Byznys hrátky: Nové Xbox a Nintendo konzole v roce 2010

Vzniká aliance na podporu PC hraní. Kdo se účastní? * Poruchovost Xboxu 360 dosahuje 16 % * Nové Xbox a Nintendo konzole již v roce 2010 * NPD: PS3 začala rok vítězstvím nad Xbox 360 * Chystá Microsoft nové Xbox Live? * Microsoft: PS3 nás překonala jen kvůli problémům s dodávkami * PS3 poroste nejrychleji, tvrdí analytici
Byznys hrátky: Nové Xbox a Nintendo konzole v roce 2010

Vzniká aliance na podporu PC hraní

Skupina významných subjektů (nejen) z oblasti IT připravuje podle posledních informací alianci na podporu PC hraní. Informuje o tom Dean Takahashi ze San Jose Mercury News. Podle zveřejněné zprávy se do tohoto konsorcia zapojí všichni důležití hráči v čele s firmami Microsoft, Intel, Nvidia a Advanced Micro Devices, z nichž každý vyjádřil přání na zachování pozice osobních počítačů coby významné herní platformy. Takahashi věří, že nově zformované uskupení připravuje oznámení na blížící se Game Developers Conference v San Franciscu, kde díky jejich apelu představí hned několik významných vývojářských studií a vydavatelů obnovené plány na podporu PC hraní.

Na situaci nepřímo zareagoval hlavní designér projektu Gears of War, Cliff Bleszinski, když řekl, že se Epic soustředí na vývoj her pro konzole kvůli nezdravému ovzduší na PC. "Myslím, že vývojáři raději vytvoří hru, které prodají 4,5 milionů kusů a nikoliv jen milion. Gears právě dosáhli prodeje 4,5 milionů kusů na Xboxu 360," prozradil Bleszinski pro MTV Multiplayer. "Hraní na PC pohání hry typu Sims a World of Warcraft, spousta zájmu je i o webové tituly. Jednoduše kliknete a hrajete. To je směr, kterým se PC vyvíjí," dodává. "Pro mě osobně je PC sekundární ve smyslu naší práce. Je pro nás stále důležité, ale vytváření AAA her na herní konzole je naší současnou prioritou."

Zdroj: Next-Gen.biz

Poruchovost Xboxu 360 dosahuje 16 %

Tvrdí to alespoň nejnovější zpráva firmy SquareTrade, specializující se na záruku u elektronických výrobků, jež v minulých měsících testovala zhruba tisícovku konzolí. Podle výsledků míří k opravě zhruba 16,4 % konzolí Xbox 360, a mezi jejichž poruchami zaujímá výsadní postavení s podílem 60 % známá porucha "tří červených světel". Pro porovnání, u PS3 a Wii nepřesahuje míra poruchovosti 3 %. "Je oprávněné věřit, že počet poruch dále poroste s časem. Chyby Xbox 360 mají tendenci objevovat se s postupujícím časem a užíváním, kdy se jako hlavní problém profiluje otázka přehřívání," vysvětluje CEO SquareTrade, Steve Abernethy.

Přestože firma neoddělila ve svém výzkumu jednotlivé modely konzole, Abernethy očekává, že "silná" většina závad postihla konzole se starou základní deskou i dalšími "vnitřnostmi". Microsoft odmítl zveřejněná čísla jakkoliv komentovat a znovu zopakoval, že nezveřejňuje interní data týkající se míry poruchovosti svých výrobků.

Zdroj: Next-Gen.biz

Nové Xbox a Nintendo konzole již v roce 2010

Když Microsoft uváděl (tak trochu uspěchaně) Xbox 360 s ročním náskokem před veškerou konkurencí, v kuloárech to vřelo a hovořilo se o snaze softwarového giganta krátit dobu jedné generace herních konzolí. Spekulace počítaly se situací, kdy nástupce Xboxu 360 přijde již v roce 2009 či 2010. Splní se jejich odhady? Dost možná ano. Analytik Pacific Crest Securities, Evan Wilson, věří, že nové Xbox a Nintendo konzole by mohly dorazit už v roce 2010, který také označuje jako konec životního období pro handheldy NDS a PSP. "Očekáváme, že prodeje v branži dosáhnout svého vrcholu v roce 2010, kdy Microsoft pravděpodobně zareaguje uvedením nové konzole a stejně se zachová také Nintendo," vysvětluje. Byl to právě Wilson, kdo v listopadu loňského roku informoval o dokončení prací na nástupci DS Lite: podle něj však Nintendo počká s uvedením konzole teprve na dobu, kdy prodeje současného handheldu začnou klesat ve všech významných teritoriích.

Zdroj: Next-Gen.biz

NPD: PS3 začala nový rok vítězstvím nad Xbox 360

Zámořská agentura NPD vydala první statistiku letošního roku platnou pro měsíc leden 2007. Trh jako takový zažil pokles o 6 % na prodeje ve výši 1,18 miliardy amerických dolarů oproti stejnému období roku 2007: tento údaj však nebere v potaz skutečnost, že do loňského ledna spadalo období o jeden týden delší. V oblasti softwaru je přesto patrný nárůst o 11 % zejména díky účinkování nákladných balení her Guitar Hero a Rock Band. A hardware? Trh jim byl nasycen, přesto dobrý start roku zaznamenala PS3, která s počtem 269 000 prodaných kusů porazila jak PS2, tak Xbox 360 s 230 tisíci, třebaže Microsoft uvádí jako důvod svého výsledku nedostupnost konzole (viz samostatná novinka). A co lídr trhu? Po Wii sáhlo "jen" 274 000 zájemců.

Nejprodávanější hry měsíce ledna 2008 v USA:
1. Call of Duty 4: Modern Warfare (Xbox 360): 330 900 kusů
2. Wii Play with remote (Wii): 298 100
3. Guitar Hero III: Legends of Rock with guitar (Wii): 239 600
4. Rock Band bundle (Xbox 360): 183 800
5. Guitar Hero III: Legends of Rock with guitar (Xbox 360): 182 700
6. Super Mario Galaxy (Wii): 172 000
7. Burnout Paradise (Xbox 360): 144 100
8. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3): 140 000
9. Mario Party (DS): 138 500
10. Mario and Sonic at the Olympic Games (DS): 133 000

Zdroj: GI.biz

Microsoft: PS3 nás překonala jen kvůli problémům s dodávkami

Obchodníci jsou naštvaní, Microsoft také. Že PS3 v USA přeskočila Xbox 360? Podle Microsoftu věc nebývalé souhry událostí, jež jsou přímo spojeny s nedostatkem konzolí Xbox 360, kterému tamější trh čelí. Jak potvrdily hned několika serverům zdroje přímo z Microsoftu, firmu překvapil zájem o konzoli již v listopadu loňského roku a od druhé poloviny prosince se potýká s nedostatečným zásobováním. To má být v obchodech patrné až do konce února. Microsoft si je jistý, že poté bude PS3 znovu koukat Xboxu 360 na záda. Do té doby si nicméně musí zákazníci v USA vystačit s Arcade verzí konzole, která je jako jediná bez větších problémů k dispozici.

Zdroj: MCVUK, Next-Gen.biz

PS3 poroste nejrychleji, tvrdí analytici

Na stranu odborníků, kteří letos přisuzují konzoli PS3 zdravé a úspěšné období, se přidala také firma iSuppli, která věří, že konzole od Sony zaznamená v tomto roce největší růst ze všech konzolí. Společnost očekává, že se PS3 prodá kolem 10 milionů kusů, čímž se základna jejich majitelů celosvětově rozroste na zhruba 20,3 milionů. Špatný nebude ani vývoj u konkurence: Xbox 360 má zaznamenat odbyt ve výši 7,5 milionů kusů a celkové prodeje ve výši 25,7 milionů, Wii prodá 12,2 milionů a dosáhne celkového čísla 30 milionů majitelů. Firma zároveň věří, že PS3 převezme roli lídra trhu v roce 2011 s minimálně 38,4 milliony prodanými kusy.

Analytic Pam Tufegdzic komentuje: "V této fázi novogeneračního konzolového trhu se zdá, že zákazníci mají zájem větší mírou o zábavu. Tím pádem chtějí platit méně za konzole, nikoliv investovat do posledních a nejlepších technologií," dodává k současnému vývoji na trhu, jemuž vévodí Nintendo DS. PS3 má k letošnímu výraznému nárůstu dopomoci nejen snížení ceny, ale i úspěch Blu-Ray formátu, stejně jako nabitější line-up her.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Z inzerátů lze vyčíst mnohé: z posledních nabídek práce od herní divize společnosti Microsoft vyplývá, že softwarový gigant připravuje zásadní změny online služby Xbox Live. Nabídka, která mimo jiné láká potencionální producenty k účasti "na implementaci první generace her, která poběží v novém rozhraní", může podle odborníků symbolizovat počátek prací na nástupci populární Xbox Live. Nešlo by přitom o nic překvapujícího: Microsoft si je vědom svého náskoku před konkurencí a práce na dalších inovacích mohou jeho pozici pouze posílit.
  • Bývalí zaměstnanci studia Naughty Dog, Bob Rafei a E. Daniel Arey, startují vlastní byznys. Jejich nové studio pojmenované Big Red Button Entertainment již pracuje na šesti nových herních značkách. Nepůjde o tým nezkušených vývojářů: Rafei i Arey se podíleli na hrách jako Crash Bandicoot, Jak and Daxter nebo Uncharted, a přímo či nepřímo spolupracovali s významnými firmami jako Activision či Electronic Arts.
  • PlayStation Network zaznamenala v lednu nový rekord, když počet stažení z tohoto systému téměř dosáhl hranice 8 milionů. To je významný nárůst oproti prosinci loňského roku, kdy se počet downloadů zastavil na čísle 6,6 milionů. Podle spekulací podpoří Sony zájem o službu také nabídnout stahovatelných PS2 her, čímž vyřeší i problém zpětné kompatibility konzole PS3.
  • CD Projekt prozradil, že se RPG Zaklínač prodalo již více než 600 tisíc kopií. Tohoto čísla dosáhnul jmenovaný titul za první tři měsíce od uvedení na trh a znatelně napomáhá celkovému plánu studia, které by rádo do roka od uvedení prodalo rovný milion kusů. „Tento úspěch nás velice těší. Naším záměrem bylo prodat v prvním roce jeden milión kopií a 600 000 her za pouhé tři měsíce nás k tomuto cíli přiblížilo skutečně mílovým krokem,“ uvedl Adam Kiciński, výkonný ředitel CD Projekt RED, a dodal. „Je to úspěch o to větší, že hru vytvořil zcela nový tým, takže se jedná o náš herní debut jak na pozici vývojářů, tak i v oblasti distribuce hry v celosvětovém měřítku," dodává.
  • PS3 se ve Velké Británii prodal již jeden milion kusů. K této hranici vedla snazší cesta, než v případě starší sestřičky PS2: PS3 jí totiž dosáhla řádově o několik týdnů dříve.
  • Jak to vypadá s THQ? Udělejte si obrázek sami: CEO firmy, Brain Farrell, prodal v minulých tisíc téměř 53 000 z celkového počtu 73 tisíc svých akcií. Prodej akcií mohl proběhnout i za předpokladu, že si Farrel jako firemní zaměstnanec vědom nějakých citlivých informací o dalším vývoji společnosti.
  • Mezi kontroverzní tituly, s jejichž uvedením na trh to nebude mít vydavatel jednoduché, se zařadil také připravovaný Dark Sector. První země již jeho vydání odmítla: konkrétně Austrálie, kde nedostal potřebný rating především díky vysoké míře neskrývaného násilí. Další státy budou podle všeho následovat.

Nejprodávanější hry

Japonsko
1. Super Smash Bros. Brawl (Wii)
2. Mobile Suit Gundam: Giren no Yabou - Axis no Kyoui (PSP)
3. Wii Fit (Wii)
4. Devil May Cry 4 (PS3)
5. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
6. Wii Sports (Wii)
7. L: The Prologue to Death Note: Rasen no Wana (DS)
8. Family Ski (Wii)
9. Tales of Destiny: Director`s Cut (PS2)
10. Mario Party DS (DS)

USA
1. Devil May Cry 4  (Xbox 360)
2. Wii Sports (Wii)
3. Devil May Cry 4 (PS3)
4. Wii Play (Wii)
5. Super Mario Galaxy (Wii)
6. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
7. Turok  (Xbox 360)
8. Guitar Hero III: Legends of Rock (Wii)
9. Call of Duty 4: Modern Warfare (Xbox 360)
10. Link`s Crossbow Training (Wii)

Velká Británie
1. Devil May Cry 4
2. Mario & Sonic at the Olympic Games 93
3. Turok
4. Burnout Paradise
5. Wii Play
6. PDC World Championship Darts 2008
7. Call of Duty 4: Modern Warfare
8. Dr Kawashima`s Brain Training: How Old Is Your Brain?
9. The Club
10. FIFA 08

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole