Byznys hrátky: Prodejci vydělávají na bazarových hrách

Call of Duty 4 hraje každý den 1,3 milionů hráčů * Největší prodejce her, americký Gamestop, vydělává především na bazarových hrách * Konzolová válka je irelevantní, tvrdí THQ * Již 59 % Američanů hraje hry * GTA IV bez kontroverze: v Anglii obdrželo rating * Rockstaři koupili tvůrce Empire Earth * V Japonsku loni vládlo Nintendo
Byznys hrátky: Prodejci vydělávají na bazarových hrách

Konzolová válka je irelevantní, tvrdí THQ

Zdá se vám, že herní média příliš zaměstnává srovnání prodejních, ale i dalších úspěchů nové generace herních konzolí? Nejste v tom sami. Výkonný ředitel vývojářských studií THQ Jack Sorenson v rozhovoru pro GI.biz zdůraznil, že válka konzolí je z pohledu herních vydavatelů naprosto "irelevantní", když každá z platforem znamená pro vydavatele příjemnou výhru. Sorenson to zmínilv reakci na množící se spekulace o možném vítězi současného soupeření tří konzolí od Microsoftu, Sony a Nintenda, když se podle něj THQ vždy soustředilo na možnosti, nikoliv na čísla spojená s množstvím prodaných konzolí.

"Podle mého názoru je tato válka irelevantní. Dokonce i historie nám prozrazuje, že můžete dělat dobrý business na velkém množství různých platforem. Problém tedy není, kdo vyhraje, ale zda může nezávislý vydavatel vydělávat na každé z platforem. Zvažujeme proto vše od high-end MMO až po mobilní telefony," vysvětluje. Snahu THQ maximálně vytěžit již existující a dobře prodávané konzole dokládá i úspěch společnosti na poli her pro GBA.

Zdroj: GI.biz

Největší prodejce her vydělává na bazarových hrách

Zajímavá vás, které firmy a její hry jsou pro herní prodejce zárukou vydělaných peněz? Soudě dle amerického Gamestopu, který ohlásil celkové roční tržby ve výši 7,1 miliardy amerických dolarů a plánuje letos otevřít několik stovek herních obchodů, generuje celých 65 % příjmů z prodeje nových her čtyřka Nintendo, Sony, Microsoft a EA. Zatímco Nintendo se může pochlubit podílem 21 % z celkových tržeb, u Sony jde o 17 %, Microsoft má 16 % a EA 11 %.

Ještě zajímavější je ale pohled na příjmovou stránku z pohledu prodeje nejen nových her, ale také použitých titulů, tzv. "z druhé ruky". GameSpot ve svých obchodech v současné době nabízí kolem 3000 použitých titulů a 1000 nových her, které se prodávají za průměrných 16, respektive 42 dolarů. Podle vyjádření firmy jsou to právě bazarové hry, které jí vynášejí "znatelně vyšší profit", což dokládají i přesná čísla, podle nichž použité tituly znamenaly  v minulém roce profit ve výši 772 milionů dolarů, zatímco nově uvedené hry přinesli do pokladničky firmy "pouze" 581 milionů.

Zdroj: GI.biz

GTA IV bez kontroverze: v Anglii obdrželo rating

Kontroverze je se sérií GTA, jejíchž dílů se doposud souhrnně prodalo zhruba 66 milionů kopií, úzce spjata. Jak se však zdá, blížící se čtvrtý díl plánovaný na 29. dubna nebude mít potíže s obdržením ratingu v silné většině zemí. Mezi prvními ze států, v nichž byl některý z předchozích dílů zakázán či musel být znatelně upraven, potvrdila vydáni hry Velká Británie, kde nedojde k žádným úpravám titulu oproti jeho původní podobě. Naopak již nyní je jisté, že se pouze s editovanou verzí hry budou muset smířit v Austrálii, což Rockstaři potvrdili tento týden. Přestože hra již dostala původní (v Austrálii nejpřísnější) rating, místní orgány si v minulých dnech vyžádaly úpravu nespecifikovaných pasáží. Čeho vše se avizovaná úprava hry dotkla, není jasné a odmítli to komentovat i sami vývojáři.

Zdroj: GI.biz

Již 59 % Američanů hraje hry

Americká agentura NPD, která se mimo jiné zabývá shromažďováním prodejních dat, pokračuje v přípravě nových průzkumů a analýz z amerického trhu. Podle posledního vydaného reportu hraje v USA celkem 59 % všech obyvatel. V populaci mezi 6 a 44 lety toto číslo dokonce dosahuje 72 %, což je nárůst o 8 % oproti předchozímu roku. Průzkum, který se primárně týkal online hraní, také prokázal, že dominantou tohoto druhu MMO zábavy zůstává PC, když 90 % hráčů online her potvrdilo, že je hraje také na osobních počítačích. Z výsledků zároveň vyplývá, že 4 z 10 hráčů je ve věku 2 až 17 let. Překvapí také pohled na vlastníky herních konzolí: vlastnictví více než jedné z novogeneračních konzolí je raritou. Doma mají alespoň 2 konzole z trojlístku Wii, PS3 a Xbox 360 pouze 3 % hráčů, všechny tři konzole pak 2 % z nich.

Zdroj: Next-Gen.biz, GI.biz

Call of Duty 4 hraje každý den 1,3 milionů hráčů

Obrovskou popularitu čtvrtého dílu ceněné válečné série Call of Duty doložila nejen vysoká prodejní čísla ze závěru loňského roku, ale i současné vyjádření vývojářského studia Infinity Ward, podle něhož hraje multiplayer tohoto titulu přes službu Xbox Live každý den v průměru 1,2 až 1,3 milionů hráčů. Toto číslo přitom nezahrnuje množství majitelů originální verze, kteří si multiplayer vyzkoušeli ve verzích pro PS3 a PC. "Celkově vzato, dokonce i bez čísel z ostatních konzolí, porážíme konkurenci," vysvětluje producent hry Mark Rubin. "Také čísla na PS3 jsou obrovská. Žádná jiná hra se nám doposud nepřiblížila." Rubin pro porovnání dodává, že průměrné množství hráčů multiplayeru konkurenčního Halo 3 na Xbox 360 se pohybuje mezi 850 tisíci a jedním milionem. Call of Duty IV si na Xbox Live drží již sedmý týden po sobě pozici nejhranější multiplayerové hry, když Halo 3 tuto pozici naposledy drželo 21. ledna.

Zdroj: Next-Gen.biz

Rockstaři koupili tvůrce Empire Earth

Tvůrci GTA v předvečer vydání očekávaného hitu GTA IV oznámili akvizici vývojářského studia Mad Doc Software, které se vedle nejnovějšího počinu Bully: Scholarship Edition pro Xbox 360 (recenzi najdete v aktuálním OXM) v minulosti podílelo především na vzniku kritiky vysoce hodnocené strategie Empire Earth. Akvizice ale znamená stop pro značku Mad Doc. Vývojářský tým bude nově vystupovat pod označením Rockstar New England. Jakých her se od tohoto týmu dočkáme, či zda bude pracovat především na konverzích a reedicích her (co takhle GTA IV pro PC?), nebylo doposud oznámeno.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Další z řady vývojářských studií, které si pro implementaci in-game reklamního systému zvolilo společnost Double Fusion, je NCsoft. Ten hodlá technologii využít ve své online hře City of Heroes a kromě reklamy by měla posloužit i pro zobrazení hráči generovaného obsahu. 
  • Pohled na souhrnná čísla z japonského trhu za rok 2007 jsou zřejmá: Nintendo vládne. Nejlépe prodávanou platformou bylo Nintendo DS se 6,3 miliony kusy, následované Wii s 3,74 miliony. PS3 dosáhla mety 1,2 milionů, zatímco Xbox 360 pouze 235 tisíc. Mezi hrami si nejlépe vedlo do Evropy se chystající Wii Fit s prodejem 1,76 milionů kopií.
  • Očekávané zastavení podpory HD-DVD formátu se poprvé projevilo také na cenách běžných Blu-Ray přehrávačů, které podle výzkumů na trhu v USA v minulých týdnech vzrostly řádově od 15 až po 125 dolarů v závislosti na typu přístroje a jeho výrobci.
  • LucasArts mají nového prezidenta. Stal se jím Darrell Rodriguez, doposud působící jako COO v losangelském Electronic Arts. Rodriguez má za sebou zkušenosti s hrami jako SSX On Tour, Medal of Honor: Airborne, The Lord of the Rings: Battle for Middle Earth II nebo Command & Conquer 3: Tiberium Wars. V minulosti také působil ve Walt Disney Internet Group.
  • Podle mnohých spekulací a nepotvrzených zpráv bylo uzavřeno vývojářské studio Stormfront Studios, které se podílelo na původním Neverwinter Nights nebo hrách jako The Lord of the Rings: The Two Towers, Eragon a nedávno uvedené The Spiderwick Chronicles. O uzavření studia informoval sever Gamasutra.
  • Studia se v minulých dnech také rodila. Zformován byl podle oficiální zprávy tým TimeFly, složený z veteránů herního průmyslu Brada Ruminera, Dennise Bootha a Glenna O`Bannona. Zmínění pánové hodlají podle zveřejněných informací pracovat jak na hrách postavených na licencovaném intelektuálním vlastnictví, tak na vlastních nových sériích. TimeFly již byly licencováni jako vývojáři pro platformy od Sony, Nintenda i Microsoftu.
  • Ubisoft je další firmou, která se rozhodla poskytovat své tituly také prostřednictvím distribučního systému Steam. Francouzský vydavatel plánuje, že nabídne přes 40 her, v současné době však pouze hráčům v USA a Kanadě.

Nejprodávanější hry

Austrálie
1. Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
2. Brain Training (DS)
3. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
4. Guitar Hero III Double Pack (Wii)
5. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
6. Rainbow Six: Vegas 2 (360)
7. Mario Party 8 (Wii)
8. Guitar Hero III Rock Bundle (360)
9. Super Mario Galaxy (Wii)
10. God of War: Chains of Olympus (PSP)

Německo
1. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
2. Brain Training (DS)
3. More Brain Training (DS)
4. Professor Kageyamas Maths Training (DS)
5. Wii Play (Wii)
6. New Super Mario Bros. (DS)
7. The Sims 2 FreeTime (PC)
8. Mario Party (DS)
9. Animal Crossing: A Wild World (DS)
10. Mario Kart DS (DS)

Španělsko
1. Pro Evolution Soccer 2008 (PSP)
2. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
3. Army of Two (PS3)
4. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
5. FIFA 08 (PS2)
6. More Brain Training (DS)
7. Master of Illusion (DS)
8. Brain Training (DS)
9. New Super Mario Bros. (DS)
10. Trivial (Wii)

Švédsko
1. Rainbow Six Vegas 2 (360)
2. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
3. SingStar Sweden hits Schlager (PS2)
4. Army of Two (360)
5. The Sims 2 FreeTime (PC)
6. World of Warcraft (PC)
7. Army of Two (PS3)
8. Transformers The Game (PS3)
9. Guitar Hero III: Legends of Rock (Wii)
10. Counter-Strike 1: Anthology (PC)

Velká Británie
1. Gran Turismo 5: Prologue
2. Tom Clancy`s Rainbow Six Vegas 2
3. Mario & Sonic at the Olympic Games
4. Pro Evolution Soccer 2008
5. Guitar Hero III: Legends of Rock
6. Sega Superstars Tennis
7. Call of Duty 4: Modern Warfare
8. Viking: Battle for Asgard
9. FIFA 08
10. Brain Training 

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

včera | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily