Byznys hrátky: prodejní úspěch Enter the Matrix!

Prodáno více než 1 milión kopií Enter the Matrix! * Sony snižuje cenu PlayStation 2, tentokráte v Evropě * Americký stát Washington přijal zákon tvrdě postihující prodej násilných her mladším 17ti let. * Výsledky hospodaření Square Enix, kdy se dočkáme titulu Final Fantasy XII? * Nová konzole od Segy? Pouhý sen, nic víc?
Byznys hrátky: prodejní úspěch Enter the Matrix!

Prodáno více než 1 milión kopií Enter the Matrix!

Matrix je všude kolem nás. Zejména pak v posledních dnech, kdy mánie kolem tohoto novodobého fenoménu dosáhla nevídaných rozměrů. V kinech o přízeň diváků úspěšně bojuje rozporuplné filmového pokračování, z pultů herních obchodů pro změnu nevídanou rychlostí mizí kopie očekávaného titul Enter The Matrix, herního zpracování Matrixu, která však, jak Martin Zavřel vtipně ve své recenzi podotknul, "film rozhodně nevykrádá - ba právě naopak". A jak vidno, hráčská veřejnost si je tohoto faktu vědoma.

Významné herní společnosti jen nerady tají úspěch svých titulů a tak tedy není žádným překvapením, že týden po uvedení očekávané hry Enter the Matrix na trh přispěchala vydavatelská společnost Atari s prvním oficiálním prohlášením na adresu současné prodejnosti. Jistě není tajemstvím, že mezi světové výrobce bylo ještě před zahájením prodeje rozděleno přes 4 milióny kopií hry (o čemž jsme vás také informovali). A toto rozhodnutí se nakonec ukázalo být velmi prospěšným.

Podle údajů firmy Atari se totiž podařilo hned během prvního týdne prodat zhruba 1 milión kopií hry Enter the Matrix, což je jistě úctyhodné číslo! Podobná čísla lze navíc očekávat ještě v blízké budoucnosti několika týdnů, kdy tento ambiciózní projekt (těžící z úspěchu kultovního Matrixu) bude vládnout žebříčkum nejprodávanějších titulů. 19. června se navíc hry dočkají také v Japonsku. Chcete-li se o Enter the Matrix dozvědět více, nenechejte si ujít naši recenzi.

Zdroj: GameSpot

Sony snižuje cenu PlayStation 2, tentokráte i v Evropě!

Minulý týden jsme vás informovali o kroku společností Microsoft a Sony, které se rázně rozhodly snížit cenu svých konzolí Xbox, respektive PlayStation 2. Několik dnů po tomto ohlášení na starý kontinent dorazily další informace přímo z japonského Sony. To neponechává nic náhodě a PS2 vylepšuje také v Evropě - a jak jinak než výhodnější cenou.

Nově vás tak nákup konzole PlayStation 2 vyjde na pouhých 199 euro, což je o padesát euro méně než dříve. Díky tomuto snížení se PS2 posouvá v oblasti ceny na úroveň svých úhlavních konkurentů, platforem Xbox a GameCube. Jako vždy však nutno zdůraznit, že nová částka se může v různých koutech starého kontinentu (České republiky nevyjímaje) lišit. A tak je tomu ostatně vždy.

Přestože nové cenové podmínky mohou být uspokojivé pro náročné evropské hráče, v porovnání se zbytkem světa zůstává Evropa stále drahou - pokud bychom chtěli dosáhnout ekvivalentní ceny, za kterou se konzole PlayStation 2 prodává v Severní Americe, Sony by musela zlevnit ještě o dalších 45 euro. 

Zdroj: GamesIndustry.biz

Americký stát Washington přijal zákon postihující prodej násilných her

Gary Locke, guvernér amerického státu Washington, v minulých dnech formálně posvětil nový zákon, kterým si místní obecní správa dala za úkol více sledovat a postihovat prodej násilných (a jiných nevhodných) herních titulů mladším spoluobčanům. O co konkrétně jde a v jaké podobě byl celý zákon schválen?

Výklad nového nařízení je velmi jednoduchý - kterýkoliv prodejce, který bude přistižen při prodeji násilných her mladším 17 let, může být pokutován částkou ve výši do 500 amerických dolarů. Na rozhodnutí washingtonských zákonodárců se pochopitelně snesla řada ostré kritiky, mimo jiné zástupců agentury Interactive Digital Software Association (IDSA).

Násilné hry bývají v posledních týdnech terčem ostré kritiky (zejména nezasvěcených lidí) a USA jsou jako vždy první, kdo na ni reagují urychleným schválením zákona. Nebylo by však správné nařízení kritizovat - násilné hry by se vždy měly dostat do rukou jen věkově postarším hráčům.

Zdroj: IE Magazine

Výsledky hospodaření Square Enix, kdy bude FFXII?

Snad se mezi hráčskou veřejností nenajde nikdo, kdo by si při vyslovení jména společnosti Square nevybavil úspěšnou herní série Final Fantasy, patřící mezi stálice na poli kvalitních herních řad. Dnes se blíže podíváme na finanční výsledky právě této firmy (nyní se již pyšnící plným názvem Square Enix) a při této příležitosti si povíme také datum předpokládaného vydání hry Final Fantasy XII. Jak si tedy společnost vede a kdy se dočkáme zmiňovaného titulu?

Podle informací Bloomberg Japan společnost Square Enix očekává, že v průběhu fiskálního roku 2003 vygeneruje čistý zisk ve výši zhruba 10,5 miliardy yenů - v přepočtu zhruba 89 miliónů dolarů. V tomto období firma očekává prodej více než 11 miliónů kopií svých her, což je jistě úctyhodné číslo. I přesto by však měl být profit o zhruba 36% nižší než zisk, kterým se firmy Square a Enix pyšnily ještě před svým spokojení

Zapomeňme však na finance a otázky hospodaření, které se zdají být i přes zmiňovaný pokles pro Square Enix velmi pozitivní. Podle dostupných informací by již v červnu a červenci měl být zahájen beta test hry Final Fantasy XI, online RPG, která v Japonsku patří mezi nejoblíbenější počiny dneška. Komerční provoz FFXI by měl být zahájen v zimě, tento i předchozí zmiňované termíny jsou však naneštěstí platné pouze pro oblast Severní Ameriky.

A jak se říká, to nejlepší na konec. Square Enix mimo jiné potvrdili, že jejich připravované RPG Final Fantasy XII se objeví v druhé polovině jejich fiskálního roku, který končí březnem příštího roku. Naopak, titulu Dragon Quest VIII se dočkáme až po tomto datu.

Zdroj: GameSpot

Nová konzole značky Sega? Pouhý sen, nic víc?

Nechtěné či špatně formulované vyjádření může být zdrojem mnoha prognóz a spekulací, které se nakonec mohou ukázat býti daleko od reality. To je nepsaná skutečnost, kterou opět potvrdila nedávno skončená výstava E3 v Los Angeles. Tentokráte se celá aféra týkala firmy Sega a jejího možného návratu na trh domácích konzolí, samozřejmě se svým vlastní výrobkem.

Při rozhovoru v průběhu výstavy E3 byl Yuji Naka, legendární tvůrce Sonic The Hedgehog, postaven před zajímavou otázku: "Nechybí vám vytváření her pro vlastní hardware Segy?" Odpověď byla pochopitelně kladná a další dotaz na místě. Z následujících odpovědí Naka-sana tak někteří vtipálkové vyvodily možnost, že by se Sega mohla již v brzké době navrátit na trh konzolí. A jak je to ve skutečnosti?

Jasno do celé úsměvné aférky vneslo až vyjádření tiskového mluvčí Segy - ten rezolutně tak popřel jakékoliv přípravy či vůbec úvahy na téma tvorby vlastní konzole. Není konec konců divu - Sega nepatří mezi nejsilnější herní firmy dneška a vývoj nové platformy jistě není levnou záležitostí. Otázkou taktéž zůstává, na kolik by byl herní trh schopen uživit hned čtyři špičkové konzole. Ale jak se říká - na každém šprochu pravdy trochu... možná to platí i tentokráte.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 11. - 17. května 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Šampión a rekordman posledních týdnů, fotbalový manažer Championship Manager 4, musel v období mezi 11. - 17. květnem vyklidit pozici nejprodávanější PC hry. Předstižen byl totiž hned dvojicí veleočekávaných her - titulem Enter the Matrix (o němž už byla řeč v samostatném příspěvku) a titulu Grand Theft Auto: Vice City.

AP MP Název hry PT
1. N Grand Theft Auto: Vice City 1
2. N Enter The Matrix 1
3. í 1. Championship Manager 4 8
4. - 4. The Sims 33
5. í 2. Medieval: Total War - Viking Invasion 2
6. N Blitzkrieg 1
7. í 5. The Sims: Unleashed 33
8. í 3. Vietcong 5
9. ë 11. Norton Antivirus/Firewall 2003 33
10. í 7. Command And Conquer: Generals 14

PlayStation 2 - žebříček
Zatímco PC hráči dali v přímém souboji přednost hře Grand Theft Auto: Vice City a titul Enter The Matrix se tak zařadil "až" na druhou pozici, v případě verze pro konzole PlayStation 2 si již vysloužil příčku zhola nejvyšší. V případě ostatních her jsme se dočkali spíše kosmetických změn, žádné výraznější rozdíly v jejich prodeji nejsou patrné.

AP MP Název hry PT
1. N Enter The Matrix 1
2. í 1. Midnight Club 2 3
3. í 2. Tom Clancy`s Splinter Cell 8
4. í 3. Grand Theft Auto: Vice City 28
5. í 4. The Sims 16
6. í 5. The Getaway 24
7. í 6. X-Men 2: Wolverine`s Revenge 5
8. - 8. FIFA 2003 30
9. - 9 Tiger Woods PGA Tour 2003 25
10. í 7. Primal 6

Xbox - žebříček
Trojice nových titulů na prvních třech místech - žebříčku nejúspěšnějších Xbox her ve Velké Británii tak vévodí tituly Enter The Matrix, nový Return To Castle Wolfenstein a Moto GP: Ultimate Racing Technology 2. Zbytek startovního pole tak vcelku pochopitelně zaznamenal pokles do nižších pater žebříčku - výjimkou je pouze špionážní akce Tom Clancy`s Splinter Cell, které se podařilo své postavení vylepšit.

AP MP Název hry PT
1. N Enter The Matrix 1
2. N Return To Castle Wolfenstein: Tides... 1
3. N Moto GP: Ultimate Racing Technology 2 1
4. í 1. Burnout 2: Point of Impact 2
5. í 2. Halo - Combat Evolved 62
6. í 3. Project Gotham Racing 58
7. ë 9. Tom Clancy`s Splinter Cell 25
8. í 7. Tom Clancy`s Ghost Recon 24
9. í 5. The Sims 7
10. í 4 FIFA 2003 29

GameCube - žebříček
A Enter The Matrix počtvrté, tentokráte opět "pouze" coby druhá nejúspěšnější hra. Snad skoro nikdo nepochyboval o suverenitě počinu The Legend of Zelda: The Wind Waker, který si tak nadále udržel titul nejprodávanější hry pro konzoli GameCube. Další novinkou žebříčku je desátý titul WWE Crush Hour.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Legend of Zelda: The Wind Waker 3
2. N Enter The Matrix 1
3. í 2. Burnout 2: Point of Impact 2
4. - 4. Super Smash Bros: Melee 51
5. í 3. Metroid Prime 9
6. í 5 Super Monkey Ball 2 10
7. ë 8. Resident Evil Zero 11
8. ë 9. Super Mario Sunshine 33
9. í 6. The Sims 7
10. N WWE Crush Hour 1

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 4 - 10. května 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Delta Force Black Hawk Down
2. Command & Conquer: Generals
3. The Sims Deluxe
4. Sim City 4
5. The Sims: Unleashed
6. Battlefield 1942
7. CSI: Crime Scene Investigation
8. Diablo 2
9. Zoo Tycoon
10. Medal Of Honor: Allied Assault

Zdroj: NPD

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce