Byznys hrátky: schyluje se k obchodní transakci roku?

Schyluje se k obchodní transakci roku aneb koupí EA japonského giganta Nintendo? * „Projednávání války v Iráku? Raději si zahraji svůj oblíbený titul,“ aneb případ norského politika * Ke každé konzoli GameCube hra zdarma! * Dvacítka nejočekávanějších her roku 2003 * Finanční výsledky firmy EA * NEC chystá návrat na herní scénu.
Byznys hrátky: schyluje se k obchodní transakci roku?

Schyluje se k obchodní transakci roku?

I když se v průběhu minulého týdne jako vždy objevilo hned několik zajímavých zpráv ze světa herního byznysu, pozornost všech se zaměřila především na firmu Electronic Arts. Nejenže tento největší světový vydavatel zveřejnil své finanční výsledky, navíc nepřímo oznámil záměr rozšířit svůj vliv díky nákupu několik nadějných firem. A některé spekulace hovoří o tom, že v hledáčku je také jedna z významných japonských společností!

Příjmy ve výší 1,2 miliardy amerických dolarů!
Než však přejdeme k jistě zajímavější druhé části našeho příspěvku, podívejme se na výsledky hospodaření Electronic Arts v období třetího čtvrtletí finančního roku této firmy. Oproti odhadům a předpokladům analytiků dosáhla společnost nevídaných příjmů ve výši 1,2 miliardy amerických dolarů. Co více, čistý zisk se zvýšil o 90% na úctyhodnou částku čtvrt miliardy dolarů.

Na viditelném zlepšení finančních výsledků se podle dostupných informací podílely všechny světové regiony - největší růst o 75% zaznamenala oblast východní Asie, přesto se však na celkových příjmech podílela pouze 38 milióny. Z toho hlediska je pro firmu mnohem zajímavější oblast Evropy a Severní Ameriky, které do celkového příjmu přinesli zhruba 1167 miliónů dolarů!

Zklamání tak ve firmě zavládlo pouze nad čísly online divize - nárůst výdělků není tak patrný, jako u ostatních divizí firmy, navíc i některé herní bomby, jako například The Sims Online, zůstávají daleko za očekáváním. Právě zmiňované online mutace populárních "Simáků" se prozatím prodalo pouze 100 000 kusů, registrováno je na 80 000 hráčů.

Herní akvizice roku aneb Nintendo v rukou EA?
Právě zmíněné finanční výsledky a vysoký zisk se má podle některých dohadů stát základem pro sérií firemních akvizic, které Electronic Arts plánují na pozdější měsíce tohoto roku. Právě v souvislosti s těmito akvizicemi se začalo hovořit o japonském gigantu Nintendo jako o jedné z možných společností, které by mohli spadnout Electronic Arts do klína.

Podle dostupných informací může firma operovat s částkou více než 3,1 miliardy dolarů. To srozumitelně přeloženo znamená jediné -  Electronic Arts jsou v současné situaci schopni pohltit jakoukoliv herní firmu, samozřejmě s výjimkou Microsoftu a Sony. Dohady o možném nákupu Nintendo pocházejí přímo z Japonska - přestože je zdánlivě podobná akvizice nepravděpodobná, zájem Electronic Arts by byl pochopitelný. Vlastnit totiž jednu z nejznámějších herních značek a co více, získat kontrolu nad vlastním herním systémem, jsou snad dostatečné důvody, proč tomu tak musí být!

Jak se však dá očekávat, spojitost mezi EA a Nintendem se v současné chvíli zdá jako pouhý výmysl. Je tedy spíše pravděpodobné, že se největší světový vydavatel her stane novým majitelem několika menších, ale slibně se rozvíjejících herních studií, potažmo distributorů. Pozapomenout nemůžeme ani na případ herní divize Vivendi, která je již několik měsíců "na prodej". V jejím případě jsou však větší šance přisuzovány Microsoftu.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Projednávání války v Iráku? Raději si zahraji oblíbený titul!

Světovou politickou scénou hýbe v posledních týdnech možnost útoku Spojených státu amerických na Irák, zemi patřící do takzvané "osy zla". Je zajímavé, že v souvislosti s hrami zmiňujeme právě tolik ožehavou otázku vojenského řešení celé krize. Jak ale ukazuje případ z norského parlamentu, hry mohou být pro politiky zajímavější, než případ celosvětové bezpečnosti.

Na co tedy konkrétně narážím? Při projednávání situace kolem Iráku v norském parlamentu totiž "nechtěně" přistihl kameraman místní státní televize jednoho z poslanců, jak se místo poslouchání názorů svých kolegů a důležitých informací věnuje hraní na svém osobním kapesním počítači. Trond Helleland, jak zní jméno tohoto politika, se podle dostupných informací věnoval svému oblíbenému koníčku po sedm minut, z displeje jeho PDA bylo jasně patrné, která že hra ho tak zaujala - jednalo se o vesmírný válečný titul Metalion, pro který se pozornost médií stala příjemnou reklamou.

Jak se dalo očekávat, počínání svého kolegy ihned kritizovali norští politikové, podle nichž vrhá hraní počítačových her jedním z členů na parlamentním zasedání špatné světlo na celou politickou scénu této severské země. Jaká je skutečnost a jestli po nešťastné události opravdu poklesla prestiž Norska jako takového, můžeme jen spekulovat - přesto mi podobná možnost připadá silně nepravděpodobná a je typickým důkazem, jak se někdy "z komára dělá velbloud."

Zdroj: GamesIndustry.biz

Ke každé konzoli Nintendo GameCube hra zdarma!

Způsobů, jak přilákat pozornost zákazníka a zároveň tím pádem navýšit prodejnost svého výrobku, je nespočet. Toto pravidlo se pochopitelně vztahuje také na svět her a hardwaru. Zejména v případě herních konzolí jsme v poslední době svědky stále většího množství zajímavých akcí - vzpomeňme na změnu budgetu u konzole Xbox či loňské zlevňování, které srazilo cenu konzolí na snesitelnou hranicí.

S neméně zajímavou akcí však přispěchala v minulých dnech také společnost Nintendo. Každý, kdo si v období od 3. února do 20. března 2003 zakoupí její konzoli nové generace GameCube, získá jako dárek zdarma jednu z her určených pro tuto herní platformu. Konkrétně budou mít zákazníci na výběr z následujících titulů:

 • Disney`s Magical Mirror
 • Doshin the Giant
 • Eternal Darkness™
 • Luigi`s Mansion
 • NBA Courtside 2002
 • Pikmin™
 • Wave Race™ Blue Storm

Náš komentář: Nepatříte-li mezi fanoušky společnosti Sony a jejích výtvorů a máte-li zároveň v plánu investovat do některé z nových konzolí, bude právě Nintendo GameCube tou nejvhodnější volbou. Dárek v podobě jedné z jmenovaných her zdarma je jen třešničkou na jinak bohatém dortu.

Zdroj: PR

Japaneský obr NEC chystá návrat do světa her!

Jak možná někteří pamětníci ví, ještě před osmi lety patřila japonská společnost NEC, ve světě proslulá díky svým produktům v oblasti elektroniky, mezi jedny z relativně úspěšnějších herních firem. Po zmiňované osmileté pauze se tato firma opět chystá vrátit na pole tvorby a distribuce her.

Jak bylo oznámeno, veškeré aktivity firmy v herní branži bude mít na starosti divize NEC Interchannel, která plánuje vyvíjet vlastní tituly určené pro konzole GameCube, GameBoy Advance, PlayStation 2 a Xbox. Její první připravovaná hra, které se honosí jménem Tube Slider, bude ovšem vydána exkluzivně pro konzoli GameCube společnosti Nintendo.

Firma NEC se v dřívější době marně pokoušela prorazit na poli herních konzolí se svou vlastní platformou, nazvanou TurboGrafx-16. Spíše než tímto systémem se však nakonec "proslavila" jako výrobce několika částí konzole GameCube.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Finanční výsledky v USA za rok 2002 + desítka nejúspěšnějších her

Agentura NPD Group v minulých dnech vydala oficiální zprávu, podle které utržili američtí výrobci více než deset miliard dolarů za uplynulý rok 2002. To je v porovnání s předchozím rokem takřka 10% nárůst, přestože čísla negativně ovlivnily klesající příjmy plynoucí z prodeje hardwaru, na kterém se projevilo zejména snížení cen herních konzolí.

Zatímco tedy na konci roku 2001 byli příjmy plynoucí z prodeje hardwaru na úrovni 3,7 miliard dolarů, situace v průběhu dvanácti měsíců uplynulého roku byla o 200 miliónu slabší. Potěšitelné jsou však předpovědi analytiků, podle kterých by měl růst zisků a celkový obrat růst i do budoucna. Krom toho navíc agentura NPD Group zveřejnila také desítku nejúspěšnějších her roku 2002. Jak je z celého žebříčku jasně patrné, mezi herní smetánku se nepodařilo proniknout žádnému titulu pro PC!

1) Grand Theft Auto: Vice City (PS2)
2) Grand Theft Auto 3 (PS2)
3) Madden NFL 2003  (PS2)
4) Super Mario Advance 2 (GBA)
5) Gran Turismo 3: A-Spec (PS2)
6) Medal of Honor Frontline (PS2)
7) Spider-Man The Movie (PS2)
8) Kingdom Hearts Square (PS2)
9) Halo (Xbox)
10) Super Mario Sunshine (GameCube)

Nejočekávanější hry roku 2003

Jak to tak bývá, uplynulý rok přinesl desítky kvalitních her a bylo by překvapující, pokud by letos tomu nebylo stejně. Které hry se však těší největší popularitě fanoušků a po kterých srdce hráčů nejvíce touží? Marketingová agenturou ElectricArtists uspořádala zajímavou akci, během níž na 40 respondentů (prý herních fanatiků) sestavilo žebříček 14 nejočekávanějších her, bez rozdílu platforem. My vám ho dnes v neupravené verzi nabízíme!

1) Halo 2
2) Final Fantasy X-2
3) Legend of Zelda: WindWaker
4) Devil May Cry 2
5) Doom 3
6) Unreal 2: The Awakening
7) Star Wars Galaxies
8) Star Wars: Knights of the Old Republic
9) StarCraft: Ghost
10) Enter the Matrix
11) The Getaway
12) Metal Gear
13) Soul Calibur II
14) Tom Clancy`s Rainbow Six: Raven Shield

Zdroj: GameDaily

Nejprodávanější konzole v Japonsku - PS2 opět první

Po několika týdnech, kdy celému startovnímu poli nejprodávanějších konzolí v zemi vycházejícího slunce vévodila konzole GameBoy Advance, se zpět na první příčku opět propracoval zástupce "nové generace", PlayStation 2 od japonské firmy Sony. Propad krom GBA zažila také konzole GameCube, mírné posílení naopak zažil Xbox.

 • PlayStation 2: 46 800 (Roční: 448 000)
 • Game Boy Advance: 29 500 (Roční: 555 100)
 • GameCube: 9 300 (Roční: 136 000)
 • Xbox: 6 700 (Roční: 26 800)
 • PSOne: 1 800 (Roční: 16 700)
 • Wonder Swan Crystal: 980 (Roční: 8 400)
 • Game Boy Color: 790 (Roční: 5 900)
 • Wonder Swan Color: 340 (Roční: 6 800)

Zdroj: Planet Nintendo

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 19. - 25. ledna 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Budovatelská strategie SimCity 4 stále vévodí desítce neúspěšnějších PC her ve Velké Británii a jak se zdá, nejinak by tomu mělo být také v průběhu následujících měsíců. Jinak celý žebříček stagnuje, zejména díky menšímu počtu zajímavých her, které se objevily na trhu - to by se však mělo s příchodem titulů Unreal 2 či Splinter Cell nepochybně změnit. 

AP MP Název hry PT
1. - 1. Sim City 4 2
2. ë 3. The Sims: Deluxe 17
3. í 2. The Sims: Unleashed 17
4. - 4. Norton Antivirus 2003 21
5. - 5. Age of Mythology 12
6. - 6. Medal of Honor: Allied Assault Spearhead 8
7. ë 8. Norton Antivirus/Firewall 2003 17
8. í 7. The Sims: On Holiday 43
9. - 9. Medal of Honor: Allied Assault 50
10. - 10. Microsoft Office Xp Student Edition 62

PlayStation 2 - žebříček
Král sesazen! Jedna z nejúspěšnějších her posledních měsíců, titul Grand Theft Auto: Vice City, se po dlouhé době ocitl na jiném, než prvním místě žebříčku her pro PlayStation 2. Korunou nového krále si tak bude minimálně po několik dní pyšnit gangsterka The Getaway.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. The Getaway 8
2. í 1. Grand Theft Auto: Vice City 12
3. - 3. FIFA 2003 14
4. ë 5. Lord of The Rings - The Two Towers 12
5. í 4. James Bond 007: Nightfire 9
6. - 6. Wwe Smackdown! Shut Your Mouth 11
7. ë 8. Pro Evolution Soccer 2 14
8. í 7. Tony Hawk`s Pro Skater 4 10
9. - 9. Harry Potter - Chamber of Secrets 11
10. - 10. Red Faction 2 11

Xbox - žebříček
Období herního sucha, které je kromě letních prázdnin povětšinou typické také pro první týdny nového roku, se do sytosti projevilo také na osazenstvu smetánky her určených pro konzoli Xbox. Krátkou zmínku si tak snad zaslouží pouze závodní simulace Colin McRae Rally 3, které se podařilo vyhoupnout z 13. na 6. místo žebříčku.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell 9
2. - 2. Halo: Combat Evolved 46
3. - 3. FIFA 2003 13
4. - 4 Medal of Honor: Frontline 8
5. - 5. James Bond 007: Nightfire 9
6. ë 7. Oddworld: Munch`s Oddysee 32
7. í 6. Championship Manager: Season 02/03 8
8. ë 13. Colin McRae Rally 3 14
9. - 9. Tom Clancy`s Ghost Recon 8
10. í 8. Blinx - The Time Sweeper 12

GameCube - žebříček
To, co jsem výše zmínil i u ostatních žebříčků, se nepochybně vztahuje i na desítku nejprodávanějších her pro konzoli GameCube. Všem svým kolegům tak vypálila rybník hra Star Fox Adventures, pečlivě pronásledována svým odvěkým rivalem, titulem Super Mario Sunshine. Třetí místo pak patří počinu Mario Party 4.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Star Fox Adventures 10
2. - 2. Super Mario Sunshine 17
3. - 3. Mario Party 4 9
4. - 4. James Bond 007: Nightfire 9
5. ë 6. Timesplitters 2 13
6. í 5. FIFA 2003 13
7. - 7. Medal of Honor: Frontline 8
8. ë 9. Eternal Darkness: Sanity`s Requiem 13
9. í 8. Star Wars: Rogue Leader 39
10. ë 11. Scooby-Doo: Night of 100 Frights 2

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 12. ledna - 18. ledna 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Sim City 4
2. The Sims Deluxe
3. The Sims: Unleashed
4. Zoo Tycoon
5. Harry Potter & The Chamber Of Secrets
6. Roller Coaster Tycoon 2
7. Warcraft III: Reign Of Chaos
8. Age Of Mythology
9. Zoo Tycoon: Marine Mania
10. Battlefield 1942

Zdroj: NPD


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |