Byznys hrátky: půjde cena PlayStation 2 dolů?

Sony přesune výrobu PS2 do Číny – je tento krok předzvěstí snížení ceny samotné konzole PlayStation 2? * Podpora Xbox Live ze strany vývojářů slábne – bude to znamenat problémy pro Microsoft? * Vivendi exkluzivním vydavatelem, distributorem a částečně také tvůrcem her, jež spadají pod Fox Interactive.
Byznys hrátky: půjde cena PlayStation 2 dolů?

Sony přesune výrobu PS2 do Číny, plánuje snížení cen?

Práce firemních analytiků a lidí zodpovědných za výdaje má den po dni prakticky stejný úkol - najít způsob, jakým ještě více ušetřit a zvýšit tak potencionální zisk (eventuelně snížit ztrátu) celého podniku. Jedním ze známých kroků, který se efektivně projevuje na výdajové stránce, je přesun výroby do rozvojových a jiných zemí, ve kterých jsou náklady na zaměstnance pochopitelně nižší. Tento zajímavý a pravdivý scénář se navíc týká také oblasti her - dokazuje to nejnovější případ firmy Sony.

Japonská společnost, tvůrce úspěšných herních konzolí a her, se totiž rozhodla přesunout výrobu své prozatím poslední konzole PlayStation 2 do Číny. Zajímavé je, že tento způsob snížení nákladů způsobí ukončení výroby v Japonsku, tedy pro Sony velmi významné a mateřské zemi.

Podle mnohých odborníků je krok firmy také předzvěstí snížení ceny konzole PlayStation 2 jako takové, kterého bychom se měli dočkat v období od května do konce léta (tedy srpna) - konkrétně bychom si v této době mohli zakoupit PS2 již za 129,99 liber (což je v přepočtu zhruba 6000 korun). Tento čin by měl ještě více pojistit výhradní postavení Sony a PS2 ve světě herních konzolí a přilákat i chudší potencionální zájemce, pro které byla prozatím lákavější nabídka GameCube a Xbox.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Podpora Xbox Live ze strany vývojářů slábne

Přestože je Xbox softwarového gigantu Microsoft nejmladším dítkem na poli konzolí nové generace, jako první si jeho majitelé po celém světě mohli vychutnat vše, co s sebou přináší možnost online hraní - a to samozřejmě díky službě Xbox Live. I přes počáteční nadšení zákazníků a tvůrců nad počtem připojených však nejsou vyhlídky do budoucnosti příliš růžové. Ptáte se proč? Na to vám odpoví tento příspěvek...

Mít službu, ale nemít hry - to je stejné jako vlastnit počítač a přitom ho nemoci používat, z důvodu absence monitoru. Něco podobného však částečně s největší pravděpodobnosti postihne i Xbox. Nejvýznamnější světoví herní tvůrci a vydavatelé totiž v průběhu minulého týdne jasně odpověděli na otázku "podpora pro Xbox, ano či ne?" a jejich plány do budoucna se službou Xbox Live nepočítají.

Důkazem toho můžou být dvě gigantické společnosti Electronic Arts a Eidos. První jmenovaný sice projevil zájem na tvorbě titulů, nedohodl se však na přesných podmínkách a podobný problém se projevil i u Eidos - její zástupci pro změnu nesouhlasí s navrženým modelem fungování Xbox Live, který se jim zdá pro vydavatele nevýhodný.

Zdá se až neuvěřitelné, o jak velký kus trhu Microsoft ztrátou podpory EA a Eidos přišel - podle odhadu analytiků "vlastní" obě firmy dohromady zhruba 20 - 25%. Navíc je jasné, že Bill Gates nemůže počítat s přísunem jakýchkoliv her s tématikou hvězdných válek - nad těmi drží ochranou ruku Sony Online Entertainment.

Přesto však zmiňované rozhodnutí vydavatelů neznamená, že by se noví majitelé služby Xbox Live měli obávat nedostatku her - v přípravě je mimo jiné online verze Tom Clancy`s Ghost Recon či Moto GP a firma Activision pak plánuje nabídnou hráčům své tituly Return to Castle Wolfenstein: Tides of War a Soldier of Fortune 2: Double Helix.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Vivendi vydavatelem titulů Fox Interactive

Přestože je firma Vivendi a její budoucnost stálým předmětem polemik a diskusí, na dění ve společnosti samotné prozatím není možnost prodeje ani zdaleka znát. Vivendi tak v minulých dnech uzavřelo novou dohodu, která firmě zajišťuje nová práva na distribuci her společnosti Fox Interactive. O co jde konkrétně?

Zástupcům Vivendi Universal Games se tak v minulých dnech podařilo uzavřít zajímavou smlouvu s firmou Fox Interactive. Kontrakt zajišťuje Vivendi exkluzivní pozici vydavatele, distributora a částečně také tvůrce her, jež formálně spadají právě pod Fox Interactive - v mnoha případech se tak jedná o tituly na motivy úspěšných filmů a her.

Plánováno je v současnosti podle informací ze samotného vedení Vivendi vydání více než 10 titulů. Celý seznam bude odhalen spolu s bližšími detaily později, jisté je, že v celém přehledu her nebudou chybět například tituly Buffy the Vampire Slayer 2 (Xbox) a The X-Files: Resist or Serve (Xbox, PS2). Dočkáme se také nových výtvorů s tématikou populární rodiny Simpsonových.

Nová dohoda ještě více upevňuje stále se zlepšující pozici firmy na celosvětovém herním trhu a znatelně také zvyšuje cenu celé herní divize, o jejímž prodeji se již velmi dlouho spekuluje. Kdo, kdy a za jakých podmínek ji však převezme, to prozatím není známo - je však jasné, že mezi nejvýznamnější zájemce patří giganti Microsoft a Electronic Arts.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nejprodávanější konzole v Japonsku - PS2 zpět první

Po několika týdnech, kdy žebříčku nejprodávanějších konzolí v zemi vycházejícího slunce vévodila platforma Game Boy Advance SP firmy Nintenda, se nám na pomyslný trůn opět vyhoupla zdaleka nejúspěšnější konzole dneška, PlayStation 2. Výsledky ostatních dvou účastníků "boje velké trojky" jsou pak spíše k pláči - za poslední týden tak japonští zákazníci nakoupili u zdejších autorizovaných prodejců pouhých 5200 kusů GameCube a 1500 konzolí Xbox.

 • PlayStation 2: 39 300 (Roční: 744 700)
 • Game Boy Advance SP: 34 700 (Roční: 289 900)
 • Game Boy Advance: 20 900 (Roční: 706 300)
 • GameCube: 5 200 (Roční: 180 400)
 • Xbox: 1 500 (Roční: 43 300)
 • PSOne: 1 400 (Roční: 27 200)
 • Wonder Swan Crystal: 760 (Roční: 14 000)
 • Game Boy Color: 290 (Roční: 8 100)
 • Wonder Swan Color: 260 (Roční: 8 800)

Zdroj: Planet Nintendo

Krátce:

 • Nintendo v minulých dnech oznámilo, že v průběhu možnosti předobjednání připravovaného titulu The Legend of Zelda: The Wind Walker projevilo o tento titul zájem na 560 000 lidí. Toto číslo je podle několika zdrojů vůbec nejvyšší, co se týče nabídek předobjednání titulů ještě před jejich dokončením. Připomeňme, že plná verze hry The Legend of Zelda: The Wind Walker pro GameCube bude vydána již 24. března.
 • Společnost Ubi Soft Entertainment dle předpokladů zveřejnila očekávanou novou misi hry Tom Clancy`s Splinter Cell, určenou pro všechny majitele Xbox verze tohoto titulu. Zdarma ji tak mohou získat všichni ti, kdo vlastní službu Xbox Live.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 2. - 8. března 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Přestože na prvních čtyřech pozicích žebříčku nejúspěšnějších PC her nedošlo k žádným změnám (na první místě tak figuruje strategie Command and Conquer: Generals, následovaná špionážní akcí Splinter Cell), do první desítky nám zavítaly hned dva zbrusu nové tituly Master of Orion 3 a Ultima Online - Age of Shadows.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Command And Conquer: Generals 4
2. - 2. Tom Clancy`s Splinter Cell 2
3. - 3. The Sims 23
4. - 4. The Sims: Unleashed 23
5. N Master of Orion 3 3
6. ë 7. Praetorians 2
7. í 5- Sim City 4 8
8. ë 9. Norton Antivirus 2003 27
9. N Ultima Online - Age of Shadows 1
10. ë 13. Norton Internet Security 2003 24

PlayStation 2 - žebříček
Svou premiéru si v týdnu mezi 2. - 8. březnem letošního roku odbyla ve Velké Británii očekávaná hra Tenchu: Wrath of Heaven, která se hned v první týden prodeje usilovnou pílí propracovala na lichotivé druhé místo žebříčku. Na první pozici si naopak polepšila akční hra The Getaway, dosavadní lídr startovní pole, simulace The Sims, je třetí.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. The Getaway 14
2. N Tenchu: Wrath of Heaven 1
3. í 1. The Sims 6
4. í 3. Grand Theft Auto: Vice City 18
5. í 4. Mortal Kombat: Deadly Alliance 4
6. í 5. FIFA 2003 20
7. ë 10. Pacman World 2 2
8. ë 9. Ratchet And Clank 18
9. í 8. Tiger Woods PGA Tour 2003 15
10. í 6. Lord of The Rings - The Two Towers 18

Xbox - žebříček
Asi nebude pro nikoho z vás velký překvapením zjištění, že hned v první týden svého prodeje úspěšně zaútočila na vedoucí místo očekávaná hra Metal Gear Solid 2 - Substance. Právě ona tak odsunula tituly Mortal Kombat: Deadly Alliance a Tom Clancy`s Splinter Cell až na druhou, respektive třetí pozici. V žebříčku je na desátém místě ještě jedna novinka a to konkrétně počin Toe Jam and Earl 3 - Mission To Earth.

AP MP Název hry PT
1. N Metal Gear Solid 2 - Substance 1
2. í 1. Mortal Kombat: Deadly Alliance 4
3. - 3. Tom Clancy`s Splinter Cell 15
4. ë 6. Project Gotham Racing 48
5. í 4. Halo: Combat Evolved 52
6. ë 7. Oddworld: Munch`s Oddysee 38
7. ë 8. Tom Clancy`s Ghost Recon 14
8. ë 10. FIFA 2003 19
9. ë 13. Tiger Woods PGA Tour 2003 15
10. N Toe Jam and Earl 3 - Mission To Earth 1

GameCube - žebříček
Velký třesk se udál v žebříčku nejprodávanějších her pro konzoli GameCube. Na prvních třech místech se nám tak hned za sebou srovnaly tři tituly, které si v daném období mezi 2. - 8. březnem 2003 odbyly svou premiéru - Resident Evil Zero, Sonic Mega Collection a Phantasy Star Online: Ep 1 and 2.

AP MP Název hry PT
1. N Resident Evil Zero 1
2. N Sonic Mega Collection 1
3. N Phantasy Star Online: Ep 1 and 2 1
4. í 3. Super Mario Sunshine 23
5. í 2. Rayman 3 3
6. í 1. Mortal Kombat: Deadly Alliance 4
7. í 4. Star Fox Adventures 16
8. í 6. Eternal Darkness: Sanity`s Requiem 19
9. í 7. Luigi`s Mansion 38
10. í 5. Mario Party 4 15

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 23. února - 1. března 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Master of Orion 3
2. Command & Conquer: Generals
3. Tom Clancy`s Splinter Cell
4. The Sims Deluxe
5. Grand Theft Auto 3
6. The Sims: Unleashed
7. Sim City 4
8. Zoo Tycoon
9. Battlefield 1942: Road To Rome
10. Battlefield 1942

Zdroj: NPD


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A