Byznys hrátky: série GTA viníkem vraždění v USA?

Take-Two čelí žalobě, důvodem je série GTA a aféra střílejících amerických mladíků * Firmy Electronic Arts a Take-Two se prokousaly do desítky nejrychleji rostoucích IT společností! * Co představí Cenega na letošním Invexu? * Kolik se za více než tři roky prodalo konzolí PlayStation 2? * CD Projekt novým distributorem PC titulů japonského Konami.

Take-Two čelí žalobě, důvodem je série GTA

Právě dnes uplynuly dva týdny od doby, kdy jsme vás poprvé informovali o hrozivému případu státu Tennessee v USA - právě zde se dva nezletilí bratři ve věku 16 a 13 let doznali k hrůznému incidentu, který se přihodil na místní dálnici 25. června letošního roku. V tento den totiž pachatelé 25x vystřelili ze zbraně proti jedoucím automobilům. Jak oba zadržení chlapci doznali, nechali se inspirovat (či chcete-li snažili se napodobit) úspěšnou herní sérii Grand Theft Auto. Jejich hrozivé počínání naneštěstí vedlo ke zranění a následnému usmrcení projíždějící osoby. Celá aféra však zatčením pachatelů ani zdaleka nekončí – a jak se zdá, postih hrozí také tvůrcům série Grand Theft Auto.

Rodina oběti totiž v minulých dnech podala žalobu na firmu Take-Two v domnění, že právě ona nese část zodpovědnosti za hrozivé úmrtí. Jak jistě sami víte, nejedná se o první případ podobné žaloby – v souvislosti s tragickou střelbou školáků v USA již bylo obviněno hned několik významných společností, včetně firem id Software či Nintendo. Ani v případě série Grand Theft Auto se nejedná o první obvinění – hry této řady již byly označeny za hlavního viníka několika krádeží a vražd, na kterých se v USA podíleli mladiství. Tentokráte požadují pozůstalí stažení všech titulů z prodeje – může však hra za vzniklé neštěstí?

Odpověď není jednoznačná – je však pravděpodobné, že ve všech proklamovaných případech sehrála ústřední roli neschopnost rodičů odtrhnout děti od počítačových her, zamezit jim přístup k nevhodným materiálům a především pak střelným zbraním! Přestože vliv herních titulů nelze vyvrátit či podcenit, jsou jedním z vhodných obětních beránků. Zkrátka a dobře – i obyčejná fotbalová simulace může navádět k faulování a případnému zranění. Problém mladých delikventů i podobných případů a nešťastných událostí pak tkví v neschopnosti rozeznat realitu a fikci v podobě hraní počítačových her.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Electronic Arts a Take-Two v desítce nejrychleji rostoucích IT společností!

Herní průmysl stále stojí na okraji pozornosti světové veřejnosti i mnoha odborníků - jak však výsledky firem i rostoucí objem trhu dokazuje, zdá se být oblast herní zábavy nesmírně perspektivní. Důkazem je také zastoupení firem v přehledu nejrychleji rostoucích společností, podnikajících ve světě informačních technologií. Herní zástupci si v žebříčku (zveřejněném magazínem Business 2.0) vedli více než dobře - jakého konkrétního umístění tedy dosáhli?

Slovo úspěch není v tomto případě pouze relativním pojmem - společnostem Electronic Arts a Take-Two se totiž podařilo vystoupat na páté, respektive šesté místo žebříčku! Čtvrtou pozici přitom obsadil velikán svého oboru, společnost NVidia, která je s herním trhem úzce spjata a svázána dodávkou grafických čipů pro konzoli Xbox. Právě v případě dodávek GPU pro herní platformy však zaznamenala NVidia zřejmý neúspěch (řeč je samozřejmě o dohodě Microsoftu a kanadské ATI), což však letošní pořadí nijak neovlivnilo. Při pohledu na předchozí výsledky dojdeme k pozitivnímu zjištění - Take-Two se podařilo vůbec poprvé nahlédnout do první stovky nejlepších firem, společnost Electronic Arts pak poskočila z 61. na celkové páté místo.

Nepochybně zajímavý je také pohled na atributy, které hrály při seřazení firem důležitou roli - na celkovém umístění se tak svou měrou podílel obrat i zisk společností, stejně jako obchodování a vývoj na trhu s akciemi. Celkově je však úspěch firem Electronic Arts a Take-Two pozitivní pro celý herní trh, který opět prokázal svou perspektivitu.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Kolik se za více než tři roky prodalo konzolí PlayStation 2?

Herní konzole PlayStation 2 znamenala pro japonskou Sony obrovský úspěch a definitivní ovládnutí trhu - i po delší době je její platforma tou vůbec nejúspěšnější a dá se očekávat, že v nastoupeném trendu bude pokračovat také připravovaná PlayStation 3. Společnost Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) oznámila v minulých dnech celkový výsledek prodejnosti výtvoru PlayStation 2. Kolik uživatelů po celém světě tak má doma tu "svou" PS2?

Konkrétní výsledky prodejnosti přichází ruku v ruce s úspěchem, kterého se podařilo konzoli PlayStation 2 dosáhnout 6. září 2003, tedy před několika dny. Právě v tento den se podařilo dosáhnout magické hranice 60 milionů prodaných kusů na celém světě. Jak možná mnozí z vás tuší, konzole PlayStation 2 byla uvedena na trh 4. března 2000 a během 3 roků a 6 měsíců se stala nejoblíbenější herní platformou. Dokazuje to obrovský odstup od nejbližší konkurence (konzolí GameCube a Xbox) či více než dva tisíce vyrobených herních titulů, kterých se do dnešního dne prodalo na 400 miliónů kopií. Opravdu zajímavá čísla, nemyslíte?

Rozhodně zajímavý je také pohled na zastoupení jednotlivých trhů a kontinentů, které vám nabízíme níže.

 • Japonsko (včetně Asie): začátek prodeje 4. března 2000 - 14,17 mil. prodaných kusů
 • Severní Amerika: začátek prodeje 26. listopadu 2000 - 26,42 mil. prodaných kusů
 • Evropa: začátek prodeje 24. prosince 2000 - 19,44 mil. prodaných kusů

Zdroj: Vlastní zpráva

Co představí Cenega na letošním Invexu?

Jako každý rok, i letos bude veletrh Invex centrem zábavy – Game Hall se přesune do prostornějšího pavilónu Z, kde bude o svou pozornost i úspěch usilovat hned několik významných firem. Zajímavý bude zejména střet společností CENEGA Czech a AT Computers, které drží ve svých spárech distribuci silné většiny významných herních titulů. Co tedy na Invexu představí první jmenovaná společnost?

Návštěvníci si v případě Cenegy budou moci na ploše o rozměrech téměř 150 m2 vyzkoušet největší novinky ze světa PC i PS2 her, které v České republice distribuuje CENEGA Czech. Na 48 počítačích bude připraveno množství nových PC titulů. Mimo jiné to budou Commandos 3, Star Wars Jedi Knight Jedi Academy, Republic The Revolution, UFO: Aftermath, Space Colony, Chrome, Paradise Cracked nebo No Man´s Land. Pro konzolové hráče CENEGA Czech připravila 8 PlayStation 2 stojanů, na kterých si budou moci zahrát skvělé hry, jakými jsou například Colin McRae Rally 4, Mace Griffin Bounty Hunter, Finding Nemo, The Italian Job nebo Indiana Jones and the Emperor´s Tomb.

Vzhledem k tomu, že se společnost CENEGA Czech stala výhradním distributorem herních karet pro konzoli NOKIA N-Gage, bude i tato novinka na Invexu k vidění. Ve spolupráci se společností NOKIA bude připravena speciální N-Gage prezentace, kde si bude moci každý hraní na nové konzoli vyzkoušet. Oficiální uvedení N-Gage na trh je 7.10.2003, vy se můžete již v nejbližších dnech těšit na naši recenzi tohoto zajímavé zařízení.

V současné době se s vydavateli jedná o prezentacích her, které v době Invexu nebudou na trhu, vyjdou však do konce roku. Mezi nimi by byly i takové hity jako je Half Life 2 nebo Counter Strike Condition Zero – není však jisté, zda-li se tyto tituly skutečně podaří do prostorů brněnského výstaviště přivézt a instalovat. Doufejme, že i díky všem výše jmenovaným hitům nabídne letošní Invex po stránce herní zábavy opravdu zajímavé představení.

Zdroj: PR

CD Projekt novým distributorem PC titulů japonského Konami

Boj českých distributorů stále nekončí - přízeň každého zahraničního vývojářského týmu je ceněným artiklem, což dokazují úspěchy některých českých firem. Původem polská společnost CD Projekt se po ohlášení distribuce PS2 titulů stala také výhradním distributorem PC her význačné japonské firmy Konami. Pod hlavičkou CD Projektu nás tak čeká hned několik význačných výtvorů, z nichž stojí za zmínku především proslulá fotbalová simulace Pro Evolution Soccer 3.

Doposud nebyly zveřejněny podrobnosti týkající se ceny her (byť lze předpokládat, že vrchní hranice se bude pohybovat u částky 999,- Kč), naneštěstí není vyřešena ani otázka možné lokalizace. Jak je však u CD Projektu dobrým zvykem, téměř každý titul se pyšní českým překladem - v případě zájmu japonského Konami tak nebudou ani výtvory ze země vycházejícího slunce výjimkou. Na závěr připomeňme také zisk PS2 titulů, jejichž distribuce firmou CD Projekt byla oznámena před několika týdny.

V nabídce CD Projektu by se tak měly objevit následující tituly z produkce japonského Konami:

 • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS2, a možná i PC, kdo ví)
 • Pro Evolution Soccer 2 Platinum (PS2)
 • Metal Gear Solid 2 Platinum (PS2)
 • ZOE 2nd Runner (PS2)
 • Yu-Gi-Oh! Duelists of the Roses (PS2)
 • Whiteout (PS2)
 • Bomberman Kart (PS2)
 • Dancing Stage Fever (PS2)
 • Pro Evolution Soccer 3 (PS2, PC)
 • Apocalyptica (PC)

Zdroj: PR

Střípky ze světa herního byznysu:

 • Nejznámější evropský výrobce mobilní techniky, finská Nokia, spustil stránky o nové NokiaGame, které se jako vždy budou moci zúčastnit všichni majitelé telefonů nezávisle na značce. Stačí k tomu pouze krom tohoto kousku výpočetní techniky vlastnit rovněž počítač s připojením na internet. Hra se zabývá záhadným zmizením mobilu "mladé a okouzlující" brazilské reportérky Flo, kterou budete muset vyřešit. Spolu s Flo se zúčastníte pátrání po jejím miláčkovi, při kterém můžete vyhrát hodnotné ceny (např. herní konzoli N-Gage). Hra začíná 19. listopadu (zaregistrovat byste se však měli dříve) a potrvá deset dní. Majitelé mobilů Nokia N-Gage a Nokia 3650 si navíc budou moci zahrát hru (sjezd ve skateboardu) navíc. Více informací naleznete na české verzi stránek http://www.nokiagame.com/.
 • Společnost Ubi Soft představila v průběhu uplynulého týdne nové logo, které přichází ruku v ruce s pokračujícími úspěchy této firmy – mimo jiné tak zástupci společnosti Ubi Soft odhalili plán dalšího splácení dluhů, které by se měly již na konci letošního roku snížit o téměř 40 miliónů euro. Firma i v následujících měsících očekává výrazné úspěchy svých titulů.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 30. srpna – 6. září 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Také na Doupěti jste si mohli v předchozích dnech přečíst nesmírně zajímavou recenzi jedinečného výtvoru Eye Toy: Play pro konzoli Playstation 2, který je i nadále nejprodávanějším počinem ve Velké Británii. Překvapivý úspěch však zaznamenal titul The Great Escape, který útočí hned na několika platformách a který (podle mnohých informací) nedosahuje nikterak výjimečných kvalit. Na třetí místo byl sesazen veleúspěšný ročník 2003 fotbalové simulace FIFA.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Eye Toy: Play 10
2. ë 8. The Great Escape 2
3. í 2 FIFA 2003 46
4. - 4. Beyblade: Let It Rip! 3
5. - 5. Lord of The Rings - The Two Towers 41
6. í 3. Medal of Honor: Frontline 49
7. N Tom Clancy`s Ghost Recon - Island Thunder 1
8. ë 10. James Bond 007: Nightfire 37
9. í 7. Pokemon Sapphire 7
10. ë 11. The Sims 48
11. í 9. Pokemon Ruby 7
12. - 12. Grand Theft Auto: Vice City 44
13. í 6. Tomb Raider: The Angel of Darkness 10
14. ë 15. Indiana Jones and The Emperor`s Tomb 5
15. ë 16. Tony Hawk`s Pro Skater 4 24
16. N Norton Antivirus 2004 1
17. í 13. The Sims: Superstar 16
18. ë 21. Driving Test Success 2003/2004 15
19. í 14. Harry Potter - Chamber of Secrets 43
20. ë 30. Simpsons: Road Rage 22

PC – žebříček
Zástupci světa software i nadále vládnout žebříčku platformy PC, konkrétně je řeč o programu Norton Antivirus 2004, kterému se povedl skok z devatenáctého na první místo! S podobně výrazným posunem jsme již neměli čest po dlouhé měsíce, jeho důsledky jistě zamrzí především doposud vedoucí titul The Sims: Superstar. Novinkou v první desítce je povedený datadisk Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII.

AP MP Název hry PT
1. ë 19. Norton Antivirus 2004 2
2. í 1. The Sims: Superstar 16
3. í 2. Norton Internet Security 2003 50
4. í 3. The Sims 49
5. - 5. Championship Manager 4 24
6. N Battlefield 1942: Secret Weapons of Wwii 1
7. - 7. Republic: The Revolution 2
8. ë 9. Microsoft Office Xp Student Edition 94
9. í 6. Virus Scan 7.0 Home Edition 49
10. í 8. The Sims: Unleashed 49

PlayStation 2 – žebříček
Lara Croft zaznamenala po dlouhých týdnech úspěchů propad a tak nám titul Tomb Raider: The Angel of Darkness figuruje až na čtvrtém místě žebříčku. V týdnu mezi 30. srpnem – 6. zářím letošního roku se i nadále nejvíce dařilo výtvoru Eye Toy: Play, který následuje akční titul The Great Escape. Vzestup zaznamenala také nedávno debutující hra Indiana Jones and The Emperor`s Tomb, která získala bronzovou medaili.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Eye Toy: Play 10
2. ë 3. The Great Escape 2
3. ë 6. Indiana Jones and The Emperor`s Tomb 2
4. í 2. Tomb Raider: The Angel of Darkness 10
5. í 4. SOCOM: US Navy SEALs 13
6. ë 7. Grand Theft Auto: Vice City 44
7. ë 8. Tony Hawk`s Pro Skater 4 41
8. N Chaos Legion 1
9. í 5. Formula One 2003 9
10. í 9. Enter The Matrix 17

Xbox – žebříček
Tom Clancy je význačnou osobností literárního světa, jeho dílo se však po dlouhá léta dostává také na herní konzole a PC – tím posledním je datadisk Tom Clancy`s Ghost Recon - Island Thunder, který při zahájení prodeje vystoupal na nejvyšší příčku. Doposud vévodící fotbalová simulace FIFA 2003 klesla na třetí místo, za zmínku jistě stojí páté a šesté místo debutujících titulů Pirates of The Caribbean a Otogi: Myth of Demons.

AP MP Název hry PT
1. N Tom Clancy`s Ghost Recon - Island Thunder 1
2. ë 3. The Great Escape 2
3. í 1. FIFA 2003 41
4. í 2. Medal of Honor: Frontline 29
5. N Pirates of The Caribbean 1
6. N Otogi: Myth of Demons 1
7. í 4. Halo - Combat Evolved 78
8. í 5. Project Gotham Racing 74
9. í 7. James Bond 007: Nightfire 23
10. í 6. Brute Force 12

GameCube – žebříček
Novinka minulého týdne, hra P.N.03, se na prvním místě udržela i v průběhu 30. srpna – 6. září letošního roku. Hráče a majitele konzole GameCube pak mimo jiné zaujal výtvor Star Wars: Rogue Leader, kterému na paty šlape hra Sonic Adventure DX: Director`s Cut. Celkově jsme se však v žebříčku dočkali spíše kosmetických změn, do první desítky nepronikla žádná novinka.

AP MP Název hry PT
1. - 1. P.N.03 2
2. - 2. Star Wars: Rogue Leader 64
3. ë 4. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 11
4. í 3. Lord of The Rings - The Two Towers 14
5. - 5. The Legend of Zelda: The Wind Waker 19
6. - 6. Medal of Honor: Frontline 22
7. ë 8. Sonic Mega Collection 25
8. ë 9. James Bond 007: Nightfire 31
9. í 7. FIFA 2003 29
10. - 10. Skies of Arcadia Legends 7

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 24. - 30. srpna letošního roku se na první místo opět vyhoupla úspěšná letecká simulace Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight, kterou následuje povedená (a v mnoha ohledech netradiční) akce Tron 2.0. Překvapivý je propad herní simulace amerického fotbalu Madden NFL 2004, která v žebříčku klesla o sedm příček. Velmi dobře si i nadále vede dvojice datadisků The Sims: Superstar a Warcraft III: The Frozen Throne.

AP Název hry
1. Flight Sim 2004: A Century of Flight
2. Tron 2.0
3. The Sims: Superstar
4. The Sims Deluxe
5. Warcraft III: Frozen Throne
6. Zoo Tycoon: Complete Collection
7. Madden NFL 2004
8. Diablo II
9. Star Wars Galaxies: Empire Divided
10. The Sims: Unleashed

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Jaké budou vozy v Need for Speed: Underground?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,