Byznys hrátky: Rockstar ukradli nápad na tvorbu GTA!

Rockstar ukradli nápad na tvorbu GTA, jedné z nejznámějších herních sérií všech dob * Take 2 mezi miliardáři, jak je to s tituly Illusion Softworks? * Česká pobočka EA versus Cenega aneb jak je to s technickou podporou? * Připravuje Microsoft pro Xbox 2 speciální médium, kterým hodlá přelstít piráty? * V Evropě se prodaly 2 milióny zařízení Eye Toy.
Byznys hrátky: Rockstar ukradli nápad na tvorbu GTA!

Rockstar ukradli nápad na GTA!

Problémů a kauz týkajících se série Grand Theft Auto přibývá geometrickou řadou a jak se v posledních týdnech ukazuje, ohodnocení nejkontroverznější herní řady historie si výtvor společnosti Rockstar Entertainment plně zaslouží. Poslední soudní žaloba na dlouhém seznamu se však netýká obsahu hry, možné diskriminace menšin (jak tomu bylo v případě haitské komunity), ani obvinění z podílu na vraždě, které je vyšetřováno v USA. Tentokrát čelí Rockstaři mnohem závažnějšímu obvinění.

O co tedy jde? Tvůrci hry se musí bránit nařčení, podle kterého měli koncept hry odcizit skotskému vývojáři Marku Callagherovi. Ten tvrdí, že když se v roce 1993 ucházel o místo v DMA Design (z něhož poté vznikla divize Rockstar North), předvedl zaměstnancům demoverzi své vlastní hry Crime, Inc., na které pracoval v předchozích letech. Hlavní náplní hry bylo pouliční soupeření nepřátelských gangů v ulicích města. Místo v DMA však tenkrát nedostal, zato firma čtyři roky poté dobyla herní svět se svou gangsterskou prvotinou Grand Theft Auto, v níž se podobný námět objevil. Callagher proto Rockstar North zažaloval a požaduje 1,5 miliónů liber za porušení svých autorských práv.

Celá věc má nejeden háček. Není vůbec jasné, proč se skotský tvůrce rozhodl zažalovat Rockstar s takovým zpožděním. Jak pro GameSpot uvedl jeden z bývalých členů DMA Jack Baglow, jenž všechna nařčení odmítá: “Těžko si dovedu představit člověka, který podá takový typ žaloby až po šesti letech, co hra vyšla.“ Baglow, jenž nyní pracuje mimo herní branži, dále prozradil, že v hlavní roli GTA měl být původně policista zabraňující kriminálním přečinům a rozhodnutí udělat hru z opačného pohledu padlo až „na konci velice dlouhého vývoje hry“. „Naštěstí to fungovalo,“ dodal Baglow. Při pohledu na žebříčky prodejnosti nezbývá než souhlasně pokývat hlavou.

Zdroj: GameSpot

Take 2 mezi miliardáři, jak je to s tituly Illusion Softworks?

Do stále početnější skupinky herních firem, jejichž obrat přesáhl magickou hranici miliardy amerických dolarů, se zařadila také společnost Take 2 - do října letošního roku tak její obrat stoupl o 31% na 1,04 miliardy amerických dolarů, což je jistě úctyhodné číslo. Čistý zisk za fiskální rok 2003 pak tvoří částku 26,6 miliónů, profit se vyhoupl k magické hranici sta miliónů. Velký podíl na těchto výsledcích mají především tituly Max Payne 2 a série Grand Theft Auto, které se díky dohodě s japonskou firmou Capcom podařilo prosadit v zemi vycházejícího slunce.

Finanční výsledky jsou tedy pozitivní, přesto Take 2 ohlásili drobné změny a restruktualizaci svých vlastních řad. V rámci Take 2 došlo konečně ke sjednocení poněkud matoucí situace okolo vlastních divizí. Nyní se hry budou dělit podle následujícího klíče mezi Rockstar (hlavní, masové produkty od Rockstar), Gathering (střední třída a AAA tituly mimo Rockstar, tedy např. Mafia či Hidden and Dangerous 2) a Global Star pro budget.

A teď už k tomu zajímavějšímu. Samozřejmě asi nejvíce nás zajímá, jak na tom budou tituly od tuzemské jedničky – Illusion Softworks, která již dlouhou řadu let právě s Take 2 spolupracuje. Podle zveřejněných informací se nejdříve ze všech tuzemských titulů dočkáme Mafie pro PS2 a Xbox, která by měla spatřit světlo světa již koncem ledna. Následovat by měl očekávaný datadisk k Vietcongu, First Alpha, společně se speciální edicí Vietcong: Purple Haze zahrnující původní hru i addon. V příštím roce se můžeme těšit rovněž i na pokračování Hidden and Dangerous 2, konkrétně půjde o datadisk. Co se týče dalších titulů od IS, bohužel jsme se opět nedočkali žádného oficiálního vyjádření ani o konzolových konverzích Hiddenů, natožpak Mafii 2 či jiným. Z toho se dá usuzovat, že se s ní s největší pravděpodobností do příštího fiskálu nepočítá.

Take 2 však nestojí jen na IS, hlavním hřebcem z jejich stáje je bezesporu série GTA. Ta by se měla dočkat dalšího dílu pravděpodobně ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí (tedy srpen až říjen 2004). První se jako obvykle objeví na konzolích, které by však opět měla následovat PC verze. PCčkáři se také mohou těšit na další kontroverzní titul – Manhunt, jenž se vážně uchází o trofej nejbrutálnější hra všech dob. Podrobnější datum vydání však oznámeno nebylo.

Zdroj: Vlastní zpráva, GI.biz

Připravuje Microsoft pro Xbox 2 speciální médium?

Microsoftu došla trpělivost s piráty a jak se zdá, v souvislosti s ochranou své příští herní konzole hodlá zajít dál, než mnozí z nás očekávali. Zajímavé informace totiž vyplývají z nabídky zaměstnání, kterou na svých stránkách Microsoft v minulých dnech zveřejnil. Právě ta má podle odborníků nepřímo potvrzovat rozhodnutí zavést pro následovníka Xboxu nové médium, které by dokázalo omezit pirátské aktivity.

Podle zmíněné nabídky hledá Microsoft pro svůj Xbox tým inženýra, který bude pracovat na návrhu a vývoji herních disků pro příští generaci konzolí Xbox. Bližší specifikace tohoto zaměstnání hovoří o důrazu na anti-pirátskou ochranu, která má být prvním a nejdůležitějším ze stávajících požadavků vedení. Přestože současné znění nechává prostor k uvážení a vytvoření preciznější ochrany klasických DVD disků, mnohem pravděpodobnější se vzhledem k dostupným informacím zdá vytvoření vlastního (nového) média.

Microsoft se tak podle všeho vydal cestou japonského Nintenda, jehož mini-DVD formát slavil v souboji s piráty velký úspěch. Očekává se však, že bez ohledu na zvolené médium bude nástupce konzole Xbox zpětně kompatibilní se svým předchůdcem a bude nadále schopný přehrávat DVD filmy - to tedy rozsah možných změn v této oblasti značně omezuje. Uvidíme, s čím softwarový gigant přijde tentokráte.

Zdroj: GI.biz

EA versus Cenega aneb jak je to s technickou podporou?

O zajímavé události nebyla tento týden nouze v českých luzích a hájích, kde se rozpoutala malá roztržka mezi zástupci distribuční společnosti Cenega i české pobočky firmy Electronic Arts - v této souvislosti nutno připomenout, že obě firmy fungovaly dříve coby partneři a Cenega tak na našem trhu distribuovala tituly všech divizí EA. To vše se změnilo v říjnu letošního roku vstupem Electronic Arts na náš trh.

Zpět k současné kauze. Do emailových schránek herních novinářů tak minulý týden dorazily hned dvě zprávy zabývající se stejným problémem - technickou podporou titulů EA. Zástupcům domácí Cenegy evidentně došla trpělivost a pohled na neaktualizovaný web české pobočky EA tak vyústil v prohlášení, že navzdory tamním informacím neposkytuje technickou podporu žádnému z titulů této vydavatelské společnost. Na tuto zprávu logicky reagovala také EA a informace od Cenegy doplnila vlastním prohlášením.

Právě z něj vyplývá, že Cenega zůstává i nadále garantem technické podpory, tedy konkrétně u všech titulů prodaných před vstupem EA na český trh. U her prodaných po tomto datu přechází servisní povinnosti na EA. Zmíněné zavádějící informace na webu světového herního giganta již byly odstraněny, brzy se také dočkáme vytvoření plnohodnotné webové prezentace hodné pobočky největšího vydavatelského domu na světě.

Zdroj: PR

Střípky ze světa herního byznysu:

  • 11–12 miliard prodaných CD-R médií příští rok? Takový je odhad celosvětové poptávky v roce 2004 podle šéfa společnosti Ritek, firmy, která v letošním roce vyrobila každé třetí CD a čtvrté DVD. Rychlejší růst se očekává právě u DVDček, kterých se má příští rok prodat přes 1,5 miliardy kusů (odhady společnosti Hewlett-Packard hovoří dokonce o více než 2 miliardách). V roce 2005 se pak má poptávka zdvoj- až ztrojnásobit a dosáhnout čísel 4,2 – 4,5 miliard kusů DVD-R/+R médií.
  • Zařízení Eye Toy slaví úspěchy po celém světě a jeho oblibu dokazuje dosažení dalšího milníku - tentokráte dvou miliónů prodaných kusů na starém kontinentě. Eye Toy: Play se tak stal jedním z nejúspěšnějších herních výtvorů tohoto roku. Všichni fanoušci se tak jistě těší již na příští rok, kdy spatří světlo světa Eye Toy: Play 2.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 7. – 13. prosince 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Konzolová akce Medal of Honor: Rising Sun vévodí žebříčku nejprodávanějších her bez rozdílu platforem a změny se tak opět udály až na dalších místech – ze třetí na druhou pozici se tak propracovala, závodní simulace Need For Speed: Underground, zajímavý je vzestup světoznámé hry Terminator 3: Rise of The Machines z 34. na celkově 10. pozici!

AP MP Název hry PT
1. - 1. Medal of Honor: Rising Sun 3
2. ë 3. Need For Speed: Underground 4
3. í 2. FIFA 2004 8
4. ë 5. The Simpsons: Hit and Run 7
5. í 4. Lord of The Rings: Return of The King 5
6. ë 7. True Crime: Streets of La 6
7. í 6. Tony Hawk`s Underground 4
8. ë 10. Finding Nemo 11
9. í 8. Harry Potter: Quidditch World Cup 6
10. ë 34. Terminator 3: Rise of The Machines 2
11. í 9 Eye Toy: Play 24
12. ë 20. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 4
13. í 11 Championship Manager: Season 03/04 4
14. ë 15. Gran Turismo 3 108
15. í 13. Dance: UK 9
16. ë 17. Mario Kart: Double Dash!! 5
17. N Total Club Manager 2004 1
18. í 16. WWE Smackdown! Here Comes The Pain 6
19. í 12. Pro Evolution Soccer 3 9
20. í 14. XIII 3

PC – žebříček
Na prvních sedmi místech žádná změna a tak i v další týden vévodí PC titulům fotbalový manažer Championship Manager: Season 03/04, který se v Anglii těší nevídané popularitě. Druhý zůstává i nadále The Sims: Makin` Magic datadisk, čtvrtá je akce Call of Duty. Vzestup zaznamenaly tituly The Sims: Superstar a Lord of The Rings: Return of The King, které nově figurují na osmém a devátém místě.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Championship Manager: Season 03/04 4
2. - 2. The Sims: Makin` Magic 7
3. - 3. Norton Internet Security 2004 13
4. - 4. Call of Duty 6
5. - 5. The Sims Double Deluxe Pack 10
6. - 6. Star Wars: Knights of The Old Republic 2
7. - 7. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 8
8. ë 10. The Sims: Superstar 30
9. ë 13. Lord of The Rings: Return of The King 5
10. í 8. Need For Speed: Underground 3

PlayStation 2 – žebříček
Akce Medal of Honor: Rising Sun se na prvním místě v žebříčku nejprodávanějších PS2 titulů drží zuby nehty a královská pozice ji patří i v další týden – opět ovšem musí počítat se sílící konkurenci v podání závodní simulace Need For Speed: Underground a stále se zlepšujícího a úspěšnějšího výtvoru The Simpsons: Hit and Run. Po neúspěšných prvních týdnech prodeje se do první desítky propracovala také hra Terminator 3: Rise of The Machines.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Medal of Honor: Rising Sun 3
2. ë 3. Need For Speed: Underground 4
3. ë 5. The Simpsons: Hit and Run 7
4. í 2. FIFA 2004 8
5. í 4. Lord of The Rings: Return of The King 5
6. ë 8. True Crime: Streets of La 6
7. - 7. Tony Hawk`s Underground 4
8. í 6. Eye Toy: Play 24
9. ë 23. Terminator 3: Rise of The Machines 3
10. ë 11. Harry Potter: Quidditch World Cup 6

Xbox – žebříček
Akční hra Medal of Honor: Rising Sun je lídrem žebříčku nejprodávanějších her bez rozdílu platforem, vévodí první desítce nejlepších PS2 her a na chlup stejná situace je také v oblasti titulů pro konzoli Xbox. Ani osazenstvo dalších dvou příček nedoznalo změn - navracející se závodní legenda Project Gotham Racing 2 je druhá, Need For Speed: Underground třetí.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Medal of Honor: Rising Sun 3
2. - 2. Project Gotham Racing 2 3
3. - 3. Need For Speed: Underground 4
4. ë 5. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 6
5. í 4. FIFA 2004 8
6. ë 10. The Simpsons: Hit and Run 7
7. ë 9. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 2
8. í 7. Lord of The Rings: Return of The King 5
9. í 6. XIII 3
10. ë 18. Terminator 3: Rise of The Machines 2

GameCube – žebříček
Mario versus Mario? Zdá se, že poslední týdny letošního roku budou ve znamení jediné postavičky, známého Itala Maria, jehož dva tituly soupeří o vedení! Na suverénně vedoucí titul o Mario Kart: Double Dash!! se tak dotahuje hra Mario Party 5, svůj boj nevzdává ani akce Medal of Honor: Rising Sun. Do první desítky poprvé nakoukl titul Billy Hatcher And The Giant Egg.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Mario Kart: Double Dash!! 5
2. ë 5. Mario Party 5 2
3. í 2. Medal of Honor: Rising Sun 3
4. - 4. Lord of The Rings: Return of The King 5
5. í 3. Need For Speed: Underground 4
6. ë 12. Billy Hatcher And The Giant Egg 7
7. í 6. Star Wars: Rebel Strike - Rs 3 6
8. - 8. Tony Hawk`s Underground 4
9. í 7. FIFA 2004 8
10. - 10. Harry Potter: Quidditch World Cup 6

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Opět samozřejmě nechybí ani pohled do zahraničí, konkrétně za oceán - agentura NPD totiž zveřejnila aktuální žebříček nejprodávanějších PC her v USA za období 30. listopadu - 6. prosince, kterému dle předpokladů vévodí datadisk The Sims: Makin` Magic. Ani na dalších dvou příčkách nedošlo ke změně, do první desítky nám však zavítalo celkem pět novinek! Poprvé od svého uvedení na trh naopak chybí v první desítce akce Halo: Combat Evolved, z elitní společnosti naopak vypadlo výborné RPG Star Wars: Knights Of The Old Republic.

AP Název hry
1. The Sims: Makin` Magic
2. Call of Duty
3. Star Wars: Knights Of The Old Republic
4. Zoo Tycoon: Complete Collection
5. Flight Simulator 2004: A Century Of Flight
6. Age of Mythology
7. Barbie Horse Adventures: Mystery Ride
8. The Sims: Superstar
9. Uru: Ages Beyond Myst
10. Finding Nemo

Zdroj: GameSpot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole