Byznys hrátky: PS3 pomáhá X360

GTA IV zakázáno v Thajsku * Herní kritici jsou líní * Carmack očekává kratší cyklus u konzolí * WoW bude dále růst * PS3 zlepší vzhled her pro X360 a další
Byznys hrátky: PS3 pomáhá X360

GTA IV zakázáno v Thajsku

Poté, co jeden mladík zkoušel naživo kousky okoukané při hraní akční hry Grand Theft Auto IV, byly v Thajsku staženy z obchodů všechny kopie tohoto titulu. Vláda uvažuje nad změnou legislativy a omezením prodeje her.

I když je Thajsko turistický ráj, kde je dovoleno téměř vše, i tamní svoboda má své hranice. Ty viditelně překročil osmnáctiletý mladík, kterému přišlo, že by mohl vyzkoušet v reálném životě pár triků z akční hry Grand Theft Auto IV. Napadl řidiče taxi, ubodal jej k smrti a následně okradl. Když pak tvrdil, že jen chtěl vědět, zda je doopravdy tak jednoduché někoho okrást, nepomohlo to ani jemu, neboť skončil za mřížemi, ani dané hře, neboť ji potkal virtuálně podobný osud.

Rázně zakročila společnost Era Interactive Media, která GTA IV v Thajsku distribuuje, když téměř okamžitě stáhla z prodeje všechny kopie a obchodníkům přitom doporučila nahradit hru v regálech jiným titulem. Stejně tak se snaží zajistit odstranění dané hry z veřejných heren, aby předešli jakémukoliv dalšímu konfliktu. Svoji polívčičku si samozřejmě nezapomněli ohřát ani politici, když z ministerstva kultury se ozvaly hlasy pro zavedení restrikcí pro prodej her. Je však třeba zvážit, že vzhledem k věku pachatele by ani podobná omezení nejspíš neměla smysl.

Zdroj: Gamespot

Herní kritici jsou líní

Jospeh Olin, president Academy of Interactive Arts & Sciences, tvrdí, že by herní recenzenti měli každou hru před napsáním článku dohrát. Naráží tak na okolnosti okolo recenzí titulů jako Grand Theft Auto IV, kde ze čtyřiceti hodin příběhu někteří kritici podle něj odehráli přibližně desetinu. Hlavním podnětem k tomuto prohlášení však prý bylo veřejné oznámení, kdy recenzent Gamespotu přiznal, že GTA IV nedohrál v době psaní článku. Měl sice za sebou přes dvacet hodin hraní, ale podle Josepha Olina by tak stejně neměl činit.

Zdroj: Edge Online

Carmack očekává kratší cyklus u konzolí

John Carmack, jeden z hlavních programátorů společnosti id Software, prohlásil v rámci svého vystoupení na QuakeConu, že podle něj je lákadlo být na trhu s další generací konzolí příliš silné pro výrobce, než aby dodrželi klasický životní cyklus přístroje. Zaměřil se hlavně na Sony a Microsoft, pro jejichž konzole tvoří titul Rage. Doufá totiž, že i když by měl projekt být dokončen na příští Vánoce, bude stále ještě na aktuálně nejsilnější sestavu konzolí.

Podle Carmacka mohou tvůrci hardware podlehnout svodům prvního uvedení na trh, které se ukázalo jako velmi silný nástroj v případě X360. Přitom Microsoft tvrdí, že by rád udržel konzoli na trhu déle, než byly čtyři roky u jejího předchůdce, Sony chce dokonce nechat PS3 na dominantní pozici prý až deset let. Tomu však Carmack nevěří, stejně tak ale nechce dávat marné naděje fanouškům PC, že by v dohledné době jejich platforma díky rychlejšímu střídání konzolí opět ovládla herní trh.

Zdroj: GI.biz

WoW bude dále růst

Přibližně jedenáct milionů hráčů prý není konečná meta pro World of Warcraft. Tak se aspoň vyjádřil při telekonferenci s akcionáři prezident Blizzard Entertainment Michael Morhaime. Jejich MMORPG má prý ještě potenciál k dalšímu růstu, především pak prostřednictvím velkých datadisků. Blizzard má jasnou výhodu velké vývojářské i hráčské základny, stejně jako fungující infrastruktury, kterou by museli případní konkurenti teprve budovat. Díky tomu třeba po raketovém vzestupu MMORPG Age of Conan následoval odliv zpět k WoW, kdy se vrátila téměř polovina hráčů. Blizzard k tomu všemu údajně pracuje na dalším, neohlášeném, MMO titulu, který by měl jeho vůdčí pozici na tomto trhu podpořit.

Zdroj: GI.biz

PS3 zlepší vzhled her pro X360

Vedoucí americké pobočky Sony, Scott Steinberg, prohlásil, že se pomalu začíná z PS3 stávat nativní platforma pro vývoj her. Paradoxně pak díky tomuto faktu začínají vypadat prý lépe i hry pro X360, protože když se tvůrci naučí využívat možností PS3, zvládnou i lepší efekty na X360. Pro konzoli od Microsoftu měli vývojáři výrazně dříve její speciální verze určené pro tvorbu, takže zatímco Sony vydává pomalu čtvrtou generaci svých titulů, hry z dílen dalších společností jsou stále ještě v plenkách. Krásně je to prý vidět třeba na Burnout Paradise, hře vyvíjené primárně na PS3, kde navíc grafická stránka pro X360 vypadala díky novým poznatkům z PS3 lépe, než u ostatních her vyšlých v danou dobu.

Zdroj: GI.biz

Microsoft má velké plány s X360

Společnost Microsoft by ráda viděla na své konzoli X360 více exkluzivních titulů. Ostatně, to není žádná novinka, jen zajímavá je informace, že pro toto hodlá výrazně podporovat nákup vlastních studií, která pak logicky budou tvořit hry pouze pro domovskou platformu. Chtějí tak zvýšit poptávku hráčů po konzolích kvůli exkluzivním hrám, neboť ostatní studia tvoří převážně tituly multiplatformní.

Z hlubin společnosti však unikla ještě jedna zajímavá zpráva, tedy alespoň pro Američany, kdy předčasně bylo odhaleno chystané zlevnění konzole plánované na září tohoto roku. Není sice jasné, zda se změna cen projeví i u nás, neboť oficiální zdroje tuto informaci nepotvrdily, ale pokud ano, můžete se těšit na slevu ve výši okolo třiceti procent na všechny verze přístroje.

Zdroj: Edge Online

Nejprodávanější hry

Japonsko
1. Dragon Quest V (DS)
2. Jikkyou Powerful Pro Yakyuu 15 (PS2)
3. Gundam Battle Universe (PSP)
4. Eiyuu Densetsu: Sora no Kiseki the 3rd (PSP)
5. SIREN: New Translation (PS3)
6. Katekyoo Hitman Reborn! DS Flame Rumble Hyper - Moeyo Mirai (DS)
7. Wii Fit (Wii)
8. Wario Land: Shake It! (Wii)
9. Mario Kart Wii (Wii)
10. Jikkyou Powerful Pro Yakyuu 15 (Wii)

Velká Británie
1. Wii Fit
2. WALL-E
3. Mario Kart Wii
4. Guitar Hero: On Tour
5. Lego Indiana Jones: The Original Adventures
6. Wii Play
7. Mario & Sonic at the Olympic Games
8. Super Smash Bros. Brawl
9. Dr Kawashima's Brain Training: How Old Is Your Brain?
10. Big Beach Sports

USA
1. Wii Sports
2. NCAA Football
3. Wii Fit
4. Wii Play
5. Mario Kart Wii
6. Final Fantasy IV DS
7. Guitar Hero: On Tour
8. NCAA Football 09
9. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
10. Nintendogs

Související články
  1. Byznys hrátky: E3 pod palbou kritiků
  2. Byznys hrátky: PC hry budoucnosti budou zdarma
  3. Byznys hrátky: Sportovní hry zastarávají na PC kvůli konzolím
  4. Byznys hrátky: World of Warcraft měl být zdarma
  5. Byznys hrátky: Herní průmysl poroste o desítky procent

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A