Byznys hrátky: Prodejci vydělávají na bazarových hrách

Call of Duty 4 hraje každý den 1,3 milionů hráčů * Největší prodejce her, americký Gamestop, vydělává především na bazarových hrách * Konzolová válka je irelevantní, tvrdí THQ * Již 59 % Američanů hraje hry * GTA IV bez kontroverze: v Anglii obdrželo rating * Rockstaři koupili tvůrce Empire Earth * V Japonsku loni vládlo Nintendo
Byznys hrátky: Prodejci vydělávají na bazarových hrách

Konzolová válka je irelevantní, tvrdí THQ

Zdá se vám, že herní média příliš zaměstnává srovnání prodejních, ale i dalších úspěchů nové generace herních konzolí? Nejste v tom sami. Výkonný ředitel vývojářských studií THQ Jack Sorenson v rozhovoru pro GI.biz zdůraznil, že válka konzolí je z pohledu herních vydavatelů naprosto "irelevantní", když každá z platforem znamená pro vydavatele příjemnou výhru. Sorenson to zmínilv reakci na množící se spekulace o možném vítězi současného soupeření tří konzolí od Microsoftu, Sony a Nintenda, když se podle něj THQ vždy soustředilo na možnosti, nikoliv na čísla spojená s množstvím prodaných konzolí.

"Podle mého názoru je tato válka irelevantní. Dokonce i historie nám prozrazuje, že můžete dělat dobrý business na velkém množství různých platforem. Problém tedy není, kdo vyhraje, ale zda může nezávislý vydavatel vydělávat na každé z platforem. Zvažujeme proto vše od high-end MMO až po mobilní telefony," vysvětluje. Snahu THQ maximálně vytěžit již existující a dobře prodávané konzole dokládá i úspěch společnosti na poli her pro GBA.

Zdroj: GI.biz

Největší prodejce her vydělává na bazarových hrách

Zajímavá vás, které firmy a její hry jsou pro herní prodejce zárukou vydělaných peněz? Soudě dle amerického Gamestopu, který ohlásil celkové roční tržby ve výši 7,1 miliardy amerických dolarů a plánuje letos otevřít několik stovek herních obchodů, generuje celých 65 % příjmů z prodeje nových her čtyřka Nintendo, Sony, Microsoft a EA. Zatímco Nintendo se může pochlubit podílem 21 % z celkových tržeb, u Sony jde o 17 %, Microsoft má 16 % a EA 11 %.

Ještě zajímavější je ale pohled na příjmovou stránku z pohledu prodeje nejen nových her, ale také použitých titulů, tzv. "z druhé ruky". GameSpot ve svých obchodech v současné době nabízí kolem 3000 použitých titulů a 1000 nových her, které se prodávají za průměrných 16, respektive 42 dolarů. Podle vyjádření firmy jsou to právě bazarové hry, které jí vynášejí "znatelně vyšší profit", což dokládají i přesná čísla, podle nichž použité tituly znamenaly  v minulém roce profit ve výši 772 milionů dolarů, zatímco nově uvedené hry přinesli do pokladničky firmy "pouze" 581 milionů.

Zdroj: GI.biz

GTA IV bez kontroverze: v Anglii obdrželo rating

Kontroverze je se sérií GTA, jejíchž dílů se doposud souhrnně prodalo zhruba 66 milionů kopií, úzce spjata. Jak se však zdá, blížící se čtvrtý díl plánovaný na 29. dubna nebude mít potíže s obdržením ratingu v silné většině zemí. Mezi prvními ze států, v nichž byl některý z předchozích dílů zakázán či musel být znatelně upraven, potvrdila vydáni hry Velká Británie, kde nedojde k žádným úpravám titulu oproti jeho původní podobě. Naopak již nyní je jisté, že se pouze s editovanou verzí hry budou muset smířit v Austrálii, což Rockstaři potvrdili tento týden. Přestože hra již dostala původní (v Austrálii nejpřísnější) rating, místní orgány si v minulých dnech vyžádaly úpravu nespecifikovaných pasáží. Čeho vše se avizovaná úprava hry dotkla, není jasné a odmítli to komentovat i sami vývojáři.

Zdroj: GI.biz

Již 59 % Američanů hraje hry

Americká agentura NPD, která se mimo jiné zabývá shromažďováním prodejních dat, pokračuje v přípravě nových průzkumů a analýz z amerického trhu. Podle posledního vydaného reportu hraje v USA celkem 59 % všech obyvatel. V populaci mezi 6 a 44 lety toto číslo dokonce dosahuje 72 %, což je nárůst o 8 % oproti předchozímu roku. Průzkum, který se primárně týkal online hraní, také prokázal, že dominantou tohoto druhu MMO zábavy zůstává PC, když 90 % hráčů online her potvrdilo, že je hraje také na osobních počítačích. Z výsledků zároveň vyplývá, že 4 z 10 hráčů je ve věku 2 až 17 let. Překvapí také pohled na vlastníky herních konzolí: vlastnictví více než jedné z novogeneračních konzolí je raritou. Doma mají alespoň 2 konzole z trojlístku Wii, PS3 a Xbox 360 pouze 3 % hráčů, všechny tři konzole pak 2 % z nich.

Zdroj: Next-Gen.biz, GI.biz

Call of Duty 4 hraje každý den 1,3 milionů hráčů

Obrovskou popularitu čtvrtého dílu ceněné válečné série Call of Duty doložila nejen vysoká prodejní čísla ze závěru loňského roku, ale i současné vyjádření vývojářského studia Infinity Ward, podle něhož hraje multiplayer tohoto titulu přes službu Xbox Live každý den v průměru 1,2 až 1,3 milionů hráčů. Toto číslo přitom nezahrnuje množství majitelů originální verze, kteří si multiplayer vyzkoušeli ve verzích pro PS3 a PC. "Celkově vzato, dokonce i bez čísel z ostatních konzolí, porážíme konkurenci," vysvětluje producent hry Mark Rubin. "Také čísla na PS3 jsou obrovská. Žádná jiná hra se nám doposud nepřiblížila." Rubin pro porovnání dodává, že průměrné množství hráčů multiplayeru konkurenčního Halo 3 na Xbox 360 se pohybuje mezi 850 tisíci a jedním milionem. Call of Duty IV si na Xbox Live drží již sedmý týden po sobě pozici nejhranější multiplayerové hry, když Halo 3 tuto pozici naposledy drželo 21. ledna.

Zdroj: Next-Gen.biz

Rockstaři koupili tvůrce Empire Earth

Tvůrci GTA v předvečer vydání očekávaného hitu GTA IV oznámili akvizici vývojářského studia Mad Doc Software, které se vedle nejnovějšího počinu Bully: Scholarship Edition pro Xbox 360 (recenzi najdete v aktuálním OXM) v minulosti podílelo především na vzniku kritiky vysoce hodnocené strategie Empire Earth. Akvizice ale znamená stop pro značku Mad Doc. Vývojářský tým bude nově vystupovat pod označením Rockstar New England. Jakých her se od tohoto týmu dočkáme, či zda bude pracovat především na konverzích a reedicích her (co takhle GTA IV pro PC?), nebylo doposud oznámeno.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Další z řady vývojářských studií, které si pro implementaci in-game reklamního systému zvolilo společnost Double Fusion, je NCsoft. Ten hodlá technologii využít ve své online hře City of Heroes a kromě reklamy by měla posloužit i pro zobrazení hráči generovaného obsahu. 
  • Pohled na souhrnná čísla z japonského trhu za rok 2007 jsou zřejmá: Nintendo vládne. Nejlépe prodávanou platformou bylo Nintendo DS se 6,3 miliony kusy, následované Wii s 3,74 miliony. PS3 dosáhla mety 1,2 milionů, zatímco Xbox 360 pouze 235 tisíc. Mezi hrami si nejlépe vedlo do Evropy se chystající Wii Fit s prodejem 1,76 milionů kopií.
  • Očekávané zastavení podpory HD-DVD formátu se poprvé projevilo také na cenách běžných Blu-Ray přehrávačů, které podle výzkumů na trhu v USA v minulých týdnech vzrostly řádově od 15 až po 125 dolarů v závislosti na typu přístroje a jeho výrobci.
  • LucasArts mají nového prezidenta. Stal se jím Darrell Rodriguez, doposud působící jako COO v losangelském Electronic Arts. Rodriguez má za sebou zkušenosti s hrami jako SSX On Tour, Medal of Honor: Airborne, The Lord of the Rings: Battle for Middle Earth II nebo Command & Conquer 3: Tiberium Wars. V minulosti také působil ve Walt Disney Internet Group.
  • Podle mnohých spekulací a nepotvrzených zpráv bylo uzavřeno vývojářské studio Stormfront Studios, které se podílelo na původním Neverwinter Nights nebo hrách jako The Lord of the Rings: The Two Towers, Eragon a nedávno uvedené The Spiderwick Chronicles. O uzavření studia informoval sever Gamasutra.
  • Studia se v minulých dnech také rodila. Zformován byl podle oficiální zprávy tým TimeFly, složený z veteránů herního průmyslu Brada Ruminera, Dennise Bootha a Glenna O`Bannona. Zmínění pánové hodlají podle zveřejněných informací pracovat jak na hrách postavených na licencovaném intelektuálním vlastnictví, tak na vlastních nových sériích. TimeFly již byly licencováni jako vývojáři pro platformy od Sony, Nintenda i Microsoftu.
  • Ubisoft je další firmou, která se rozhodla poskytovat své tituly také prostřednictvím distribučního systému Steam. Francouzský vydavatel plánuje, že nabídne přes 40 her, v současné době však pouze hráčům v USA a Kanadě.

Nejprodávanější hry

Austrálie
1. Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
2. Brain Training (DS)
3. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
4. Guitar Hero III Double Pack (Wii)
5. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
6. Rainbow Six: Vegas 2 (360)
7. Mario Party 8 (Wii)
8. Guitar Hero III Rock Bundle (360)
9. Super Mario Galaxy (Wii)
10. God of War: Chains of Olympus (PSP)

Německo
1. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
2. Brain Training (DS)
3. More Brain Training (DS)
4. Professor Kageyamas Maths Training (DS)
5. Wii Play (Wii)
6. New Super Mario Bros. (DS)
7. The Sims 2 FreeTime (PC)
8. Mario Party (DS)
9. Animal Crossing: A Wild World (DS)
10. Mario Kart DS (DS)

Španělsko
1. Pro Evolution Soccer 2008 (PSP)
2. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
3. Army of Two (PS3)
4. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
5. FIFA 08 (PS2)
6. More Brain Training (DS)
7. Master of Illusion (DS)
8. Brain Training (DS)
9. New Super Mario Bros. (DS)
10. Trivial (Wii)

Švédsko
1. Rainbow Six Vegas 2 (360)
2. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
3. SingStar Sweden hits Schlager (PS2)
4. Army of Two (360)
5. The Sims 2 FreeTime (PC)
6. World of Warcraft (PC)
7. Army of Two (PS3)
8. Transformers The Game (PS3)
9. Guitar Hero III: Legends of Rock (Wii)
10. Counter-Strike 1: Anthology (PC)

Velká Británie
1. Gran Turismo 5: Prologue
2. Tom Clancy`s Rainbow Six Vegas 2
3. Mario & Sonic at the Olympic Games
4. Pro Evolution Soccer 2008
5. Guitar Hero III: Legends of Rock
6. Sega Superstars Tennis
7. Call of Duty 4: Modern Warfare
8. Viking: Battle for Asgard
9. FIFA 08
10. Brain Training 

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A