Byznys hrátky: první informace o konzoli GBA SP

Odhaleny první podrobnosti týkající se nové konzole Game Boy Advance SP * Evropa zažila nejlepší rok za dobu existence herního průmyslu – to vše zejména díky herním konzolím * Sony donuceno upravit některé pasáže hry The Getaway * Poslední týdny ve znamení úspěchu PlayStation 2 – prodalo se 6,5 miliónů kusů * Interplay je na prodej!
Byznys hrátky: první informace o konzoli GBA SP

Nintendo ohlásilo upravenou verzi své konzole GBA

Nintendo oznámilo tento týden zajímavou zprávu, podle které by se měla do světových obchodů v průběhu nadcházejících měsíců dostat upravená verze populární konzole Game Boy Advance, která před vánočními svátky lámala rekordy prodejnosti nejen v zemi vycházejícího slunce.

Produkt, který jeho tvůrci pojmenovali Game Boy Advance SP, bude prodáván za doporučenou maloobchodní cenu 99,95 amerických dolarů. GBA SP se bude chlubit především přepracovaným designem (viz přiložené obrázky - na prvním najdete samotnou novinku, na druhém pak srovnání nové konzole s postarší Game Boy Advance). Další inovací je například výměnná lithium-iontová baterie, stejně jako podsvícený displej - právě ten byl měl být hlavní předností konzole.

Trochu více si povíme právě o zabudované baterii typu Li-on. Zatímco původní konzole Game Boy Advance vydržela běžet maximálně 12 hodin na dva akumulátory AA, novinka Game Boy Advance SP poslouží svému majiteli až 18 při vypnutém a 10 hodin při zapnutém podsvícení. Jak jste si jistě stačili všimnout z obrázků, ani proklamovaná změna designu nebyla docílena pouze kosmetickou úpravou původního Game Boy Advance. Prozatím je jisté, že se GBA SP dočkáme ve stříbrném, černém a také modrém provedení. První zkušenosti některých významných světových serverů s novou konzolí navíc potvrzují výbornou ergonomii přístroje a mimo jiné také kvalitu a užitečnost podsvíceného displeje.

Po spatření připravované novinky přišla nejen mně na mysl otázka kompatibility. Vězte tedy, že na konzoli Game Boy Advance SP budete moci vyzkoušet všechny hry a příslušenství určené pro staršího bratříčka, to samé však platí také naopak. Všechny nově vyvinuté tituly pro GBA SP bude možné přehrát i na Game Boy Advance. Rozhodně chytré řešení.

Premiéra Game Boy Advance SP je plánována 14. února tohoto roku v Japonsku, kde by se tímto dnem měla dostat do prodeje. V Severní Americe byl jako datum zahájení prodeje stanoven 23. březen, v Evropě pak 28. březen roku 2003. Podle některých analytiků je vydání upravené verze konzole GBA mimo jiné reakcí na oznámení společnosti Nokia, která hodlá v nejbližších týdnech vstoupit na trh herních konzolí.

Nintendo si od Game Boy Advance SP slibuje další upevnění své již takřka neohrozitelné pozice na trhu příručních konzolí. Po celém světě se do dnešního dne podařilo udat na 150 miliónů kusů původní GBA, do konce března letošního roku chce japonský gigant dosáhnout alespoň dvou miliónů prodaných kopií připravovaného kolegy.

Co říci o nové konzoli Game Boy Advance SP na závěr? Bezpochyby se jedná o další krok vpřed. Už nyní se však začínají objevovat názory, podle kterých nemá smysl investovat do této novinky v případě, jste-li vlastníky starší GBA. Zřejmě nezbývá než souhlasit …

Technické parametry Game Boy Advance SP:

 • Nový design, kompaktnější provedení a rozměry
 • Rozměry 82x84.6x24.3 milimetrů a váha přibližně 143g
 • Zabudované podsvícení displeje, které je možno kdykoli vypnout
 • Zabudovaná výměna baterie typu Li-on
 • Výdrž okolo 18 při vypnutém a 10 hodin při zapnutém podsvícení
 • Tři barevné varianty nové konzole - stříbrná, modrá a černá
 • Rozměry displeje 40.8x61.2 milimetrů
 • Rozlišení LCD displeje 240 x 160
 • 32 - bit CPU s vestavěnou pamětí
 • Multiplayer mód určený až pro čtyři hráče (s použitím Game Link kabelu)
 • Kompatibilní se všemi existujícími hrami pro konzole Game Boy & Game Boy Advance

Co si myslíte o Game Boy Advance SP vy? Budete ochotni odložit osvědčenou konzoli GBA a investovat do nově zrozeného bratříčka? Nebo by byl podobný krok jen neuváženým vychozením peněz? Podělte se s námi o váš názor v diskusi.

Zdroj: GameSpy

Evropa zažila nejlepší rok za dobu existence herního průmyslu

O tom, zda-li byl dnes již uplynulý rok 2002 nejúspěšnějším z hlediska prodejnosti a zisků se vedly ještě v minulých měsících četné spory. Také my jsme vám několikrát přinesli prognózy významných světových prodejců či agentur, které se v odhadech často rozcházely. Dnes však máme k dispozici první konkrétní výsledky. A jak se ukazuje, 12 měsíců roku 2002 nebylo pro prodejce vůbec špatných.

Agentura ELSPA (The Entertainment & Leisure Software Publishers Association) totiž v minulých dnech oficiálně oznámila, že prodejnost software i hardware produktů ve Velké Británii stoupla v uplynulých 12 měsících na historické maximum, konkrétně byl dosažen 8% nárůst oproti roku 2001.

Na pozitivních výsledcích se podle informací podílely zejména některé herní prodejní hity. Jedná se zejména o konzolové hry, za které jmenujme například tituly Grand Theft Auto 3, Grand Theft Auto Vice City, The Getaway, Lord of the Rings - The Two Towers či Fifa 2003. Známé výsledky také potvrzují nepsanou pravdu - zásluha za nový rekord musí být chtě nechtě připsána trhu s výrobky určenými právě pro konzole nové generace. Prodejnost her určených pro tyto platformy totiž vzrostla o 19%, zatímco prodej PC softwaru poklesl o 5% oproti roku 2001.

Fakt, že byl rok 2002 z hlediska prodejnosti opravdu výjimečný, dokazují také údaje agentury ScreenDiges, podle nichž by měl zisk na území celé Evropy vzrůst o 23% na úctyhodných 5,9 miliard dolarů.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Sony musí upravit některé scény gangsterky The Getaway

Afér souvisejících s nevhodnými herními scenériemi, které poškozují dobré jméno některé významné světové herní firmy či napadají náboženskou skupinu, jsme se letos dočkali hned několika. Vzpomeňte například na simulaci nájemného vraha Hitman 2: Silent Assassin, jejíž tvůrci z dánské společnosti IO Interactive byli obviněni organizací Sithů z rasismu. A něco podobného zažívá v těchto dnech také společnost Sony a její prozatím poslední úspěšný herní trhák, hra The Getaway.

V předchozím odstavci zmiňovaná hra Hitman 2 si brala na mušku příslušníky náboženské skupiny. Problém titulu The Getaway se naopak týká jedné z misí her, kde se v kůži hlavního hrdiny musíte pokusit ukrást dodávku označenou logem společnosti BT, vzít si kombinézu této firmy a poté "vyčistit" celou policejní stanici. Jak jste možná již správně vydedukovali, vše se točí okolo automobilu a firemní kombinézy společnosti BT - jejich způsob využití ve hře související s násilím a podporou zla se z pochopitelných důvodů nesetkal ze strany firmy pochopení.

Zajímavé je, že byl podobný nedostatek objeven až poté, co review kopii hry obdržel herní server Games Domain, který shodou okolností patří právě společnosti BT. Žádosti o změnu nevhodných herních scén, které by mohly poškodit dobré jméno této firmy, nakonec bylo ze strany Sony vyhověno. Všechny kopie titulu The Getaway, které se dostanou na pulty obchodů tento týden, by již měly být v "pořádku".

Zdroj: GamesIndustry.biz

Společnost Interplay je na prodej!

Jedna z nejvýznamnějších herních firem, to byla ještě donedávna pravdivá charakteristika společnosti Interplay. Zatímco mnozí konkurenti zažívali v uplynulých měsících období blahobytu, u Interplay nebyl rok 2002 příliš úspěšný a firma se prakticky vytratila z podvědomí hráčů.

Velký vliv na aktuální situaci má především neuvážený prodej společnosti Shiny, která je jediným držitelem licence na herní zpracování oblíbeného snímku Matrix a jeho připravovaného filmového pokračování. Připomeňme, že tato transakce proběhla v uplynulém roce, Interplay vynesla rovných 47 miliónů dolarů.

Prodej Interplay je podle jejího vlastníka firmy Titus takřka nezbytný, což potvrdil také její CEO Hervé Caen. Připomeňme, že pod křídla Interplay patří například připravovaná verze hry Baldur`s Gate: Dark Alliance pro Xbox a GameCube nebo očekávané RPG Lionheart.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Sony prodala v posledních týdnech na 6,5 miliónů kusů PlayStation 2

Zatímco věční rivalové, konzole GameCube a Xbox, při každé příležitosti měří svou sílu a také přízeň hráčské veřejnosti, čelu startovního pole zatím suverénně vévodí PlayStation 2, jakýsi Schumacher ve světě herní zábavy. A že je odstup od zbytku soků více než nedostižitelný, o tom vás bezpochyby přesvědčí i následující informace.

Jak totiž oznámila japonská společnost Sony, v období od dne díkuvzdání do začátku vánoc minulého roku se jí podařilo na celém světě prodat více než 6,5 miliónů kusů své konzole PlayStation 2. Co více, na většině významných světových trzích, mezi kterými figuruje mimo jiné také Japonsko, Severní Amerika či Evropa, překonala dosavadní rekordy prodejnosti.

Konkrétní čísla prozatím známe pouze z Evropy - zde dosáhla Sony nejlepší rok od vypuštění původní konzole PlayStation.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Jak dopadl souboj GameCube vs. Xbox v Evropě?

Kromě Sony přispěchala s ohlášením svých úspěchů také společnost Nintendo - za uplynulý rok se jí tak podařilo v Evropě prodat kolem jednoho a půl miliónů kusů své konzole GameCube. Toto číslo je o zhruba sto tisíc vyšší, než jakého dosáhl největší konkurent a soupeř v boji o druhou příčku, Xbox.

Každá mince má však dvě strany a jak ukazují předpovědi analytiků, příští rok usedne paní štěstěna právě na Microsoft - ten by měl na starém kontinentě prodat okolo 2,6 miliónů svých konzolí Xbox oproti 2,2 miliónů kusů GameCube.

Celá situace se ještě více vyostří díky plánované online podpoře obou konzolí. Zatímco podrobnosti týkající se služby Xbox Live jsou již známy delší dobu, Nintendo vše uchovává pod bedlivě střeženou pokličkou. Datum spuštění se však blíží, je plánováno na březen letošního roku a tak se bezpochyby již velmi brzy dočkáme bližších detailů.

Zdroj: Planet Nintendo

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 29. prosince 2002 - 4. ledna 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Jak se dalo očekávat, vánoční svátky i první týdny po jejich skončení jsou ve Velké Británii ve znamení úspěchu titulu The Sims a jeho doplňků - nejenže se dva tituly této série propracovaly na první dvě místa žebříčku, na pátém respektive šestém místě pak můžete najít také hry The Sims: On Holiday a The Sims: Hot Date. Vzestup ze sedmnácté pozice zaznamenala také výborná strategie Warcraft 3: Reign of Chaos.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Unleashed 14
2. - 2. The Sims: Deluxe Edition 14
3. - 3. Medal of Honor Allied Assault: Spearhead 5
4. - 4. Age of Mythology 9
5. ë 7. The Sims: On Holiday 40
6. ë 10. The Sims: Hot Date 59
7. ë 17. Warcraft 3: Reign of Chaos 27
8. ë 27. Norton Antivirus 2003 18
9. í 5. Harry Potter - Chamber of Secrets 8
10. ë 30. Microsoft Office Xp Student Edition 59

PlayStation 2 - žebříček
Dnes jsme vás informovali o vynuceném kroku společnosti Sony tkvícím v nutnosti upravit některé scény ze hry The Getaway. Těžko soudit, zda-li právě tato malá aféra může mít vliv na prodejnost hry právě v Anglii, samotná čísla však hovoří ve prospěch tohoto tvrzení - titul The Getaway totiž zaznamenal pokles o šest příček ze druhého na osmé místo žebříčku.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Grand Theft Auto: Vice City 9
2. ë 3. FIFA 2003 11
3. ë 5. Lord of The Rings - The Two Towers 9
4. - 4. James Bond 007: Nightfire 6
5. í 6. Wwe Smackdown! Shut Your Mouth 8
6. ë 8. Tony Hawk`s Pro Skater 4 7
7. - 7. Harry Potter - Chamber of Secrets 8
8. í 2. The Getaway 5
9. - 9. Pro Evolution Soccer 2 11
10. ë 14. Wrc 2 Extreme 6

Xbox - žebříček
Zatímco ve většině ostatních žebříčků se některým starším hrám povedl nevídaný návrat do první desítky, dění v desítce nejprodávanějších her pro konzoli Xbox nezaznamenalo žádné výraznější změny. Z dvanáctého na desáté místo se sice vyhoupla hra Unreal Championship, na prvních pěti pozicích se však stále drží stejné tituly.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell 6
2. - 2. Halo: Combat Evolved 43
3. - 3. James Bond 007: Nightfire 6
4. - 4 FIFA 2003 10
5. - 5. Medal of Honor: Frontline 5
6. ë 8. Project Gotham Racing 41
7. í 6. Blinx - The Time Sweeper 9
8. ë 9. Oddworld: Munch`s Oddysee 30
9. í 7. Championship Manager: Season 02/03 5
10. ë 12. Unreal Championship 6

GameCube - žebříček
Také změny v žebříčku nejprodávanějších her pro GameCube jsou spíše kosmetického rázu - štěstí se v neustálém souboji her Star Fox Adventures a Super Mario Sunshine tentokráte přiklonilo na stranu prvního jmenovaného titulu.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Star Fox Adventures 7
2. í 1. Super Mario Sunshine 14
3. - 3. Mario Party 4 6
4. - 4. James Bond 007: Nightfire 6
5. - 5. FIFA 2003 10
6. - 6. Medal of Honor: Frontline 5
7. ë 10. Eternal Darkness: Sanity`s Requiem 10
8. ë 9. Super Smash Bros: Melee 33
9. í 8. Resident Evil 17
10. ë 11. Wwe Wrestlemania X8 15

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

 

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |