Byznys hrátky: PSP i s homebrew

Další firmware pro PSP prolomen * Blíží se handheld od Microsoftu * Nintendo DS Lite ohlášeno * Xbox 360 zpomalily hry * CD Projekt loni úspěšný * Dvojice herních gigantů možná zapracuje dohromady * A mnohé další doplněno o tabulky prodejnosti
Byznys hrátky: PSP i s homebrew

Další firmware pro PSP prolomen

Hacker s přezdívkou Fanjita přišel na způsob, jak obejít firmware 2.50 pro handheld PSP, aby umožnil spouštět vlastní programy a aplikace.

Vytvořil tak prográmek zvaný eLoader, který se tváří jako uložená pozice hry Grand Theft Auto: Liberty City Stories. Po jejím nahrání nejspíše dojde k nějaké bezpečnostní chybě a vlastník handheldu si do něj může kopírovat libovolný software z paměťové karty. Zatím se však nepodařilo prolomit firmware nejnovější, ve verzi 2.60. eLoader funguje na všechny kroky mezi 2.01 a 2.50.

I tak je ale prolomení firmware 2.50 důvodem k oslavě pro fanoušky homebrew aplikací, protože mohou využívat rozšířených Wi-Fi služeb a přitom si užívat svůj software. Sony bude samozřejmě dále pokračovat ve vývoji svého firmware a vylepšovat jím svůj handheld, přičemž se bude držet před hackery, protože nové hry budou vždy vyžadovat firmware aktuální k době jejich vydání.

Zdroj: Gamasutra

Blíží se handheld od Microsoftu

Společnost Microsoft prý zvažuje, že se vytvoří přenosné herní zařízení, schopné též přehrávat filmy a hudbu. Podle webové stránky Bussines Week už mají připravený tým expertů, jenž dumá nad pro a proti tohoto nápadu. Peter Moore z Microsoftu sice nic nepotvrdil, ale prohlásil, že pokud budou takové zařízení vytvářet, určitě se nebude jednat o jejich verzi iPodu.

Zařízení by se případně mělo dostat na trh pod značkou Xbox, neboť Moore prohlásil: "Myslím, že značka [Xbox] je příležitost." Ovšem vzhledem k tomu, že Microsoft v minulosti několikrát prohlásil, že nemá v úmyslu na handheldový trh vstupovat, vše je stále zahaleno tajemstvím.

Zdroj: Eurogamer

Nintendo DS Lite ohlášeno

Na japonských stránkách Nintenda byla včera oficiálně oznámena upravená verze jejich handheldu Nintendo DS. Nová verze se má jmenovat DS Lite a v Japonsku je jí dočkají už 2. března. Největší změnou kromě nového designu je zmenšení celého přístroje z rozměrů 148,8x84,7x28,9 mm na 133 mm šířka, 73,9 mm výška a 21,5 mm tloušťka. Sníží se i hmotnost z 275 g na 215 g. Mělo by být přidáno i několik nových funkcí, tou největší bude bezesporu možnost nastavení čtyř úrovní světlosti displeje.

Když už jsme u displejů, Nintendo neoznámilo, zda spolu se zmenšením celkových rozměrů se změní i velikost obrazovek. Jak je vidět na obrázku, některé prvky změnily pozici, tlačítko power se nejspíš přesunulo na bok přístroje, mikrofon je nově mezi obrazovkami, posunuly se tlačítka start a select i diody určující stav baterie a nabíjení. Ovšem pozor, obrázek neukazuje finální verzi nového designu. V Japonsku se DS Lite bud prodávat za cenu 16 800 jenů (asi 4200 Kč), což je o něco víc, než se prodává současná verze. Kdy se DS Lite u nás není zatím známo.

Zdroj: Eurogamer

Xbox 360 zpomalily hry

Společnost Microsoft může být s vývojem prodeje své nové konzole Xbox 360 v Japonsku pouze nespokojená. Pro tamní magazín Famitsu se její zástupci vyjádřili, že launch konzole byl velmi slabý.

Hlavním důvodem, proč launch, i přes vhodnou dobu před Vánocemi, neuspěl, bylo údajně zpoždění hlavních trháků, jež by hráče ke konzoli přitáhli. Absence Dead or Alive 4 a Enchant Arm jsou údajně největší příčinou neúspěchu. Vždyť se také za měsíc prodalo v Japonsku pouze kolem sta tisíc kusů konzolí, což je stejně, jako při launchi původního Xboxu za tři dny.

Yoshihiro Maruyama, ředitel japonské pobočky Microsoftu, odhalil ještě jeden problém. Ve své kampani se společnost snažila vyzvednout určení Xboxu 360 pro HD-video, aniž by nějak více vysvětlila, jaké že to má vyšší rozlišení vlastně výhody. Stále však Maruyama věří, že po vydání klíčových titulů se bude konzole v Japonsku prodávat dobře. Do května má totiž přijít ještě další dávka asijských titulů, jako třeba Ninety Nine Nights a Final Fantasy 11.

Zdroj: Gamasutra

CD Projekt loni úspěšný

Společnost CD Projekt (www.cdprojekt.cz) zveřejnila seznam svých nejprodávanějších titulů za rok 2005. Nutno podotknout, že uplynulý rok byl pro CD Projekt úspěšný, společnost překročila své plány. Celkově bylo v roce 2005 CD Projektem v Česku a na Slovensku prodáno přes 300 000 kusů her.

TOP 5 premiérových titulů:

 • 1. World of Warcraft
 • 2. F.E.A.R. CZ
 • 3. Guild Wars
 • 4. Empire Earth 2 CZ
 • 5. Juiced CZ 

TOP 5 reedicí/budgetů:

 • 1. Heroes of Might and Magic IV CZ
 • 2. TOCA Race Driver CZ
 • 3. Colin McRae Rally 3 CZ
 • 4. I.G.I. 2 CZ
 • 5. Baldur `s Gate 2 CZ

TOP 5 titulů pro děti:

 • 1. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň
 • 2. Strašpytlík
 • 3. Popelka: Staň se princeznou
 • 4. Bratz: Rock Angelz
 • 5. Disney´s Magic English

Zdroj: TZ

Dvojice herních gigantů možná zapracuje dohromady

Hideo Kojima, známý hlavně díky tvorbě série Metal Gear Solid, a Gouichi Suda, tvůrce akční hry Killer 7, budou nejspíš společně pracovat na vývoji hry.

V diskuzi na jedné z nedávných konferencí se Gouichi Suda vyjádřil, že Hideo Kojima je pro něj zdrojem inspirace a rád by s ním dělal na společném projektu. Kojima zase řekl, že by také neměl nic proti podobnému projektu a případně jej ohlásí na letošní E3. Mělo by se případně jednat o dobrodružnou hru, ale bližší informace zatím nejsou. Můžeme se jen nechat překvapit, co nám E3 přinese.

Zdroj: Gamespot

Sony získala Zipper Interactive

Společnost Sony Computer Entertainment získala pod svá křídla vývojářské studio Zipper Interactive, které stojí zejména za tituly série SOCOM.

Zipper Interactive již dlouho vyvíjeli sérii SOCOM pro konzole a handheldy z dílny Sony, takže není žádným překvapením, že podepsali dohodu o exkluzivním vývoji pro Sony a stali se tak její pobočkou. Jim Bosler, prezident Zipper Interactive, se nad dohodou rozplývá, protože dle jeho mínění umožní tvorbu ještě lepších her se špičkovým vybavením Sony.

Zdroj: Worthplaying

Nintendo DS Lite i v Evropě

Nedávno oznámená upravená verze handheldu Nintendo DS s názvem DS Lite se bude prodávat i v Evropě. Oficiálně tak oznámila společnost Nintendo.  Sice zatím není známé přesné datum, ale nemělo by to být příliš dlouho po Japonsku, kde se přístroj začne prodávat 2. března. K dispozici hned od začátku budou tři barevné variace, kromě bílé ještě dvě zatím neznáme barvy.

DS Lite se začne prodávat za cenu 16 800 jenů (asi 3400 Kč), přičemž klasické NDS bude dál dostupné za cenu kolem 15 000 jenů (zhruba 3000 Kč). Prezident Nintenda, Satoru Iwata, věří, že NDS půjde na odbyt stejně dobře jako doposud. Dokonce chce poměrně brzy tohoto roku dosáhnout cíle 10 milionů prodaných kusů v Japonsku.

Zdroj: Eurogamer 

Střípky ze světa herního byznysu:

 • Jedna z největších vydavatelských společností, Electronic Arts, včera oznámila, že ceny her v Americe by měly výrazně klesnout. Doporučené ceny pro tituly „současné generace“ totiž byly sníženy až o padesát procent. Výrazné zlevnění se však nedotkne Xboxu 360, Nintenda DS a PSP.
 • Odzvonilo krásným hosteskám na E3? Entertainment Software Asociation, pořadatel jedné z největších herních výstav - E3, vydal upravená pravidla pro hostesky. Ta vylučují přítomnost nahých, polonahých, či jinak sexuálně vyzývavých hostesek či jiných živých modelů na výstavě. Nepřípustné jsou i plavky. ESA je zároveň jedinou instancí rozhodující o tom, co je a není přijatelné.
 • Problémy s menšinami ve World of Warcraft. Blizzard potrestal hráčku oblíbeného MMORPG za rekrutování hráčů do "GLBT friendly" guildy, tedy guildy přátelské k homosexuálním, bisexuálním a transsexuálním hráčům. Blizzard toto jednání zařadil do kategorie přečinů "obtěžování - sexuální orientace". Stanovisko firmy je takové, že hráččina formulace mohla vést k diskuzím, jež by se ve hře jinak neobjevily.
 • Kolotoč žalob kvůli GTA San Andreas nekončí. Za posledním soudním sporem je město Los Angeles, konkrétně člověk jménem Rocky Delgadillo, a jedná se opět o minihru se sexuálním obsahem. V minulosti právě tato skrytá minihra vedla ke změně ratingu hry a k omezení její distribuce některými prodejci.
 • Příchod Xboxu 360 do Austrálie a na Nový Zéland se zpozdí. Datum vydání next-gen konzole od Microsoftu v těchto dvou zemích bylo posunuto na 23. května. Zpoždění je způsobeno krátkodobými problémy v zásobování u některých součástek a herní gigant si chce být jistý, že bude míst dostatečný počet konzolí k distribuci.
 • Mnozí hráči střílečky Vietcong 2 se podivují, proč jejich hodnost v multiplayerovém klání zůstává stále neměnná. Fanouškovská stránka Vietcong Game přinesla vysvětlení. Jedná se o zajímavé odhalení, za kterým stojí jeden z tvůrců hry. Vietcong 2 totiž obsahuje veškeré možnosti, které by svým rozsahem předčily klidně i konkurenční Battlefield 2, ale po jejich otestování je distributor nějak zapomněl spustit. Hra tak odesílá výsledky na centrální server, který neběží, takže vaše výkony mizí někde v hlubinách sítě Internet. Je zajímavé se podívat přímo na daný článek, který nejen popisuje celou problematiku, ale hlavně nastiňuje možnosti, které byly do hry, bohužel zbytečně, zabudovány.

Žebříček nejprodávenějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

TW  LW  Title No Weeks
1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Up  4   King Kong: Official Game of The Movie 10 
3   Down  2   The Sims 2 63 
4   Down  3   Pro Evolution Soccer 5 14 
5   Non Mover  5   FIFA 06 17 
6   Non Mover  6   Grand Theft Auto: Liberty City Stories 12 
7   Up  13   Star Wars: Battlefront 2 13 
8   Up  10   WWE Smackdown! Vs Raw 2006 11 
9   Up  15   Call of Duty 2 12 
10   Up  12   Gun 11 
11   Down  8   Football Manager 2006 14 
12   Down  11   Shadow The Hedgehog 10 
13   Up  23   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe
14   Down  7   Prince of Persia: The Two Thrones
15   Up  16   True Crime: New York City
16   Up  27   Project Gotham Racing 3
17   Down  9   Harry Potter And The Goblet of Fire 11 
18   Down  14   Tiger Woods PGA Tour 06 16 
19   Down  18   The Simpsons: Hit and Run 116 
20   Down  19   Buzz! The Music Quiz 13 

PC žebříček

1   Non Mover  1   Football Manager 2006 14 
2   Up  3   Age of Empires 3 12 
3   Down  2   The Sims 2 71 
4   Up  5   Call of Duty 2 12 
5   Up  7   Civilization Iv 12 
6   Down  4   The Movies 11 
7   Down  6   The Sims 2: Nightlife 19 
8   Up  10   World of Warcraft 50 
9   Down  8   Quake 4 14 
10   Up  14   Battlefield 2 31 

PS2 žebříček

1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Non Mover  2   King Kong: Official Game of The Movie 10 
3   Up  4   Buzz! The Music Quiz 14 
4   Up  8   Gun 11 
5   Non Mover  5   Pro Evolution Soccer 5 14 
6   Up  12   Star Wars: Battlefront 2 13 
7   Up  15   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe
8   Down  6   FIFA 06 17 
9   Down  7   True Crime: New York City
10   Down  3   Prince of Persia: The Two Thrones

Xbox žebříček

1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Non Mover  2   Prince of Persia: The Two Thrones
3   Up  6   Pro Evolution Soccer 5 14 
4   Down  3   Gun 11 
5   Up  10   King Kong: Official Game of The Movie 10 
6   Down  5   True Crime: New York City
7   Up  9   FIFA 06 17 
8   Up  11   Star Wars: Battlefront 2 13 
9   Down  4   Call of Duty 2: Big Red One 10 
10   Down  8   Half-Life 2 10 

Gamecube žebříček

1   Up  2   Mario Smash Football 10 
2   Re-Entry     FIFA 06 13 
3   Down  1   Pokemon Xd: Gale of Darkness 10 
4   Up  5   King Kong: Official Game of The Movie 10 
5   Down  3   Need For Speed: Most Wanted
6   Up  7   Fire Emblem: Path of Radiance 12 
7   Down  4   Battalion Wars
8   Down  6   Gun
9   Non Mover  9   The Sims 2 12 
10   Up  15   Mario Superstar Baseball

PSP žebříček

1   Non Mover  1   Grand Theft Auto: Liberty City Stories 12 
2   Up  3   The Sims 2
3   Down  2   Pro Evolution Soccer 5
4   Non Mover  4   Need For Speed: Most Wanted
5   Up  6   WWE Smackdown! Vs Raw 2006
6   Down  5   Championship Manager
7   Non Mover  7   King Kong: Official Game of The Movie
8   Non Mover  8   FIFA 06 15 
9   Up  10   Pursuit Force 10 
10   Up  18   Star Wars: Battlefront 2 12 

Nintendo DS žebříček

1   Non Mover  1   Mario Kart Ds
2   Non Mover  2   Sonic Rush 10 
3   Up  5   Nintendogs: Lab and Friends 16 
4   Non Mover  4   Nintendogs: Dachshund and Friends 16 
5   Down  3   Nintendogs: Chihuahua and Friends 15 
6   Up  8   The Incredibles: Rise of The Underminer
7   Up  15   Star Wars Ep 3: Revenge of The Sith 38 
8   Up  10   King Kong: Official Game of The Movie
9   Down  6   Need For Speed: Most Wanted
10   Up  17   Spyro: Shadow Legacy 13 

Xbox 360 žebříček

1   Non Mover  1   Project Gotham Racing 3
2   Non Mover  2   Call of Duty 2
3   New Entry     Ridge Racer 6
4   Down  3   Perfect Dark Zero
5   Up  6   FIFA 06
6   Up  10   King Kong: Official Game of The Movie
7   Down  5   Condemned: Criminal Origins
8   Down  4   Need For Speed: Most Wanted
9   Down  7   Kameo: Elements of Power
10   Down  9   Quake 4

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

The Sims 2

2.

Age of Empires 3

3.

Call of Duty 2

4.

Civilization 4

5.

World of Warcraft

6.

The Sims 2: Nightlife

7. Battlefield 2
8.

Battlefield 2: Special Forces

9.

Rollercoaster Tycoon 3

10.

The Sims: Complete Edition

Zdroj: Gamespot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A