčeho obdobného, v každém případě poskytuje velmi silné bílé světlo."

Zdroj: GamesIndustry.biz, Vlastní zpráva

Prodej GameCube klesá - výsledky z Japonska hovoří o opaku

Jestliže ještě donedávna se krvavý boj konzolí Xbox a GameCube jevil jako úspěšný spíše pro druhého jmenovaného, zejména z důvodů některých chybných marketingových tahů Microsoftu, karta se podle posledních informací otáčí. Nintendo totiž ani zdaleka nedosáhlo v průběhu minulého roku stanoveného cíle 10 miliónů prodaných kusů této konzole, což je jasný signál značící zmenšující se zájem o jeho produkt GameCube. Je tomu tak i ve skutečnosti? A jaké jsou předpoklady vývoje v dalších měsících?

Během roku končícího dnem 31. března 2003 tak japonská firma Nintendo po celém světě prodala pouze 5,6 miliónů konzolí GameCube, což je o rovných 4,4 miliónů méně, než na kolik byl stanoven cíl analytiků této firmy. Stejný pokles se týká také prodeje softwaru - po celém světě tak bylo prodáno na 44,5 miliónů kopií her pro GameCube, předpoklady přitom hovořily o číslu 55 miliónů.

Podle vyjádření šéfa finančního oddělení firmy Nintendo se na výsledcích stejnou měrou podílel pokles prodeje ve všech významných regionech. Tento fakt by mohl být jasný náznakem ztráty zájmu ze stran hráčů o tuto konzoli. Velký vliv na dané výsledky bude mít nepochybně také nabídka nových her, přičemž negativně se na GameCube měl projevit celosvětový úspěch herní řady Grand Theft Auto.

Vzhledem ke zmíněným skutečnostem je však velmi zajímavé oživení prodeje v Japonsku - jak plyne z níže v našem článku umístěného žebříčku nejprodávanějších konzolí, prodejcům v zemi vycházejícího slunce se podařilo v průběhu jednoho týdne prodat přes 20 000 kusů GameCube, což je jeden z nejlepších výsledků posledních měsíců.

A jaký je výhled do budoucna? Je jasné, že v případě přetrvávající situace sáhne Nintendo k mnohem razantnějšímu řešení, snížení ceny nevyjímaje. Na této situaci však může pochopitelně vydělat pouze a jen hráč.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Activision útočí na trůn nejvýznamnější herní firmy dneška

Společnost Activision, druhý nejvýznamnější herní vydavatel dneška, opět dokazuje, že její sliby týkající se snahy sesadit známou firmu Electronic Arts z trůnu nebyly jen planými řečmi. Už tak bohatý release list pro tento rok, čítající desítky kvalitních titulů, tak firma v posledních dnech opět podpořila kontraktem s dalším významným vývojářským týmem Valve Software.

První vlaštovkou, tedy hrou, která bude ve světě vydána pod křídly Activision, bude titul Day of Defeat, multiplayerová akční hra z prostředí druhé světové války. Tento titul se zatím jeví velmi zajímavě, o čemž vás může přesvědčit také nedávno vypuštěný trailer. Krom toho se však díky celé transakci dostávají firmě Activision do rukou také exkluzivní práva na distribuci připravovaných titulů Team Fortress 2 a Half-Life 2, dvou hráčskou veřejností netrpělivě očekávaných her.

Spolu se zmiňovanými tituly je celý seznam připravovaných her zárukou, že v podání Activision se letos dočkáme opravdu nevídané kvality - vždyť vzpomeňme na hry Doom III, Star Trek: Elite Force 2, Medieval: Viking Invasion či Worms 3D, které by se měly dočkat vydání ještě v průběhu roku 2003.

Zdroj: GamesIndustry.biz

CM4 nejrychleji prodávanou PC hrou všech dob v Anglii

O vřelém vztahu obyvatel britských ostrovů k fotbalu jako takovému je toho známo více než dost a tuto skutečnost týden co týden potvrzují také desetitisícové návštěvy na místních stadiónech. To samé však platí nejen pro fotbal jako sport, ale také pro jeho počítačové ztvárnění, zejména se týkající fotbalových manažerů. Před několika týdny byl v krajích Velké Británie zahájen prodej očekávaného titulu Championship Manager 4 a v minulých dnech na světlo světa vyplynuly zajímavé informace - hra Championship Manager 4 se stala v Anglii nejrychleji prodávanou hrou všech dob!

Podle údajů agentury Chart-Track tak na území Velké Británii během prvního týdne prodeje zmizelo z pultů obchodů na 124 627 kopií této hry, což je jistě úctyhodné číslo nutné uznání. Toto číslo je navíc takřka dvojnásobné v porovnání s počtem kusů titulu, který byl nejúspěšnější doposud - je jím shodou okolností také počin herní série Championship Manager nesoucí podtitul Season 01/02.

Pozice držitele trofeje pro nejrychleji prodávanou hru všech platforem se však i přes úspěch CM4 nedočkala změny - tento primát si pochopitelně drží titul Grand Theft Auto: Vice City, následován akční hrou The Getaway a právě Championship Manager 4. Úspěch Championship Manager 4 je navíc dalším důkazem celosvětové popularity této herní série, která je vůbec nejúspěšnější herní řadou britských vývojářů. Celosvětově se podařilo prodat již více než 3 milióny kopií titulů Championship Manager a je nepochybné, že nové pokračování k tomuto číslu další statisíce navrší - dokazují to také nadšené recenze, které bývají povětšinou zakončeny absolutním hodnocením 10/10 nebo 100%!

Zdroj: GamesIndustry.biz

Další "neúspěšný" rok pro Interplay

Vydavatelská společnost Interplay v minulých dnech oznámila kompletní výsledky svého hospodaření platné pro poslední čtvrtletí a také celý fiskální rok 2002. Jak se dalo očekávat, ani nyní firma nevystoupila ze svého stínu. Přestože se poměr výdajů a zisku opět přehoupl na správnou stranu, za vše vděčí firma prodeji vývojářského týmu Shiny.

V řeči čísel zaznamenala společnost Interplay v posledním čtvrtletí minulého roku čistý zisk ve výši 7,1 miliónů dolarů, což je znatelný propad oproti výsledku 21,5 miliónů ze stejného období roku 2001. Z pohledu celých 12 měsíců se firmě podařil návrat do černých čísel a generovala tak čisté příjmy ve výši takřka 15,1 miliónů - to je v porovnání s předloňskou ztrátou 46,3 mil. jistě pozitivní výsledek, byť mu na kráse ubírá prostý a jednoduchý fakt. Celými 28,8 milióny totiž do kasičky firmy přispěla další herní společnost Infogrames koupí vývojářského studia Shiny.

Pokud tedy odečteme od konečných výsledků zisk plynoucí ze zmiňované akvizice a prodeje Shiny, jsou výsledky Interplay stále velmi špatné - o možném kompletním prodeji firmy se již objevily spekulace, jejichž pravdivost je však značně sporná. Bude zajímavé sledovat, jaká bude budoucnost Interplay, kdysi jedné z nejznámějších a nejvýznamnějších firem, dnes pouze malého herního subjektu, který pod svými křídly sdružuje jen minimum vývojářských týmu a připravovaných her.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nejprodávanější konzole v Japonsku

Zatímco celosvětově své pozice konzole GameCube ztrácí, v Japonsku zaznamenala zajímavé oživení prodeje - a z pohledu celkových výsledků nechává hlavního konkurenta, Xbox od Microsoftu, daleko za sebou.  Žebříčku však zcela suverénně vévodí Game Boy Advance SP s takřka 117 600 prodanými kusy, což je rozhodně úctyhodné a v těchto měsících částečně i překvapující číslo. Dobrou pozici se svými 56 900 prodanými kusy si stále udržuje celosvětový lídr, konzole PlayStation 2 japonské firmy Sony.

  • Game Boy Advance SP: 117 600 (Roční: 571 700)
  • PlayStation 2: 56 900 (Roční: 935 500)
  • Game Boy Advance: 22 900 (Roční: 733 200)
  • GameCube: 22 900 (Roční: 214 100)
  • Wonder Swan Crystal: 1 390 (Roční: 17 600)
  • Xbox: 1 300 (Roční: 47 400)
  • PSOne: 1 200 (Roční: 31 300)
  • Game Boy Color: 410 (Roční: 9 400)
  • Wonder Swan Color: 340 (Roční: 9 900)

Zdroj: GameSpy

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 16. - 22. března 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
O fantastickém výkonu a novém rekordu v podání fotbalového manažeru Championship Manager 4 jsme vás již dnes informovali. Krom tohoto titulu se však v žebříčku nejprodávanějších PC her v období mezi 23. - 29. březnem objevily také další tři novinky - druhá v pořadí tak jest akční hra Delta Force: Black Hawk Down, osmá závodní simulace TOCA Race Driver a na desáté místo se vecpala akční adventura Indiana Jones and The Emperor`s Tomb.

AP MP Název hry PT
1. N Championship Manager 4 1
2. N Delta Force: Black Hawk Down 1
3. í 1. Command And Conquer: Generals 7
4. í 2. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 Raven Shield 2
5. í 4. The Sims 26
6. - 6. The Sims: Unleashed 26
7. í 3. Tom Clancy`s Splinter Cell 5
8. N TOCA Race Driver 1
9. í 7. Norton Antivirus 2003 30
10. N Indiana Jones and The Emperor`s Tomb 1

PlayStation 2 - žebříček
Očekávaný souboj žánrově se nelišících, jinak však rozdíly překypujících titulů Tom Clancy`s Splinter Cell a Metal Gear Solid 2: Substance se stal trošku překvapivě jasnou záležitostí prvního jmenovaného, který se také vyšvihl hned v premiérový týden prodeje na vedoucí příčku žebříčku, následován další novinkou, hrou Devil May Cry 2.

AP MP Název hry PT
1. N Tom Clancy`s Splinter Cell 1
2. N Devil May Cry 2 1
3. ë 4. The Sims 9
4. í 1. The Getaway 17
5. í 2. Grand Theft Auto: Vice City 21
6. N Metal Gear Solid 2 - Substance 1
7. í 3. Tenchu: Wrath of Heaven 4
8. í 5. Rayman 3 3
9. í 7. FIFA 2003 23
10. ë 13. Timesplitters 24

Xbox - žebříček
Jestliže na PC novodobé podání populárního Indiana Jonese nazvané Indiana Jones and The Emperor`s Tomb uzavíralo první desítku, v žebříčku nejúspěšnějších her konzole Xbox se hra ocitla na jejím čele. Druhá v pořadí je v premiérový týden svého prodeje závodní hra Dead Or Alive Xtreme Beach Volleyball, hůře si nevedly ani další novinky - tituly TOCA Race Driver a Steel Battalion.

AP MP Název hry PT
1. N Indiana Jones and The Emperor`s Tomb 1
2. N Dead Or Alive Xtreme Beach Volleyball 1
3. í 2. Panzer Dragoon Orta 2
4. N TOCA Race Driver 1
5. í 1. Shenmue 2 2
6. í 4. Metal Gear Solid 2 - Substance 4
7. í 6. Tom Clancy`s Ghost Recon 17
8. í 3. Lord of The Rings - The Two Towers 3
9. N Steel Battalion 1
10. í 7. Halo: Combat Evolved 55

GameCube - žebříček
Zatímco ve všech zbylých žebříčcích bylo pořadí ovlivněno zahájením prodeje až čtyř kvalitních novinek, dění desítky nejprodávanějších her konzole GameCube ovlivnil zejména návrat starších titulů. Do společnosti nejvybranějších titulů tak opět zavítaly dříve velmi úspěšné hry Super Smash Bros: Melee, Star Fox Adventures či Star Wars: Rogue Leader.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Metroid Prime 2
2. - 2. Super Monkey Ball 2 3
3. ë 4. Sonic Mega Collection 4
4. ë 6. Resident Evil Zero 4
5. í 3. Super Mario Sunshine 26
6. ë 7. Lord of The Rings - The Two Towers 3
7. ë 10. Phantasy Star Online: Ep 1 and 2 4
8. ë 15. Super Smash Bros: Melee 44
9. ë 13. Star Fox Adventures 19
10. ë 14. Star Wars: Rogue Leader 44

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 16. - 22. března 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Command & Conquer: Generals
2. Freelancer
3. The Sims Deluxe
4. Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield
5. Battlefield 1942
6. The Sims: Unleashed
7. Zoo Tycoon
8. Battlefield 1942: Road To Rome
9. Sim City 4
10. Microsoft Flight Simulator 2002

Zdroj: NPD

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A