Byznys hrátky: nová konzole firmy Nintendo v roce 2005!

Nintendo plánuje na rok 2005 vydání zbrusu nové herní konzole! * Herní zpracování filmu Matrix - spása nebo holé neštěstí pro firmu Infogrames?* Koupil Microsoft herní divizi Vivendi? * V přípravě je nový konkurent konzolí Xbox, PlayStation 2 a GameCube * Další herní aféra aneb averze vůči homosexuální menšině ze strany tvůrců hry Postal 2?
Byznys hrátky: nová konzole firmy Nintendo v roce 2005!

Nintendo plánuje na rok 2005 vydání zbrusu nové herní konzole

Nintendo zažívá v posledních měsících vítězství i prohry - úspěchy v boji s konzolí Xbox střídají méně úspěšná období, prodejnost a celkové finanční výsledky však zřejmě nedosáhnou úrovně, kterou si dali za cíl samotní zástupci firmy. Ani boj o korunu konzolového krále se nevyvíjí podle představ této japonské společnosti. Přesto je již dnes jisté, že tento souboj bude mít v brzké době pokračování. Není tajemstvím, že Microsoft připravuje Xbox 2, Sony PlayStation 3 a jak společnost Nintendo oznámila tento týden, i ona usilovně pracuje na další konzoli nové generace!

O novém kousku hardwaru zatím nejsou známy žádné bližší podrobnosti. Jisté je však to, že společnost dopředu kalkuluje s datem jejího vydání. Jak konkrétně ukázal příklad PlayStation 2, brzké zahájení prodeje může již dopředu značně ovlivnit výsledek bitvy a vědomi tohoto faktu jsou si také u Nintenda. Právě z tohoto důvodu plánují vydat novou konzoli v průběhu roku 2005, což by mělo být podle předpokladů zhruba o rok dříve, než kdy se na trhu objeví zbylí konkurenti.

V současnosti jsou však veškeré snahy firmy upřeny především na podporu své stávající platformy, konzole GameCube. Jak je známo, základní obchodní strategií Nintenda bylo vždy vyvíjet a prodávat vlastní hry pro své vlastní konzole. V brzké budoucnosti se tak dočkáme dalších dílu populární série Pokemon

Zdroj: GamesIndustry.biz

Herní divize Vivendi v rukou Microsoftu?

Dění týkající se možného prodeje herní divize po uši zadlužené firmy Vivendi nabralo v minulém týdnu nové obrátky - podle dobře informovaných zdrojů několika významných světových agentur (Reuters atd.) učinil Microsoft firmě zajímavou nabídku. Podepsání dohody je tak prý jen otázkou několika dnů či týdnů. Je něco takového možné?

Microsoft byl v souvislosti s možným nákupem herní divize Vivendi spojován již několikrát a jak je vidno z několika prostých důvodů, jeho zájem by byl velmi chytrým krokem. Ptáte se proč? Důvodů je hned několik… Jak je známo, mezi firmami patřícími pod Vivendi figuruje například společnost Blizzard, tvůrce tří veleúspěšných herních sérií Warcraft, Starcraft a Diablo. Je velmi pravděpodobné, že s přechodem firmy pod křídla Microsoftu by znatelně vzrostl počet titulů určených pro Xbox a to včetně her určených pouze pro tuto konzoli.

V souvislosti s prozatím velmi úspěšnou službou Xbox Live nezbývá než upozornit na hru Counter-Strike, která by se bezpochyby stala jako nový online titul pro konzoli Xbox hitem. A jaká je předpokládaná cena celé herní divize firmy Vivendi? Podle některých informací více než 1,6 miliardy dolarů.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Diskriminace homosexuálů ve hře Postal 2?

Herních afér jsme se v průběhu uplynulého roku dočkali hned několika - vzpomeňme například na kauzu akční simulace Hitman 2: Silent Assassin a obvinění jejich tvůrců z rasismu náboženskou organizací Sithů. Něco obdobného tu teď máme opět v podání jedné z dalších menšin a kontroverzní akční hry.

Bezpochyby se mezi vámi najdou tací hráči, kteří si ještě při troše snahy vzpomenou na kontroverzní akční řezbu Postal, která byla svého času kritizována za přemrštěnou míru násilí, dokonce tak došlo i k zákazu tohoto titulu v několika zemích světa. Na letošní rok naplánovali její tvůrci, vývojářský tým Running with Scissors, velký comeback a již nyní, v době tvorby hry, se objevují návrhy na zákaz jejího prodeje.

Prvním úkazem může být právě Austrálie, kde se podařilo podobný návrh prosadit. Se stejným cílem se vydala do boje také organizace gayů ve Holandsku, která požaduje kompletní zákaz titulu Postal 2 na území tohoto evropského státu, to vše z obavy, že tato hra by mohla diskriminovat menšiny, obzvláště samozřejmě homosexuály.

Připomeňme, že ve hře Postal 2 se vžijete do role chlapíka jménem Postal Dude, který si žije ve městě spolu s různými skupinami lidí. Jak správně upozorňují tvůrci, najdete zde desítky heterosexuálů, stejně jako homosexuálů a mnohé další názorové, náboženské či jiné skupiny. Je jen věcí hráče, zda-li se rozhodne střílet právě gaye a lesbičky nebo je naopak nechá žít a ze světa zprovodí zbytek lidstva. Na závěr snad dostatečně výstižné vyjádření šéfa herní firmy Running with Scissors, Vincenta Desiho: "Víte, co? Je to jenom hra - přeneste se přes ni."

Zdroj: GamesIndustry.biz

V přípravě je nový konzolový konkurent "velké trojky"

Zatímco Xbox, PlayStation 2 a GameCube bojují na mnoha frontách po celém světě o zájem důvěřivých zákazníků, americká firma Infinium Labs sídlící na Floridě usilovně pracuje na nové herní konzoli, která by se měla stát dalším přímým konkurentem velké trojky. Dočkat bychom se jí měli ještě tento rok a tak se spolu podíváme na první známé informace o této platformě.

Nový herní systém zatím nese kódové jméno "Phantom", oficiálně bude odhalen v březnu, zahájení komerčního prodeje je plánováno na listopad letošního roku. Přestože konkrétních detailů o této platformě je prozatím skutečně pomálu, pronikly na světlo světa některé zajímavé podrobnosti - podle nich by měl být "Phantom" nejrychlejší konzolí na trhu s největší nabídkou her určených pro jakýkoliv systém. Ptáte se, jak je to možné?

Řečeno zcela srozumitelně, nová konzole by měla být jakousi obdobou klasického PC, s výhodami, které to s sebou přináší. K dispozici tak bude pochopitelně operační systém Linux, zajištěná má být kompatibilita se softwarem určeným pro klasické osobní počítače. Vše to má ale několik háčků - jedním z nich je například cena, která by měla dosahovat úrovně klasického PC! Prozatím navíc není jisté, zda-li se bude "Phantom" chlubit i dalšími výhodami počítačů - možnosti surfovat po webu, prohlížet si emaily, sledovat video a dělat spoustu dalších věcí.

Největší otázkou zůstává, zda-li se podobně ambiciózní projekt vůbec může podařit v použitelné podobě stvořit. Zatím je většina ohlasů předních odborníků, jak jinak než, značně skeptická a je tak pouze na firmě Infinium Labs, aby ukázala, co v ní vězí. Jako vždy totiž může z nového konkurenčního vánku na poli herních platforem těžit především obyčejný zákazník.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Herní zpracování filmu Matrix - spása nebo holé neštěstí pro firmu Infogrames?

Společnost Infogrames v minulých dnech oznámila výsledky svého hospodaření za první polovinu finančního roku - za toto období generovala firma zisk okolo půl miliardy euro, což je takřka 20% nárůst oproti celoročním cílům Infogrames. Oznámení těchto příznivých výsledků se opět projevilo na růstu cen akcií firmy, které již od počátku minulého roku zaznamenali růst o 30%! Velký vliv na tuto aktuální situaci má také příchod očekávané hry Enter The Matrix, inspirované filmem Matrix, a také hry Unreal II - oba tituly mají předpoklady stát se kasovními trháky. Podle zveřejněných údajů se navíc na takřka 50% obratu podílely tituly určené pro konzole nové generace, což je výrazný nárůst oproti nízké hodnotě 15% na začátku minulého roku.

U hry Enter The Matrix se ještě na chvíli zastavíme - podle mnohých analytiků je právě ona do budoucna velkým příslibem pro firmu Infogrames. Každá mince má však dvě strany a tak se na finančních výsledcích firmy může tento titul promítnout i negativně. Jak je známo, kvalita her společnosti Shin je velmi rozporuplná a liší se titul od titulu. Navíc u veleočekávaných počinů postavených na knižní či filmové předloze je ve většině případů patrné spíše zklamání. Uvidíme, jak tomu bude právě u Enter The Matrix.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nejprodávanější konzole v Japonsku - GBA stále na čele!

V první týdny nového roku je z pochopitelných důvodů patrný klesající zájem nakupujících a zákonitě také zmenšení celkového počtu prodaných konzolí. Tento propad postihl prakticky stejnou měrou všechny herní konzole a tak jsme se co se týče pořadí nedočkali žádných změn - první je stále Game Boy Advance následovaný konzolí PlayStation 2.

  • Game Boy Advance: 62 100 (Roční: 525 600)
  • PlayStation 2: 58 600 (Roční: 401 100)
  • GameCube: 14 200 (Roční: 126 700)
  • Xbox: 3 400 (Roční: 20 000)
  • PSOne: 3 100 (Roční: 14 800)
  • Wonder Swan Crystal: 1 300 (Roční: 7 400)
  • Wonder Swan Color: 1 100 (Roční: 6 500)
  • Game Boy Color: 1 000 (Roční: 5 100)

Zdroj: Planet Nintendo

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 12. - 18. ledna 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Jak ukazuje jinak nepříliš bohatý seznam her, které by se měly objevit v obchodech v průběhu prvních tří měsíců roku 2003, čeká nás hned několik skvostných titulů, na které si hráčská veřejnost brousí zuby již po několik dlouhých let. Jedním z nich je tak například budovatelská strategie SimCity 4, která se hned v první týden svého prodeje vyšvihla na první pozici - 

AP MP Název hry PT
1. N   Sim City 4 1
2. í 1. The Sims: Unleashed 16
3. í 2. The Sims: Deluxe Edition 16
4. - 4. Norton Antivirus 2003 20
5. - 5. Age of Mythology 11
6. í 3. Medal of Honor: Allied Assault Spearhead 7
7. í 6. The Sims: On Holiday 42
8. ë 10. Norton Antivirus/Firewall 2003 16
9. - 9. Medal of Honor: Allied Assault 49
10. í 7. Microsoft Office Xp Student Edition 61

PlayStation 2 - žebříček
Období střídavých úspěchů zažívá titul The Getaway - zatímco v době zahájení svého prodeje dokázal přeskočit i velkého suveréna, hru Grand Theft Auto: Vice City, po několika týdnech přišel prudký propad do nižších pater žebříčku. V průběhu minulého týdnu však vše opět nabralo přesně opačných směr - titul The Getaway tak vystoupal z 10. na výborné 2. místo.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Grand Theft Auto: Vice City 11
2. ë 10. The Getaway 7
3. í 2. FIFA 2003 13
4. í 3. James Bond 007: Nightfire 8
5. í 4. Lord of The Rings - The Two Towers 11
6. - 6. Wwe Smackdown! Shut Your Mouth 10
7. - 7. Tony Hawk`s Pro Skater 4 9
8. - 8. Pro Evolution Soccer 2 13
9. - 9. Harry Potter - Chamber of Secrets 10
10. ë 8. Red Faction 2 10

Xbox - žebříček
Na čele žebříčku her pro konzoli Xbox se neudálo nic nového a na prvním místě tak stále figuruje špionážní akce Splinter Cell. Do první desítky nám krom toho pronikly dvě novinky - tituly Oddworld: Munch`s Oddysee a Amped - Freestyle Snowboarding.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell 8
2. - 2. Halo: Combat Evolved 45
3. - 3. FIFA 2003 12
4. - 4 Medal of Honor: Frontline 7
5. - 5. James Bond 007: Nightfire 8
6. ë 9. Championship Manager: Season 02/03 7
7. N   Oddworld: Munch`s Oddysee 1
8. - 8. Blinx - The Time Sweeper 11
9. í 7. Tom Clancy`s Ghost Recon 7
10. N   Amped - Freestyle Snowboarding 1

GameCube - žebříček
Stará známá písnička - tituly Star Fox Adventures a Super Mario Sunshine si ve svém souboji o pozici nejprodávanější hry pro platformu GameCube opět prohodily své pozice a celému startovnímu poli tak v současnosti vévodí prvně jmenovaná hra. Za zmínku stojí také zvýšení prodejnosti titulu Timesplitters 2, jehož PS2 verze si v naší dvoudílné recenzi vysloužila velmi pozitivní hodnocení.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Star Fox Adventures 9
2. í 1. Super Mario Sunshine 16
3. - 3. Mario Party 4 8
4. - 4. James Bond 007: Nightfire 8
5. - 5. FIFA 2003 12
6. ë 12. Timesplitters 2 12
7. í 6. Medal of Honor: Frontline 7
8. - 8. Star Wars: Rogue Leader 38
9. - 9. Eternal Darkness: Sanity`s Requiem 12
10. í 7. Resident Evil 19

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 5. ledna - 11. ledna 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. The Sims: Deluxe Edition
2. The Sims: Unleashed
3. Harry Potter & The Chamber Of Secrets
4. Zoo Tycoon
5. Roller Coaster Tycoon 2
6. Medal Of Honor: Allied Assault Spearhead
7. Age Of Mythology
8. The Sims Online
9. Zoo Tycoon: Marine Mania
10. Warcraft III: Reign Of Chaos

Zdroj: NPD

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce